Kmotr Mrázek

Kmotr Mrázek https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63577/kmotr-mrazek-63577.jpg 4 503 76

Kmotr Mrázek série

Kniha je faktografickým příběhem o bývalém vládci českého podsvětí Františku Mrázkovi, jehož zabil nájemný vrah v lednu 2006.Kniha přináší celou řadu dosud nepublikovaných informací, včetně tajných materiálů policie a odposlechů. V listopadu 2008 vyšlo volné pokračování pod názvem "Kmotr Mrázek II. - Krakatice", v listopadu 2009 pak závěrečný díl této trilogie "Kmotr Mrázek III. - Válka kmotrů".... celý text

Jamka
13.05.2015 5 z 5

Nepopiratelně zajímavé čtení

veronie
25.03.2015 5 z 5

Opravdu zajímavé čtení. Je až k neuvěření jak dlouhé mohou být prsty původně malého podvodníčka. Co se týče politiky, jsem si nikdy nedělala iluze - tedy bez překvapení. A co se týče policie, která ač měla spoustu nahrávek a důkazů, nezmohla naprosto nic - hodně smutné

kazatell
26.10.2014 4 z 5

Protože poslední dobu sleduji podobnou tématiku byla pro mě tato kniha logická volba. Po informační stránce se mi kniha velice líbila a byl jsem nadšený. Jediné co mě trochu zklamalo byl závěr kdy se obsah mění spíše na záznamy z odposlechů. Tuto část bych klidně dal na konec jen jako závěr jako je udělaný ten rozhovor a knihu bych ukončil pouze popisem událostí. Protože v rozhovorech jsem se akorát ztrácel a všeobecně jsem jim nerozuměl a ztratil souvislosti

HDosoudilová
12.09.2014 4 z 5

Vzhledem k tomu, že mě tato tématika velmi zajímá, chystala jsem se na tuto knihu celkem dlouho. První díl mě ale nikterak nezaujal, ale to proto, že jsem mladší ročník a nevím, jak to tenkrát chodilo. Jen z vyprávění. Hodně mě ale zaujal závěrečný rozhovor. Jsem zvědavá na další díly. Je moc dobře, že se o takových věcech píše, i když jak bylo zmíněno: ,, Na mrtvého jde hodit cokoli." A pravda už nikdy nebude stoprocentně doložena. Můžeme tedy jen spekulovat, zda-li to tak opravdu bylo.

SantAngel
10.06.2014 5 z 5

První díl ˇčeského Kmotra" u mě zabodoval naplno. Už jen první kapitoly popisující Mrázkovo vekslácké období v časech totality mě utvrdily v tom, že tetralogii si přečtu celou. Dopředu avizuji, že díky panu Kmentovi a jeho spolupracovníkům má možnost obyčejný český smrtelník nahlédnout pod pokličku politiky a systému všeobecně. Ať jde o období komunismu, či následný přechod k demokratickému zřízení a nastolení tržního hospodářství. Co si budeme povídat, ve zprávách, či novinách (dnes na internetu) nenajdeme vždy zcela pravdivé informace. Politika, lobbing, velkopodnikatelé - tohle je pro běžné občany tabu.
Z pohledu investigativní žurnalistiky jistě klenot, který nám může otevřít oči. Pokud kdokoliv, kdo knihu nečetl, má dosud pochybnosti, zda politikům a "lidem kolem" věřit, tak po přečtení, ať už třeba jen prvního dílu, jistě změní názor a snad to bude ku prospěchu naší společnosti.
Když odbočím od "problému Mrázek, lobbisté a politici", tak dojdu k děsivému zjištění - i v demokratickém zřízení o našich osudech rozhodují "vyvolení" a jsme pro ně jen figurkami v jejich hrách.

MildeZ
09.02.2014 5 z 5

Tak tohle čtivo rozhodně můžu, ač samozřejmě není to nic pěkného a radši by člověk byl, kdyby to vše bylo jen fikce - bohužel...

ttopi
31.01.2014 5 z 5

Dal bych 90%, ale to nejde, proto dávám plné hodnocení. Mrázek začínal jako běžný vekslák ještě za komára a po revoluci svých zkušeností dokonale využil. Oblepil se lidma podobného myšlení a svou osobností jich dokázal využít hlavně ve svůj prospěch. Samozřejmě jeho činost není nic hezkého,jelikož spousta lidí zmizela, nebo se našli mrtví, a přestože kmotrovi nikdy nic nedokázali, bezpochyby v tom prsty měl. Ovšem na druhou stranu je to ukázka, jak se od píky dostat k moci - inspirativní. Mimochodem, měl krásný "barák". A pochvala pro autora, pan Kmenta je třída.

sackettboy
26.01.2014 5 z 5

Pre obyčajného človeka je až nepochopiteľné, že niekto, kto je neustále pod odposluchmi od osemdesiatych rokov nebol nikdy stíhaný. Zaujímavé čítanie ten človek sa jednoducho vyznal a myslelo mu to. Kniha iba čiastočne odkrýva, že Česká republika je rovnako prehnila ako ta Slovenská (viz. Gorila). Otázkou zostavá či vôbec v Československu existuje milionár, ktorý by sa dopracoval k svojim peniazom čistou cestou.

