Hyperion

Hyperion https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1157/hyperion-vWd-1157.jpg 4 523 113

První kniha hyperionského cyklu. Na planetě zvané Hyperion, mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, čeká bytost zvaná Štír. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří přísahají, že ho zničí. V údolí Hrobek Času se obrovské Artefakty s neznámým obsahem pohybují proti proudu Času. Štír čeká... V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, se sedm poutníků vydává na poslední Pouť na Hyperion, aby nalezli odpovědi na nevyřešené hádanky svých životů. Každý v sobě nese zoufalou naději - a strašné tajemství. A jeden z nich možná drží v rukou osud celého lidstva...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hyperion , 1989

Usire
24.06.2021 5 z 5

Tak jako jiní, jsem byl zprvu na rozpacích, ale příběh mě nakonec vtáhl a nutil pokračovat až do konce. Překvapivě velmi dobrá kniha, což jsem opravdu nečekal. Pravdou je, že některé části působí chaoticky a vyprávění je těžkopádnější.

icezero
09.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Autor je vážně mistr nejen ve fantasy. S Kantosem Hyperionu jsem se poprvé potkal na střední, ale tehdy sem v knihovně našel třetí díl, tedy Endymion. A po docela dlouhé době jsem se letos, v rámci čtenářské výzvy, pustil do série od začátku.
Úvod mě moc nebavil, ale pak se samotnými životními příběhy jednotlivých poutníků se děj dost vylepšil. Pro mě byly nejzajímavější příběhy kněze, konzula a učence...
A to největší překvapení na konec. Sice sem věděl o dalších knihách ze série, ale ten první díl vlastně nemá konec a plynule pokračuje do Pádu Hyperionu

PetrCepek
20.04.2021 5 z 5

Dan Simmons je mistr mnoha žánrů a jeho Hyperion bývá často uváděn jako autorova nejlepší kniha. Což je poněkud nonsens, protože Hyperion je pouze půlromán, jenž bez své druhé poloviny (kniha Pád Hyperionu) je jen velice zajímavým čtením, postrádajícím mnohá vysvětlení a byť jen náznak nějakého alespoň předběžného zakončení. Nicméně společně s druhou částí vytváří úžasně vymazlené dílo.

klempy2
13.04.2021 5 z 5

Nejdříve jsem byl z knihy v rozpacích....netušil jsem totiž do čeho jdu. Čekal jsem děj ale místo toho jsem dostal 5 vyprávění/příběhů, které spolu nemají kromě napojení na planetu hyperion nic společného.

Musím přiznat, že mi chvilku trvalo se do toho dostat ale po přečtení celé knihy musím říct, že se jedná o mistrovské dílo.

Dan simmons vám v této knize naservíruje mysteriózní příběh, military, detektivku a trochu té romantiky. S každým příběhem se o hegemonii, síti a o hyperionu dozvídáte více a více, takže časem je svět v knize krásně rozvinutý a “živý”.

Top příběhy pro mě: Otec Hoyt, Sol a konzul (všechny tři se mohou ucházet o první místo)
Příběh Brawne taky bavil.
Příběh Kassada a Silennuse byl pro mě trochu slabší.

Samozřejmě to končí pořádným cliffhangerem, takže pád hyperionu je povinnost, pokud chcete vědět jak to dopadne.

Dan Simmons je genius, ta jeho představivost je fakt šílená. Asi bych měl říct, že scifi úplně nemiluji, ale tohle bylo výborné.

evilunicorn
02.04.2021

Odkládám na straně 200, nemá cenu se trápit.Jak jsem se na knihu těšil,tak mě postupně její čtení ubíjelo, až jsem se do něj musel nakonec nutit..

MilkyA
24.03.2021 4 z 5

Ujo Simmons ma teda neuveritelnu predstavivost. Spoiler alert: na konci sa nic clovek nedozvie, leda tak to, ze ho caka dalsich 1000 stran ak je zvedavy. XD

TwoFace
19.03.2021 5 z 5

Kdybych měl vybrat jen jednu sci-fi knihu a tu doporučit čtenářům, byl by to Hyperion.

capar
13.03.2021 2 z 5

Já tak moc chtěla...ale takhle dlouho jsem se ke čtení nenutila...asi nejsem čtenář pro tuhle knížku... aspoň že to po částech bylo vždy jiné, jinak bych to nedokázala...

orson
01.03.2021 5 z 5

Zpočátku trochu chaotické, ale pak jsem se zorientoval a příběhy v knize mě uchvátily - skvělé myšlenky a nápady! Možná jako samostatné povídky by to fungovalo ještě lépe. Takto jsem napnut, jak se celý ten spletenec uzavře.

apelttom
23.01.2021 5 z 5

Nádhera. Tolik příběhů, tolik různých stylů a to vyvrcholení! Pestrá mozaika, která se čte sama a má je jedinou vadu. Je příliš krátká.

coquus
12.01.2021 4 z 5

Příjemná sci-fi, která dává prostřednictvím vyprávění jednotlivých postav nahlédnou do světa možné budoucnosti. Vyprávěné příběhy navozují více či méně originální myšlenky a úvahy, což se mi na celé knize líbilo asi nejvíc. Všechny příběhy spojuje téma tajemných Hrobek Času a neméně tajemné postavy Štíra, které udržuje napětí mezi jednotlivými vyprávěními.

