Kde zpívají raci

Kde zpívají raci
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456192/bmid_kde-raky-spievaju-pXI-456192.jpg 5 4271 4271

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

Markéta.
03.03.2023 3 z 5

Perfektně zpracovaná kniha. Prostředí i postavy skvěle napsány. Rozhodně doporučuji těm, kteří mají nějaké spojení s přírodou, je tu dost hezky vykreslena.

-knihomolka-
02.03.2023 5 z 5

Nádherný a smutný příběh uprostřed přírody v čele s opuštěnou Kyou, kterou každý opustil, zklamal a ublížil. Úžasně popsaná příroda.

mailis
02.03.2023 4 z 5

Příběh o životě v bažinách, dívky, která se musela s životem naučit "poprat" sama . Zajímavý pohled, čtivě napsáno - doporučuji.

dRaco
02.03.2023 3 z 5

Při konfrontaci s celkovým hodnocením a nadšením z knihy si připadám trochu ztracený a osamělý jako Kya. Bylo to celkem milé čtení o nemilém osudu mladé dívky s krásným vykreslením bažiny a přilehlé krajiny, ale jinak mě to minulo. Žádná z postav ve mně (snad kromě Skokana) nedokázala vyvolat jakoukoliv emoci, přičemž chování některých z nich na mě působilo velmi neuvěřitelně. Vyšetřovací linie a soudní proces už pak balancují na hraně lehké parodie. Jako povídka v mnohem menším rozsahu by mi to přišlo skvělé, ale na celý román to má na můj vkus moc hluchých míst, která se zadrhávají jak člun v zátoce s mělkou vodou a nezachrání to ani skvělé popisy prostředí.

ZuzanaZ83
01.03.2023 5 z 5

Hodně povedené. Příběh holky z bažiny Kyy, kterou opustí matka, sourozenci a nakonec i otec. Kya odmala žije sama v chatrči, všemi opovrhovaná, jen s přírodou. Číst se naučí díky Tateovi, chlapci ze sousedství. Kya touží po lásce a rodině. Když dospěje, žije opuštěná, podporovaná Skokanem, černým prodavačem, a jeho ženou Mabel. A pak je nalezen místní prominentní mladík Chase mrtvý...
Krásné, citlivé, dojemné a čtivé.

dalia1769
28.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, s výjimkou závěru. Ponechala bych konec po skončení soudního procesu. Tento závěr mi přišel dosti nekonzistentní s charakterem hlavní postavy, navíc nemám příliš ráda mnohaleté časové skoky. Jinak mne příběh velmi zaujal, postava hlavní hrdinky je zajímavá a originální, jsou zde nádherné popisy přírody, krásné "objevování" emocí a detektivní zápletka včetně soudního procesu je velmi napínavá. Škoda toho konce, jinak bych dala plný počet.

helenah
27.02.2023 5 z 5

Něco tak úžasného a strhujícího jsem ještě nečetla. Snad i ta chřipka na mě skočila proto, abych mohla číst...protože nešlo odtrhnout se od příběhu Kyi, překrásné, silné, čisté, těžce zkoušené holky z bažin- jak jí říkali. Holka z bažin byla ale pro všechny, kdo ji mohli poznat nádherná jako čistá voda, jako svěží vítr, jako pírko vzácného ptáka.
Knížka, ke které se budu vracet. A za kterou jsem z celého srdce vděčná.

hankamol
27.02.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha. Rozhodně stojí za přečtení.

Lenka_S
26.02.2023 5 z 5

Děj se odehrává ve dvou časových liniích, které se postupně protnou a vy s napětím sledujete životní příběh Kyi, a zároveň uvažujete kdo asi tak mohl zabit Chaese. Nadherná kniha, která vás chytí a nepustí do posledního slova, nechápu jak jsem mohla její přečtení tak dlouho odkládat.

NelaMaty
26.02.2023 5 z 5

Jednoznačně krásné čtení, pohlazení po duši.

Awča

Pohlazení po duši.
Krásný příběh o životě mimo společnost, o svobodě, o přírodě, přátelství, zklamání, (bez)naději.
Netřeba se bát nudného čtení, dvě časově linky a kriminální zápletka dodávají příběhu napětí.
Můj nejkrásnější knižní zážitek za poslední roky.

Angie.D
24.02.2023 5 z 5

Na knihu som bola veľmi zvedavá, keďže mám pocit, že jedno obdobie na mňa "vyskakovala" takmer odvšadiaľ. Dlho som zvádzala boj či si najskôr prečítať knihu alebo pozrieť film, nakoniec som sa rozhodla pre klasiku a začala knižkou.

Príbeh ma veľmi bavil, užila som si čítanie a som veľmi rada, že túto knihu mám vo svojej knižnici. (Pozerala som inak už aj film a aj ten sa mi páčil a odporúčam ho :) )
Spočiatku som mala isté obavy ohľadom štýlu písania a či sa mi to bude dobre čítať. Kniha je písaná akoby lyrickým štýlom, je tam naozaj veľké množstvo prirovnaní, básnických opisov prírody a pod., na čo ja osobne nie som zvyknutá a ani to nevyhľadávam. Avšak vôbec mi to neprekážalo, naopak dosť som si to užívala a k danému príbehu to veľmi sedelo. Povedala by som, že to bolo napísané krásnym štýlom. Vedela som si vďaka tomu pekne predstaviť prostredie močiara, chatrče a Kyine zážitky a pocity.

