Klíč

Klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464956/bmid_klic-Ri2-464956.jpg 4 389 130

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život. Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Key , 2018

Arsi007
03.01.2022 5 z 5

Střídají se zde dvě časové linie. Současnost se Sarah a minulost se sestřičkou Ellen, pacientkou Amy a životem v ústavu.

Začátek se mi nečetl vůbec snadno. Ústav má stísněnou atmosféru, chování k pacientům bylo otřesné a důvody k jejich umístění sem byly naprosto nedostačující. Všudypřítomná nespravedlnost a bezmoc tu byla cítit z každé věty. Jakmile se ale čtenář seznámí se všemi postavami dostane příběh spád. Konec hraje spíše na citlivější notu a věřím, že některé čtenáře dojme k slzám.

Přiznám se, že jsem od knihy nečekala až tak dobrý příběh. Šla jsem do ní s tím, že půjde o průměrné rodinné drama odhalující strašáky minulosti. A v podstatě jsem se trefila. Ale průměrnou bych knihu rozhodně nenazvala.

IG: @hanybooks

babystar
31.12.2021 4 z 5

Smutný příběh o osudech lidí z psychiatrické nemocnice v 50. letech 20. stol. Někdo si neváží milujících rodičů a uteče mezi bezdomovce, jiného rodiče nechají zavřít navždy do blázince. Klíčem k rozvinutí příběhu je nález zapomenutého kufříku v objektu blázince určenému k demolici a papír se vzkazem. Příběh se čte dobře, ale zanechal ve mne rozporuplné pocity. Některé postavy v závěru jsou tak kladné, že to působí až nepřirozeně.

JessieEx
21.12.2021 4 z 5

4,25*
Krásný příběh kombinující minulost se současností, kdy na konci se tyto dvě dějové linky ne zrovna nečekaně propojí. Já jsem si knihu moc užila, i když jsem si dle prvních několika málo stran myslela, že to nebude to pravé pro mě.
Příběh se ale perfektně rozjel a já jej hltala, byť mnohdy popisoval ne zrovna hezké věci. Na prostředí psychiatrických léčeben (obzvlášť tedy z minulého století) člověk musí mít žaludek, mně to nedělá moc dobře, ty praktiky byly občas děsivé a obzvláště ve světle toho, že byly vlastně popsány jako mnohdy jediné možné/nutné.
Plným počtem nehodnotím jen proto. že bych čekala, že ve mně takovýto příběh vyvolá více emocí, což se úplně nestalo. I přesto knihu moc doporučuji!

alibaba72
21.12.2021 5 z 5

Tato kniha pro mě byla velmi příjemné překvapení :-) skvělé čtení.

knihomolkadorfa
15.12.2021 5 z 5

Od autorky jsem četla i Dopis, ale Klíč se mi líbil ještě trochu víc. Doporučuji.

intelektuálka
14.12.2021 4 z 5

Pěkně sepsané vyprávění ve dvou liniích ....

O dívce, které ukradli právo na život ....

Ale také o lidech, kterým není lhostejný osud druhých ....

Copak se tu stane klíčem k rozluštění ?

Prostředí psychiatrické kliniky už tradičně hrůzostrašné .... ale na konci svítí světélko ....

Amitiel76
03.12.2021 4 z 5

Přišlo mi, jako by se autorka tak trochu inspirovala od Ellen Marie Wisemanové, a její knihy "Tmavé stěny Willardu". I tady se prolínaly dvě časové roviny. Tajemství ukryté v zapomenutých kufrech, ve zrušené psychiatrické léčebně. Opět příběh mladinké dívky, odložené vlastní rodinou, na toto šílené místo... Ta podoba obou příběhů mě bila přímo do očí. A bohužel nutno napsat, že kvalit Willardu, tato kniha nedosáhla ani náhodou. Přestože se to četlo dobře, autorka má pěkný styl psaní, tak zá pár dnů už nejspíš nebudu vědět o čem příběh byl. To co se dělo za zdmi ústavu Ambergate, je jen slabounký odvar druhé zmiňované knihy, ze které mi běhal mráz po zádech, a vháněl slzy do očí. To byl ten správný příběh, na který nezapomenete. Kdo jste ji ještě nečetl, doporučuji všemi deseti. Tato mě bohužel nenadchla....
Za mě tak 3,5 hvězd

nela3812
30.11.2021 5 z 5

Prostředí psychiatrické léčebny mě na knize zaujalo již na samém začátku. Ač bylo občas náročné číst o praktikách a přístupu, který zde byl využíván, tak jsem si děj v tomto prostředí hodně užila. Kniha je díky tomu skutečně jedinečná.

