Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbe29039a3.png 5 2720 428

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.... celý text

Vakalik
04.01.2020 3 z 5

Četla jsem z drtivé většiny pochvalné komentáře, tak jsem se do knihy pustila. Za mě to ale bylo zklamání. Ze začátku jsem se složitě orientovala v postavách, protože autor popisuje hned na prvních stranách úplně všechny postavy, které pak budou mít v knize nějakou roli. Po páté postavě už jsem netušila, kdo je vlastně kdo, čí je to manžel a čím se daná postava živí. Prostředek knihy plynul. Bohužel tím, že popis knihy obsahuje spoiler, chybělo mi napětí z toho, jak celý děj dopadne. Kniha se mi nečetla lehko, není napsaná špatně, ale neobsahovala nic, co by mě lákalo v četbě a ději pokračovat dál. Nakonec dočteno a po zavření knihy jsem si oddychla.

Jury
03.01.2020 4 z 5

Kazdy by si mel precist o tehle lidske demenci... Zas ale nerikam ze carodejnice nejsou ????????

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Naprosto šokující, ale skvěle napsaná kniha!

pazuzu
15.12.2019 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná knížka. Čte se sama. Vykreslení charakterů postav a zoufalství, ůžasný. Přečetl sem ji snad už 5x. Její hodnocení není nahodné.

laura
29.11.2019 5 z 5

Tohle je syrová, obnažená, odvrácená strana podstaty člověka, protože v tomhle příběhu se člověk někam ztratil.

Kde byl, když všichni umírali? Když se zapomnělo na svědomí, na soudnost, na soucit. Když se šlapalo po hrdosti, po spravedlnosti, po všem, co z nás činí lidi?

Mě se to četlo špatně. Ne z důvodu, že by to byl špatný příběh. Ale protože jsem krvácela, protože jsem nechápala, protože mi z toho bylo vážně zle.

Tak nějak si myslíte, že tohle přece ne. Ale ono ano. Stokrát, tisíckrát ano - a pokaždé to bolí. A nikde zastání, nikde ani špetka zaváhání, nikde žádný člověk, který by řekl: Dost.

Říkáte si, tohle se nemůže stát - ale ono se to stane. A co mě na tom děsí - že se to stává pořád. I v dnešní době, pořád dokola, jako by se člověk zkrátka nedokázal poučit. Jako by všechno tohle trápení, všechna ta bolest, všechny ty zbytečné smrti pořád ještě nestačily...

Lidi, co nás zastaví?

10.11.2019 5 z 5

Ještě lepší než film.

Kiu
14.10.2019 2 z 5

Povinnost pro někoho kdo bydlí na Šumpersku. Kus historie, která tam navždy zůstane.

smazenaryba
26.09.2019 4 z 5

Kniha má pozvoľný štýl rozprávania bez zbytočne naturálnych opisov. Ťažoba výpovede vyplýva skôr z udalostí samotných a krajnej bezmocnosti dotknutých postáv voči feudálnemu aparátu, než zo samotných aktov tortúry.

Autor dobre využil mnohozmyselnosť biblických textov, ktorými je kniha pretkaná. Zdôrazňuje tak, že historicky je biblia často krát skôr nástroj moci než pomôcka pre veriacich.

Knihu by som zaradil do povinného čítania už len kôli čírej historicko-informativnej hodnote. Postavy a udalosti boli v rámci dramatizácie upravené/domyselné, ale obrázok zostáva pravdivý.

nicolettkaa
15.08.2019 5 z 5

Příběh, při kterým běhá mráz po zádech, při kterém se neubráníte vrtění hlavou nad nesmyslností obvinění, při kterém cítíte každé křupnutí kostí a natažení svalů při výkonu práva utrpného, při kterém vám ukápne slza nad nespravedlností světa....

Už je to několik let, co jsem Kladivo četla, ale pořád ho mám v živé paměti.
"Místo toho, aby jsme zburcovali svět, čekali jsme na zázrak."

Málokdy dávám plný počet, ale tato kniha si ho bezesporu zaslouží. Nemůžu jinak než doporučit.

radusak9806
08.08.2019 5 z 5

Čím více jsem četla tím více jsem se mi kniha odkládala obtížněji.
S postupem děje ve mě sílila především otázka: Jak se tohle mohlo stát? Jak to ti lidé mohli dopustit? Pokud je Bůh jak ten to mohl dopustit?
Nevěřím v Boha a podobné knihy mě v jeho všemohoucnost a velkomyslnost skutečně nepřesvědčí. Je to prostě chyba systému, kde člověk soudí člověka. V té době ještě podpořený šikovnými podpůrnými prostředky, které z vás měli dostat pravdu. Vaši? Ne jejich!
Podobné procesy jsou dnes asi nemožné, ale oni se všechny ty totalitní režimy ve svých praktikách příliš neliší.
Člověk je prostě při čtení hrdina, ale dokázali byste vydržet? Nezradit své ideály, když vám drtí palce a natahují na skripec?

dominika83
05.08.2019 5 z 5

Četla jsem už dávno,ale nedá se zapomenout. Mrazivý příběh při kterém běhá mráz po zádech. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Plný počet bodů...

