Soumrak husitů: Přátelství ani oheň nezdolá

Soumrak husitů: Přátelství ani oheň nezdolá https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523677/bmid_soumrak-husitu-pratelstvi-ani-ohen--651bacbc70573.jpg 4 13 2

Od prvního setkání s Borkem v bitvě na Vítkově uběhlo čtrnáct let. Už to není malé práče, ale dospělý muž. A zase se schyluje k bitvě. Tentokrát se budou bít Češi mezi sebou - radikální husité, kteří terorizují zemi a ani v nejmenším si nepřejí, aby byl v Basileji uzavřen mír, a proti nim umírnění husité a katolíci. Pro Báru je velkým překvapením nejen to, na jaké straně Borek bojuje, ale i to, že se tu setká s budoucím českým králem Jiříkem z Poděbrad, který o své královské budoucnosti pochopitelně nemá nejmenší tušení.... celý text

ladyfromskye
21.10.2023 5 z 5

Napsat po naprosto famózních Keltech (jo, je to můj nejoblíbenější díl série, smiřte se s tím :-D) další příběh, který zaujme, určitě nebylo nic jednoduchého. Ale paní Válková nám opět dokázala, že je paní Spisovatelka. V Soumraku husitů najdete všechno, co v žádné bárovce nesmí chybět: dobrodružství, vtip a poučení. Vždycky mě baví, když se Bára setká s někým, s kým již měla tu čest. A ještě raději mám, když naše hlavní hrdinka přispěje k tomu, aby se dějiny odvíjely tím správným směrem (nebo je snad trochu poupraví? ;-) ). Za mě dalších 5* a už se těším na další, na Indii!

Galadwen
15.10.2023 5 z 5

Povedené pokračování série - tento díl volně navazuje na první Husity, které jsem před lety četla s mladší dcerou, takže jsem sáhla i po této novince, už jen proto, abych věděla, jak to dopadlo s oblíbeným práčetem Borkem :-). Velmi se mi líbí, jak autorka zde i v jiných knihách pracuje s dějinami každodennosti, se zapojením historických osobností, událostí a dokonce i pověstí. Vřele doporučuji všem věkovým kategoriím, nejenom cílové skupině. Knihy paní Válkové nenásilně seznamují s dějinami, ukazují, že historie nejsou jen letopočty, a myslím, že mohou u dětí probudit touhu samostatně objevovat dávné příběhy. Kladem jsou i milé ilustrace Petra Kopla.