Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbe29039a3.png 5 2725 430

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.... celý text

Tewi
06.12.2018 5 z 5

Neuvěřitelně těžká a depresivní četba. Člověk by ani neřekl z jaké hlouposti se vyklube podnět pro jeden z nejhorších čarodějnických procesů u nás. Žaláře jsou líčeny tak reálně, že někdy na mě působily klaustrofobicky. Při mučení sem měla pocit jako když slyším nářek oněch nešťastnic. Při procesech jsem měla chuť plivnout inkvizitorovi do tváře a poslat ho do horoucích pekel. Těžko uvěřit že někdo takový jako Boblig von Edelstadt skutečně žil. Vím že informace o něm jsou i trochu upravené aby z něj dělaly jednoho z největších zlořádů všech dob, ale nelze opomenout všechny ty strašné věci, ke kterým dal své "požehnání". Po dočtení jsem si opravdu přála aby celá jeho posmrtná existence navždy hořela u kůlu, aby se oněm odsouzeným dostalo alespoň nepatrné kompenzace za jejich životy.

Messilina
29.11.2018 5 z 5

Přiznám se, že při čtení této knihy jsem měla pocit, že se něco tak hrozného snad ani nemohlo dít. Bohužel. Dělo se.
Lidská hloupost, pověrčivost, nenávist, intriky, fanatismus a kdo ví co ještě.
Díky Bohu, že žijeme ve 21.století, že hony na čarodějnice jsou tady už minulostí.

SuzukiZ
13.11.2018

Těžké a zároveň lehké počtení - kniha byla velmi čtivá, ale téma bylo dosti ponuré.

jfialova
12.11.2018 4 z 5

Hrozné, že se to dělo tady u nás. Fanatismus, lhostejnost, chamtivost, strach a bezmoc-to mě napadá, když si na knihu vzpomenu.

TaJiná
12.11.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Nemám slov, filmové zpracování se s ní nedá srovnat! Při líčení pocitů odsouzených postav mi bylo psychicky i fyzicky zle, jako bych byla v ději s nimi.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Kniha je o velkých nespravedlnostech a utrpení. Autor skvěle vystihl dobu, výrazně si pohrál s prostředím, náladou mezi lidmi a především s vykreslením charakterů postav. To činí obsah dokonalý a rozhodně vhodný k četbě.

sgjoli
28.10.2018 5 z 5

Doteď si pamatuju, jak moc jsem byla z této knihy šokovaná, když jsem ji přečetla poprvé. Už jen pro to, že kniha vychází z reálných událostí. Ty děsné, zvrácené události, co se lidem v té době děly – to je něco naprosto otřesného a pro mne nepředstavitelného, že se něco takového stát. Místy to bylo opravdu těžké na čtení. Ne proto, že by autor psal špatně, ale proto, že ten obsah byl dost drsný. Nicméně autor píše fakt čtivě a určitě mohu doporučit.

OdvaznyMladyMuz
19.10.2018 5 z 5

Co všechno může způsobit chamtivost, pověrčivost a lhostejnost. Pokaždé mě mrazí při představě, kam až jsou lidé schopni zajít.

Šnek86
18.10.2018 5 z 5

Naprosto excelentně sepsaná kniha.S velice věcným doslovem.Vykreslení postav taky super.Emoce s vámi jen cloumají - několikrát jsem chtěl sám nechat Bobliga a Nácka nechat projít torturou a ztrestat hloupost a liknavost ostatních.Člověk by řekl, že za zhruba 400 let lidstvo udělá pokrok, ovšem zvyky se zas tak moc nemění, komunistické procesy probíhaly ještě nedávno v podobném duchu a i dnes se setkáváme s tím, že několik vyvolených parazituje na strachu ostatních a pomocí něho manipuluje zbabělé stádo, kterému strach zabraňuje používat zdravého rozumu.Knihu vřele doporučuji.

kytikyti
05.10.2018 4 z 5

=Spoiler=
Moc nevím, jak mám hodnotit. čekala jsem na nějaký zvrat v té mizérii, na to že Boblika někdo přechytračí. Ale celá knížka je pořád stejná, tortura, doznání. Bylo to hrozně frustrující a zároven pravdivé. Do čtení jsem se musela hodně nutit. Ale myslím že to bylo poučné.

