Kořist

Kořist https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458306/bmid_korist-jrO-458306.png 4 1264 381

Ve svém novém, samostatném románu servíruje oblíbená hororová autorka Darcy Coates svým čtenářkám a čtenářům mrazivý příběh dvaadvacetileté dívky jménem Eileen, která se ztratí během pěšího výletu v odlehlém lese Ashlough. O pět dní později je na břehu blízké řeky nalezen její fotoaparát obsahující podivné snímky, které byly vyfoceny až po jejím zmizení. Eileenin bratr Chris chce věřit tomu, že je jeho sestra stále naživu, a tak se krátce poté, co se policie rozhodne ukončit vyšetřování, domluví se svými čtyřmi kamarády a společně utvoří pátrací tým, jehož cílem je pročesat tajuplný les i jeho okolí a ztracenou dívku najít. Avšak čím víc se vzdalují od frekventovaných turistických stezek, tím podivnější stopy nacházejí. Postupně si začnou uvědomovat, že v lese nejsou sami… a že Eileenino zmizení nebyla jen nešťastná náhoda. V tu chvíli je však na útěk už příliš pozdě…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

Hunted , 2018

Dorča007
11.02.2021

(SPOILER) SPOILER: Todda mi bylo hrozně líto. Mám pocit, že si to chudák nezasloužil. A jak se objevila Eileen -to mi přišlo nelogické. Prostě z ničeho nic.
Jinak jsem spokojená, jak to Delagová uzavřela.

Příběh mě dost vtáhl a četla jsem hltavě a nemohla přestat :D zatím nejlepší knížka od autorky.

willovw
11.02.2021 5 z 5

Za mě pecka, skvěle se knížka četla a děj by mooc napínavý

efka.saf
09.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla po dloooouuuuhé době zase jednou nádherně rozporuplná kniha! Na autorku mám zálusk dlouho, ale ještě se ke mně v knihovně nedostala ani její duchařská prvotina, takže jsem se hecla a pár jejich knih si prostě koupila. Tahle Darcyina kniha je tedy moje první a srovnání s domy nemám. Ale asi mi to zase až tak nevadí :).

V prvé řadě musím souhlasit s většinovým názorem zde, že horor to není ani náhodou. Spíš thriller, s trochou nadsázky i mrazivý, ale horor ne. A proč mi přijde tak rozporuplný? Vezměme to od toho negativního. V knize vystupuje řada postav a všechny se dají označit za hlavní. A všechny mi z duše lezly na nervy. O postavách jsme se toho zase až tak moc nedověděli, autorka se jejich životem nijak moc neprobírala, takže sympatie jsme si mohli vytvořit pouze na základě chovaní při pátrání. A to bylo místy drobátko tupé. Takže nutno podotknout, že sympatickou osobu bych hledala marně. Na druhou stranu, cenu za největšího hňupa knihy by v mých očích jistě získal Todd, i když měl poměrně slušnou konkurenci. Vzhledem k tomu, že kniha je podle mě thriller, měla by mít nějakou reálnou základnu. Snaha tu možná byla, ale přesto je příběh sestaven spíš ze sledu náhod, absurdností, řady klišé a téměř neuvěřitelných situací. I když závěrečné vysvětlení přeci jen trochu vysvětlilo dokonalost a všudypřítomnost vraha, nevysvětlilo všechno a spousta situací zůstala i nadále v rovině neuvěřitelnosti. Hlavní vyšetřovatelka taky dokonale zapadá do thrillerových klišé dnešní doby. Vyhořelá skoroalkoholička s těžkým osudem, která chytne druhý dech a jako zásahem blesku z nebes vše nakonec vyřeší. No, co už.
A proč teda 4*, když takhle ryju? Ať je to, jak je to, jedno knize nemůžu upřít, a to byla pro mě neskutečná chytlavost, čtivost a svižnost příběhu! Já se nenudila ani na začátku, příběh mě vtáhl téměř hned a já fakt musela číst každou volnou chvilku. Měla jsem chuť prokousávat se lesem a fakt mě zajímalo, jak to nakonec dopadne a kolik mrtvol ve finále objevíme. Nebála jsem se, ale napnutá jsem párkrát byla a tento pocit při čtení prostě miluju a jsem ochotná přimhouřit nad příběhem všechny tři oči, když ve mně kniha vyvolá tohle mrazení v břiše. I samotné rozuzlení mě překvapilo vesměs příjemně. Příběh na mě celou dobu působil jako tak trochu vykradená Šelma, ale závěr byl natolik jiný, dokonce bych řekla netypický, že jsem byla opravdu spokojená.

