Hyperion

kniha od:

Hyperion https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1157/hyperion-vWd-1157.jpg 4.4 505

Kantos Hyperionu série

1. díl >

První kniha hyperionského cyklu. Na planetě zvané Hyperion, mimo dosah zákonů Hegemonie Člověka, čeká bytost zvaná Štír. Někteří ho uctívají. Někteří se ho bojí. A někteří přísahají, že ho zničí. V údolí Hrobek Času se obrovské Artefakty s neznámým obsahem pohybují proti proudu Času. Štír čeká... V předvečer Armageddonu, kdy se celá Galaxie připravuje k válce, se sedm poutníků vydává na poslední Pouť na Hyperion, aby nalezli odpovědi na nevyřešené hádanky svých životů. Každý v sobě nese zoufalou naději - a strašné tajemství. A jeden z nich možná drží v rukou osud celého lidstva...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Hyperion , 1989


více info...

Komentáře (111)

Komentáře 111 Recenze 4

Aykiru
Aykiru
30.06.2023

V šesti samostatných vyprávění navlečených na červené nitce rámcového příběhu po vzoru Canterburských povídek pan Simmons dokazuje, že je opravdu výborný vypravěč i zarytý milovník klasických autorů.
Žánrový rozsah jednotlivých příběhů je v rámci jedné knihy experimentem, který překvapivý i okouzlí. Zatímco knězovo vyprávění připomíná působivý mix Lovecraftovy a Conradovy klasické cesty do neznáma, vojákova část je čistokrevná scifi. Na to navazuje poměrně netradiční příběh básníkův, který je plnohodnotným obrazem života většiny umělců. Učencova linka připomíná tradiční fantasy s tajemstvím a detektivův příběh připomíná scifi detektivku v hávu Asimově. A poslední část (Konzulova) je takovým thrillerem s příchutí Avatara.
Ale jak se říká: to nejlepší nakonec a v případě Hyperionu to platí dvojnásob. Tam, kde si hlavní část nechává od čtenáře odstup a působí jako bezelstné vyprávění pro děti na dobrou noc, odehrávající se tam někde za kopcem, tam je Kentaurova smrt působivým příběhem o dospívání, který se Vás dotkne přesně tam, kde má a tam také zůstane.
Hyperion 4/ Kentaurova smrt 5

TaNya_
TaNya_
06.05.2023

Měla jsem chuť knížku na začátku odložit, ale jsem strašně ráda, že jsem to neudělala. Už jenom kvůli tomu, že první díl je takový úvod do naprosto precizního světa a myšlenek v pokračování. Stálo to trochu námahy se začíst, no odměnou mi byla slast v Fall of Hyperion. Jednotlivé životní příběhy jsou hodně odlišné, nejvíc mi sedl Silenius a Brawne Lamia.


Pawlisman
Pawlisman
25.04.2023 2 z 5

Achjo achjo, další odložení knížky na začátku. Simmonse znám z Teroru a již tam si na mě až nadmíru vymýšlí a dělá nelogické věci, ačkoliv se nedá zapřít vypravěčské umění. Zde... létající vesmírná raketa s nějakými větvemi, stromem, listy..namísto schodů atp. vše ze dřeva ze stromu...ne děkuji..takovýto fantasy Harry Potter do vesmíru nepatří a není můj šálek kávy. Obávám se, že Simmons nebude pro mě ten pravý.

NalinnMane
NalinnMane
09.02.2023 5 z 5

Má první kniha letošního roku mi to krásně a velkolepě odstartovala. A málokterá kniha kterou jsem kdy četla byla tak to velkolepá komplikovaná a detailní. A přesto v ní všechno dával o Dokonalý smysl od první do poslední strany. Jediné co mi přišlo zbytečné byl dodatečný příběh Kentaurova smrt. Nijak knihu nevylepšil. Ale nejvíce se mi líbil příběh Učence sestupně bych pak hodnotila následovně: Kněz, Básník, Konzul, Detektiv a Voják. U něj jsem třičtvrtě příběhů nebyla schopná udržet pozornost. U učence jsem zase hltala každou stranu.