Pythonissam
03.10.2018 4 z 5

Prokousat se začátkem bylo pro mne trochu nudné, ale později jsem se do knihy tolik tzv. "zažrala", že jsem nemohla přestat číst. Zajímám se jak o magii, tak čarodějnice, jejich procesy a vše okolo. Doma mám stále první vydáí této knihy, které bych se nikdy nemohla zbavit.

Back
02.10.2018 5 z 5

Tak jsem na základě četby této knihy neodolal a o posledním zářijovém víkendu vyrazil směr Morava, zdolal Petrovy kameny a navštívil Rýmařov a Velké Losiny. Ze všech míst na mě dýchala jejich historická atmosféra a znovu jsem vzpomínal na osudy nešťastníků, kteří zde při nespravedlivých procesech přišli o to nejcennější.

kykiryki28
24.09.2018 5 z 5

Jelikož jsem se narodila v Šumperku a prožila zde většinu svého dětství, byla to pro mě vlastně povinnost si tuto knihu přečíst. A rozhodně toho nelituji!
Nikdy by mě nenapadlo, že by se taková krutost, zloba a nenasytná touha po majetku kdysi odehrávala v mém rodném kraji. Jsem nesmírně vděčná, že jsem si mohla tento příběh o šumperských čarodějnických procesech přečíst a více se dozvědět o této těžké době, která v 17. století rozhodně byla.
Od začátku jsem velmi obdivovala odvahu a kuráž děkana Lautnera. On jediný se snažil Bobliga zastavit a, i když se mu to nepovedlo, vím, že udělal vše, co bylo v jeho moci.
Po přečtení knihy jsem nebyla schopná normálně fungovat, stále jsem musela na to myslet. Bylo mi z toho strašně smutno a v jednu chvíli jsem si myslela, že se rozbrečím.
Je to moc silný ale i velmi poučný příběh! Doporučuji přečíst!

veamertl
21.09.2018 5 z 5

Její přečtení pro mě bylo přirozeným vyústěním zájmu o čarodějnické procesy. A rozhodně nelituji, jen to asi nebudu opakovat..Příběh o zvůli, moci a ne-moci, bezpráví, překrucování skutečnosti a natahování pravdy na skřipec..jak dobře to, nejen z našich dějich, známe..Těmihle praktikami se vyznačuje libovolná totalitní zvůle a je až hříčkou osudu, že kdysi trestali dobří křesťané a ti pak byli o několik století později sami trestáni..Každopádně napsáno je to mistrně, temná a chladná atmosféra bezmoci mě vtáhla a pohltila a vidět světlo na konci tunelu, pak byla celkem fuška:)

nameadel
17.09.2018 5 z 5

Nejdepresivnější kniha, kterou jsem kdy četla. A naprostý vrchol literárního zpracování nějakého příběhu. Kladivo na čarodějnice má tu "výhodu", že zpracovává opravdu velice zajímavé téma, které je ještě ke všemu podloženo skutečnými událostmi. Způsob, jakým dokázal Kaplický tento příběh odvyprávět je opravdu obdivuhodný (a co jsem tak vyčetla, losinské/šumperské procesy jsou popsány velice přesně). Za mě naprosto "skvěle" zachycený průběh ničení lidské psychiky a celé jedné komunity. Kniha je navíc velice čtivá. Nejradši bych tomu dala těch hvězd minimálně osmkrát tolik.
Jo a - je mi z toho smutno.

miloslava1386
07.09.2018 5 z 5

Přečetla jsem ji znova.Byla to hrozná doba, ale je to o lidech a jejich strachu z inkvizice. Na mučidlech se přizná každý.

sarka45
20.08.2018 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu v překrásném podání pana Rimského. Kniha je to krásná, nadčasová. Musím se ale přiznat, že jsem měla zprvu chuť to vzdát. Z obsahu mi bylo nesmírně ouzko a měla jsem stažený žaludek ze stresu. Je to velice sugestivní a to, co se dělo, bylo opravdu příšerné. Co všechno bylo spácháno ve jménu Boha. Vlastní svědomí umlčeli tím, že přeci nic se neděje bez vůle boží. Člověk vůbec nechápe, jak se to mohlo stát, jak tomu mohlo tolik lidí uvěřit. jak něco takového mohli dopustit. Někteří pro moc, pro peníze, jiní z lhostejnosti, ze strachu, z přílišné důvěřivosti, z hlouposti. Vytrvala jsem a nelituji toho. Je to skutečně velice krásný román a lidé by takové měli číst, aby si uvědomili, že musí přemýšlet o tom, co je jim předkládáno a ne všechno brát automaticky jako pravdu. A že musí zasáhnout, když se děje bezpráví, i když mají pocit, že se jich to netýká. Protože se může stát, že se jich to týkat bude a pak už bude pozdě. Je to těžké, překonat v sobě strach a bojovat za spravedlnost, proti zlu, ale je to nutné.

