Klíč

Klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464956/bmid_klic-Ri2-464956.jpg 4 389 130

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život. Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Key , 2018

JajaCZ
27.10.2021 3 z 5

(SPOILER) SPOILER: Kniha ma dosť sklamala. Konanie postav, popis procedúr, popic bežných činnosti v ústave a celý príbeh bol akýsi povrchný. Rozvíjali sa tam vedľajšie linky, ktoré boli len tak utnuté (príbeh starej pani, ktorej umrel manžel). K žiadnej z postav som si nevybudovala vzťah. Neboli vôbec sympatické. Konanie doktora, ktorý Amy miesto prepustenia nechal hniť v ústave a sám sa vyparil. Veď takto to predsa nemohlo fungovať, nie? Ak pacient nemal kam ísť, tak si ho tam nechať a držať na silu a myslieť si, že mu vlastne robíte službu. Amy konala dosť impulzívne, i keď si uvedomovala kde sa nachádza a že každý vzdor, príhoda a problémy jej môžu priťažit. Ku koncu knihy som mala pocit, že stále nie je úplne psychicky v poriadku (mala tam nejaké preblesky podivného chovania pri návšteve doktora) Vlastne tento príbeh neviem ani zaradiť. Nebola to ani romantika, ani psychothriller. Veľkú plus boli krátke kapitoly, preto sa kniha čítala svižne.

perpe2a
24.10.2021 5 z 5

Perfektní psychothriller z prostředí psychiatrické léčebny.

IvyLouve
18.10.2021 3 z 5

Musím priznať, že som trochu sklamaná. Čakala som ponurý príbeh s úzkostnou atmosférou psychiatrickej liečebne, zjemnený štipkou romantiky, ale do rúk sa mi dostal viac-menej zamotaný romantický príbeh, smutný, dojímavý a v závere i prekvapivý, kde však psychiatria predstavovala len kulisu. Iste, autorka sa snažila poukázať na viaceré nehumánne a neúčinné staré praktiky a liečebné procesy či zaobchádzanie s pacientmi, ale bolo to na môj vkus príliš povrchné. Tiež by sa mi viac páčilo, keby na úkor mnohých vedľajších epizód bol radšej dôkladnejšie zanalyzovaný život a psychický stav Amy. Pre mňa to bola jednoduchá oddychová romantika s happyendom.

bookcase
18.10.2021 5 z 5

Kathryn Hughes se mi zamlouvá čím dál víc. Co knížka, to pecka.

Knižnítoulky
16.10.2021 5 z 5

Na tuto autorku jsem narazila náhodně a díky bohu za to. Kniha je naprosto skvělá, strhující, vůbec mě nenechala vydechnout. Je třeba se dobře orientovat, jelikož je psána ve dvou časových rovinách, ale vůbec jí to neubírá, ba naopak. Moc dobře jsem si početla. Nemůžu se dočkat dalšího autorčina díla. Rozhodně doporučuji.

Jiparis
14.10.2021 5 z 5

Dojemný a hodně smutný příběh o lidech trpících duševní poruchou a těch, kteří jim mají osud ulehčit a pečovat o ně. Část děje se odehrává v padesátých letech, kdy pobyt v v psychiatrickém sanatoriu musel být utrpením a druhá linie příběhu po mnoha letech.

Kristyna_Bubu
12.10.2021 4 z 5

Stejně jako u dopisu nejsme jen v jedný časový rovině, část příběhu se odehrává v psychiatrický léčebně v padesátých letech a část vlastně v současnosti. Kupodivu musim říct, že se mi předchozí Dopis líbil víc! Ovšem autorka Klíč napsala opět neskutečně čtivě, od tý knihy se prostě nejde odtrhnout Tady je bezpochyby ohromně poutavý téma blázince, ale Dopis mě nějak chytl za srdce
PS: Já četla snad před 15 lety, možná dřív, Mlčení od Diane Chamberlain a to je teda jízda, na to nezapomenu do konce života!
PS2: obálka ale získává ode mě 200% !!

bábuška
12.10.2021 5 z 5

Příběh všech protagonistů v této knize mě velice zaujal. Život za zamčenými dveřmi, mezi spoluobyvateli skutečně psychicky nemocnými, léčebné metody a přístup ošetřovatelů, s tím vším se setkává mladá Ellen Crosbyová, snažící se ulehčit v rámci možností některým pacientům přes nevůli ostatních sester. Setkání se stejně starou dívkou Amy, která zjevně do tohoto ústavu nepatří, její láska k ošetřujícímu lékaři a konečně po mnoha letech ve zralém věku se dočkám rozuzlení celého příběhu. Kniha smutná ale čtivá, mile překvapila.

Katerina015
07.10.2021 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto dokonale... Rikala jsem si prostredi psychiatrie nebude asi nic pro me, ale zkusim to... A dobre jsem udelala... Diky kratkym kapitolam pribeh utikal velmi rychle... Bylo to ctive od prvni stranky. Stoji rozhodne za precteni

PrincaListicka
06.10.2021 5 z 5

Po přečtení autorčiny první knihy Dopis jsem již tak trochu měla představu o tom, co mě v její druhé knize, Klíč, čeká. A moc jsem se na to těšila, neboť jsem velkou fanynkou příběhů, které prolínají vícero dějových linek a ve kterých čtenáře čeká velké a spletité rozuzlení záhady, která se proplétá skrze celou knihu. A autorka mě ani tentokrát nezklamala.

