Komu zvoní hrana

Komu zvoní hrana https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31888/bmid_komu-zvoni-hrana-8Vp-31888.jpg 4 1645 191

Děj románu, soustředěný na tři až čtyři dny, odehrává se v druhém roce občanské války ve Španělsku. Američan Robert Jordan, člen mezinárodní brigády, je pověřen důležitým úkolem, který má zajistit úspěch chystané republikánské ofenzívě. Na charakterech několika republikánů, s nimiž se hrdina románu setkává při zajišťování akce, je zobrazeno celé tehdejší revoluční Španělsko se všemi problémy, úspěchy i zmatky. Autor se sám zúčastnil jako korespondent občanské války ve Španělsku na straně republikánů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Naše vojsko

For Whom the Bell Tolls , 1940

KaileyBlot
13.07.2016 5 z 5

Dech beroucí kniha. Nemohla jsem odtrhnou oči od textu, což se mi často nestává. To naprosto dokazuje, jak mě dostala. Je to velmi obsáhlý válečný román a přitom se odehrává jen ve čtyřech dnech a dokázal se vecpat do ohromných 515 stran. Moc se mi líbily Hemingwayovy myšlenkové pochody, protiřečí a úvahy.
5 hvězd jasných.

Palivo
11.07.2016 2 z 5

Nekonečný potrat - tak by se tato kniha mohla jmenovat. Robert Jordan přijede vyhodit do vzduchu most někde v zemi Andrése Iniesty, ale jelikož to píše hemingvajor, tak to není jen tak. Bobeček se musí prvně v horách skamarádit s ostatníma tortilama a povídat si s nimi naprosto o všem, přičemž hned první noc začne klátit jednu místní čmafítas, které říká králíček. Když uběhlo třista stran a most pořád stál a Roberto Jordan pořád klábosil v jeskyni s cigánkou a bandou neschopných vojáků, tak jsem fakt už myslel na to, že přestanu do konce života kadit, abych tuhle knížku nemusel číst na záchodě. Nakonec kniha skončila, za což ji uděluji dva body - to byl totiž její jediný plus.

mdracek
22.06.2016 4 z 5

Ačkoli jsem od Hemingwaye po přečtení Starce a moře neočekávala, že by mě bavil, kniha mě velmi překvapila. Zpočátku to byl poněkud zdlouhavý příběh, plný zajímavých úvah a pohledů na život. Ale možná právě proto mě konec románu tolik zasáhl, přestože se smrt nesla celým dílem.
Přesto si ale Hemingwayův styl psaní nejspíš neoblíbím.

Ruzaaa
15.06.2016 2 z 5

Tak z knihy o cca 500 stranách mě bavilo tak 100 stran. Očekávala jsem něco úplně jiného a byla jsem velmi zklamaná, dělalo mi potíže knihu vůbec dočíst. To plané tlachání mezi Robertem a Marií bylo úděsné, jedině Pilar se mi líbila, taková rázná žena. Ke čtení této knihy je zřejmě potřeba koňská dávka empatie, která mi zřejmě chyběla.

francouz
07.06.2016 5 z 5

Musím říct, že když jsem knížku začal číst, tak jsem se sám sebe ptal, za co je tak vysoce ceněná? To jenom kvůli autorovi? Ale nedal jsem se odradit počáteční rozvláčností, už kvůli stejnojměnému názvu mojí oblíbené písně od skupiny Metallica, jsem pokračoval ve čtení, když jsem si najednou uvědomil, že jsem společně s hrdiny v lese a prožívám jejich den a přípravu na nezvratné finále, které příjde a stejně jako hlavní hrdina na ně nejste 100% připraveni ani vy.

veronika97
26.04.2016 4 z 5

Z počátku pomalý nudný tok děje se zvolna mění v napínavý krásný příběh. Hlavní hrdina je mi velice sympatický svou chladností, racionalitou, určitým odstupem, ale zároveň i trochu pošetilou láskou k dívce s ostříhanými vlasy.
Smrt hlavních hrdinů většinou adoruji, ale tady mi to bylo opravdu moc líto, fandila jsem mu po posledních písmen..
Ráda bych věděla co se stalo se zbytkem party.. Ale bohužel / bohudík musím si vystačit se svou fantazií.

bruens
29.03.2016

Hezký příběh

regulax
23.02.2016 2 z 5

Smutný příběh líčící válečnou tragédi, lidskou nenávist v zabíjení, boj za svobodu a demokracii, odhodlání partyzánů a jejich vnitřní souboj o přežití. Příběh je mile protkán krátkou a silnou láskou prožitou v hrůze války.

