Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbe29039a3.png 5 2723 430

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.... celý text

pegasek
11.05.2019 4 z 5

u teto knihy me napadlo prislovi:,,kdo chce psa bíti-hul si vzdycky najde,,je to pribeh otom jak lidska hloupost a strach vitezi nad zdravym rozumem.kniha byla velice zajimava,stalo za to ji cist,ale nepatri ke kniham ke kterym bych se chtela jeste nekdy vracet

Sam33
05.05.2019 5 z 5

Zbožňuju. Kniha s děsivým tématem, ale je napsaná naprosto skvěle. Přiznám se, že když jsem ji četla poprvé, trochu jsem zápasila s jmény, hlavně těch tří "bab" ze začátku. Ale když jsem to pak četla podruhé potřetí, už to bylo naprosto srozumitelné. Jen mě děsilo, jak tam toho zla a narážek, co se stane, je víc a víc. Stojí za přečtení. Doporučuji.

Pavelpi
03.04.2019 5 z 5

Knihu jsem četl už několikrát a určitě se k ní zase vrátím.Příběh mne docela pohltil a uvažoval jsem nad tím,jak člověk může druhému člověku pod záštitou víry takhle ublížit jen proto,že má moc.Bohužel se lidé za tu dobu moc nezměnili a dokážou i dnes pod nějakým symbolem nebo vírou likvidovat ostatní.Je pravda,že už je neupalují na hranici,ale likvidují je zase jiným způsobem.Tohle se bohužel táhne celými dějinami lidstva.

valky
07.03.2019 5 z 5

Temný příběh. Krásné čtení.

Mimir
26.02.2019 5 z 5

Myslím, že nešťastný inkvizítor Boblig bol v predošlých komentároch už objasnený a charakterizovaný skutočne obsažne a k spokojnosti ďalších, ktorí komentáre ešte len napíšu. Mňa však v celom tom tragickom divadle ľudskej márnosti (žiadny diabol, len človek) oslovil svedok pravdy - Kryštof Lautner. Človek, ktorý ľudskú malosť, ktorej je film tak preplnený prevyšuje svojou cnosťou a duchovnou slobodou. Rozhodnutie, žiť v pravde = vystaviť sa súdu. V mnohých prípadoch, vlastne rozsudku smrti, ktoré sa v priebehu dejín len mierne odlišujú v spôsobe vykonania samotného rozsudku: bolehlav, kríž, hranica, šibenica...atď.
Rozmýšľam, čo robíme s ľuďmi, ktorí nájdu odvahu žiť v súlade s pravdou dnes, totiž súdy, ktoré spomínam stále prebiehajú...je pravdou, že už nikoho nenútime vypiť bolehlav, či zhorieť na hranici, avšak "súdne zasadnutia" prebiehajú v spoločnosti bez prestávky. Obvinený prichádza o členstvo v "osvietenej" a "humanistickej" kompánií. Kto vlastne je? Čo si o sebe myslí? Kto mu dal právo, hovoriť pravdu a nastavovať nám zrkadlo? Robí zo seba "boha"!! Výborné dielo v mnohých ohľadoch!!!

HenryOsmý
22.02.2019 5 z 5

Takhle kniha je strašná i úžasná zároveň. Velice názorně ukazuje, kam vede nábožensky motivovaný fundamentalistický fanatismus.

Ronnie68
16.02.2019 5 z 5

Tak z téhle knihy mě mrazí ještě teďka ... byla síla číst o inkvizici jen kvůli jedné hostii ....

Hotovson
07.02.2019 5 z 5

Brrr! Z toho mi bude běhat mráz po zádech ještě hodně dlouho.

Měl jsem velký problémy to dočíst, ale ne snad proto, že by to bylo napsaný špatně, ale právě naopak - až moc dobře.

Pomalu jsem se bál obrátit každou stránku a zjistit, jaká hrůza přijde na další...

Milos74
05.02.2019 5 z 5

Velmi čtivá knížka, která člověka přivede k tomu, že o popisovaných událostech hledá informace i nad rámec přečteného.