Mimo prostředí vytvořila autorka také výbornou zápletku, která je sice jako celek velmi snadno odhalitelná, ale jednotlivé detaily tak snadno vidět nejsou. Během čtení jsem si vytvořila mnoho teorií, jak k propojení obou příběhů může dojít, nicméně konečné propojení bylo překvapivé. Zároveň ale musím přiznat, že mě z obou časových linek více bavila ta z minulosti, možná právě díky tomu, že jí bylo věnováno více prostoru. Obecně mám ale tyto pohledy do minulosti a jejich propojení se současností moc ráda.

Troufám si říct, že hlavní postavy si zamiluje opravdu každý. Obě mají vřelé srdce, jsou chytré a průbojné. Za mě jsou to velmi sympatické hlavní hrdinky. Vývoj postav zde sice téměř žádný není, nicméně to příběhu určitě neškodí, právě naopak díky tomu vynikne vše ostatní.

Tuto knihu nemohu jinak než doporučit a 5/5 hvězd vás určitě nepřekvapí

Ivana11
21.11.2021 5 z 5

Moc pěkné, smutné, velmi čtivé.

L.Helena
19.11.2021 4 z 5

Příběh pěkný, i když hodně smutný. Otřesné praktiky léčby psychiatrických pacientů, kteří v mnohých případech vlastně ani pacienty být neměli.

pavla67
15.11.2021 5 z 5

tak jsem precetla vsechny 3 knizky,dopis,tajemstvi a klic,vsechny byly nadherne a doporucuji

jiri77
13.11.2021 2 z 5

Nevím čím to je, ale jak je kniha z prostředí psychiatrické léčebny,nějak mě přitahuje! Hned jsem si knihu půjčil v knihovně ( i pro její nádhernou obálku ) a pustil jsem se do čtení. Velký klad knihy je její snadná čtivost a stránky opravdu ubíhají. Zato obsahově mě kniha moc nepotěšila, čekal jsem asi trochu temnější atmosféru, která nakonec nepřišla. Zato té ''sladkosti'' pomalu přibývalo ,a ten konec byl na mě ,až moc přeslazený ,plus předvídatelný a někdy možná, až nereálný děj. Celkově velké zklamání.

Kristulda
08.11.2021 5 z 5

Moc krásná kniha. Na příběh stále myslím. Hlavně na hrdinku Amy. Nevím co víc dodat,kniha mě zasáhla svým příběhem, určitě doporučuji přečíst.

Alena1957
06.11.2021

Moc pěkná kniha, dobře se četla, doporučuji.

Jajiinka
05.11.2021 5 z 5

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Abych řekla pravdu, po knize jsem sáhla díky jejímu krásnému přebalu, který mě hned na první pohled oslovil.

Tato kniha nám přináší velice osobitý náhled do prostředí psychiatrické léčebny a na každodenní rutinu zaměstnanců a pacientů. Velice na mě zapůsobila schopnost autorky vykreslit jednotlivé postavy a postupně odkrývat jejich charakter. Kniha se moc dobře četla (díky krátkým kapitolám a čtivosti příběhu) a osudy jednotlivých postav se hezky vyvíjeli.

Moc se mi líbili prolínající se dvě časové období – zajímavá spletitost obou příběhu, které měli souvislost s rodinou. Setkáváme se zde i s léčebnými metodami, zda jsou humánní o tom bychom mohli diskutovat, jenže když mají kladné výsledky, člověk se naučí přehlížet ledasco.