Čím déle čtěte, tím více vám začne docházet, co se tenkrát asi stalo a k čemu to vedlo. Postupně vyměňujete neznámé v rovnici příběhu za fakta a blížíte se velkolepému finále, kde konečně zapadnou všechny dílky skládanky do sebe. V tu chvíli ale již tak nějak tušíte, jak celý příběh dopadne.

Prostředí ústavu pro duševně choré je opravdu nesmírně autenticky vylíčené, až máte pocit jako byste ho sami znali, jako byste se snad procházeli po jeho chodbách spolu s pacienty a sestrami. Některé situace, ve kterých se setkáte s chováním typickým pro duševně nemocné lidi, jsou opravdu silné, jiné trochu nechutné a nebo vyloženě nepříjemné. Není to nic pro úplně citlivé povahy.

Mě osobně byly sympatické všechny tři hlavní hrdinky, i když Amy byla občas zralá na proplesknutí, což bylo ale v její situaci pochopitelné. Jen si představte, že vás lidé, kterým věříte nejvíc ze všech, vaše rodina, zavře do ústavu, a vy nemáte nejmenší tušení proč. Co jste provedli tak strašného, že s vámi chtěli přerušit veškerý kontakt. Musí to být naprosto nesnesitelné. Každá postava, včetně těch vedlejších, si nese své životní jizvy a šrámy, svá zklamání a občas i pocit viny za to, co provedly. Vše je naprosto uvěřitelné.

V knize Klíč podle mě paní Hughesová posunula své spisovatelské schopnosti na úplně nový level, který by ve své kategorii jen těžko hledal konkurenci. Knize nemám absolutně co vytknout, zhltla jsem ji během několika večerů a vzpomínat na ni budu jistě ještě velmi dlouho.

ErikaJ
25.09.2021 5 z 5

Příběhy z prostředí psychiatrické léčebny mám moc ráda, i když jde o téma smutné a bolestivé. Tento příběh je čtivý od první stránky a nutí Vás nepřestávat číst, dokud nezjistíte, jak to tenkrát vlastně bylo. Kathryn Hughes opět dokázala, že její knihy jsou sázka na jistotu.

chrastova.m
24.09.2021 5 z 5

Kniha mě uchvátila hned od začátku. Už u knihy "Dopis" od téže autorky jsem věděla, že její styl psaní je můj šálek čaje, a to se mi potvrdilo i u této knihy.
I zde se prolínají dvě dějové linie a líbilo se mi, že i když se každá odehrává v jiném časovém úseku, nakonec se setkají.
Co se týče tématu knihy, s prostředím psychiatrické léčebny jsem se setkala prvně a přesně jak jsem očekávala, bylo to velmi silné. Ač jsem knihu zhltla na jeden nádech, samotné téma jsem pak ještě nějakou dobu vstřebávala.. Musím přiznat, že se mi obě knihy od této autorky líbily úplně stejně a obě byly stejně zajímavé. Super!

bookbug_cz
20.09.2021 3 z 5

Ne často se stává, že je kniha krásná navenek, ale i uvnitř. Tohle byla čirá dokonalost! Děj knihy je rozdělen do dvou časových rovin. První dějová linka ze současnosti vypráví příběh knihovnice a historičky Sarah, která žije u svého ovdovělého otce, je čerstvě po rozchodu a potřebuje svému životu dát zase nějaký pevný řád. Čas tráví především tím, že navštěvuje opuštěnou bývalou nemocnici Ambergate, prochází místnost po místnosti a snaží se najít nějakou „pecku“ pro svou budoucí knihu. To se jí v jednu chvíli podaří. Společně s mladým Nathanem, který je bez domova a v polorozpadlém objektu momentálně žije, nachází v jednom zapadlém pokoji několik starých kufrů a v jednom z nich nalézá klíč ke svému příběhu, který se tak pyšně otevírá.
Druhá dějová linka z roku 1956 zasahuje do života mladé zdravotní sestřičky Elen, která v nemocnici pracuje a z celého srdce se snaží všem pacientům pobyt zde co nejvíce zpříjemnit. Její původně naivní představu rozbije příjem nové pacientky, mladičké Amy, která už na první pohled psychicky nemocná není. Zkrátka se jen někomu nehodila do života. Prostředí nemocnice, praktiky, které zde panovaly, personál apod. jsou popsány dost realisticky. Autorka se s ničím nepáře, nic si nepřikrášluje, a to se mi na tom moc líbilo. Knihu slupnete jako jednohubku třeba někde na houpací sítí na zahradě nebo v autě při cestě na dovolenou.

