Julius Caesar / The Tragedy of Julius Ceasar

Julius Caesar / The Tragedy of Julius Ceasar https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32927/mid_julius-caesar-the-tragedy-of-julius-va1-32927.jpg 4 63 3

Tragédie od W. Shakespeara vychází ze života významného římského vojevůdce Julia Caesara. Je složena z pěti dějství. – Souběžný anglický text.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Romeo

The Tragedy of Julius Caesar , 1623

ZajDa37
14.11.2016 5 z 5

Celá ta hra před nás staví jednu základní otázku: Je lepší vláda vrtkavé demokracie nebo moc pevné ruky diktátora. Bez váhání odpovíte, že demokracie. Ale to Shakespearovi nestačí, dělá nám to dilema ještě složitější. Na jednu stranu postaví slabou demokracii, co se nedokáže postavit na vlastní nohy a na druhou silného vůdce, který si stojí za svým slovem, je pevný ve svých rozhodnutích a dbá na zájmy lidu. A teď se rozhodněte, co je lepší?
Shakespeare nám ani nedává odpověď. Balancuje na hraně, aby měl prostor pro obě alternativy a svůj vlastní vrchol hry nachází v pohřební řeči Bruta a Antonia nad tělem mrtvého Ceasara.
A právě na té jde nejlépe vidět ten rozpor, co jsem už předtím zdůraznil.

ch.p.korb
13.09.2015 5 z 5

Přátelé, Římané, nejlepší Shakespearova hra

HTO
11.03.2012

„Jak divoce ten cynik rýmuje!" ('How vilely doth this cynic rhyme!') IV, 3

Mám takový malý sen: že se najde text Antoniovy řeči nad Ceasarem, a budeme ho moci porovnat s možná nejlepší řečí od stratfordského barda: „Přátelé, Římané, rodáci!"

A nebyl to mimochodem Shakespeare, kdo vymyslel okřídlené „I ty, Brute?"; to vymyslel nějaký jiný alžbětinec.

dvojjazyčná vydání

William Shakespeare