Kniha vzpomínek

Kniha vzpomínek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234746/bmid_kniha-vzpominek-SQX-234746.jpg 4 416 142

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti? Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec. Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli... Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Memory Book , 2014

Elisa.Beth
11.12.2015 3 z 5

Na tuto knihu přichází ta správná chvíle tehdy, kdy toužíte po něčem čtivém a citově zasahujícím. Ačkoliv je příběh velmi emotivní, není laciný, přehnaný ani podbízivý. Na knize velmi oceňuji autentické zachycení reakcí a chování jednotlivých členů rodiny, proměnu jejich každodenního života v důsledku oznámení a prvních projevů Alzheimerovy choroby mladé matky dvou dětí.

Velmi přínosným a věrným se mi pak zdá způsob přístupu k diagnóze podle generace a vztahu k nemocné (její matka/ manžel/ dospívající dcera/ dítě předškolního věku).

iris861
10.12.2015 5 z 5

Krásný příběh,budu na tuhle knihu dlouho vzpomínat. Moc jsem nad ní přemýšlela.

Veru_92
24.11.2015 3 z 5

Dojemny pribeh, ktery vas nenasilne donuti zamyslet se nad tim, ze vse je pomijive a ze "co pretrva, to laska je."

fis.rena
07.11.2015 5 z 5

Hodně definitivní příběh napsaný moc hezky,tak lehce,i když tak moc reálně,stejně jako je bolestně reálná nemoc,která je hlavní postavou. Je tu smutek,bolest,pláč i štěstí a legrace...a to je život.

Kammia
25.10.2015 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla a musím napsat, že to je asi nejsmutnější kniha, kterou jsem kdy četla... Krásný příběh, který mě dostal. Na tuto knihu nezapomenete :)

mi-nul-o
16.10.2015 5 z 5

Celá kniha je velmi silná a velmi poutavě napsaná. Muž z knihovny mě ale dostal, člověk by až brečel, jak je to krásný. :-)

zuzi1162
07.10.2015 5 z 5

U mě perfektní. Kniha byla čtivá a téma zajímavé. Jen ta věc s manželem (dále neprozrazuji) mi přišla, že drobně skřípe, ale i tak líbilo.

aliali
06.10.2015 5 z 5

Nádherně napsaná knížka, ke konci jsem měla oči plné slz, určitě se k téhle knížce za čas znovu vrátím. Je to jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

Falda
20.09.2015 5 z 5

První polovina knihy mě moc nenadchla a měla jsem tendence ji přestat číst. Naštěstí jsem to neudělala, protože druhá polovina knihy byla úžasná. A ten konec.. Dlouho se mi nestalo, že bych nad knihou uronila slzu a tady jsem jich uronila nespočetně. Spisovatelka ma můj obdiv a vím, že příběh Clair ve mě ještě dlouho zůstane.

sporran
20.09.2015 5 z 5

Nevím, zda Claire skutečně žila a zda si Knihu vzpomínek skutečně psala. Nicméně s lidmi s ACH jsem v kontaktu a lépe mi to pomáhá chápat jejich pocity. I když tento příběh bych řadila spíše opravdu do dámské knihovny. Neodnáším si z knihy až tolik onen romantický příběh se smířlivým vyvrcholením, ale spíš suše řečeno poznatky o tom, jak prožívají život lidé s ACH. Toto si člověk z žádné odborné literatury neodnese. A pro ty, kteří jsou blízcí lidem s touto nemocí, nebo s takovými lidmi pracují, je to možná v určitém slova smyslu praktická pomoc. Myslím, že je to čtivá a velmi důležitá kniha.

Natyna3
13.09.2015 5 z 5

,,Život je stále v pohybu, kolem tebe i v tobě. Musíš udělat všechno pro to, aby jsi s ním udržel krok.''

Kniha vzpomínek mě naprosto uchvátila. Celou dobu bylo samozřejmě jasné, jak skončí, ale i tam mě to hluboce zasáhlo. Zkrátka paní spisovatelka má můj obdiv.

Peace
17.08.2015 5 z 5

"Na realitě přece tak moc nezáleží. Záleží na tom, jestli vám věci připadají skutečné."

Jedním slovem: NÁDHERA - nakolik je to vzhledem k závažnosti děje vůbec možné!
Lví podíl má na tom styl autorky, který je čtivý a vysoce návykový. Dalším lákadlem je silné téma a v neposlední řadě jednotlivé postavy, které dostávají prostor k vyjádření svých pocitů, což dává příběhu ještě větší šmrnc.
Po delší době opět autorka, jejíž tituly budu s nedočkavostí vyhlížet. Málokdo totiž dokáže o tak silném tématu psát vtipně i smutně zároveň.
S četbou neváhejte!

Lucina88
06.08.2015 4 z 5

Hezká kniha. Člověk si opravdu nedokáže představit, co ta choroba obnáší...naprosto sem se vcítila do Claire..v určitých částech slzičky v očích :)

Marselle
02.08.2015 5 z 5

Velice pěkná a silně emotivní kniha. Všem doporučuji její přečtení :-)

Jaruce
02.08.2015 5 z 5

Nejkrásnější kniha kterou jsem kdy četla. Všem doporučuji! !

simonabr
23.07.2015 4 z 5

Začátek mi hodně připomínal knihu Ještě jsem to já, ale ikdyž byla kniha čtivá a problém Alzheimerovy choroby byl popsán z pohledu více účastníků, přesto mi v ní něco chybělo, protože nešla tak do hloubky celé situace a dceřin problém mi tam přišel tak trochu navíc, ale rozhodně stojí za přečtení a pevně doufám, že mě ani nikoho z mých blízkých tato nemoc nepotká.

ugisha
19.07.2015 4 z 5

Knížka ze života, velmi uvěřitelná a (pro mě) i velmi děsivá. Neumím si představit život s ACH a myslím, že Claire a její rodina to zvládla skvěle :) Emotivní, dojemné a silné. Zanechá to ve vás stopu. Líbilo se mi střídání kapitol z pohledu všech zúčastněných. Navíc má Kniha vzpomínek krásnou obálku :) Doporučuju.

hatuli
29.06.2015 5 z 5

Hezky napsaný příběh ,stojí za přečtení...

bookcase
22.06.2015 5 z 5

Velmi emotivní, velmi definitivní.

Ditules
17.06.2015 5 z 5

Velice čtivá knížka (přečteno za 2 dny), která se velice podobá knize Ještě jsem to já, kterou považuji za perfektní. Přiznám se, že ve chvíli, kdy Claire volala Gregovi ke konci knihy, měla jsem co dělat, abych se nerozbrečela (zrovna jsem seděla v kupé se 4 muži... :D ). Ano, místy hrál děj na city, ale proč ne? Stále si nedokážu představit, jaké to musí pro nemocné i nejbližší být. :(