Dela111
18.09.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem koupila jako dárek někomu, komu by se mohla líbit. Pro mne tak úplně není, ale doma jsem ji otevřela, abych jen lehce nakoukla a dopadlo to tak, že jsem ji na dvě posezení přečetla celou. Je totiž napsaná lehkým čtivým stylem a navíc pro mne děj z psychiatrické léčebny je vždy chytlavý. Tato zařízení byla ještě v polovině minulého století spíš děsivým místem než léčebným a přesně tak je to i tady. A stejně jako se to tehdy dělo ve skutečnosti, i v tomto románu jsou do léčebny zavření i zdraví lidé, kteří byli třeba jen nepohodlní své rodině. O jedné takové pacientce kniha vypráví a přestože má dvě dějové linie, jde tu především o její nešťastný životní příběh.

Klíč přináší hezké čtení pro ženy, nejde o přeslazenou romantiku, ale lehce tajemný příběh. Je to vyprávění o ukradených životech, o bezmoci i naději, o síle rodinných pout, o lásce a odpuštění. Příběh je napsaný jako nenáročná odpočinková četba, nehledejte tu zpracování, které by šlo do hloubky.
Za mne je hodnocení asi 70%, ale cílové čtenářky budou většinou spokojené na 100% :-).

zuzana2599
15.09.2021 5 z 5

Klíč otvírá naše srdce a rozjitří všechny emoce. Je to příběh lásky, která byla od samého začátku odsouzena k zániku, příběh dívky, kterou smutný a těžký osud vehnal do ústavu pro duševně choré, kde se stala obětí doby. Příběh o lásce, která najde naplnění až po padesáti letech. Čtení je to velmi pěkné a pohodové, ale i dojemné a může vést i k zamyšlení... Určitě tento srdceryvný příběh ještě dlouho uchovám ve svých knižních vzpomínkách ! Očekávám další román této skvělé autorky !!

lena.o.knihach
13.09.2021 4 z 5

Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé.

Po autorčině předchozí knize jsem se na Klíč neskutečně moc těšila. Její styl vyprávění je skvělý, čtivý a já nepochybovala o tom, že mě její nejnovější kniha pohltí od první strany.

V současné dějové lince se Sarah pokouší zjistit všechno o nemocnici pro duševně choré. Netuší, jak moc ji minulost ústavu pohltí a jaký příběh objeví v padesát let starém kufru.
Ve druhé časové rovině nastupuje Ellen do psychiatrické léčebny jako zdravotní sestra. Brzy ale přijde na to, že tak jednoduché - jako jen pomáhat potřebným - to nebude.

Z prostředí blázince a praktik mě občas mrazilo. Autorka skvěle napínala čtenáře do doby, kdy se obě dvě linky protnou. A že se jí to povedlo! Věřím, že konec nejednoho dojme až k slzám.

Čenichnaknihy
10.09.2021 4 z 5

Nebudeme lhát, od nedávného narození našeho potomka jsme krapet citlivější, když se v knížce objeví miminko, kterému se nějak ubližuje. A tady je první kapitola věnovaná výjevu, kde se jde žena utopit s dítětem v náručí. Asi si dovedete představit, jak nám spadla brada.

Ale zachovali jsme klid a pokračovali dál. Příběh se pak rozjede mnohem sympatičtěji. Nadšená badatelka Sarah se zajímá o bývalý ústav pro duševně choré. Chce o něm napsat knihu, a tak se chodí toulat do starých opuštěných místností a pátrá po všem možném, co by jí pomohlo napsat autentický příběh.

Až objeví místnost plnou zaprášených kufrů, v kterých se ukrývají osobní věci někdejších pacientů. Všechny jsou obyčejné, až na jeden, ke kterému pasuje klíč zapadlý v podlaze.

Asi jsme z anotace čekali, že knížka bude víc o detektivním pátrání po padesát let starém příběhu. Autorka se po pár kapitolách vrátí v čase do doby, kdy ústav léčil psychicky nemocné pacienty, a sleduje životní dráhu sestřičky Ellen. Ta se rozkoukává v nové práci a shodou okolností přijímá na hospitalizaci svou vrstevnici Amy, jejíž osud se jí nebývale dotkne.

Grády dostává knížka zase v poslední třetině, kdy autorka začíná propojovat minulost s přítomností. I tak ale, pokud si libujete v atmosféře jako z Přeletu nad Kukaččím hnízdem, nebudete litovat. Závěr nabízí hned několik zvratů, které vás nejspíš překvapí a možná i dojmou.

kika 13
09.09.2021 5 z 5

Já vím jedno určitě si přečtu i jiné romány od autorky.Ze začátku na mě bylo dost drsné popisované praktiky na uzavřeném oddělení,ale prokousala jsem se tím.

veronika6239
07.09.2021 4 z 5

Knihu jsem dostala..... Přes prvotní ostych vůči ni jsem byla nakonec mile překvapená. Dobře se čte, má spád, má děj, baví vás již od počátku. Není to nějak náročné čtení, ale mile strávíte 2-3 večery.

xena2711
31.08.2021 5 z 5

Nejenom krásná obálka, ale i úžasný obsah. 50let starý příběh lásky, trápení, toužení a čekání z psychiatrické léčebny...Knihu jsem za den přečetla, protože ty osudy se nedaly odložit.. Jedna z knížek, na které se nezapomíná. Určitě doporučuji.