Hyperion

První kniha hyperionského cyklu. Na planetě zvané Hyperion, mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, čeká bytost zvaná Štír. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří přísahají, že ho zničí. V údolí Hrobek Času se obrovské Artefakty s neznámým obsahem pohybují proti proudu Času. Štír čeká... V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, se sedm poutníků vydává na poslední Pouť na Hyperion, aby nalezli odpovědi na nevyřešené hádanky svých životů. Každý v sobě nese zoufalou naději - a strašné tajemství. A jeden z nich možná drží v rukou osud celého lidstva......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1157/hyperion-vWd-1157.jpg 4.4458

Kantos Hyperionu 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hyperion, 1989

Kniha Hyperion

katerina2907

Originální a napínavé sci-fi, v němž se prolínají různé příběhy.

Las_T

Čte se to úplně samo. Celkově je to originální a do detailu promyšlený svět, některé příběhy (např. otec Hoyt), dokonce dosti postrádají jakékoliv scifi pozadí a i přes to nenudí. Pán autor, popisuje vše barvitě a obsáhlé, což tedy mně osobně nevadí, 500 stran jsem dal za pět dní, takže obrázek si asi uděláš sám/sama. Přidávám se ke zdejším lidem, kteří tvrdí, že nejlepší je příběh Sola, jelikož je nejvíc tragický a dovolím si říct, že s empatickým čtenářem dokáže i pohnout. Nutno však zmínit, že ostatní příběhy nepokulhávají, ba naopak (vyloženě skvělé jsou pro mě kněz, básník, učenec a detektiv - moc mě nebavil voják a konzul). Celkově tedy velká spokojenost a už se pomalu třepu na pokračování, které je prý podle všeho nejen ještě lepší, ale mnohem velkolepější, tak uvidíme.

špulo
08.12.2021

Jedno z najlepších scifíčiek konca minulého storočia. Ak nie to naj. Obrovský presah, obrovský zážitok a z mojej strany obrovský potlesk. 100%.

Meda77
07.12.2021

Série Hyperionu není pro každého scifisty nebo milovníka fantasy, má svoje kultovní fanoušky, jako třeba Pán prstenů nebo Hobit. Každopádně Simmons je profík a psát umí, takže se netřeba obávat rozsáhlých nesmyslů při četbě. V každém případě pokud se rozhodnete vplout do světa Hyperionu je nutné přečíst i pokračování Pád Hyperionu, pak vám bude celý Kantos dávat smysl. Simmons i Hyperion byl za mě těžce v pohodě, takže plný počet 5starsů.

vaclav5335
28.11.2021

Zpočátku, mi to přišlo jako dost nepřehledné a nezajímavé čtení. Postupně ale kniha nabídka obrátky a skoro se od ní nedalo odtrhnout. Jedná se i špičkově napsané scifi, jehož formát připomíná Dekameron. Kniha vás donutí si okamžitě koupit druhý díl, protože končí uprostřed dějte, podobně jako Pán prstenů. Určitě doporučuji.

kap66
21.11.2021

Monumentální a obdivuhodné, formálně vybroušené – a studené jako led. Nevylučuji poruchu na přijímači, i když jsem sci-fi četla souběžně už s Dětmi z Bullerbynu a od Simmonse to není zdaleka moje první knížka. Omrzliny mé čtenářské duše, která touží i ve vzdálené budoucnosti po člověčině, zahojil jedině příběh Sola Weintrauba (a trochu i Brawne Lamii). Kdyby stál celý děj pouze na Solovi a Rachel, byla bych nadšená, protože to je to, co hledám: lidi, jejichž citům a jednání rozumím, bez ohledu na dobu i fantastické okolnosti. Třeba mě druhý díl rozehřeje víc.

ludek.n
01.11.2021

Hyperion je čistokrevná sci-fi v duchu těch nejlepších tradic. Dan Simmons zde předvádí skutečné mistrovství, a to od první do poslední stránky. Na pozadí průběžné dějové linie se k nám dostává šestice, ve své podstatě, samostatných příběhů, vyprávěných jednotlivými protagonisty - knězem, vojákem, básníkem, učencem, ženou-detektivem a konzulem. A tak, jak jsou rozdílné jejich charaktery, jsou i rozdílné jejich vyprávění. Emoce a akce se střídají jako na běžícím pásu. Zabrousíme do oblastí hi-technologií, ponoříme se do hlubin politiky, prostřílíme se hlídkami vzbouřenců a popláčeme si nad rodinnými tragédiemi. Ve všech těchto polohách je Simmons precizní a maximálně přesvědčivý. Je úplně jedno, jestli zrovna třímáme v rukou Steiner-Ginn minidělo a probíjíme se četou kommandos, píšeme básně v opuštěném, rozpadajícím se městě nebo přebalujeme malou Rachel Weintraubovou, vždy je to skutečné, opravdové a zaryje se to hluboko pod kůži. Snad jen finále mohlo být méně splývavé, ale ta neurčitost je zcela pochopitelná, vždyť sága pokračuje dalším dílem.

Kordus
20.09.2021

S tohle knihou je to těžké. Simmons vzal Dekameron a převlékl ho do sci-fi kabátku, takže čtenáře čeká několik povídek, každá zaměřená na jinou postavu, které jsou dohromady propojené příběhem cesty poutníků na planetu (a později i na planetě) Hyperion.
Jenomže tím, jak se od sebe liší postavy, se liší i styl psaní, tempo, dokonce i žánry, a to tak trochu rozbíjí celou knížku a vyžaduje od čtenářů větší pozornost.
Ale chápu, proč se jedná o jednu z klasik sci-fi žánru a všechny moje problémy pak řeší druhá kniha Pár Hyperionu. Takže doporučuji.