Ohnivé znamenie

Ohnivé znamenie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195781/bmid_ohnive-znamenie-2EI-195781.jpg 5 599 159

Nález ľudských ostatkov v podunajských lesoch privedie Barbariča na stopu bezohľadných lupičov a priekupníkov s otrokmi. Notár si musí zavolať na pomoc Steina a Jaroša. Spolu putujú do Prešporka, ktorý sa po páde Budína stal hlavným mestom Uhorska. Zdanlivo jednoduchý prípad sa rýchlo skomplikuje. Vyšetrovatelia musia zistiť, ako únosy mladých žien súvisia s odvekým súperením mešťanov s hradnou šľachtou, tajomnou samovraždou bývalého richtára a hlavne vyčíňaním prízraku, ktorého obete nachádzajú s ohavnými popáleninami. Posledné, čo Prešporok v predvečer volieb a veľkého výročného jarmoku potrebuje, je rozsiahle vražedné sprisahanie…... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Ohnivé znamenie , 2015

Marek82
08.02.2021 5 z 5

Moja prvá skúsenosť s detektívnou sériou Juraja Červenáka. Po vypočutí alebo prečítaní niekoľkých kníh D. Dána sa nemôžem ubrániť porovnaniu. Tam, kde som Dánovi v posledných dielach vyčítal plochosť postáv alebo jednoduchosť deja bez zvratov a prekvapení som dostal v tejto knihe, všetko, čo mi tam chýbalo. Príbeh, ktorý sa odkrýva, postupne zamotáva, nešetrí zvratmi a to všetko plasticky vykreslené v prostredí historickej Bratislavy. Už len opis stredovekého Prešporku ma veľmi zaujal, obohatil a donútil sa pozerať na mesto, v ktorom žijem inými očami.

Art82
29.01.2021 5 z 5

Tak tomu není co vytknout prostě další super díl. Prostě nádhera super skvělý.

kristeen
24.01.2021 4 z 5

Tentokrát se autorovi podařilo vytvořit napínavý příběh hned od první kapitoly. Kniha nabere na začátku spád a z tohoto rytmu nevypadne až do konce. Zápletka dobře vystavěná, pachatel zůstává znám a přece skrytý, místy ponurá atmosféra zcela hmatatelná. Starý dobrý Stein a Barbarič (a Jaroš samozřejmě!). Jen tu Bátoryčku si mohl autor odpustit, ta mi chvíli vzala chuť pokračovat ve čtení...naštěstí nepobyla dlouho.

yerry
16.01.2021 5 z 5

Pribúdajúcim počtom zväzkov v jednotlivých ságach zvyčajne narastajú vatové výplne a dej sa zbytočne naťahuje. To však nie je prípad tohoto autora. Kvalita a pútavosť príbehov Steina, Barbariča a Jaroša pribúdajúcim počtom narastá.

Dej sa presúva do Prešporka a udalosti majú poriadne temný rámec. Detektívny prvok je už sofistikovanejší napriek svojmu záveru, ktorý bol trochu zjednodušený. Chvíľami akoby som čítal niektorý z románov od Petry Neomillnerovej. Na rozdieľ od jej fantasy rámca, Červenák príbeh vložil do reálneho prostredia, v reálnom čase a obsadil ho skutočne žijúcimi postavami. Mimo iných, ako vedľajšia postava sa tu mihne aj známa krvavá grófka Alžbeta Báthoryová...

Opäť potešili historické reálie a kontext. Zabudnuté názvy jednotlivých bratislavských štvrtí a okolitých obcí nemali chybu. Spočiatku som si aj myslel, že autor sa občas pomýlil alebo mierne zavádzal, ale bližší prieskum mi dokázal, že neznalosť bola na mojej strane. Za všetky uvediem autorom uvádzaný názov Petržalky ako Ungerau. Udrelo mi to do očí, keďže by tam malo byť Engerau. Pravdu však mal autor. Najstarším názvom Petržalky bol skutočne Unger Au (1422 nem. Unger = ostrov), nasledovali Ungerau až neskôr Engerau.

Autorove romány majú jednoznačne edukatívnu formu s pútavým príbehom. Naučia viac ako kvantum učebníc dejepisu poplatných svojej dobe. História v autorovom podaní napriek fiktívnym prvkom sa stáva zaujímavou a plastickou. Môžeš ju vidieť a uchopiť ju...

Ivan F
04.01.2021 5 z 5

Séria má z môjho pohľadu stúpajúcu (zatiaľ) úroveň a je čím ďalej tým drsnejšia. Tak ako mi predtým smrdela Praha (najmä pri Vltave), tak mi tentoraz smrdel Prešporok (puch zo strán knihy priam čpie) - koniec šestnásteho storočia mal nepochybne svoje čaro, ale rôzne pachy a smrad z miest a obydlí k nim rozhodne nepatrili. Výrobcovia flakónikov s voňavkami a klobučníci museli byť v tej dobe riadne bohatí.

Čo dodať - všetko čo sa ľuďom (aj mne) na knihe páčilo/nepáčilo je v skôr napísaných komentároch. Pridám len toľko, že spravodlivosť meraná dvojitým prípadne trojitým metrom sa uplatňovala rovnako kedysi, ako aj dnes.

