Kacíři Duny

Kacíři Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523793/bmid_kaciri-duny-651e89cb9e904.jpg 4 322 24

Duna série

< 5. díl >

Kacíři Duny - retro vydání. Páté pokračování monumentální ságy! Leto Atreides je mrtvý. Patnáct set let po jeho smrti se impérium rozpadlo. Planeta Arrakis se znovu proměnila v poušť, kterou obývají pouze velcí červi. Nyní se však Ztracení vracejí, aby získali ještě větší moc. A zatímco různé frakce soupeří o kontrolu nad pozůstatky impéria, z pouště Rakis se vynořuje dívka jménem Sheanna a šíří galaxií náboženský zápal a naplňuje proroctví, jež předpověděl zesnulý Božský imperátor... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Heretics of Dune , 1984

StepanB.
StepanB.
10.11.2023 3 z 5

Přestože mám téma Duny velmi rád, jazyk autora, vykreslení intrik, monologů a dialogů, navození atmosféry a umění zvratu, při čtení tohoto dílu jsem si vzpomněl na Pána prstenů. Konkrétně na větu od Bilba Bagginse, která zněla zhruba takhle: „ jako kousek másla namazaný na příliš velký krajíc chleba.“ A bohužel jsem se tohoto pocitu během čtení celé knihy nemohl zbavit. Přestože jsem se k ní rád vracel a pokračoval v četbě.
Děj knihy je posunut o mnoho a mnoho let dál, po příběhu Božského imperátora Duny (který mě naopak velmi zaujal, viz komentář) a čtenář se s „původním“ připomene občasným krátkým ohlédnutím, co však už dávno odvály písky času (Duny). Na druhou stranu se zde setkáte s někým, koho z předchozích knih dobře znáte
Škoda, že dívce z pouště nebylo věnováno více času. Stránky, které jí byly v knize věnovány, její roli dostatečně nerozvinuly. Podobně bylo rozehráto více příběhový linek, kdy tempo bylo pozvolné, výpravné a ke konci nějakým způsobem rychle ukončené. Až jsem měl pocit, jakoby si autor uvědomil, že už má pět set stran popsaných a zbývá mu několik listů, do kterých musí závěr rozepsané knihy vtěsnat

murdoch
murdoch
03.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že Kacíři mi sedli lépe, než Božský imperátor. Co mi úplně neštymuje, jsou ty hrátky se "sexuální energií" a "sexuálním vtisknutím", to je takové... Zvláštní . Myslím, že by to tam vůbec nemuselo být.
Ale jinak jeden z nejpovedenějších dílů původní série. Akce i filozofie tak nějak vyrovnaně, fajn se to čte.

ArkAngel
ArkAngel
16.07.2023 2 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Když jsem po více než deseti letech začal znovu číst Dunu, u valné většiny knih jsem si byl schopen vybavit nějaké zapamatovatelné scény nebo postavy. Kacíři nemají ani jednu a při opětovném čtení jsem si říkal, že se nemůžu divit, že si nevybavuji zhola nic. Od konce minulé knihy uplynulo dalších 1500 let, na scéně se objevuje opět Duncanův ghola... ze kterého chtějí zase znova udělat hřebce na množení. Do popředí jinak přichází Sesterstvo a Bene Tleilax, ale ať už se v knize dělo pomalu cokoliv, mne to nijak nezajímalo. Několik prvních kapitol bylo fajn, ale pak mi přišlo, že nastal šílený sešup.

xbenakk
xbenakk
13.03.2023 4 z 5

Umím si představit tento díl zfilmovaný, jistě by se pod schopným režisérem povedl. Akce opravdu dost, záběry by byly jedna báseň. Docela čtivé a svižné, přesto knihu Božský imperátor Duny hodnotím daleko výše. Vzhůru do Kapituly.

opic 12
opic 12
25.01.2023 3 z 5

Na patnáct set let vzdálený příběh.
Božský imperátor je stále přítomen.I když spíše spirituálně a nikdy vlastně ani nevymizel.
A jak se příběh vzdaluje od Leta,tak se i vzdaluju jako čtenář.
Samozřejmě je to stále v podstatě Duna-Dunovatá.Intrikářství politikaření frakce a geniálně ukecané pasáže.
Bene gesserit rozvíjí rozvíjené.Duncan Idaho stále mlád a svěží.
Světlá a temná místa se přelívají,podobně jako písek na Rakis tvoří nové duny.
Přecházím.Válím se.Hledám.
Kde jsi ? Červe.
Přesýpají se.Líně se vlečou.Snažím se udržet pozornost.
Lepší písky a i ty méně zajímavé,jen by tu nemuselo být tolik pusto.
Spousty nápadů,jen to tolik člověka nezavalí sprchou čtení bez přestávek.
Kacířsky to tentokrát nevyšlo úplně na více mihotavých hvězd.
Šestkou a tedy dalším pokračováním,nechám se tedy pohltit snad více.
To se daří celému univerzu vícemémě skvěle-imperátorsky :)