RájKnihoHolky
25.01.2019 5 z 5

Boblig je snad nejhorší postava, se kterou jsem se kdy setkala. Hnusný, úlisný a prolhaný had. Kvůli takovému člověku, který nesnesl odpor a kterému šlo jen o to, aby se mohl cpát a nasávat, zemřelo tolik nevinných lidí... Zůstává mi rozum stát nad tím, jak jsou někteří lidé naivní, zabednění a nechávají sebou manipulovat někým jako byl Boblig.
Nejhorší pro mě byla ta skutečnost, že i když jsme se v mnohých věcech posunuli, lidé jsou ve své podstatě pořád stejní. Uvěří každé hlouposti, kterou jim nakuká nějaký sobec, jemuž jde jen o vlastní pohodlí. Jsou schopní se kvůli takovým hloupostem rozkmotřit a začít své dlouholeté přátele a dobré sousedy podezírat z nejrůznějších špatných činů. Místo toho, aby se postavili na stranu spravedlnosti, raději se klaní a podlézají lhářům.

lenik284
23.01.2019 5 z 5

Četla jsem ji už strašně dávno, byla jsem ještě na základní škole,přečetla jsem ji velmi rychle a se zatajeným dechem a film je také super!!Vemi krásně napsané,leč kruté.

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Neobyčejně syrová kniha naturalisticky popisující čarodějnické procesy včetně různých typů mučení obviněných. Temná historie katolické církve raného novověku.

Kuža007
02.01.2019 5 z 5

Kniha o proradnosti církve. Takové knihy mám velice rád.

1bublina
30.12.2018 4 z 5

Četla jsem v rámci povinné četby ve škole a kniha mě hodně zasáhla. Je úplně nepředstavitelné, jak byli lidi v té době "hloupí" a nechávali se řídit církví. Co všechno může odstartovat, když přestane dojit kráva.. Kniha opravdu dobrá, ale už ji nikdy nebudu číst znovu.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Historický román nie je moja šálka kávy, ale som rád že som sa k tomuto dielu dostal. Neuveriteľne, až mrazivo napísané vzhľadom na to, že sa dané udalosti v skutočnosti odohrali. Dávno ma nenadchlo nejaké dielo tak, ako Kladivo na čarodejnice!

Hneď po prečítaní som si pozrel aj filmové spracovanie a prišlo mi to skôr ako trailer na knihu, navnadenie na prečítanie diela.

KURACHJO2018
27.12.2018 5 z 5

Kruté, ale Bohu žel pravdivé. Jak snadno se dají zfanatizovat davy průměrně inteligentních lidí jedním chamtivým necitou. Jak snadno lze jít s davem, abychom nevyčnívali a nikdo na nás neukázal prstem- TY, ty půjdeš taky...
Jak snadno lze uvěřit, možná ne úplně uvěřit, ale ...prostě nevyčnívat a přežít, ať si klidně nevinní trpí, hlavně, když JÁ budu mít klid.....

DuchDoby
26.12.2018 5 z 5

Temná zákoutí má Česká historie. Ale v případě inkvizice nejen Česká. Jak snadno se dá ovlivnit dav, jak snadno se silou vymáhá přiznání.
Mnohokrát mě při čtení napadla podoba pozdějších hrůzných procesů s třídním nepřítelem.

Čtvrtek12.
25.12.2018 5 z 5

Jak kruté.

Dvorik
21.12.2018 4 z 5

Viděn i poté film od Otakara Vávry, který skoro 100% kopíruje knihu s pár nepřesnostmi.

Hankah265
20.12.2018 5 z 5

Úžasná kniha se strašným tématem, ještě o to strašnějším, že se něco takového opravdu dělo. Četla jsem ji už před lety a dodnes ve mě zanechává pocity smutku, nespravedlnosti, bolesti a hlavně hrozné beznaděje... Co dokáže jeden člověk (pokud ho tak vůbec můžeme nazývat) při honbě za bohatstvím, společně s pověrčivostí, strachem a lhostejností ostatních lidí. Čarodějnické procesy jsou již minulostí, ale téma stále aktuální....