I přesto, že se většina děje odehrává v psychiatrické léčebně, nebyl příběh depresivní či manický. Byla to dojemná kniha se zajímavou zápletkou a překvapivým finálním rozuzlením. Velké plus celé knihy, je prvních pár stran, které čtenáře velmi navnadí a zaujmou jeho pozornost.

Kniha se mi líbila, určitě ji doporučuji. Ovšem snesla bych, kdyby byla atmosféra ještě více emotivnější a klidně i trochu děsivější.

ivetdos
02.11.2021 5 z 5

Dechberoucí, úžasný příběh z prostředí psychiatrické léčebny, který není tak děsivý, jak se podle anotace může zdát.

Jak jsem tuhle knihu mohla tak dlouho míjet? Už teď můžu říct, že patří mezi nejlepší knihy letošního roku a rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

Od knihy jsem neměla velká očekávání, ale prostředí psychiatrické léčebny v polovině 20. století už samotné zní dost tajemně a lákavě. Tísnivá atmosféra se na mě mnohokrát přenesla, ale nebylo to tak hrozné, aby i citlivá povaha jako já nemohla číst dál. Co mě hodně překvapilo, byla linka ze současnosti, která byla tak citlivá, dojemná, řekla bych i krásná a jako celek na mě kniha působila vlastně velmi pozitivně, přestože šlo o těžké téma. Autorka dokázala perfektně propojit všechny osudy a občas dost překvapila. Několikrát mi bylo úzko, měla jsem slzy na krajíčku, dojímala jsem se, smála se. Postavy mi přirostly k srdci a bylo mi líto, že že už kniha končí.

Můžu ji doporučit úplně všem, nečekejte ale děsivé, mrazivé prostředí a nekonečné zvraty. Tato kniha si zaslouží pozornost a čas, ale i tak ji zhltnete jako malinu. Za mě obrovské doporučení!

terryaknihy
01.11.2021 3 z 5

Když koukám na komentáře tak nejsem jediná, která měla od knihy lehce jiný očekávání. Čekala jsem mrazivé prostředí, že se budu aspoň lehce bát, v noci chodit hůře spát.. Nic z toho jsem nedostala. Přesto příběh nabízí velmi zajímavý náhled do psychiatrické léčebny a velmi dobře vykreslenou hlavní postavu Amy. Kniha má také naprosto nádhernou a krásně propracovanou obálku, která dokáže rozhodně zaujmout.
Díky kratším kapitolám a dobrému stylu psaní se mi povedlo knihu přečíst velmi rychle, ale musím se naučit od knih nic neočekávat, pak věřím tomu, že by mě Klíč daleko více dostal skrze svůj emotivní vnitřek do kolen. Pokud vás ale prostředí psychiatrických léčeben láká, vzhůru do knihkupectví pro ukořistění svého příběhu :).

veruptackova
31.10.2021 4 z 5

Čekala jsem, že půjde o klasický příběh prolínání dvou časových rovin. V tomto případě sice kniha čtenáře zavede do minulosti i přítomnosti (roku 2006), ale více než polovinu knihy se příběh odehrává na konci padesátých let minulého století.
Kniha je rozhodně velmi čtivá díky krátkým kapitolám, ale i zajímavá, protože popisuje léčebné metody, které rozhodně byly na hraně lidskosti. Současně ale kniha není extrémně depresivní, takže je přístupná i těm, kteří mají z této tématiky respekt.
Jediné co bych možná vytkla je jistá otevřenost některých osudů. Zkrátka bych se o některých postavách chtěla dozvědět více, ale i tak vám můžu knihu Klíč s klidným srdcem doporučit.

josska
30.10.2021 5 z 5

Kniha se mě líbila moc,,to jsem vubec nečekala,prolínání minulosti a součastnosti mám ráda,ale osud Amy,,ten mě teda dostal,,měla jsem i slzy v očích,,moc krásná obálka i kniha,,

lenik284
28.10.2021 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila byl to krásný, smutný a dojemný příběh odehrávající se v padesátých letech v psychiatrické léčebně a v současnosti.Amy si musela hodně vytrpět a byla velmi statečná.Doporučuji.