Klíč

Klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464956/bmid_klic-Ri2-464956.jpg 4 391 391

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život. Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Key , 2018

xena2711
31.08.2021 5 z 5

Nejenom krásná obálka, ale i úžasný obsah. 50let starý příběh lásky, trápení, toužení a čekání z psychiatrické léčebny...Knihu jsem za den přečetla, protože ty osudy se nedaly odložit.. Jedna z knížek, na které se nezapomíná. Určitě doporučuji.

veronika9700
28.08.2021 4 z 5

Z popisu psychiatrické léčebny mi běhal mráz po zádech. Chvílemi jsem měla pocit jako bych tam stála a koukala na vše z výšky, autorka skvěle popsala celou tu atmosféru, prostředí i samotné postavy. Chvíli mi trvalo se začíst, ale od druhé půlky knihy už jsem byla zvědavá kde se dějové linky protonu. Za mě se protly naprosto skvěle, měla jsem hodně teorii, ale tohle jsem nečekala. Jedna věc mi ale v příběhu vadila a přišla mi přitazena za vlasy, z toho důvodu jsem i jednu hvězdičku ubrala. Jelikož by to byl spoiler, nechám si ji pro sebe.

annettka1098
25.08.2021 4 z 5

Kniha mne cca prvních 100 stran moc nebavila a nějak jsem se nemohla začíst. Nicméně po oněch 100 stranách nastal zlom a já naopak nemohla knihu odložit. Celá kniha má spíše depresivní atmosféru psychiatrické léčebny, ve které to v té době vypadalo jako ve špinavém vězení. Jsem ráda, že autorka nešťastný příběh Amy protla lehčím příběhem Sarah, který dodal knize optimistický nádech.

Kniha mi připomínala film Nebezpečná metoda, kde hlavní představitelku ztvárnila Kiera Knightley. Naštěstí jsem jej viděla již před několika lety, takže mám děj v mlze. Nicméně jsem si jistá, že v několika bodech jsou si děje podobné.

HODNOCENÍ: 80 %

Nikola_
22.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Moc doporučuji

eva3992
21.08.2021 3 z 5

V knize sledujeme dva příběhy, jejichž společným tématem je nemocnice pro duševně choré. V současné dějové lince je Sarah, která se chce dozvědět co nejvíc o opuštěné nemocnici a ráda by o ní sepsala knihu. V minulosti sledujeme pacientku Amy a zdravotní sestru Ellen, které nám vykreslují život v „blázinci“ kolem roku 1950. Jak to tak bývá, osudy hlavních hrdinek se prolnou, ale autorka nás bude pěkně napínat, než nám prozradí, co je vlastně spojuje.

Na tuto knihu jsem se těšila. Mám ráda příběhy z takovýchto ústavů. I tady byly informace zajímavé, avšak hodně strohé. Nešly vůbec do hloubky, bylo to takové letem světem. Celkově i celý příběh na mě takto působil – velké skoky v čase, všechno se prolétlo rychlostí blesku.

Bohužel jdu proti proudu a kniha mě nezaujala tak, jako ostatní. Jediné, co musím uznat, je její čtivost, četla se dobře, stránky jen mizely před očima, ale to je bohužel tak vše.

Celé mi to přišlo prvoplánové, jedna z romantických linek bohužel až trapná. Navíc, ač jsou v knize různé srdceryvné a emoční situace, tak mě to vůbec nezasáhlo. K hlavním hrdinkám jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah, takže to, co prožívaly, mě neoslovilo.

Po slibném začátku jsem zhruba od sté strany četla bez zájmu a bez očekávání a myslím, že už mě v knize nic nepřekvapilo a nezaujalo. Příběh měl potenciál, zajímavé téma, ale bohužel nevyužité.

certik003
21.08.2021 4 z 5

Sledujeme dva příběhy, ten z minulosti vypráví o Amy a dalších pacientkách a jedné začínající zdravotní sestře v psychiatrické léčebně. Z pohledu dnešního člověka dost šílené, že se do uzavřené léčebny mohl dostat člověk, který vlastně vůbec nebyl blázen, ale stejně tam byl zavřený do konce života. Nicméně taková byla doba, "péče od duši" byla v plenkách a v té době nebylo zvykem se hrabat v něčích citech a pocitech. Linka ze současnosti pak ukazuje Sarah, která píše knížku právě o této klinice, která se má bourat. Osud Amy je pochopitelně ten stěžejní a zajímavější, nicméně způsob, kterým se obě linky propojí a hlavně osoba, která je spojí, mě teda hodně překvapil, tohle jsem nečekala. Celkově jde o čtivý, i když vlastně dost smutný příběh.