jadran
03.08.2018 5 z 5

Jak píšu k vlastnímu Václavovi Kaplickému, nejlepší historické romány jsou ty, které dokážou na konkrétních událostech z konkrétní doby ukázat to všeobecnější, nadčasové, co se třeba v určitých modifikacích znovu a znovu opakuje. To předvedl V. Kaplický v Táborské republice, to je smyslem Velikého Theatra a v nejkoncentrovanější a paradoxně i v nejkratší (dějově) a nejmenší (místně) podobě i v Kladivu na čarodějnice. Ti, co tady poukazují na Boha a víru bych chtěl upozornit, že zde je nakonec předvedeno, jak se dají zdeformovat a zneužít i ty nejlepší a nejušlechtilejší city a pokud někdo napadá katolickou církev, pak bohužel - čarodějnice pálili i jinak likvidovali i protestanti a to i v Anglii, nebo třeba i v korunní kolonii Massachusetts - viz Salemská aféra. Ono to není o náboženství, ale o zvláštní směsi fanatismu a brutální bezohlednosti, lhaní, prospěchářství a lhostejnosti či zbabělosti a dějiny nám přinášejí tuhle situaci, kterou Václav Kaplický popsal skoro až dokumentárním způsobem, znovu a znovu. Vždyť čím se liší hony na čarodějnice včetně jejich "vyšetřování" a trestání od moskevských procesů třicátých let nebo téhož z let padesátých u nás a v okolních zemích? A čím jsou svým způsobem dneska podobné fanatické kampaně odlišné? Metal Messiah připomíná agendu globálního oteplování, jak bych přidal ještě aktuálnější obdobu - kampaň MeeToo. Jsou oběti vypočítavých obstarožních zlatokopek, které mají už to lepší za sebou, zas tak odlišné od obětí Boblinga, nebo zde rovněž několikrát zmiňovaných Urválka nebo Vaše? Nikdo soudný se nebude zastávat onoho už od pohledu nechutného Wiensteina, ale co ta zbabělost jeho obětí (i tady je v zásadě jistá skrytá paralela vzhledem ke Kladivu na čarodějnice - teď se mně to netýká....) a jejich vypočítavost, která je stejně nechutná, jako fakt, že kromě těch pár oprávněných (namítnete, že čarodějnice neexistují, Weinstein a pár podobných ano - stejně jako skutečné a nejen opovrženíhodné sexuální obtěžování a vydírání) případů je tady balast dehonestace se snahou na sebe upozornit a vytřískat z toho, co se dá......Jistě, jejich oběti nikdo nemučí fyzicky a nebudou upáleni. Ale připravovat touhle cestou někoho o majetek a "mučit" ho duševně i třeba tím, že už nebude moct dělat to, co umí a má rád (nejvíc mně to popudilo trochu paradoxně v případě K. Spaceyho…) je přece v principu úplně stejné. V padesátých letech to byl senátor McCarthy, který využil pochopitelného a oprávněného strachu z komunismu k obdobné likvidaci řady zcela nevinných lidí, dneska jsou to všechny ty neznámé a často i neidentifikovatelné osoby a organizace s agendami životního prostředí, "lidských" práv či třeba oné politické korektnosti....v tom je síla literatury, tedy té kvalitní, že ukazuje, že tohle se už událo a ne jednou a co je nejhorší, v jiném hávu, s jiným ideologickým balastem se to vrací.

M-arta
01.08.2018 5 z 5

Nadčasový příběh o lidských charakterech a zneužívání moci.

archandelka
29.07.2018 5 z 5

Uffff, tak tohle byla nálož. Smrt tolika nevinných lidí a jedno obrovské vítězství ďábla, v podobě inkvizitora Bobliga - mimořádně odporné postavy. A přesně toto ďábel dělá: využívá těch největších lidských slabostí a nejhorších lidských vlastností, aby šířil zlo,bolest a neštěstí. A bohužel se mu to daří dodnes.