Co tedy říct na závěr? Jsem ráda, že si nemusím nafackovat za to, že jsem si knihu nakonec koupila. Bylo to docela příjemně napínavé seznámení se s autorkou a já už rychle spěchám náš společný vztah utužit prvním strašidelným domem. Sympatické 4*.

Ajuszka
08.02.2021 5 z 5

Tak mezi horory bych to určitě nezařadila, ale příběh byl luxusní a dost napínavý a konec? Ten mě překvapil

Ladyhawke1983
08.02.2021 4 z 5

Knize trochu uškodilo označení Horor na obálce (na originál US jsem nápis neviděla), protože se jedná spíše o thriller. Pokud Darcy Coates čtete hlavně kvůli supernaturálnu, duchům a podivné, děsivé historii (což já taky), tohle možná nebude úplně knížka pro vás.

Spisovatelka zvolila jiné než obvyklé téma a mě se to líbilo.
Klasické detektivky nečtu, ale tyhle divnosti ala Nevyřešené záhady mě baví. Četla se velice dobře, byla svižná - kdybych neusnula, vytáhla bych ji v klidu za sobotní odpoledne, i po stylistické stránce se mi hodně líbila. Za mě palec nahoru.

Jana92
07.02.2021 5 z 5

Prectene jednim dechem,tesila jsem se na dalsi knihu Darcy Coates,po precteni vsech jejich knih o strasidelnych domech jsem se pro tuto spisovatelku nadchla :) Tato knizka mi neprisla az tak strasidelna,na to ze to bylo prezentovane jako horor,spise takova ctiva kriminalka,ale i tak jsem na ni nezanevrela,kriminalky jsou muj nejoblibenejsi zanr,a urcite se budu tesit na dalsi jeji knihy :)

Cleo De Nile
05.02.2021 5 z 5

A já půjdu zase jednou s chutí proti proudu. Líbilo se mi to, daleko více, než autorčiny duchařské knihy. Postavy byly skvělé, čímž nechci říct, že by mi byli všichni sympatičtí, ale dalo se do nich dobře vžít. Zápletka nebyla bůhvíjak originální, a rozuzlení by se asi dalo uhodnout dopředu, ale já jsem knihu zhltla prakticky na jeden zátah, a neměla jsem u ní tudíž čas přemýšlet. Pro mě to šok byl. Snad jen ten jediný zvrat ke konci, pro autorku tolik typický, tam opravdu být nemusel. Celkově jsem ale spokojená.

Adél784
05.02.2021 4 z 5

Má pátá kniha od autorky. Začátek byl hodně zdlouhavý, prostředek plný akce, no a konce autorka moc neumí... Konec jsem si představovala jiný, každopádně pachatele jsem neuhodla.
Více bych doporučila autorčinu sérii o strašidelných domech... Nebylo to špatné, ale těším se, až v dubnu vyjde další díl právě z této série.
3,5/5

Domisek1
04.02.2021 3 z 5

Kniha nebyla špatná ale myslím si že by spisovatelka měla zůstat u knih které psala do teď. Kniha nebyla vůbec strašidelná a ani to není horor za mě je to spíš kriminálka. Vůbec sem se nemohla začíst a přišla mě příliš zdlouhavá. Ale pak ke konci se to četlo samo.

nik077
04.02.2021 4 z 5

Tak že začátku mě kniha vůbec nebavila..nemohla jsem se začíst, dokonce jsem přemýšlela, že knihu odložim. Nakonec jsem ji dala ještě šanci a udělala jsem dobře.

