Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4138 4138

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Smiragl
11.08.2016 3 z 5

Musím říct, že mě tato kniha trochu zklamala. Příběhy byly sice zajímavé, ne zcela běžné, ale rozhodně ve mně nevyvolaly pocit, že se ta knížka nedá odložit. Popravdě jsem u ní i několikrát usnula. Ze začátku mi hodně vadilo rychlé střídání příběhů - ty kapitoly mohly být o trochu delší. A také co se týká vydání, tak se mi nelíbilo, že každá kapitola začínala na nové stránce - tím, jak byly kapitoly krátké, tak jsem pořád otáčela. Kniha rozhodně není tak obsáhlá, jak působí na první dojem.

Ronfi
09.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Vzájemné propojení osob na pozadí historických událostí 2.sv. války. Nevidomá francouzská dívka a nadaný německý sirotek. Vnímání těchto postav. Kniha od začátku čtenáře pohltí. Dramatičnost - příběh diamantu. Kontrast prostředí malebného fr.přístavu a německého hornického města.

Moonrose
07.08.2016 3 z 5

Kniha mě bohužel nenadchla tak, jak jsem očekávala. Do čtení jsem se musela často nutit. Ani konec můj dojem nezachránil.

Samaret
06.08.2016 5 z 5

netřeba se vajdřovat. kniha mluví sama za sebe, tak čtěte...

Eruvie
03.08.2016 5 z 5

Tahle kniha je vše, co si představuju pod dobrým čtením. Přečetla jsem ji za pár dní, ale zvládla bych to i rychleji, jen jsem si ji chtěla trochu víc užít a vychutnat.

Moc doporučuji, jedna z nejlepších knih, jakou jsem za poslední dobu četla.

Odík
02.08.2016 3 z 5

Pěkná kniha. Jen ten konec mě nějak nebavil, což většinou u knih mívám naopak.

Leiluška
01.08.2016

Knížka mě ihned vtáhla do děje i když jsem se obávala válečného období, které nemám moc ráda, ale velmi příjemně jsem byla překvapená. Přečetla jsem ji jedním dechem, nejen díky zajímavému stylu autorova psaní, ale i díky prolínání časových linek a napětí.
Pokud bych měla doporučit, tak to určitě udělám.

adorjas
01.08.2016 3 z 5

Rozprávka! Dobrí sú dobrí, zlí sú dobrí. Niekedy umrú aj tí dobrí, ale zlí potrestaní budú tiež. Kto vie, prečo kniha získala Pulitzerovu cenu...

verca0013
29.07.2016 5 z 5

nádherný příběh

Káča Máča
29.07.2016 5 z 5

Úžasná kniha, vtáhla mě do děje od samotného začátku. Splnila vše, co od dobré knihy očekávám, dojala, nenudila...

mirunda
25.07.2016 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla. Oceňuji i poslední kapitoly, kde bylo mnohé vysvětleno, jen zpočátku mi kniha přišla velice zdlouhavě napsaná. Příběh byl ale krásný ...

parxel
25.07.2016 5 z 5

Kniha Jsou světla, která nevidíme mi v mnoha ohledech připomínala Zlodějku knih. Nicméně v porovnání se Zlodějkou knih mi tato kniha přišla mnohem zajímavější a vyzrálejší.

Příběh se nejprve soustředí na dvě hlavní postavy, slepou francouzkou dívku a německého sirotka, a později se přidá několik dalších postav. Vzhledem k nelineárnímu způsobu vyprávění je vám hned od počátku jasné, že se jejich životní příběhy nějakým způsobem setkají jenom nevíte jaká cesta k tomu povede.

Na knize oceňuji především prolínání různých časových rovin a propojení s pohádkou resp. legendou o Moři plamenů. Dále bych vyzvedl závěr knihy, ve kterém se s postavami nakrátko setkáte s větším časovým odstupem. A vy je tak můžete spatřit v jejich plné lidskosti. Poznamenané tím co prožili a z daleka ne se vším vyrovnané.

Moc krásná kniha, ke které se jednoho dne určitě vrátím.

Marci70

Ukápla mi slza...

WeeWar
25.07.2016 5 z 5

Drsné, jemné, nelidsky lidské, lidsky nelidské, hnusné, krásné, romantické. Zkrátka a dobře v této knize najdete snad vše, co rozervané srdce čtenářovo ráčí. Pulitzer zaslouženě.

Co bych ale obvzláště vypíchl, byť možná srovnávám nesrovnatelné, je to, že tento příběh rozhodně nedopadne tak americky dobře, jako příběhy, dnes stejně, či asi i populárnějšího brita Folletta.

Scatnach
24.07.2016 5 z 5

Kniha mne doslova pohltila. Mám ráda knihy umístěné do doby 2.světové války. Byla to hrozná doba, ale člověku se otevírají ústa úžasem při sledování osudu jednotlivce, který v té době žil. Kniha má krátké kapitolky (2-3 strany), takže se neztratíte v dějové linii první postavy než si přečtete nové osudy té druhé. Mohu jen a jen doporučit. Ač smutný, tak velmi poutavý příběh si ráda přečtu ještě mnohokrát.

Klarinet
23.07.2016 3 z 5

Pekelná doba 2. světové války čtivě podaná příběhy dvou "dětí". Uvozovky proto, že děvče, které oslepne a chlapec, který narukuje do války nemůžou zůstat dítětem. Musí předčasně dospět. "Když jsem oslepla, Wernere, říkali, že jsem statečná. Když můj otec zmizel, lidi říkali, že jsem statečná. Ale to není statečnost. Já nemám jinou možnost. Jednoduše se vzbudím a žiju svůj život."

Pomko
21.07.2016 4 z 5

Pěkné, moc pěkné, rozhodně stojí za přečtení.

boza7
19.07.2016 5 z 5

Mám přečtenou, za svůj krátký čtenářský život, vůbec nejdelší knihu. A zvládl jsem to během tří dní!
Tak jako jsem dříve měl žaluzie za okny permanentně zatažené, abych měl v pokoji temno a mohl sledovat filmy. Tak poslední týdny je tomu zcela naopak, pouštím do svého života světlo, a díky knihám prožívám nové, napínavé, nečekané, milé a dojímavé příběhy... :-)
Toto dílo si mě chytlo pevně do svých knižních desek již od první stránky. Postava Marie-Laure se po dočtení řadí k mým nejoblíbenějším, po bok Liesel Memingerové (Zlodějka knih) a Alexe Woodse (Vesmír versus Alex Woods).

ken-zo
19.07.2016 5 z 5

Krásná knížka, velmi hezky napsaná, čtivá, silný příběh.

anavi2009
14.07.2016 4 z 5

Příběh je čtivý, ale asi tak 100 stránek před koncem mě to přestalo bavit.. Už to na mě bylo moc rozvláčné.. Na druhou stranu to může být tím, že jsem přesycená knížek o válce a potřebuju pauzu ;) Jinak za mě krásný sloh, zajímavý příběh, dobře vymyšlený konec.. Jen se to prostě asi netrefilo do mého naladění.