Hyperion

Hyperion https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1157/hyperion-vWd-1157.jpg 4 523 113

První kniha hyperionského cyklu. Na planetě zvané Hyperion, mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, čeká bytost zvaná Štír. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří přísahají, že ho zničí. V údolí Hrobek Času se obrovské Artefakty s neznámým obsahem pohybují proti proudu Času. Štír čeká... V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, se sedm poutníků vydává na poslední Pouť na Hyperion, aby nalezli odpovědi na nevyřešené hádanky svých životů. Každý v sobě nese zoufalou naději - a strašné tajemství. A jeden z nich možná drží v rukou osud celého lidstva...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hyperion , 1989

avel
01.04.2013 5 z 5

Kniha je parádní čtení. Ze začátku to bylo dosti náročné- hodně hlavních postav, hodně pojmů budoucnosti. A u příběhů má člověk šanci poznat jak postavy, tak sci-fi vychytávky.. Čtení mě bavilo. U básníka jsem se vážně zasmála! Jiné příběhy byly smutné, další akční. V každém jsem si našla své. Musím ale přiznat, že poměrně často jsem se v textu ztrácela a myslm, že ne vše jsem zachytila. Při druhém čtení budu určitě objevovat nové věci :)

bukiet
16.03.2013 4 z 5

Sbírka zajímavých povídek rámována cestou odnikud nikam. Příběhy poutníku mne nadchly, samotný rámec cesty k Hrobkám času mne vlastně nezaujal.

Ben Nevis
05.11.2012 4 z 5

Tato kniha není jednoduchá četba. Chvíli trvalo, než jsem se do knihy dostala. Některé příběhy mě zajímaly víc, některé vůbec. Nejlepší byl Štír jako originální náboženství.

MesLivres
11.10.2012 4 z 5

Už dlouho jsem nečetla žádné sci-fi, ale tahle knížka mě dostala! Sice příběhy některých postav byly slabší, ale celkově nemám nic závažného, co vytknout.

Jack Bauer
14.01.2012 1 z 5

Nejlepší sci-fi všech dob? Ani náhodou. Nadále pro mne zůstává Ráma. Nějak jsem se do knihy nemohl začíst, tak jsem s ní praštil. Hned od prvních stránek mě děsně nudila. Sci-fi typu Duna, Nadace apod. jak Hyperion tu někdo k nim přirovnává nejsou moje parketa. Samé nadšené komentáře a já se těšil, že se mě do rukou dostala zas pořádná sci-fi, raději si přečtu něco od Clarka. Výborná sci-fi dle mého názoru byl např. Nonstop od B.Aldisse.

Destil
15.11.2011 4 z 5

Bylo to zajímavé, určitě doporučuji. Pěkně vykreslený vesmír, který je docela uvěřitelný. Ale vadila mi rozvláčnost, preferuji když příběh má větší spád. Některé příběhy nebyly s tím hlavním moc relevantní (ale hádám že budou v pokračování). Jako nejlepší sci-fi bych knihu nenazval.

kingmaker
16.10.2011 4 z 5

Kniha mi přišla místy zdlouhavá a dost "ukecaná", ale to je problém hodně knih od Dana Simmonse. Dokonce, a to se přiznám, jsem měl místy chuť jí odložit (třeba v některých částech příběhu konzula, nebo básníka). Jenže Simmonsovi se nedá upřít, že psát umí a je to člověk s obrovským rozhledem. Dokázal to i v Hyperionu, přestože kvalit Drooda, nebo Terroru tato kniha určitě nedosahuje a v "hororových botách" je autor přece jen jistější. Ale je to jistě kniha, která stojí za přečtení.

Ender
21.08.2011

Pokud by mi někdo držel pistoli u hlavy a řval, ať mu odpovím, která kniha je podle mě ta NEJ (mluvíme čistě hypoteticky, ale patologicky nejistí zločinci se zálibou v literatuře přece můžou existovat), pak bych mu řekl, ať si svou zbraň schová, že mám jasno i bez nátlaku. Nejlepší je Hyperion. Simmons zde totiž pozvedl sci-fi na vyšší úroveň, vytvořil kultovní knihu, a ještě ovlivnil životy spoustě mladých lidí (včetně mě). Jinými slovy, Simmons zformoval kus historie.
Kniha získala ceny Hugo, Locus, Seiun, Prix Cosmos, a byla nominována na British SF. Zajímavější je to, že Simmons byl k napsání Hyeprionu tak trochu dotlačen. Po úspěchu dvou hororů, Song of Kali a Carrion Comfort mu nakladatel řekl, že by se mu hodila nějaká sci-fi, a pochybně se zeptal, jestli si myslí, že by to Simmons zvládl. Simmons to zvládl. Mnohem víc než to. Hyperion byl jakousi oslavou sci-fi žánru, jendotlivé příběhy poutníků jsou psány ve stylu různých subžánrů, ať už militatní sci-fi (voják), přes romantickou space operu (konzul), kyberpunk (detektiv), meditativní filozofickou sci-fi (učenec), až k deníkově psané (kněz) a poetické (básník) sci-fi. Simmons ukázal možnosti a šíři fantastické literatury a tím, že jí propojil s postavu básníka Johna Keatse, pokukázal na pokrytectví těch, kteří sci-fi chápou jako pokleslý marginální žánr, který je od mainstreamu oddělen zdí přímočaré konzumní zábavy.
Ze všech těchto důvodů, a i z dalších, které jsem zde nezmínil, si mylsím, že kdyby mě někdo držel zbraň u hlavy, odpovědel bych, že tu NEJ knihou je právě Hyperion. Ne protože bych MUSEL něco říct, abych přežil - ale protože si to opravdu, upřímně mylsím.

gilthix
11.08.2011 5 z 5

Líbilo se mi skvělé vykreslení postav, se kterými se člověk dokáže sžít díky oddělenějším částem věnovaným každé z nich. Krásně potom zapadají do celku a čtenáři se přímo před očima tvoří složitý (ale velmi dobře odvyprávěný a pochopitelný) spletenec událostí a náznaků. Výborná kniha!

Zajda
05.08.2011

Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem sci-fi ale asi jím začnu být.

Vojta
14.07.2011 5 z 5

Hyperion je neuvěřitelně fascinující knihou. A to především díky úhlavní postavě - Štírovi. Nikdo neví proč dělá, to co dělá, ani jak to dělá. Nikdo neví jaké je jeho poslání. Nikdo o něm neví téměř nic, jen to, že působí bolest. V průběhu knihy se o něm něco málo dozvíme, ale Štír stále skrývá většinu svých tajemství. Tajemství, která na jednu stranu chcete znát, ale na druhou radši ani ne, abyste si je mohli věčně domýšlet podle své fantazie.

Ládja
04.01.2011 5 z 5

Jedno z nejlepších sci-fi, které kdy bylo napsáno. Přesahuje svoji myšlenku a dokáže vtáhnout a nutí člověka přemýšlet i dlouho potom, co jsem knihu odložil...a schopnost propojit Johna Keatse a moderní sci-fi je něco neskutečně krásného...

petrulicnik
22.11.2010 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Neuvěřitelně poutavý a do poslední stránky promyšlený děj nenechá čtenáře ani na chvíli vydechnout.