P.S. Kto vymyslel slovné spojenie historická detektívka by si zaslúžil kopnúť do pr..le. Historický krimi román je lepšie a presnejšie pomenovanie tohto druhu literatúry. Zvlášť keď slovo detektív sa objavilo až v 19tom storočí.

Paldiny
07.12.2020 4 z 5

"Viac strán viac ukáže" teraz neplatí. Teda aspoň čo sa poodhalenia minulosti ústredného tria týka. V náznakoch sa dozvieme o slabosti kapitána Steina, ale to nám musí zatiaľ stačiť. Ostatné a podstatné opäť z radu vydarených a hlavne poprepletaných. A to až tak, že som chcel zo zadnej strany strhnúť mapku Prešporka a začať si čarbať rodokmene a postavenie postáv. Čo som ale rád, že po tom všetkom (zvlášť po zvrate par excellence!) nezostáva čas na rekonvalescenciu a na plecia našich hrdinov padá ďalšia úloha z ďalšej metropole Uhorska.

elenai
14.10.2020 5 z 5

Klidně mě obviňujte ze zaujatosti, ale budu úporně trvat na svém, že je tato kniha boží, boží, boží! Pravda, tenhle díl pěkně ztloustnul. Některé pasáže by se pravděpodobně daly vypustit, ale jelikož je tato detektivka historická, tak právě scény, které by mohl leckdo považovat za vatu, utváří krásný dobový obrázek historické Bratislavy, pardon, Prešpurku. Z děje moc prozradit nelze, je opravdu pekelně zamotaný, občas už jsem nevěděla, kdo je kdo, ale nakonec vše krásně zapadlo do sebe. Jediné, co mi trochu kazilo požitek, byl na můj vkus až příliš prudérní Stein. A chemie mezi ním a Barbaričem, sakra, ta tam vůbec nebyla! Bohužel jsem nabyla dojmu, že je to jen zelený mozek, který moc tlačí na pilu. Ano, měl pár světlých chvil, ale bylo jich pomálu. Barbarič u mě naopak stoupl a Jaroš, no, k němu není co dodávat. Asi mám nějakou úchylku na kapku vyšinuté bledé mladíky se zálibou v mučících praktikách. A ano, velkou roli zde hrají také ženy, mladé, zralé, staré, známé i neznámé, půvabné i ty méně obdařené. Zkrátka, nenudila jsem se ani minutu, a kdybych si dnes neuvařila oběd s předstihem, tak by děti byly nejspíš o hladu. Tak jsem hltala poslední čtvrtinu knihy!

mot33
27.09.2020 5 z 5

Mohlo to mít o pár stránek míň,ale super kniha tajemno strašidla duchové ,a lehké ženy....

J.P.S.
20.08.2020 5 z 5

V pořadí série třetí, pro mě však vždy "první" díl, neboť právě tato kniha mě poprvé seznámila se Steinem, Barbaričem a Jarošem. A nadchla mě tak, že jsem si hned šel sehnat další díly série! Osobně tedy mohu potvrdit, že jednotlivé díly na sebe navazují jen volně, takže klidně můžete začít kterýmkoliv z nich a nemusíte je číst nutně "popořadě" (všechny končí uzavřeným případem).

Příběh tajemný, atmosféra by se dala krájet, finále naprosto úchvatné - ale rozhodně ne happyendové (měšťané beroucí spravedlnost do vlastních rukou byli náhodou sympaťáci a nemuseli skončit tak, jak skončili - na rozdíl od těch tří šlechtických čarodějnic :)))

Velmi mě zaujal motiv zaniklého římského (pardon - pohanského! ) města v lesích za hradbami Bratislavy (pardon - Prešpurku!)

Mates84
02.06.2020 4 z 5

O chlup horsi jak predchozi dil.

85098211
03.05.2020 5 z 5

Prozatím se mi líbily všechny případy s kapitánem Steinem a notářem Barbaričem. Proto jsem si byla jistá, že ani tato kniha nezklame - a opravdu jsem byla (zase) nadšená :-)! Příběh je strhující od prvních stránek a tempo vyprávění nepoleví ani později. Kromě toho je zajímavý a napínavý, já za sebe jsem se nenudila ani chviličku ;-). Únosy, mučení a zabíjení mladých děvčat byly v knihách popsány sice už nesčetněkrát, ale autor je skvělý vypravěč, svého úkolu se totiž zhostil na výbornou a čtenář si v jeho knize znovu s chutí přečte, co se tenkrát v Prešpurku a okolí odehrálo za hrůzy. Proto zde nesmí chybět ani hraběnka Báthoryová, a i když zrovna její postava zůstane spíše v pozadí, je to taková třešnička na pomyslném dortu. Víc prozrazovat ale nebudu a už teď se těším na další setkání s našimi sympatickými hrdiny ;-).

PS: A kaprál Jaroš? To bylo teprve něco... Samozřejmě jen v tom pozitivním smyslu :-).