hungryreader00
hungryreader00
17.10.2022 5 z 5

První polovina měla jako obvykle pomalejší rozjezd, který je ovšem naprosto pochopitelný, když člověk vezme v potaz, že s každým dílem dostáváme trochu jiný svět. Vše se mění v důsledku běhu času, protože v Kacířích se opět posouváme o mnoho let dopředu. Mimo to, je to opět geniálně promyšlené a posledních pár stran jsem úplně hltala. Jsem zvědavá na Kapitulu a doufám, že dostaneme trochu uspokojivější konec.

14.10.2022 3 z 5

Hořkosladký návrat k Duně
Nerad to říkám, ale za mě má tento díl Duny spoustu hluchých míst a když už to vypadalo, že se to v cca půlce zlomí, tak ke konci se to zase otočilo k né moc záživnému čtení.
Bylo tu spoustu i pozitivních věcí, třeba další vývoj vesmíru Duny je zajímavý a pořád si myslím, že je to skvělé napsané a čtivé, ale největším kamenem úrazu za mě byly postavy, většina z nich neměla nijak zajímavou motivaci a proto tentokrát hodnotím jen průměrem

14.10.2022 3 z 5

Hořkosladký návrat k Duně

Nifredil
Nifredil
06.08.2022 4 z 5

Přestože jsem si říkala u předchozího dílu, že se sérií končím, nakonec mi to nedalo. Po božském imperátorovi to bylo příjemná změna. Četla jsem s novým zaujetím a zájmem, kam se vše posune a vyvine.

hetzerjoke
hetzerjoke
24.06.2022 3 z 5

Letův vizionářský plán se naplnil a celým vesmírem se šíří vlna nové kolonizace vzdálených planet, nazývaných jednoduše "rozptyl". Neexistuje jednotná vláda a o moc spolu (jako ostatně vždy) soupeří mocnosti Bene Gesseritu, Tleilaxanů, Iksanů a Ctněných matre; odpadlické větve sesterstva, navracející se z neznámých důvodů z Rozptylu. Herbert se po mnoha psychadelických knihách o spasitelích, filozofii a prorocích vrací k základu, ze kterého začínal - z politikaření. Ale už to není ono.
Autorovi rozhodně nelze upřít talent na budování světa, skvělé byly např. pasáže popisující náboženská šílenství na Rakis či průchod špinavými ulicemi planety Gammu, působivé kulisy navíc poměrně často oživí akce v podobě nějaké té přestřelky či slovního i pěstního souboje.
Škoda ale je, kdyby Herbert neopustil od své (bráním se říct "samoúčelné") tejemnosti a alespoň lehce nenaznačil, jaké mají jeho nové postavy plány a zájmy; proč dělají to, co dělají. Dobrá, dějovou linku Lucilly a Tega bojujícího s pubertálními výstřelky gholy Idaha jsem ještě jakž takž dokázal sledovat, ale politcké a náboženské události na Rakis byly natolik zmatečné, že jsem o ně velmi rychle ztratil zájem a jen jsem čekal, kdy mi je nějaká postava na konci knihy vysvětlí. Ale ouha, místo happyendu se na konci dočkáme jen náznaku podstaty, a proto musím knihu, byť s mnoha vynikajícími místy, o pár hvězdiček ochudit.

alishek
alishek
13.05.2022 5 z 5

Skvělé pokračování, kdy se v příběhu posouvame o další stovky let dopředu, z Arrakisu už je jen Rakis. Svižně, napínavé, doporučuji.

Garfielda
Garfielda
18.02.2022 3 z 5

Je zajímavé jak se různí hodnocení jednotlivých knih o Duně. Mně se naopak Božský imperátor velmi líbil, ale u Kacířů Duny už jsem se moc nechytala a musela jsem si dohledat v diskuzích, co tím autor chtěl říct. Taky se mi zdá, že tu bylo moc omáčky a kniha by snesla zkrácení. Za mě zatím nejslabší kniha z šestidílné série.

LenkaKT
LenkaKT
14.01.2022 2 z 5

Myslím, že si dám od Duny pauzu. Tenhle díl mne asi bavil víc než předchozí, ale taky mne nevytáhl do čtení přes noc jako to dokázala kdysi první část.

