Kliatba bohatých

Kliatba bohatých https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192728/bmid_kliatba-bohatych-DkE-192728.jpg 4 298 58

Román z polovice 19 storočia v Anglii o štyroch kamarátoch z internátnej školy, ktorých dobrodružstvo na jazere sa zmení na strašnú tragédiu a tajomný prízrak ich prenasleduje celý život

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Motýľ

A Dangerous Fortune , 1993

Lolila
27.01.2019 4 z 5

Táto kniha nepatrí medzi najlepšie, čo som od Folletta prečítala, ale aj naprie tomu je výborný spisovateľ. Vie zaujať.... milý príbeh z prostredia bankárov, kde nechýbajú intrigy, moc, závisť a tiež láska, priateľstvo, charakter,....taká oddychovka.

Allysa1985
09.01.2019 3 z 5

I když to nebyla žádná pecka, Follett prostě psát umí, od něj se dá číst i červená knihovna z prostředí bankovních domů v Anglii na konci 19. století.

alekis
04.11.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem s velkým potěšením přečetla už asi 3x a zdá se mi, že by bylo žádoucí si ji zase osvěžit v paměti. Kdysi jako dítě jsem četla pohádku, myslím, že se stejným názvem, či to snad bylo Kolo osudu.... Už si to moc nepamatuju, ale řekla bych, že nějaký vládce uvrhl v nemilost svého dřívějšího spolupracovníka, ba snad i skoro přítele, a ten musel makat někde v jámě, otáčet tam kolem (?). Posléze došlo k převratu a vládce se ocitl v jámě u téhož kola... Tehdy jsem pochopila, jak se to kolo osudu otáčí... Tak tato knížka je v jedné větě právě o tom. Moc dobré čtení, sympatický hlavní hrdina, a padouch skončí tak jak má... Přesto si to radši znovu přečtu, ať tady nepíšu bludy, lidská paměť je krátká a ta moje přímo kratičká... :-)

Klarinecka
28.10.2018 4 z 5

Jako první knížku od autora jsem přečetla Kavky a úplně mě to nadchlo. Kolo štěstěny bylo rovněž velmi povedené, takže si určitě přečtu i další knihy. Musím uznat, že postavy má autor skvěle propracované, protože ani v reálném životě mě už dlouho nikdo neštval tak jako Micky Miranda, během čtení jsem nejednou litovala, že je fiktivní, protože jsem cítila nutkavou potřebu mu dát na budku :)

pavlinka0250
06.10.2018 5 z 5

Další kniha od pana Folletta a opět skvělá, on to prostě umí. Velice čtivé a já jen doporučuji.

Igor1311
12.09.2018 5 z 5

trocha ťažšie som sa do deja dostával, pretože tento typ príbehu s mnohými intrigami mi na follettovi nie príliš sedí. no po začítaní sa a uvedomení si, že život bankárov a najvyššej elity spoločnosti je ozaj taký mi kniha prišla veľmi zaujímavá. intrigy medzi členmi rodiny, v najvyšších kruhoch sú ozaj také, ako ich follett opísal. aj keď mi dej knihy prišiel trocha menej napínavý ako pri románe Kavky či Sršeň lieta v noci, aj Kolo štěstěny si drží vysoký nadštandard a už sa neviem dočkať na jeho novinku Piliere moci.

petrilena
17.08.2018

Skvělá knížka, Follet je prostě vypravěč.

Herča76
24.07.2018 5 z 5

Super kniha pro milovníky historických románů, zápletka, která nezarmoutí, čtivá kniha od začátku do konce (jedním dechem). Follett autor číslo 1.

Eeli
20.07.2018 4 z 5

Propracovaný společenský román s romantikou, zločiny a intrikami zabývající se osudy jedné bankéřské rodiny a jejích blízkých. Příběh má příjemnou "anglickou" atmosféru 19. století, postavy jsou charakterizovány jednoduše, ale čtenář se tak do nich dokáže bez problémů vcítit - mít je rád, či nenávidět. Po stylistické stránce nemá kniha chybu, vše je plynulé i srozumitelné, a to i přes to, že je zde zahrnut široký časový úsek. Zkrátka povedená knížka.