Sabushenkaxx
20.08.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem přečetla již před pár týdny, stačil mi na to den... Je čtivá, svižná, děj do sebe krásně zapadá. Měla jsem čas o této knize přemýšlet a taky jsem to dělala, což ukazuje, jak silná je. Věřím, že si zaslouží kvalitní zfilmování

book_loverka_
19.08.2021 5 z 5

Klíč je stavěn podobně jako Dopis (2 časové roviny a láska, které nebylo přáno), ale přesto je úplně jiný. Jedna linka se odehrává v psychiatrické léčebně, kde někteří nebyli dobrovolně. To prostředí na mě nepůsobilo vůbec příjemně, ale jinak to byla opět skvělá kniha. Postupně se odkrývala různá tajemství a ze zvratu na konci jsem byla úplně paf. Přesto se mi Dopis líbil o malinko víc, nemáte tam to depresivní prostředí ústavu a přišlo mi, že má větší hloubku.
4,5⭐️/5⭐️

AlenaF
16.08.2021 5 z 5

Nádherný příběh o nelehkých lidských osudech, doporučuji k přečteni.

Jenny46
16.08.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení knižní kamarádky ( Nada 3314 ) a jsem za to moc ráda. Od autorky je to první kniha a nebude poslední, kterou si přečtu...
Bylo mi jasné, že téma psychiatrická léčebna nebude jednoduché čtení - silný příběh, smutný i slzička ukápla. Autorka napsala poutavý příběh, i když je o duševně nemocných je tam i naděje, láska a odpuštění. A ten konec ???
Musím pochválit obálku .o)))
Doporučuji!!!

Peace
15.08.2021 5 z 5

"Z hloubání nad minulostí nemůže vzejít nic dobrého."

Skvělá kniha, jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla a určitě doporučuji všem!

katasokolov
15.08.2021 4 z 5

Nevím proč….ale to prostředí psychiatrických léčeben mě vždycky lákalo. Miluju filmy, knížky, vlastně cokoliv o tomto tématu. AHS:Asylum je podle mě naprosto jasně nejlepší řada :).

Máme zde dvě časové roviny. Jednu z padesátých let dvacátého století, kdy léčení duševních chorob vypadalo o dost jinak, než třeba dnes a kdy na duševně nemocné bylo nahlíženo skrze prsty. Do psychiatrické léčebny se krom opravdu nemocných pacientů dostávali i tací, kteří nezapadali do tehdejší striktně nastavené společnosti. A o takové dívce se zde dočtete. Druhá časová rovina se zaměřuje na rok 2006 a v konečné fázi se obě roviny protnou ve velmi emotivním finále celého příběhu.

Knihu rozhodně doporučuji.
Pokud Vás tahle témata také spolehlivě nalákají, tak doporučuji přečíst si i Tajný deník od Barryho, který je i zfilmovaný.

“Pomyslela na všechny ubohé duše, které musely Ambergate nazývat domovem a které tam byly zavřené proti své vůli pouze proto, že se odmítly chovat tak, jak od nich očekávala společnost.”

Ann98
13.08.2021 5 z 5

Nemůžu jinak než na úvod vyzdvihnout nádhernou obálku. První věc, která mě na knize učarovala a zároveň ne poslední. Další věcí hned po obálce knihy je anotace. Člověka na příběh hezky naladí a dá mu příslib, že u tohoto příběhu se rozhodně nudit nebude. Hlavní ženské postavy jsem si oblíbila hned od začátku. Skvělý styl psaní. Líbily se mi krátké kapitoly. Autorka má neuvěřitelný smysl a cit pro sestavení příběhu ze dvou linií. Ani si nedokáži představit, kolik času a promýšlení muselo zabrat sestavit takto poutavý příběh. Na konci se obě linky protnou a vše do sebe krásně zapadne, je to taková třešnička na dortu. Přečteno se zatajeným dechem během poměrně krátké doby, protože od knihy se nedá odtrhnout.
Neuvěřitelně silný a emoční příběh o velkém neštěstí, životních traumatech a nespravedlnosti, který mohu jedině doporučit! Kniha si právem zaslouží plný počet hvězdiček.

tittanie
07.08.2021

Klíč je druhá kniha od této autorky, kterou jsem četla. A stejně jako dopis se mi i tato kniha líbila. Moc pěkně popsaný příběh. Zajímavé postavy. Určitě stojí za přečetní.
Kniha mě zaujala obálkou.

janyska13
03.08.2021 5 z 5

Tohle bylo naprosto skvělý!
Příběh starý více jak 50 let, který se nám v průběhu čtení víc a víc objasňuje. A také ukazuje provázanost některých postav.
Mladá Amy je umístěna do psychiatrické léčebny. Zda to bylo potřebné nebo ne, zda je opravdu tolik šílená na umístění, to vše se také postupem času dozvídáme a hodnotíme dále s pokračováním ve čtení. Samozřejmě toto prostředí je pak nejen psychicky náročné i pro zaměstnance v těchto zařízeních...
Příběh z minulosti rozmotává Sarah, knihovnice a nadšená historička.
V příběhu nechybí romantika, historie, rozdíly v péči v minulosti a nyní, rodinná tajemství, ale také křivdy, překvapení a zvraty v příběhu.
Toto byla skvělá kniha, přesně podle mého gusta. Mám ráda knihy a přesahem, s něčím navíc, s něčím sociálně zaměřeným...