Lucissia
27.07.2019 5 z 5

K této knize mě stejně jako k Drákulovi, Čachtické paní a katu Mydlářovi, dovedla před třiceti lety sestřenka. Od té doby jsem všechny uvedené četla minimálně třikrát a každá kniha má něco do sebe.
Kladivo na čarodějnice je silná kniha, poutavě napsaná, a také mimo jiné výborně zfilmovaná. Jak jeden kamínek začal velkou lavinu lží, pomluv, pomsty a zla. Nezapomenutelné.

Acquenta
23.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha o tom, jak kvůli lidské hlouposti zemřelo tolik nevinných lidí :-( Moc smutné.

ComposeAdela
21.07.2019 5 z 5

Jednoduše geniální kniha. Čtivá, napínavá, poučná - co víc si přát?

Beky
09.07.2019 5 z 5

Hnusně otevřená vypočítavost a vychytralost jedné strany a zbabělost a strach na straně druhé ... Tupá stáda ovcí ...

JP
25.05.2019 4 z 5

Advocatus diaboli. "Ďábel jí zlámal vaz." Jaká ironie. Na Bobligovi mě fascinuje jak lišáckým způsobem se dokázal chytit svojí příležitosti, aby kompletně využil a vysál naivní bohabojný dvůr a nejenže se s tím nic neudálo, nýbrž naopak, ponechali ho, aby dokonce upálil i Lautnera a dožil si z peněz, co si tu nahrabal, přičemž se sám stává tím, z čeho odsouzené nařkl – a myslím si, že tak to tady funguje dodnes, káže se voda a pije víno. Ano, o tomhle nemůžete pochybovat, že se skutečně událo (věřte nevěřte). Jelikož žiju vedle Mohelnice (a brzy přímo v Mohelnici), ne tak extrémně daleko do Šumperka, dodnes tu je každoroční pálení čarodějnic, kámen v mohelnickém parku s místem upálení děkana Lautnera, takže o tom tak nějak pořád víte. Jeden z mých velice dlouhých restů a jedno z předních děl v našem literárním kanónu historické klasické literatury. Formálně té knize nemůžete nic vytknout - i po více jak půl století od vydání je neustále stejně čtivá a čtenářsky přístupná. Vávrovu filmovou adaptaci jsem viděl dříve, myslím že dokonce dvakrát, a musím přiznat, že mě zpodobnění jak Bobliga (Šmeral v životní roli), tak samotných procesů a epika celkové tragédie zaujala přeci jen o něco více. Je to jako stvořené pro veliké plátno. Kus historie.

-Pečivo-
14.05.2019 5 z 5

Autobiografická kniha Roberta Rosenberga mne velmi překvapila. A to velmi pozitivně. O čarodějnice a inkvizici jsem se nikdy nějak extra nezajímal a tak jsem na pornhubu nikdy nenarazil na události z Velkých Losin, na kterých je vystavena tato kniha. #biglosin

V dobách, kdy církev měla v Čechách stoprocentní většinu a Šlechtová vládla Moravě, sebere jedna bába v kostele hostii aby ji lip dojila kravka a tím roztočí sladké pálení, chvíle zázraků, která stojí život stovky lidí z okolí.

Z Olomouce je poslán místní Vokamura, kterej vypálí co se dá, včetně ostatních církevních hodnostářů a buchtiček, který mu nedaj. A to je všechno. Napsaný je to tak, že se to čte černobíle a jako pohádka se špatným koncem. A to je dobře. 10/10.

pegasek
11.05.2019 4 z 5

u teto knihy me napadlo prislovi:,,kdo chce psa bíti-hul si vzdycky najde,,je to pribeh otom jak lidska hloupost a strach vitezi nad zdravym rozumem.kniha byla velice zajimava,stalo za to ji cist,ale nepatri ke kniham ke kterym bych se chtela jeste nekdy vracet

Sam33
05.05.2019 5 z 5

Zbožňuju. Kniha s děsivým tématem, ale je napsaná naprosto skvěle. Přiznám se, že když jsem ji četla poprvé, trochu jsem zápasila s jmény, hlavně těch tří "bab" ze začátku. Ale když jsem to pak četla podruhé potřetí, už to bylo naprosto srozumitelné. Jen mě děsilo, jak tam toho zla a narážek, co se stane, je víc a víc. Stojí za přečtení. Doporučuji.