Smolda
14.02.2016 5 z 5

Hemingway má zvláštní styl psaní, takže chápu hodně rozdílných komentářů. Z mého pohledu měl za tuto knihu dostat Nobelovku ... ale to je jen můj názor. Za mě 5z5 prostě mi ta kniha sedla :)

Asterionela
12.01.2016 4 z 5

O životě, hlavně o životě v šílených situacích. Taky trochu o lásce. Hrdinové jsou velice lidští, je mezi nimi spousta zajímavých postav. Vidím, že ne každému sedl styl, jakým je tato kniha napsána, ale mě se naopak líbí - pomalejší a retrospektivní pasáže mi umožnily více nasát a pochopit atmosféru.

Edona
11.01.2016 4 z 5

Přiznám se, že to na mě bylo trochu zdlouhavé, ale napsáno to bylo mistrovsky. Jenom tak na tento příběh nezapomenu. Doporučuji.

endroo25
09.01.2016 2 z 5

Válečné romány nejsou můj šálek kávy. Knihu jsem začal číst na doporučení sestry. Od půlky knihy už jsem přeskakoval vzpomínkové pasáže a sledoval jsem jenom aktuální děj. Konec byl napsaný moc hezky, ale celkově mě kniha nezaujala.

Benjiki
02.01.2016 3 z 5

Zajímavý, že už jen kvůli úvodnímu mottu a závěrečný kapitole a větě nahodím tři hvězdy. Vyvarovat se nudnějším pasážím nejde, koneckonců je to starší literatura, neasi, ale opět důkaz, že Hemi byl prostě jiný a lepší. 6.4/10

jprst
20.12.2015 5 z 5

Mé názory na celou řadu knih se postupem času mění a to je i v případě této knihy. Před maturitou jako povinná četba poměrně nudná a zdlouhavá, po nějakých patnácti letech už zajímavá a poutavá. A dnes ji považuji za jednu z autorových nejlepších hned vedle Starce a moře.

Zkama
17.12.2015 5 z 5

Jedna z prvních knih, která mě dojala a zaujala stylem jakým je psána.

MartinkaSku
04.10.2015 5 z 5

moje první válečné čtení a musím říct, že jsem občas slzela, tedy moc pěkné čtení :,)))

bob9249
08.09.2015 5 z 5

Ta knihá má v sobě úplně všechno. Oblíbené pasáže - monolog "Není nic než teď." a Pilar popisující vraždění fašistů.

Pejpr
08.09.2015 2 z 5

Jak je možné, že Hemingway neví nic o válce? Ne, nebojím se to říct, zvláště po přečtení jednoho velkého romantického kýče jménem Komu zvoní hrana aneb Partyzáni na baterky. Na téhle knize nechápu milion a jednu věc. Proč má 600 stran, když se příběh odehrává v několika dnech? Díky naprosto zbytečným Robertovým vzpomínkám připadá průměrně 200 stran na 1 den. Představte si, jak by byla tímhle průměrem objemná Sága rodu Forsytů. Další věc, proč je u všech králíčků, tahle kniha součástí povinné četby k maturitě? Čím si tohle privilegované místo zasloužila? Co je na téhlo knize tak oceňováno? Čím je originální? Proč je zařazen tento román jako válečný? Když o válce je sotva posledních 20 stran? Nechápu.

Cathy0
30.05.2015 3 z 5

Knihu jsem četla díky povinně četbě.Kniha zbytečně dlouhá, vadili mi pasáže vyprávění příběhu, které mě nutily v knize přeskakovat. Ale děj, respektive konec dojemný.

Brum
23.04.2015 4 z 5

Na druhý pokus jsem knížku dočetla. Jsem za to ráda, ale přesto se tato kniha mezi mé srdcové záležitosti nezapíše. Ovšem vyprávění Pilar o "očišťování" jednoho městečka od fašistů bylo pro mě natolik působivé, že jsem dočetla knihu hlavně v očekávání, že se podobná pasáž znova objeví, i když z ní neskutečně mrazilo.. Celkově pohledy do minulosti postav byly nejpůsobivějšími částmi díla (Maria), ale ocenit musím i, jak to tak bývá, samotný závěr.