stesti.s.knihou
03.08.2021 5 z 5

Tato kniha by vás neměla minout! Krásný příběh, zajímavá zápletka, napínavé kapitoly od začátku až do konce... Konečně kniha, která mě vytrhla ze čtecí krize.
Hlavní hrdinka Sarah pracuje na své první knize. Ta by měla být situována do prostředí psychiatrické léčebny a důvod je prostý - otec Sarah strávil v daném zařízení několik let. Sarah by ráda vycházela z jeho vzpomínek, avšak otec zarputile odmítá mluvit o minulosti. Sarah i přesto podniká výpravy do léčebny, která je nyní už polorozpadlá, a snaží se najít jakékoli vodítko, které by jí alespoň trochu přiblížilo fungování léčebny v minulých letech. Jednoho dne Sarah najde na půdě léčebny hromadu kufrů. Tyto kufry patřily bývalým pacientům a Sarah tak má konečně možnost získat zajímavé informace. Když v jednom kufru nalezne zvláštní vzkaz, vydává se pátrat po jeho autorce... Do děje v současnosti se prolíná příběh z minulosti, který nás seznamuje s pacienty, lékaři, mezilidskými vztahy v léčebně a podivnými lékařskými praktikami, ke kterým v léčebně docházelo.
Jak anotace napovídá, Sařino pátrání odhalí dávno zapomenutou minulost a dopomůže napravit zpřetrhané vztahy.
Příběh byl nádherný, přečetla jsem ho za dva dny, jelikož jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Čtenářsky lukrativní prostředí léčebny, prolínání časových linek, sympatické postavy, přesah, tajemství a nešťastná láska, to všechno jsou důvody, proč jsem si knihu zamilovala.

Šánka
31.07.2021 5 z 5

Klíč je další krásný román této autorky vyprávěný ve dvou časových osách, které od sebe dělí 50 let. Na rozdíl od podobných knih se čte díky nezvykle krátkým kapitolám velmi svižně a samozřejmě ta historická část, odehrávající se v prostředí psychiatrické léčebny, je dojemná i dramatická.
Do ústavu současně přichází dvě mladé ženy, zdravotní sestra Ellen a stejně stará pacientka Amy, jejich životy se v mnohém prolnou a ovlivní budoucnost. Je to příběh lásky, zrady i velké nespravedlnosti. Mně se tentokrát líbila i ta současná linka, vůbec nebyla jen pouhým doplňkem té historické a hlavně nebyla přeslazená a odbytá, jak se mnohdy u takto poskládaným příběhů stává.
Tento příběh je opravdu pěkný, čtivý za mě ano, ale i když dávám 5* musím doporučit podobnou knihu - Tmavé stěny Willardu, která aspoň na mé emoce zapůsobila více.

Adris
27.07.2021

Romantickou knihu Klíč jsem četla strašlivě dlouho. Začátek byl podivně kostrbatý, ale začetla jsem se a byla jsem zvědavá na tajemství, které mělo být odhaleno. Také mě hodně zajímaly informace o prostředí psychiatrie a léčebných metodách dané doby. Čekala jsem nervydrásající drama, ale dostala jsem vcelku plytký a předvídatelný příběh. Nebyl silný. Nenaháněl husí kůži ani ze mě nevymáčkl hlubší emoce. Navíc mi přišel divně osekaný. Ano, kapitoly byly krátké a čtivé, ale autorka si toho asi nabrala moc v "romantické oblasti" a nezjistila si fakta o psychiatrické problematice, ústavech, atp. Celkem jsem se s knihou trápila. Autorčin styl nebude pro mě, proto si nepřečtu ani Dopis. A dorazily to překlepy.

Monačte
26.07.2021 5 z 5

Tohle je přesně typ knihy, jaký mám ráda, takže moje hodnocení berte s rezervou. Od autorky jsem četla Dopis, který se hned po přečtení zařadil mezí mé nejoblíbenější knihy. Na Klíč jsem tedy byla extrémně zvědavá a čekala jsem od něj mnoho. Celkem těžce jsem proto nesla, že jsem se na začátku nedokázala začíst. Jakmile se ale děj přesunul ze současnosti, která celý příběh rámuje, do padesátých let, nemohla jsem přestat! Když se pak děj opět vrátil do "budoucnosti," byla jsem tak vtažená do osudů hlavních i vedlejších postav, že mi to už ani nevadilo. Propojení minulosti s přítomností jsem očekávala, i když mě to konkrétní pak překvapilo, takže bod plus! A konec? Nechci prozrazovat, jestli je tragický nebo happy end, ale za mě spokojenost! Je tam rodinné drama (a ne jedno), je tam láska (a ne jedna) a je tam mnoho tajemství a některá se podaří rozplést. Co víc si přát? Snad jen, aby měla víc stránek...

alexis818
21.07.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Smutná, hodně smutná, ale tak krásně napsaná, že je možno jen chválit. Autorka je prostě úžasná. Její kniha Dopis byla také skvělá.