Frizer
Frizer
18.12.2022 5 z 5

Výjimečné čtení. Jedna z nejlepších sci-fi, kterou jsem četl, bohužel až tak dlouho po vydání. Vím, že struktura je založena na Canterburských příbězích, které jsem ještě nečetl, ale vyprávění mi opravdu sedlo. Všechny příběhy poutníků byly skvělé a zajímavé skrz na skrze, zvláště ten o světě souostroví. Vedle Carda, Herberta, Asimova, Henleina a Clarka mohu zařadit další skvělé jméno,

Pralev
Pralev
24.11.2022 5 z 5

Četl jsem tuhle knihu, když mi bylo asi 12, a navzdory tomu, že už v té době Dan Simmons patřil mezi mé oblíbené spisovatele, se mi tohle dílo zřetelně nelíbilo, nepochopil jsem ho, přišlo mi to jako prvoplánová óda na násilí a nechápal jsem to kladné hodnocení a ceny, které tato kniha dostala. Nyní, o nějakých 25 let později, jsem zjistil, že Hyperion je jen první díl série, a rozhodl jsem se mu dát druhou šanci. Poučení? Nedávejte tuhle knihu číst dvanáctiletým :-D Je to opravdu mimořádně dobrá, naprosto neuvěřitelně promyšlená kniha (nechápu, že takto kvalitní sci-fi byl autor schopen napsat už v roce 1989; ani dnes nepůsobí například v technických detailech nijak směšně, jako se to stává jiným takhle starým knihám v tomto žánru). Každá postava má opravdovou osobnost, každý příběh je úplně jiný a to i stylem psaní. Hluboký respekt a těším se na Pád Hyperionu.

Mimochodem v mém vydání byla na konci knihy ještě jako bonus přidaná povídka Kentaurova smrt, která zřejmě Simmonse k napsání Hyperionu inspirovala. Absolutně fantastická záležitost, od první do poslední strany.

Chmur
Chmur
30.09.2022

Musím říct, že mi chvilku trvalo, než jsem pronikl do Simmonsova světa a trochu se v něm zorientoval. Hyperion se v podstatě skládá z šesti příběhu šesti poutníků. První příběh je naprostý úlet a trochu mě vyděsil, ale ostatní už byly snadnějším čtením. Celkově považuji Hyperion za kvalitní čtivo, ale čtenář musí být trpělivý a vydržet možné počáteční zmatení. Líbil se mi i příběh - dodatek na konci románu, který přímo s Hyperionem nesouvisel. Byl takový zasmušilý ale dobře vystavěný.

Rilian
Rilian
26.09.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem od této knihy čekal něco úplně jiného. Očekával jsem vesmírné bitvy, a klasickou space operu, ale ve skutečnosti se jedná o filozofické pojednání o cestě sedmi poutníků. Knihy Dana Simmonse osobně rozděluji do dvou skupin. Zatímco do některých knih se velice rychle začtu (Terror), u dalších mi to zkrátka nejde (Illión). První díl Hyperionu je někde uprostřed. Jednotlivé příběhy poutníků mě docela až na poslední dva bavily, ale celkově jakoby hlavní příběh zůstával v pozadí. Pro objektivnější hodnocení bude zapotřebí přečíst alespoň Pád Hyperionu, na který si ovšem musím udělat více času a nečíst jenom pár stránek během cesty do práce.

cube6
cube6
08.09.2022 5 z 5

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší sci-fi román, co se mi (alespoň prozatím) dostal do rukou. Promyšlené, rozmanité, geniální. Simmonsi, smekám. Opravdu dokonalé.

Hodnocení : 10/10

katerina2907
katerina2907
12.02.2022 5 z 5

Originální a napínavé sci-fi, v němž se prolínají různé příběhy.

Las_T
Las_T
04.02.2022

Čte se to úplně samo. Celkově je to originální a do detailu promyšlený svět, některé příběhy (např. otec Hoyt), dokonce dosti postrádají jakékoliv scifi pozadí a i přes to nenudí. Pán autor, popisuje vše barvitě a obsáhlé, což tedy mně osobně nevadí, 500 stran jsem dal za pět dní, takže obrázek si asi uděláš sám/sama. Přidávám se ke zdejším lidem, kteří tvrdí, že nejlepší je příběh Sola, jelikož je nejvíc tragický a dovolím si říct, že s empatickým čtenářem dokáže i pohnout. Nutno však zmínit, že ostatní příběhy nepokulhávají, ba naopak (vyloženě skvělé jsou pro mě kněz, básník, učenec a detektiv - moc mě nebavil voják a konzul). Celkově tedy velká spokojenost a už se pomalu třepu na pokračování, které je prý podle všeho nejen ještě lepší, ale mnohem velkolepější, tak uvidíme.

špulo
špulo
08.12.2021 5 z 5

Jedno z najlepších scifíčiek konca minulého storočia. Ak nie to naj. Obrovský presah, obrovský zážitok a z mojej strany obrovský potlesk. 100%.