Barbara02
22.01.2014 5 z 5

Jsem moc ráda, že takové knihy vznikají a můžeme si tak zase o něco více přiblížit to, jak to zřejmě všechno bylo a tedy i je a bude nejspíš dále pokračovat. Kniha se drží faktů, z toho samotného jde opravdu mráz po zádech. Spoustu věcí si z toho jde také vydedukovat... Takže možná je to všechno ještě daleko horší...

MATY-sek
12.01.2014 5 z 5

Opět kniha, kterou jsem přečetl téměř jedním dechem. Bylo by fajn, kdyby to všechno byly jenom vymysly, bohužel to tak není .. :o( Jeden lump vedle druhého. Jeden skonční a hned je místo pro další dva... čím více peněz, tím menší šance pro spravedlnost ... a nemyslím si, že teď to bude lepší...

dalimoni
16.12.2013 5 z 5

Skoro až neuvěřitelné, jakým způsobem je prorostlý organizovaný zločin s politikou a vládou země. I kdyby nebylo vše pravda (já osobně věřím naprosté většině knihy), tak je to opravdu "zarážející" ? (:-)). Mě osobně vyhoval právě novinářský styl, který si nehraje na nějaké umělecké literární výkony, ale jde čistě po faktech (odposlechy...). Román by se sice četl lépe (souhlasím s Jackem), ale tam už je možnost si fakta přibarvovat podle sebe nebo si je úplně přetvářet a vymýšlet. Už by to nebyla autentická kniha (např. Viewegh - Mráz přichází z Hradu nebo Mafie v Praze - autor ani nemůže být žalován, když je to román a nebere si pak na zodpovědnost to, co napsal).

Jack Bauer
28.10.2013 2 z 5

Vynikající autentická kniha z českého podsvětí,ale neustálé rozhovory z odposlechů mě po čase začínali hodně nudit.Četlo by se to lépe jako román, než takhle sesmolené. Mafie prorostlá až do vysoké politiky. Standa Gross se nám směje z Ameriky, nahradí ho jiní podvodníci. A co policie? Ta je bezmocná? Většinou je také propojená s mafií. V dobro a spravedlnost v tomhle státě už jsem přestal věřit dávno před revolucí, po revoluci se to 1000x zhoršilo.

maryzka
11.05.2012 3 z 5

tuto knihu mám pouze prolistovanou ale mám názor lidí, kteří to četli poctivě nebot o panu Mrázkovi věděli hodně před rokem 1989. Tyto knihy jsou velice zajímavé ale na některý věci člověk musí mít žaludek a někdy se nestačí divit a je hodně překvapen.

valda
05.02.2012 5 z 5

František Mrázek byl významný mafián, který začínal jako vekslák v polovině 80. let a postupně se vypracoval do pozice miliardáře, který si dosazoval lidi na ministerské pozice. Přestože byl 20. let sledován policií, tak vlastně nikdy nebyl odsouzen.
Novinář Jaroslav Kmenta v prvním díle trilogie popisuje podle dostupných zdrojů od policie celý jeho život, až do roku 2001, kdy na scénu přichází Íčko, takže v dalších dílech je na co se těšit. Nevím kolik z toho, co Kmenta píše je pravda. Kolik je snaha prosazovat zájmy nějaké skupiny, nebo prodat co nejvíc výtisků. Ale i mě, který už jsem otupělý z každodenních zpráv o podvodech v politice, překvapilo, jak dokonale jsou politici spojení s mafií. A nevěřícně jsem kroutil hlavou nad tím, jak je možné, že když policie nahraje odposlech nějakých politiků, jak se přátelsky baví s Mrázkem, že ve vládě ti politici sedí do teď.
Kniha je napsaná hlavně tak, aby byla zábavná a dobře se četla, Kmenta nejde do podrobností. V první části popisuje Mrázkovu kariéru (žigulík je na salámy, mercedes na peníze), ke konci je spousta vtipných odposlechů (uklízečka s velkýma kozama, Panděro, Mlha), nechybí fotodokumentace a navíc rozhovor s Mrázkovým bodyguardem, který je tak trochu z jiné galaxie.
Jinak Mrázek na mě působil jako velmi inteligentní mafián, který v tom prostě uměl chodit a pro někoho, kdo má dostatečně zkažený charakter, by mohla sloužit jako návod, jak si vydělat ty miliardy.

Vendelína
26.10.2011 3 z 5

Prostá literatura faktu. Nejlépe bych ohodnotila závěrečný rozhovor.

WEIL
14.08.2011 2 z 5

Knihy na Mrázka - kdo je bude psát, takové budou.

Ať to s ním bylo jak bylo, tak jedno je jisté, že po jeho smrti nájemné vrždy poklesly v ČR na minimum.

mafie

Jaroslav Kmenta