Stauff
25.08.2020 5 z 5

Dokonalá kniha v dokonalém vydání od ARGA. Poslední dobou mám docela štěstí na vynikající knihy a Hyperion to jen potvrzuje. Vše už o této knize asi napsali čtenáři přede mnou, takže nebudu zdržovat a jdu se pustit do Pádu Hyperionu.

tavvva
24.07.2020 5 z 5

Toto dílo je úžasné, nadčasové, dechberoucí. Některé z příběhů postav ve mně probouzely mrazivé/odporné představy. Asi mě nenapadne žádný důvod tuto knihu nedoporučit a naopak kopec důvodů k tomu to udělat. Chcete-li se nechat příjemně zhnusit, neváhejte!

Rihatama
23.07.2020 5 z 5

Nostalgie mě po letech znovu přivedla k Simmonsově mistrovskému dílu, Hyperionu. I když vlastně ani ne tak k Hyperionu, jako k pouhé cestě na Hyperion, cestě k Hrobkám času - slavnému hyperionskému artefaktu. Do nejmenších možných detailů rozkryté příběhy jednotlivých účastníků této meziplanetární expedice jsou plastické, barvité a neuvěřitelně nápadité. Společné mají účastníci jedno jediné, doputovat za tajemným Štírem, a to za komplexního a výbušného působení a protipůsobení mocných aktérů Hegemonie, Vyvrženců a Technojádra, vytvářejících účastníkům expedice smrtelně nebezpečné herní pole. Simmons hladce a úspěšně navršil mnohovrstevnatou sérii příběhů, záhad, tajemství a nezodpovězených otázek. Odpovědi ale nenabídl. Pěkně povedený trik. Musím si holt přečíst pokračování tohoto mezihvězdného opusu. Což taky hodlám udělat, ale malou pauzu si přece jen dám ;-). Mimochodem, minimálně jedna věc se v životě v propojeném nemálo nebezpečném planetárním systému budoucnosti nezměnila. Bulvární novináři.

Vevericka.eva
09.07.2020 5 z 5

Sci-fi jak má být, není laciné, není hloupé. Příběhy poutníků cestujících za vyplněním jejich přání.
Některé příběhy plynou pomalu, jiné jsou dynamické, ale všechny mají smysl, takže je důležité je číst. Odkazy na stará klasická díla.

muchožrout
02.07.2020 5 z 5

(SPOILER) tohle dílo je nádhera

-Endy-
23.04.2020 5 z 5

Dan Simmons upevňuje své místo na špičce mých top autorů s každou knihou, kterou od něj přečtu. Jeho knihy jsou žánrově i dějově rozmanité a návykově čtivé.

Hyperion je kniha stylu Dekameronu a Canterburských povídek, ovšem zde jsou povídky důležitou součástí pro základní pochopení fungování celého universa. A jsou skvěle napsané. Mými favority jsou Příběh detektiva a Příběh učence.

SONP
20.04.2020 5 z 5

Hyperion je zkrátka gejzír imaginace ve všech ohledech. Každá z pospojovaných povídek je docela jiná a jak tomu u povídek bývá, některé čtenáře zachytí více a některé méně - podle toho, jakému stylu holduje. Pro mě osobně je špičkou livingstonovský příběh Paula Durého a Lenara Hoyta a trochu jinak pojatá časovka Sola Weintrauba, méně už military bojovka od plk. Kassada, byť ozvláštněná jeho Nemesis. I ve spojovacích textech se ale dá najít ledacos zajímavého, za sebe musím ocenit netuctové technologie tohoto světa: dům Martina Silenuse, který má každý pokoj na jiné planetě, stromoloď, která jako by sem přiletěla ze žánru fantasy, kolovůz pro cesty mořem trav nebo hermetizovaná lanovka. Zkrátka a dobře, i při nějakém třetím čtení mi měl Hyperion co nabídnout. Navíc lépe funguje, když není samostatně stojícím (četl jsem cihlovité vydání "Kantos Hyperionu") a nepřináší níže popisovanou frustraci z díla bez konce.

alekis
11.04.2020 4 z 5

Prokousala jsem se příběhem, mám to za sebou. Ne, že by kniha byla nudná. Je dobrá, je skvělá! Jenže, až když jsem začala číst, uvědomila jsem si, že jsem ji už jednou četla - a téměř nic z ní mi v paměti nezůstalo. Žádný pocit, žádný dojem ani záblesk.
Je to dokonalá sci-fi s cestováním po planetách, mj. pomocí Bran. Kdo na to má a má Bránu, či jich více ve svém domě, může trávit den třeba na deseti planetách... Tajemný Hyperion, ještě tajemnější Štír, o němž se čtenářka nedozví zhola nic, Poutníci, jejich životní příběhy... všechno hodně bohatě popsáno, fantazie autora nemá hranic. Píše dobře. Ale suše. Nemá to šťávu, přesto, že příběhy byly dramatické, místy dojemné...
Začala jsem číst druhý díl, ale nevím, zda ho dočtu. Vypadá, že bude podobný prvnímu. Zajímavý, bohatý na děj, ale kdo ví...

TomTomis
30.03.2020 3 z 5

Hyperion a já jsme si nepadli do noty. Místy to bylo utrpení. Asi jsem tohle sci-fi zkoušet neměl. Nevím, zda to nebyl omyl, ale nelituji toho. Jen mi přijde, že i když někdo píše nějaké dílo na pokračování, měla by každá část nějakým způsobem končit a něco uzavřít. Tohle mi tedy kniha nedopřála. Sice mi na polici pokračování leží, ale nemám sílu po tom sáhnout. Třeba časem vyhodnotím lépe, ale nyní se mi to tak nejeví...