PADA123
29.01.2018 5 z 5

Další výborná knížka od Kena Folletta s vynikajícím závěrem.

petramac
04.12.2017 4 z 5

Knížka se mi líbila. Předtím jsem četla Pilíře země a Trilogii století. Follet mě nepřekvapil. psáno opět velmi catchy stylem ;) Pravda je, že postavy byly černobílé... Není to náročné čtení, spíš oddechovka...

snimcibdim
28.10.2017 1 z 5

Doufala jsem v něco na způsob Kvítku karmínového a bílého - bohužel dočkala jsem se jen červené knihovny. Pohádkového příběhu v němž pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí.
K "dokonalosti" chybělo jen aby Hugh, Augusta, Micky a starý Greenbourn objevili shodné mateřské znaménko velikosti kordovského dolaru - a "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina". :-D
Můj první Follet - a obávám se, že raději poslední.
Jedna hvězda za námět, za první třetinu a za snahu - ale dalším čtenářům nedoporučuji a těch 85%, které tu kniha aktuálně má, upřímně nechápu.

pilulka
18.10.2017 2 z 5

Odpočinková kniha. Vadilo slabé rozpracování charakterů postav - buď vyloženě kladný hrdina bez špatné vlastnosti nebo jednoznačný záporák.

Jolina
16.08.2017 5 z 5

K tomuto příběhu jsem měla asi zrovna náladu. Oddychový příběh, ale plný napětí, intrik až nemožnosti pochopit, jak se někdo může takto vypočítavě chovat. Čekala jsem, kdy se příběh obrátí štěstím k sympatickému bankéři, po mnoha jeho neúspěšních jsem přestala doufat, že se tak stane...Anglie v 19. století, zajímavé kulisy, poutavý příběh...

francouz
20.07.2017 3 z 5

Musím souhlast s názorem, že tato kniha je zatím i pro mě nejslabší od pana Folletta. Příběh opět je krásně rozvětven, ale člověk se nemůže ubránit dojmu, že je to tak trochu prvoplánové, že to jinak nemůže být ukončeno, ale na konci bude spravedlivě sečteno. Proti ostatním knížkám, kde jde autor také minimálně po jednom pokolení, a popisuje postavy občas trochu na levo a simultálně napravo od dobra či zla, takže né vždy vám je jasné zda se máte ztotožnit s tím či oním. Zde mě to prostě nešlo vůbec. Ano hlavní postava je klaďák se vším všudy, ale přece jenom zde chybí ta jiskřička, kdy si řeknete jo, takhle bych to udělal taky. Tady vím, že bych tak kladný být určitě nemohl. Proto to tentokrát nemůže být plný počet.

misa_k
17.07.2017 3 z 5

Asi zatím nejslabší kniha od Folletta...

Kerberos
26.06.2017 5 z 5

Follett se mi prostě dobře čte,umí mistrně popsat prostředí,propracovat děj.

Dalexa
23.04.2017 5 z 5

Tak já jsem si na této knížce opět "pochutnala" . Ať si kdo chce co chce říká, mně se prostě Folletovky moc dobře čtou, nejsem kritik, abych každý titul rozebírala od A-Z. Pro mně je prostě tento autor zárukou dobrého čtení.

marlowe
06.03.2017 2 z 5

Tak tohle byla slabota, ze které se budu dlouho vzpamatovávat! A přitom to mohlo být docela zajímavé čtení o "staré dobré Anglii" a o tom, jak ve druhé polovině devatenáctého století vypadalo britské bankovnictví. Jenže…
…Jenže ono se to panu autorovi všechno nějak vymklo z rukou – a tak příběhová linka, popisující prosperitu i krachy anglických bankovních domů zůstává jediným pozitivem knihy – a všechno ostatní se už pohybuje jenom v "červených číslech":

Tři podle mne nejkřiklavější přešlapy:

1) Červená knihovna par excellence, kde nenápadité soft-erotické pasáže působí spíš útrpně komicky než dráždivě.

2)Totální a u tohoto typu literatury nevídaná "černobílost" postav (jejíž výhodou je, že se při čtení nemusíte trápit se složitým rozkrýváním charakterů): všichni klaďasové jsou příkladně kladní a všichni padouši ďábelsky padoušští.

3) Děj románu autor posouvá kupředu dle stejného, do omrzení se opakujícího vzorce a jednotlivé vrstvy příběhu jsou šity na stále stejném ševcovském kopytě: zloduch vymyslí a naplánuje intriku, která mu pohříchu vždycky do puntíku vyjde (i když autor kvůli napětí pokaždé chvíli předstírá, že by alespoň TENTOKRÁT mohlo dobro zvítězit – jenže ono nezvítězí!), čestný hrdina je sražen na kolena, záporák sčítá vítězné body – a pomalu se chystá k dalšímu vítěznému tažení.

Po Pilířích země, Pádu titánů a nakonec i po trochu slabší Zimě světa velké zklamání.
Milosrdných 30%.

pakala
01.03.2017 5 z 5

Je to prostě ROMÁN, parádní čtení. Ráda jsem se nechala přenést do starého Londýna i když žít bych tam nechtěla (jako chudá) :-) . Kniha splnila beze zbytku, co od ní očekávám příběh, který chytne i když plyne v tempu popisované doby.