Meda77
Meda77
07.12.2021 5 z 5

Série Hyperionu není pro každého scifisty nebo milovníka fantasy, má svoje kultovní fanoušky, jako třeba Pán prstenů nebo Hobit. Každopádně Simmons je profík a psát umí, takže se netřeba obávat rozsáhlých nesmyslů při četbě. V každém případě pokud se rozhodnete vplout do světa Hyperionu je nutné přečíst i pokračování Pád Hyperionu, pak vám bude celý Kantos dávat smysl. Simmons i Hyperion byl za mě těžce v pohodě, takže plný počet 5starsů.

vaclav5335
vaclav5335
28.11.2021 5 z 5

Zpočátku, mi to přišlo jako dost nepřehledné a nezajímavé čtení. Postupně ale kniha nabídka obrátky a skoro se od ní nedalo odtrhnout. Jedná se i špičkově napsané scifi, jehož formát připomíná Dekameron. Kniha vás donutí si okamžitě koupit druhý díl, protože končí uprostřed dějte, podobně jako Pán prstenů. Určitě doporučuji.

kap66
kap66
21.11.2021 3 z 5

Monumentální a obdivuhodné, formálně vybroušené – a studené jako led. Nevylučuji poruchu na přijímači, i když jsem sci-fi četla souběžně už s Dětmi z Bullerbynu a od Simmonse to není zdaleka moje první knížka. Omrzliny mé čtenářské duše, která touží i ve vzdálené budoucnosti po člověčině, zahojil jedině příběh Sola Weintrauba (a trochu i Brawne Lamii). Kdyby stál celý děj pouze na Solovi a Rachel, byla bych nadšená, protože to je to, co hledám: lidi, jejichž citům a jednání rozumím, bez ohledu na dobu i fantastické okolnosti. Třeba mě druhý díl rozehřeje víc.

ludek.n
ludek.n
01.11.2021 5 z 5

Hyperion je čistokrevná sci-fi v duchu těch nejlepších tradic. Dan Simmons zde předvádí skutečné mistrovství, a to od první do poslední stránky. Na pozadí průběžné dějové linie se k nám dostává šestice, ve své podstatě, samostatných příběhů, vyprávěných jednotlivými protagonisty - knězem, vojákem, básníkem, učencem, ženou-detektivem a konzulem. A tak, jak jsou rozdílné jejich charaktery, jsou i rozdílné jejich vyprávění. Emoce a akce se střídají jako na běžícím pásu. Zabrousíme do oblastí hi-technologií, ponoříme se do hlubin politiky, prostřílíme se hlídkami vzbouřenců a popláčeme si nad rodinnými tragédiemi. Ve všech těchto polohách je Simmons precizní a maximálně přesvědčivý. Je úplně jedno, jestli zrovna třímáme v rukou Steiner-Ginn minidělo a probíjíme se četou kommandos, píšeme básně v opuštěném, rozpadajícím se městě nebo přebalujeme malou Rachel Weintraubovou, vždy je to skutečné, opravdové a zaryje se to hluboko pod kůži. Snad jen finále mohlo být méně splývavé, ale ta neurčitost je zcela pochopitelná, vždyť sága pokračuje dalším dílem.

Kordus
Kordus
20.09.2021 4 z 5

S tohle knihou je to těžké. Simmons vzal Dekameron a převlékl ho do sci-fi kabátku, takže čtenáře čeká několik povídek, každá zaměřená na jinou postavu, které jsou dohromady propojené příběhem cesty poutníků na planetu (a později i na planetě) Hyperion.
Jenomže tím, jak se od sebe liší postavy, se liší i styl psaní, tempo, dokonce i žánry, a to tak trochu rozbíjí celou knížku a vyžaduje od čtenářů větší pozornost.
Ale chápu, proč se jedná o jednu z klasik sci-fi žánru a všechny moje problémy pak řeší druhá kniha Pár Hyperionu. Takže doporučuji.

101evca
101evca
16.08.2021 2 z 5

Můj názor na tuto knihu se při čtení neustále měnil. Chvílemi mě to nesmírně nudilo, pak to bylo poměrně zajímavé, ale na konci už jsem dočítala jen z pouhého odhodlání mít to za sebou. Příběhy jednotlivých postav jsou totiž popsané rozdílnými styly i s nestejnou kvalitou. Celá kniha se mi proto jevila chaoticky, přeplácaně a četla se špatně.