Sherosraz77
03.02.2021 2 z 5

Nuda, nuda, počkat? Nee, opravdu je to nuda. Za horor se to nedá brát, protože i štěkající čivavy by se člověk bál víc. Postavy? Lezly mi krkem a korunku tomu nasadila policajtka, která má jako vždy za sebou těžkou minulost a nyní se utápí v depresích. Pak se ale čirou náhodou zažere do záhadného případu a nastane její znovuzrození. A konec? (SPOILER) Nemůže to dopadnout jinak, než, že hlavní "bad guy" je náčelníkem policie.

esterkucerova
03.02.2021 4 z 5

Jiná díla autorky neznám, jelikož duchařiny nevyhledávám, nicméně kořist se mi líbila moc, reálný podklad dodává na důvěryhodnosti.
Samozřejmě to není vrchol literatury, postavy jsou poměrně ploché, ale pokud hledáte něco, nad čím není potřeba moc přemýšlet, je to velmi příjemná záležitost.
4/5*

AlenaO
02.02.2021 3 z 5

Tak na knihu jsem se moc těšila! A za mě tedy sklamání! Její knihy mám moc ráda a každou si pořizuji domu stejně jako tuto. Slyšela jsem že je tahle jiná ale mě to přijde jak kdyby to psal úplně někdo jiný,ze to není styl Darcy. No doufám že u té další se zase vrátí do svých kolejí.

Opisska
02.02.2021 3 z 5

Psaní o domech jí jde lépe, tahle kniha mě tolik nezaujala.. Táhlo se to, a bylo to trochu předvídatelné..

katchamccall
01.02.2021 4 z 5

V téhle knížce žádnou duchařinu nečekejte. Prostě, trochu jiná Darcy. Ale nezklamala. Pravda, tentokrát trochu ujela s postavami, pač už na 23. stránce jsem měla zbožný přání, ať do konce knížky všichni zařvou (spoiler: částečně má modlitba byla vyslyšena :-) ). Ale klasicky se to četlo dobře, plynule, napětí nechybělo. Jako oddychovka na dlouhé zimní večery vyhovující.

eva3992
01.02.2021 3 z 5

Hororový příběh z tajuplného lesa. Když se v něm ztratí mladá dívka Eileen a policie chce případ uzavřít, protože zde není možnost, že by přežila. Vypraví se do lesa její bratr Chris s kamarády, aby se pokusili jí najít. Po nějaké době však zjistí, že nejsou v lese sami….

S touto knihou jsem trochu na rozpacích. Něco tam bylo fakt dobré, některé lekací pasáže byly fajn. Ale našla jsem tu spoustu věcí, které se mi nelíbili. A to hlavně postavy – všechny do jedné mi byly značně nesympatické. Všichni chytří, dobří a bezchybní. Některé jejich poučování mě fakt štvalo.

Některé pasáže mi v knížce neseděly, ať už časově nebo prostě logicky. Občas to mělo spád, ale bohužel častěji tu bylo polemizování o různých teoriích a bylo to nudné a zdlouhavé. Jo a pak tady máme ještě konec, který byl jedno velké klišé a vůbec se mi nelíbil.
Celkově mi přijde, že autorka knížku sešila horkou jehlou, kdyby tomu dala trochu víc, tak by to knížce jen prospělo.

Úplně knihu nezatracuji. Nečekejte nic světoborného, ale pokud budete ke knize přistupovat jako k průměrnému hororu na odreagování, tak rozhodně směle do toho.