Bargud
29.04.2020 5 z 5

Předchozí díly série byly naprosto skvělé; Ohnivé znamení je ještě lepší. Důvod? Má o nějakých sto a víc stran navíc :)
Ten spád co kniha má, logiku tehdejší doby, humor...Vše na 400 stranách - bez hluchých míst.

babystar
08.04.2020 4 z 5

Tento příběh byl dost drastický a konec mne hodně překvapil hlavně spojením s velice známou historickou událostí, kterou ale nebudu prozrazovat. Byla jsem opět přinucena "googlit", abych zjistila, co je historie a co je fantazie autora. Některé osobnosti skutečně žili, ale jestli se opravdu něco podobného stalo, se mi nepodařilo zjistit. Ale alespoň jsem se něco dověděla o staré Bratislavě. Kapitán Stein se ukázal jako velice prudérní, kaprál Jaroš si občas vybil i své sadistické choutky a notář Barbarič byl vícekrát ohrožen na životě a zase hrdinou proti své vůli. Opět se ukázalo, že "co je dovoleno Jovovi (tady šlechtici), není dovoleno volovi (tady měšťanovi či poddanému)".

Carmen13
31.03.2020 5 z 5

Za mě zatím asi nejlepší díl série, problém je ovšem v tom, že si to říkám u každého, který přečtu :-) Tady mi přišlo fajn i to, že se Jaroš předvedl trochu i jako člověk, tedy ve smyslu, že nedokáže všechno na první výbornou. Prostě na Dračím hradě neměl svůj den a o to lepší pak celý závěr byl.

Aymira
25.03.2020 5 z 5

Obchod s lidským masem počátkem 17. století? Nebo ne? Příběh nás tentokrát zavádí do Prešpurku, tedy dnešní Bratislavy, a opět až do těch nejvyšších mocenských kruhů. Kdosi unáší mladé dívky. Stein, Barbarič i Jaroš opět skvělí - jeden počestný katolík, druhý sympatický požitkář a třetí tajemný nebojsa. Opravdu platí, že vytvoření této trojice bylo pro autorovy knihy klíčové a je to dar z nebes. Takže není od věci vnést do knihy sem tam nějakou tu báchorku, trochu toho sexu a nesmlouvavého mučení. Mimochodem od začátku jsem čekala, kdy se v knize objeví i Alžběta Báthoryová... Kniha určitě naplnila má očekávání a laťka nastavená od mého seznámení s autorem stále ještě nespadla ani o píď.

Atuin
14.03.2020 5 z 5

Opět další skvělá jízda v podání Juraje. Tentokrát v Bratislavě za mimořádně vybičovaných podmínek, které však naší trojku v ničem nezastaví, protože kapitána nezastavit často nelze, navíc má-li v ruce lejstro které mu v mnohém pomáhá. Skvělá kombinace. Bohdan vždy vykryje záda, protože bez něj by kulhavý a " bezruký"
daleko nedošli. Organizačně to má kapitán zmáknuté na jedničku. To není kritika to je obdiv. Ke všem třem .:-).

Navíc máte li ke čtení vhodného společníka stává se z toho opravdu TOP čtení...

KočkomilkaJana
06.02.2020 3 z 5

Knihy Červenáka nejde jinak než milovat. Kde jinde se setkáte jen tak mezi řečí s tím, že chmaták byl několikrát bičován, dokonce ruku mu usekli, a když se naučil krást druhou, šibenice jej nemine… Kde jinde se vám snad i lehce pozastaví srdce nad hrůzou páchanou na nevěstkách a kapitán to zabije natolik luxusní hláškou, že vyprsknete smíchy? Opravdu se trojice mrzutého a ironického kapitána, kaprála, holky pro všechno, a sukničkáře Barbariče povedla. Když nejde o boj či násilí a mučení (dennodenní praktiky vyšetřování - a to si zamilujete rovněž), Matěj Barbarič klade nesmírně přesné inteligentní otázky, umí si to slovně rozdat i s místokrálem, který je jednoduše řečeno debil s mocí. Snaží se vidět souvislosti, je odborníkem na historii a zákony - což prostě také umí vykouzlit úsměv, když se s někým špičkuje či něčeho chce dosáhnout.

Deia
05.02.2020 4 z 5

Tento prípad sa mi páčil o trošku viac ako ten predchádzajúci. Stein tu nie je až taký odľud (aj keď stále mi k srdcu neprirástol) a prípad aj miesto sú zaujímavé. Tiež mi príbeh prišiel temnější a krvavejší ako tie predtým. Tiež mi postava Jaroša začína byť viac sympatická (keď si isté veci odmyslím) a páči sa mi, že dostáva viac priestoru.

jprst
26.01.2020 4 z 5

Proti druhému dílu tak trochu sešup, ale i tak více než jen dobré a čtyři hvězdy jsou zasloužené.

Kerberos
01.01.2020 4 z 5

Tentokrát je kniha obsáhlejší,možná popisnější,vystupují tu historicky známé postavy.Nové prostředí,autor se zatím neopakuje.Osudy hlavních postav se vyvíjí a oni se trochu mění.Už se těším na další díl.