Hlavná postava Kya je zvláštna, ale sympatická a fandila som jej, aby všetko dobre dopadlo. Často mi bolo ťažko z toho, aký život mala, ako ju všetci opúšťali, ako musela bojovať za nielen ako-tak dôstojný život, ale sem tam samotné prežitie. Romantická dejová linka nie je primárna ale pekne dopĺňa príbeh a charatker Kyi. Detektívna zápletka s riešením vraždy sa výraznejšie rozvíja až ku koncu knihy, kde sa priamo prepája s Kyou a tým, či je vinná alebo nevinná. Tam už som bola riadne napätá!
Ak však od knihy očakávate vyslovene romantický príbeh, alebo naopak detektívku, tak na to zabudnite. Oboje sú len okrajové. Kniha je skôr príbeh života močiarneho dievčaťa, oslava prírody, ukážka krutosti ale aj láskavosti ľudí.

Musím povedať, že v taký záver, aký nastal som tak trocha dúfala počas celej knihy ale i tak ma nakoniec prekvapil :) Takže ja som veľmi spokojná.

pedroK
23.02.2023 5 z 5

To byly zase pro jednou dobře utracené peníze. Krásný příběh, který vámi ještě po dočtení bude rezonovat. Prožíváte s Kayou každý den její mizérie i radosti v bažinách, její naděje i zklamání. Posledních osmdesát stran jsem ani nedýchala. Vřele doporučuji!

vladka16
23.02.2023 5 z 5

Kde zpívají raci - četla jsem knihu, poslechla audio a viděla film. Ještě to vše v mé duši doznívá .I těch pár polo probdělých nocí, kdy jsem knihu nedokázala odložit. Já vím ,že raci nezpívají, ale přišlo mi, jako když se řekne -za sedmero horami, za sedmero řekami. Prostě tam někde-daleko je to úžasné, krásné místo, kde bychom mohli být šťastni. Určitě se za tou holkou z bažiny ráda zase vrátím. A vůbec mi nevadí, že se stala světluškou.

TinaBookBlog
22.02.2023 5 z 5

Toto mě opravdu chytlo za srdce. Neskutečná samota, smutek, radost z maličkostí, pocit naděje a opakovaného zklamání. Všechno zde bylo.

Někteří román kritizují kvůli obsáhlému povídání o přírodě. Za mě by to bylo naopak zvláštní, kdyby tam popisování přírody a všeho kolem ní nebylo. Přeci jen je to příběh o dívce, která velmi dlouho nemá nic jiného, právě kromě té přírody, která ji obklopuje. Příroda neboli bažina, pokud chcete, je jejím útočištěm a jejím přítelem, který ji neopustí.

Obdivovala jsem vnitřní sílu Kay. Tolikrát byla opuštěna, ale zvládala vše sama, až na sociální kontakt. Jak taky, když ji to nikdy nikdo nevysvětlil? Celou dobu jsem ji neuvěřitelně fandila, aby nakonec našla klid, mír a souznění - vše po čem tak toužila.

Myslela jsem si, že přesně vím, jak kniha skončí. Konec mě ale překvapil. Autorčin styl psaní mi sedl, dvě dějové linky se velmi nenuceně spojí v jednu. Osobně nemám vůbec co vytknout. Za mě mohu jedině doporučit!

ADE138
22.02.2023 3 z 5

Téma dívky z chatrče a prostředí bažin a mokřadů bylo skvělé.

janadibelkova
22.02.2023 5 z 5

Dobře napsaná kniha má vyvolat emoce a mě se tady u té povedlo i rozplakat. Skvěle napsaný příběh, velmi čtivý, jemný, úchvatný…budete chtít pořád víc.

Becca_
21.02.2023 1 z 5

(SPOILER) Čtení této knihy pro mě bylo utrpením. Zde několik důvodů…
1. V knížce je neustále odkazováno na racky, přesto se v názvu knihy objevují k velkému překvapení raci.
2. Snaha autorky o poetičnost a uměleckost působila velmi trapně. Například bratr hlavní hrdinky ji neviděl cca dvacet let (naposledy jako malé dítě), přesto autorka použije citově účelnou větu, že bratr ji zná, a proto věděl…
3. Styl psaní mě neoslovil. Jistě k tomu dopomohl i nepovedený překlad. Některé věty a popisy skutečně nedávají smysl.
4. Milostný trojúhelník je naprostá laciná fraška, až jsem se styděla.
5. Dialogy detektivů při vyšetřování a pak už samotný soudní proces považuji za parodii. Tohle myslela autorka opravdu vážně?
6. Do některých kapitol vsazeny básně, souhlasím s Tatem, opravdu nepovedené.
Celkově mám po přečtení knihy pocit, že se tisíckrát dokola opakovalo jen pár slov, jako racci, mušle, bažina, chatrč…
Jedna z nejhorších knih, jakou jsem kdy četla.

boxas
20.02.2023 4 z 5

Nějak nedokážu sdílet víceméně všeobecné nadšení z této knihy.
Sice jsem se dozvěděla hodně zajímavostí o květeně a fauně Severní Karolíny, z nichž některé mě skutečně překvapily, ale když si odmyslím tuto botanicko-biologickou linku, co mi zůstane?
Plytký příběh jako z nějaké nekonečné telenovely na téma, kterak chudé, opuštěné děvče, pronásledované osudem, se snaží najít si přátele, lásku a především svoje místo v životě.
Tečka.
Všechno ostatní, včetně "záhadné" vraždy, to je jedno klišé za druhým. Je škoda, že autorka nedokázala využít potenciál, který jí vyprávění o kusu krásné přírody poskytlo, a že zůstala tak nějak na půl cesty mezi romantickým příběhem a thrillerem.
Tak snad někdy příště...
A ještě jedna poznámka - tentokrát se mi výjimečně mnohem víc líbil film. Má lepší "tah na branku", sympatickou hlavní představitelku a jsou tam nádherné záběry přírody.

Barcasss
20.02.2023 2 z 5

Doporučuji přečíst lidem se silným vztahem k přírodě.