Kniha vzpomínek

Kniha vzpomínek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234746/bmid_kniha-vzpominek-SQX-234746.jpg 4 416 142

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti? Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec. Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli... Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Memory Book , 2014

tereza8
03.08.2016 4 z 5

Krásný dojemný příběh o lásce a boji do poslední chvíle. Příběh také hezky psychologicky rozebírá vztah matka - dcera, mateřskou lásku a líčí závažnou nekompromisní nemoc. Knížka je čtivá, líbí se mi způsob psaní autorky. Místy černý humor, kterým popisuje hrdinka svoji těžkou nemoc, celý příběh tak "příjemně" odlehčuje, jelikož se jedná o tak smutný příběh. Líbily se mi dopisy z Knihy vzpomínek, ty mě bavily moc. Knížka je hodně silná, neumím si představit, že takto těžká nemoc potká tak mladou, úspěšnou ženu se šťastnou rodinou...

hruskovalucie93
24.07.2016 5 z 5

Nemám slov. Kniha plná lásky i krutosti. Realita těch, kdo trpí touto chorobou. Za mě 5 hvězd.

ptacicek
11.07.2016 5 z 5

Kniha byla krásná, zábavná, smutná a naučná zároveň. Možná jsem o ní ale čekala malinko víc. Myslela jsem si, že se to bude víc zabývat nemocí a stavy, které ji provází. Z mého pohledu je ale přitom hodně zaměřená na minulost. Zklamaná ale určitě nejsem, kniha je hezká a ráda se k ní vrátím.

BOOKlife
28.06.2016 4 z 5

Úžasný příběh o tom, že ve svém životě můžete zapomenout na vše, ale na lásku nikdy.

Anna 13
15.06.2016 5 z 5

Kniha o nemoci jménem Alzheimer. Ale především kniha o neuvěřitelné lásce, především lásce mateřské.
Autorka má nádherný styl psaní a doufám, že bude tvořit dál. Již teď se těším na její dvě knihy vydané u nás. Příběh byl prostě přenádherný, vtáhlo mě to do děje tak rychle, četla jsem téměř pořád, fantastická zápletka, úžasná hlavní hrdinka a především ty krásné věty o lásce...

Přesvědčíte se tu o jedinečném poutu mateřské lásky, o nemoci, která je opravdu tak hnusnou a nevyzpytatelnou... Všem, kterým se tato kniha líbila bych doporučila knihu Ještě jsem to já, která je také ohromně, citlivě psaná. Obdivuji lidi, kteří se o nemocné s touto chorobou starají a mají neuvěřitelnou trpělivost a lásku, kterou dávají najevo. Kterou si v srdcích uchovají navždy...

Viky007
04.06.2016 5 z 5

Neuvěřitelně nádherná kniha o lásce a lidství. Dřív jsem o této nemoci moc nevěděla. Myslela jsem si, že člověk prostě jen zapomíná. Díky tomuto příběhu jsem si uvědomila, že Alzheimer je vážně hrozná nemoc, kdy se mění úplně všechno.

Co víc říct? Zkrátka... doporučuji!

orson
20.05.2016 5 z 5

Místy vtipné, místy smutné, ale rozhodně moc příjemné čtení. Rozuzlení jsem tak trochu tušil, ale i tak mě překvapilo...

Miro67
09.05.2016 4 z 5

Odmala nám do hlavy vtloukali, že co se naučíš, to ti nikdo nevezme. No ACH to dokáže,bohužel. Likviduje člověka zákeřně a po kouskách. Při čtení knihy je jednomu až do breku. Inteligentní člověk, zvyklý učit děti, je najednou sám degradován na úrověň malého dítěte, které je nutno neustále hlídat. I když se každý z členů rodiny snaží s Clairinou nemocí vyrovnat po svém , ze všech vyzařuje obrovská láska, která jim určitě pomůže se s nemocí vyrovnat ( protože porazit ji nejde).
No a mimochodem, Alice byla vskutku formát.

Helena Lacková
14.04.2016 5 z 5

Je dobré psát knihy a kroniky, zaznamenávat naše rozhodnutí, aby děti věděly

malen
09.03.2016 5 z 5

Úžasně smutně krásný příběh o lásce .

Zorka
05.03.2016 4 z 5

Kniha, která mi hodně připomněla dílo se stejným tématem - Ještě jsem to já. Čtivá, působivá, oproti zmiňované trošku slabší závěr.

JezinkaJ
02.03.2016 4 z 5

Nakonec mám rozporné pocity. Škoda toho lehkého přilakování na růžovo.

Ale pořád si myslím, že ztrácet sám sebe je strašné, těžké a k nepřežití. Při čtení mi bylo líto i smutno.

medvedice3
28.02.2016 5 z 5

Kniha o lásce - rodičovské i partnerské, kniha o vztazích - partnerských i rodičovských, kniha o generacích - prarodičích, rodičích, dětech a očekávaném vnoučeti, kniha o nemoci - bojí s ní i naději, i když žádná není. Kniha pro všechny, kterým "se ztrácejí" jejich blízcí do hlubin nepaměti. Úžasné čtení.

maca1245
03.02.2016 5 z 5

Jednoduše nemám slov. Dlouho jsem přemýšlel co bych o knize napsal, ale vůbec mi nejdou na mysl žádná kloudná slova, která by vystihla moje pocity po dočtení této úžasné knihy.

silazwyku
02.02.2016 4 z 5

Pěkná kniha plná emocí, lásky k rodině, odhodlání a naděje. Dobře se čte, ale je fakt, že je jsem si vždycky musela odskočit od žánru a mezitím jsem četla i Harryho Potera. :-)

Iňa136
26.01.2016 4 z 5

Velmi čtivé. A vůbec ne depresivní:-)

saruse
26.01.2016 5 z 5

Smutné, ale výborně napsané, nezapomíná se na pocity všech členů rodiny, konfrontovaných s touto strašlivou chorobou. Smutné čtení o to víc, když někoho takového osobně znáte... A o to víc také oceníte, když spisovatel poodhalí běžný život s touto nemocí.

Shardlake
04.01.2016 5 z 5

Nádherně a čtivě zpracovaný příběh o Alzheimrově chorobě.

JanaDor
28.12.2015 5 z 5

V kapitolách se střídají ve vyprávění všichni členové rodiny. Mezí tím jsou vloženy vzpomínky z knihy, kde každý vytáhne vzpomínku z minulosti, která mu nejvíce připomíná Claire. Velmi dobře jsou v knize popsány myšlenkové pochody Claire. Ztrácí pojem o současnosti, dostává se chvílemi do minulosti a nakonec je v hlavě prázdno. Tma. Ztratit slova, které jste používali běžně celá léta s láskou. Zapomenout manžela a postupně i děti. Zapomenout svůj život. Uvědomovat si chvílemi, jak je to pro všechny těžké.
Pokud vnímáte jako já, že rodina je na prvním místě. Tak si knihu přečtěte a budete děkovat za to, co máte a modlit se, ať vám to vydrží. Nezapomeňte na krabici kapesníků, protože ty budete potřebovat.

Merynkaw
19.12.2015 5 z 5

Poprvé jsem se dočetla jak vlastně člověka a jeho okolí nemoc Alzheimer. Je to kniha o lásce manželské, mateřské, partnerské...závěr se mi zdál možná trochu moc přeslazený, nicméně kniha je velmi čtivá a zajímavá. Doporučuji