3,5*/5*

LaInSe
29.01.2021 5 z 5

Když jsem četla tuto knihu, měla jsem ji stále před očima jako dokonalý béčkový horor o partičce mladých lidí, co se ocitli v lese, kde řádí jakýsi netvor... Darcy Coates má dle mě dokonalou vlastnost psát o béčkových, neoriginálních věcech tak, abyste ale stejně se od knihy nemohli odlepit dokud ji celičkou nepřečtete. I když je tato kniha opravdu jiná než její předešlé duchařské záležitosti, je opravdu patrné, že je to stále Darcy. I když oproti jejím duchařským happyendům se zde koná trochu změna. :-) Čtenář nemůže čekat žádný šok z originálního námětu, zápletky, konce, hluboké myšlenky.... Ale může si opět užít knihu, která je čtivá a má rozhodně spád.

Adris
28.01.2021 3 z 5

⭐️⭐️⭐️
Eileen se ztratí na tůře v divokém lese nedaleko hor. Les připomíná nepropustnou džungli, kde člověk neví, jestli je den nebo noc, a musí čelit nejen nástrahám přírody.

Parta přátel se rozhodne najít ztracenou, i když její šance na přežití jsou nulové. Ve městě se zatím vyhaslá policistka snaží uzavřít případ pohřešované. Brzy ale zjistí, že turistů je nezvěstných podezřele moc.

Příběh se vymyká ostatním knihám Darcy. Nemohu říct proč, aniž bych nespoilerovala, ale zkrátka je jiný.
Začátek knihy mi byl nesympatický (hlavně postava Todda) a také mi připadal nudný. Poté jsem se ale začetla a knihu v noci přečtenou zavřela. Ano, je zde několik nudných, popisných částí "jak přežít v lese" (šplhání na strom o dvou stranách? pche), ale celkem to vyvažují akční scény. Také pomáhá střídání kapitol s jinými vypravěčem/postavou.
Za mě takový průměr. Nedostala jsem, co jsem chtěla a očekávala, ale nakonec mě to celkem bavilo i tak. Aspoň mám zajímavé tipy, co dělat, když se ztratím v lese :).

blackoutzuzi
27.01.2021 5 z 5

Skvělý survival horor, který moc doporučuji! Při čtení se mi místy vybavoval film Pátek třináctého, hlavně tou atmosférou a prostředím - jen příroda a k tomu holý boj o přežití.
Já si knížku moc užila a vůbec bych se nezlobila, kdyby se někdo rozhodl, že na motivy knihy natočí film. Mé hororové já by bylo velmi spoko :)

richard7959
27.01.2021 1 z 5

Tak jsme se od gotických vil, zámků, hradů, jejich gotických jmen a moderně emogotických postav Darcy Coatesové dostali do úplně jiného žánru, protože Kořist se jako horor pouze tváří.
Potenciál naprosto promrhaný rádoby zajímavým vyústěním příběhu. A i kdyby se autorka držela svého žánru – horror to vážně není -, tak by celou atmosféru příběhu zničila neuvěřitelná tupost béčkových postav (tupost bych zdůraznil velkými písmeny), kterých tu není pomálu a které jsou až krajně nesympatické.
Postavy jsou pro příběh důležité – člověk jim fandí, nebo je nenávidí -, ale tady od prvních stránek čtenář pozná, že se jedná jen o nezajímavé maso do mlýnku. Těžko říct, jestli to autorka takto zamýšlí úmyslně. A pokud ano, tak to nedokáže vůbec prodat. Jejich psychologie, problémy a myšlenkové pochody jsou z jiného vesmíru.
Závěr knihy je svižnější, čtenáře žene honba za pravdou, která je ale docela zklamáním. Není to závěr podobný fantasmagoriím Jeremyho Batese po deseti lahváčích piva, ale i tak jsem od toho čekal víc. Autorka by se asi z tajemného lesa měla vrátit zpět do strsašidelného baráku.