Kutcho
Kutcho
23.02.2021 4 z 5

Musím uznať, že tento diel bol oproti Božskému imperátorovi Duny pestrejší, dobrodružnejší a možno aj do určitej miery zaujímavejší, no bolo tu už veľa nových postáv (aj keď opäť dobre vykreslených) a v podstate iba jedna z pôvodného osadenstva, a mňa to jednoducho bavilo menej.
Nie, že by to bolo zlé a je fajn sledovať, čo sa s Dunou deje toľko rokov po pôvodnom príbehu, ale už mi príde, že sa autor posúva až moc ďaleko. Pritom je vidieť jeho technologickú neoriginalitu už od prvého dielu, kedy tisícky rokov od teraz pôsobia takmer všetky prístroje a technika zastaralo a ide iba o nejaké digitálnejšie veci toho, čo poznal v tej dobe Herbert.
Stále ale obdivujem autora, že dokázal vytvoriť takýto svet a že to všetko dobre funguje aj keď je dej už tak ďaleko od pôvodných postáv.

Radous
Radous
18.07.2018 4 z 5

Tento díl zatím považuji za ten ze snadněji čitelných z celé hexalogie (rozuměj: je tam méně abstrakce).

Lolila
Lolila
07.04.2017 4 z 5

Pokračovanie opäť najmä na filozofickej úrovni, ale je akčnejšie ako predchádzajúca časť. Dej je posunutý o ďalších cca 1000 rokov, svet sa znova zmenil. V príbehu nastávajú dramatické zvraty, postupne sa dozviete aké úlohy zohrávajú jednotlivé postavy.....myslím, že je potrebné dočítať ešte poslednú časť a uzavrieť túto sériu. Duna bola jednoznačne skvelá, ale ďalšie časti tejto série (dlhé posuny v čase a dramatické zmeny) stratili čaro pôvodnej Duny. Ale Herbert je skvelý spisovateľ, pretože nie každý dokáže dať do príbehu toľko zaujímavých myšlienok, vytvoriť tak úžasný svet ako je Duna s jeho prepracovaným ekosystémom, postavami, náboženstvom, politikou.....a ďalej všetko rozvíjať v ďalekých budúcnostiach.....

PatSandor
PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

Hadati
Hadati
14.12.2016 3 z 5

Příběh se opět posunuje daleko do budoucnosti, nyní 1500 let od událostí knihy Božský imperátor Dune, tedy 5000 let od událostí původní Duny. Posledním pojítkem s dávnou minulostí je ghola Duncan Idaho, kolem kterého se odvíjí většina příběhu. Čtenáře této série jistě nepřekvapí, že je příběh opět plný politických a náboženských hovorů. V druhé polovině knihy se pak dočkáme i nějaké té akce. Pokud vás zklamalo, co udělal Herbert v předchozí knize z Duny, ani teď vás jeho úděl nenadchne. Duna je sice opět pouštním světem, ale vládnou zde úplatní kněží a z hrdého fremenského lidu zbyla sotva vzpomínka. Na konci knihy vás pak čeká zvrat, který fanoušky srazí ještě více, než „zelená“ Duna v předchozím románu.

marcela6183
marcela6183
11.10.2015 4 z 5

Co asi tak přesně vidět na pátém díle šestidílného eposu? Přece to ještě nekončí, něco se tak děje a vypráví se několik paralelních linií. Proto rozumím tom, že jsou někteří unaveni a ne všichni najdou sílu dočíst
Měla jsem krizi někde kolem třetiny knihy. Motaly se mi postavy. Je to Duncan, není to Duncan, kolikátá je to, kruci, inkarnace... Nasvíc Harkonnenové v trapu, Atreidové do počtu, Corrinové pro ostudu. Takže obtížněji se přizpůsobuju.
Ukazuje se, jak mo chybí přequel. Že Ctěné Matre prchají před někým z dávné minulosit (haha) - nejpepší zlo je neznámé zlo bez tváře. Nicméně i Datrh Vadera nám nakonec ukázali.
Pozitivně vnímám posun v ději a konečně zase i více vyprávěčského a dějového umu, než filozofického a náboženského (tlachání) rozjímání. Strhující příběhové čtení. Trochu mě dojímá, že je kniha o 4 roky mladší, jak já - a přece si sedímě věkově i povahově.Výsledná tři a půl je trochu podhodnocená. Nicméně na mne má kniha šhvih a spád dějový, ale postavy ploché jak prkno (s výjimkou onoho kolikátého? Duncana).

memphisz
memphisz
27.08.2015 3 z 5

Nedočteno, zbývalo sto stran do konce, ale už na to nemám vůli. Kniha se zabývá především náboženstvím duny a kvůli dalšímu tisíciletému posunu v čase již s předchozími knihami moc společného nemá. Popis je občas zbytečně zdlouhavý a postavy nejsou příliš zajímavé. Kniha není špatná, jen velmi průměrná a Dunu si chci pamatovat jinak, než jako ságu, která spadla do průměru.

Štítky knihy

space opera