Karlík a továrna na čokoládu

Karlík a továrna na čokoládu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129326/bmid_karlik-a-tovarna-na-cokoladu-657a086dbead6.jpg 4 1198 211

Willy Wonka série

Moderní pohádka nabitá fantazií, hravostí a jemným humorem je nejslavnější dětskou knížkou Roalda Dahla. Autor v ní splnil dětský sen mnohým z nás: spolu s pěti dětmi, hrdiny této knížky, provádí čtenáře kouzelným světem největší továrny na sladkosti na světě, kde se čokoláda míchá vodopádem na čokoládové řece, kde v mnoha zajímavých sálech vznikají ty nejúžasnější dobroty a kde se dají zažít vskutku neočekávaná dobrodružství.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Charlie and the Chocolate Factory , 1964

Witta
23.09.2019 3 z 5

Jakkoliv mám Roalda rád, tohle není moje oblíbená knížka, přestože film patří k tomu lepšímu co na základě knížek RD vzniklo.

Alex.Barunka
19.09.2019 4 z 5

Filmového Karlíka miluji a musím říct, že se mi líbí o něco málo víc než ten knižní. Důvodem je přidané téma z pohledu vztahu Willyho s jeho otcem. Tím se filmová verze více dotýká čtenáře.
Ale jinak je to krásné a věrné :)

whale77
07.08.2019 5 z 5

Dahl je král! Čokoláda všude, země (= továrna) vytvořená ze sladkostí, spousta bláznivých postav, hlavní hrdina chudák, který přijde k tomu nejlepšímu bohatství, každý zloun okamžitě brutálně ztrestán – co víc si přát! (Jo, jasně, ještě filmové zpracování Tima Burtona, a to je snad ještě lepší, nejen díky dodané vsuvce o otci pana Wonky. A kdo se bojí Burtona, může si dát starší verzi Pan Wonka a jeho čokoládovna s G. Wilderem.)

gaspoda
05.06.2019 4 z 5

Výborně načteno Barou Hrzanovou skvěle sem se bavil až na ty písničky teda nebo co to bylo.

werush
18.05.2019 5 z 5

Jak knihu tak film zbožňuji

maja11231
05.05.2019 4 z 5

Kniha se čte jedním dechem a film je taky tak dobrý

Karinka2012
30.04.2019 5 z 5

Kniha vypráví o tom, jak žila jedna chudá rodina a jejich syn měl veliké štěstí. Více se dozvíte v knize - doporučuji všem přečíst tento krásný, napínavý příběh.

Veru960
13.04.2019 5 z 5

Kniha velice hezky napsaná a film výtečný. V

evask
29.03.2019 5 z 5

Hodnotí osmiletá holčička: “ Je to moc hezká pohádka. Ale jenom je divné to, že tam je létající výtah. “
Chtěla dát čtyři a půl *.

tannasja
15.03.2019 4 z 5

Knížka je moc hezky napsaná, byť jsem možná čekala poněkud propracovanější pointu. Tohle vyznělo malinko do prázdna, což není pro Dahla úplně typické.

HenryOsmý
15.02.2019 4 z 5

Nejprve jsem shlédl film a pak teprve sáhl po literární předloze. Nutno říct, že dojmy byly tak 50:50. Film byl Burtonovsky výpravný, Depp v roli Willyho Wonky fenomenální ... ale celé se to poněkud vzdálilo duchu Dahlovy knížky. Té zas chyběla ta šťáva, kterou má film. Čili: líbilo se mi obojí, každé po svém.

Viva23
09.01.2019

Tato kniha vypráví o chlapci, který se jmenuje Karlík Buket. Bydlí s rodiči a prarodiči v malém domě. Nemají moc peněz a jsou chudí, ale přesto se mají dobře. Karlík bydlí ve městě, kde je veliká a slavná továrna, ale je zavřená, a proto se do ní nikdo už dlouho nepodíval. Willy Wonka, který továrnu vlastní, dal do 5 čokolád 5 zlatých kuponů. Ten, kdo je nalezl se mohl podívat do továrny . Když se o tom Karlík dozvěděl, byl smutný ,protože dostává čokoládu jenom na jeho narozeniny. Moc rád by se do továrny podíval. Jednou když šel ze školy ,našel na zemi ve sněhu peníze. Koupil si za ně jednu Wonkovu skvělou čokoládu, ve které našel zlatý kupon. Když se vrátil domů, všem řekl, že našel kupon. Byl nadšený jako nikdy před tím . Navštívil Wonkovu továrnu a zažil plno dobrodružství.

Překvapilo mě, že Karlík našel kupon, i když jeho rodina je tak chudá a dostává čokoládu jenom na narozeniny.

Tuto knihu doporučuji, protože je hodně dobrodružná a zábavná

Aki12
06.01.2019 3 z 5

Celou dobu při čtení vidím barevné postavičky Tima Burtona. Filmový Karlík je pro mě prostě nepřekonatelný, jedinečný, barevný a zábavný. Knížka se čte rychle. Je na mě až moc stručná a přímočará, ale předpokládám, že byla původně zamýšlena dětem.

HerrPilot
06.01.2019 3 z 5

Tak nějak nevím...je to sice Dahlova asi nejznámější kniha, dvakrát filmově zpracovaná, jednou kresleně a několikrát divadelně, ale osobně si i přesto myslím, že Dahl měl v portfoliu lepší knihy (Čarodějnice, Obr Dobr,...). Oproti dvěma zmíněným titulům (a Matyldě) zde ještě není tak sadistický, nikde nekřupou kostičky dětiček, nikdo nimi nehází jako při olympiádě, poučení bije tvrdě do očí a Karlík je jednou z mých nejneoblíbenějších knižních postav....a toto všechno osobně vnímám jako mínus.
Ale aby se jen nemínusovalo-velkým plusem knihy je titulní továrna na čokoládu. Dostat se do ní, asi bych samou radostí začal kadit duhově zabarvené nugátové čokoládky ve tvaru čokoládového vodopádu s precizně zpracovanými vlnkami. Seriózně-čokoládový vodopád (čokopád?) byl jedním z Dahlových nejlepších nápadů (aspoň co se téhle knihy týče). Druhým plusem pak je samotný Willy Wonka, který je bezvadně ujetý, občas lehce sadistický a někdy i melancholický.

Pro děti je to dobrá knížka, pro některé dospělé taky, já ale nad 3* nepůjdu, znaje další Dahlovu tvorbu.

Sajmoonek
03.01.2019 4 z 5

Krásná pohádka, kterou budu rozhodně v budoucnu číst i svým dětem. Akorát jim budu muset dát čokoládu, protože jsem na ni celou dobu měla chuť. Ty popisy jsou geniální!

Abnička
27.12.2018 4 z 5

Ikdyž film moc nemusím, tak jsem se do knihy pustila díky čtenářské výzvě a mile překvapila.

m.gena
26.12.2018

V nejhezčích pohádkách jsou obsaženy ty nejzákladnější životní pravdy :) A pan Dahl právě jednu takovou napsal...

Aerine
17.12.2018 4 z 5

Sladké a ještě sladší. Z příběhu dýchá ponaučení z "každé" stránky a přece je příběh milý, dojemný a pohádkový. Jazykově je bohatý, ale pochopitelný i pro malé čtenáře. Jednou ji snad budu číst svým dětem.

Mája777
28.11.2018 5 z 5

Příjemné čtení na dlouhý zimní večer a šálek horké čokolády k tomu.

Broučice
27.11.2018 5 z 5

tato kniha byla hodně o čokoládě, a hlavně o malém karlíkovi. je v ní hodně ponaučení. moc se mi líbila :)