Usire
Usire
24.06.2021 5 z 5

Tak jako jiní, jsem byl zprvu na rozpacích, ale příběh mě nakonec vtáhl a nutil pokračovat až do konce. Překvapivě velmi dobrá kniha, což jsem opravdu nečekal. Pravdou je, že některé části působí chaoticky a vyprávění je těžkopádnější.

icezero
icezero
09.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Autor je vážně mistr nejen ve fantasy. S Kantosem Hyperionu jsem se poprvé potkal na střední, ale tehdy sem v knihovně našel třetí díl, tedy Endymion. A po docela dlouhé době jsem se letos, v rámci čtenářské výzvy, pustil do série od začátku.
Úvod mě moc nebavil, ale pak se samotnými životními příběhy jednotlivých poutníků se děj dost vylepšil. Pro mě byly nejzajímavější příběhy kněze, konzula a učence...
A to největší překvapení na konec. Sice sem věděl o dalších knihách ze série, ale ten první díl vlastně nemá konec a plynule pokračuje do Pádu Hyperionu

PetrCepek
PetrCepek
20.04.2021 5 z 5

Dan Simmons je mistr mnoha žánrů a jeho Hyperion bývá často uváděn jako autorova nejlepší kniha. Což je poněkud nonsens, protože Hyperion je pouze půlromán, jenž bez své druhé poloviny (kniha Pád Hyperionu) je jen velice zajímavým čtením, postrádajícím mnohá vysvětlení a byť jen náznak nějakého alespoň předběžného zakončení. Nicméně společně s druhou částí vytváří úžasně vymazlené dílo.

klempy2
klempy2
13.04.2021 5 z 5

Nejdříve jsem byl z knihy v rozpacích....netušil jsem totiž do čeho jdu. Čekal jsem děj ale místo toho jsem dostal 5 vyprávění/příběhů, které spolu nemají kromě napojení na planetu hyperion nic společného.

Musím přiznat, že mi chvilku trvalo se do toho dostat ale po přečtení celé knihy musím říct, že se jedná o mistrovské dílo.

Dan simmons vám v této knize naservíruje mysteriózní příběh, military, detektivku a trochu té romantiky. S každým příběhem se o hegemonii, síti a o hyperionu dozvídáte více a více, takže časem je svět v knize krásně rozvinutý a “živý”.

Top příběhy pro mě: Otec Hoyt, Sol a konzul (všechny tři se mohou ucházet o první místo)
Příběh Brawne taky bavil.
Příběh Kassada a Silennuse byl pro mě trochu slabší.

Samozřejmě to končí pořádným cliffhangerem, takže pád hyperionu je povinnost, pokud chcete vědět jak to dopadne.

Dan Simmons je genius, ta jeho představivost je fakt šílená. Asi bych měl říct, že scifi úplně nemiluji, ale tohle bylo výborné.

evilunicorn
evilunicorn
02.04.2021

Odkládám na straně 200, nemá cenu se trápit.Jak jsem se na knihu těšil,tak mě postupně její čtení ubíjelo, až jsem se do něj musel nakonec nutit..

MilkyA
MilkyA
24.03.2021 4 z 5

Ujo Simmons ma teda neuveritelnu predstavivost. Spoiler alert: na konci sa nic clovek nedozvie, leda tak to, ze ho caka dalsich 1000 stran ak je zvedavy. XD

TwoFace
TwoFace
19.03.2021 5 z 5

Kdybych měl vybrat jen jednu sci-fi knihu a tu doporučit čtenářům, byl by to Hyperion.

capar
capar
13.03.2021 2 z 5

Já tak moc chtěla...ale takhle dlouho jsem se ke čtení nenutila...asi nejsem čtenář pro tuhle knížku... aspoň že to po částech bylo vždy jiné, jinak bych to nedokázala...

orson
orson
01.03.2021 5 z 5

Zpočátku trochu chaotické, ale pak jsem se zorientoval a příběhy v knize mě uchvátily - skvělé myšlenky a nápady! Možná jako samostatné povídky by to fungovalo ještě lépe. Takto jsem napnut, jak se celý ten spletenec uzavře.

apelttom
apelttom
23.01.2021 5 z 5

Nádhera. Tolik příběhů, tolik různých stylů a to vyvrcholení! Pestrá mozaika, která se čte sama a má je jedinou vadu. Je příliš krátká.

coquus
coquus
12.01.2021 4 z 5

Příjemná sci-fi, která dává prostřednictvím vyprávění jednotlivých postav nahlédnou do světa možné budoucnosti. Vyprávěné příběhy navozují více či méně originální myšlenky a úvahy, což se mi na celé knize líbilo asi nejvíc. Všechny příběhy spojuje téma tajemných Hrobek Času a neméně tajemné postavy Štíra, které udržuje napětí mezi jednotlivými vyprávěními.

Stauff
Stauff
25.08.2020 5 z 5

Dokonalá kniha v dokonalém vydání od ARGA. Poslední dobou mám docela štěstí na vynikající knihy a Hyperion to jen potvrzuje. Vše už o této knize asi napsali čtenáři přede mnou, takže nebudu zdržovat a jdu se pustit do Pádu Hyperionu.