Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4129 4129

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

fis.rena
10.10.2016

Nemůžu hodnotit hvězdami...
Knihu jsem nedočetla,bohužel. Velké problémy se začíst a o udržení pozornosti ani nemluvím. Včera jsem kus přečetla a dneska už ani nevím,co to vlastně bylo. Určitě to bude silný příběh,jak anotace napovídá,ale nesedí mi to,nebaví mě to,styl psaní mi nevyhovuje.

vizte
10.10.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla za necelý týden. Je skvěle napsaná, čtivá, má krátké kapitoly - akorát pro mě :) V knize je skvěle ukázán průběh války, všechny její hrůzy i následky. Člověk si hned udělá lepší představu, jak hrozné to asi v té době muselo být. Asi jsem čekala, že hlavní hrdinové spolu budou "o něco déle" a prohloubí to tak jejich city. Je pravda, že Marie-Laura mi i uprostřed knihy připadala stále jako dítě, i když jím nebyla a celkově se toho o ní moc nedozvídáme. Osobně by mi daleko víc zajímal příběh Volkheimera a Frederika (jak píše Zuzika), ale nic to nemění na tom, že to byla fajn kniha :).

kudrdlinka
08.10.2016 4 z 5

Knížka určitě není špatná, příběh je zajímavý, ale já jsem se do knihy nemohla pořádně začíst, vžít se do toho, užít si ten příběh, teda až na posledních asi 150 stran. Nevím, jestli to bylo neustálým střídáním dějových a časových linek, ale to mi v knihách většinou nevadí, spíš naopak, ale tady mi to asi nějak nesedlo.

Pauvka
03.10.2016 4 z 5

Krásný příběh. Začátek mě nudil ale postupně mě kniha dostala. Rozhodně stojí za přečtení :) !

Misha11
02.10.2016 5 z 5

Válečné knihy miluju a tahle je další, kterou jsem si zamilovala.
---pro někoho možný spoiler---
Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu dvou postav, v rozdílných prostředích a s tím, že se potkali až ke konci příběhu. Hrozně mě bavila promyšlenost příběhu - detaily, které se později vysvětlily a pomohly tak celému příběhu, krátké kapitoly také hodnotím pozitivně - pořád jsem chtěla číst dál a zjistit, jak to celé skončí. Občasné přeskočení v čase myslím dobře doplňovalo děj a z knihy přímo sálala atmosféra. Musím zmínit i zajímavé, a jakoby skutečné postavy, to se autorovi povedlo hodně. Líbil se mi i konec - to, že autor ukázal, jak si přeživší postavy vedou po válce.

Knížku rozhodně doporučuji a i když nejsem žádný znalec, tak myslím, že tady je ten Pulitzer zaslouženě.

Moncza
30.09.2016 5 z 5

Velmi emotivní kniha z prostředí 2. světové války, která nabízí 2 různé pohledy.

allebra
26.09.2016 4 z 5

Po přečtených recenzích jsem čekala silnější čtenářský zážitek, ten se ale nedostavil. Dlouho jsem se nemohla začíst. Mám ráda střídání časových i dějových linií, ale tentokrát to bylo jiné, sotva jsem se začetla, byla změna, asi by kapitolám prospělo, kdyby byly o něco delší. Příběh se mi ale líbil a zajímavý byl i konec, který nám přiblížil hlavní postavy po mnoha letech. Když to tak shrnu, nebylo to vůbec špatné čtení, jen to očekávání bylo asi větší. Zlodějku knih prostě z mého pohledu jen tak něco nepřekoná!

rubit
22.09.2016 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ale byla jsem trošku zklamaná. Děj je sice krásný, ale nedokázal mě pohltit, nedokázala jsem se sžít s hlavními hrdiny. Také konec mohl být více vygradovaný, příběh plynul, až byl najednou konec. Dávám přednost Zlodějce knih, ta se mě líbila více.

sedlasarka
13.09.2016

Na všech knihách zbožňuji a nesnáším konce. Člověka drtí, že už skončil příběh, který si tak zamiloval. Ale tady mi to chybělo. Ne z důvodu, že by se mi kniha nelíbila, ale proto, že mi konec přišel zbytečně natažený. Příběh skončil, ale autor se neustále vracel k dalším a dalším postavám.

Arsi
11.09.2016 4 z 5

Válečné knihy nevyhledávám, ale teď toho nelituji. Ze začátku jsem se nemohla začíst, až v druhé polovině se to zlomilo. Osudy dvou hlavních hrdinů mě dojaly. Bylo to smutné, ale to jsou válečné romány všechny. Doufala jsem však, že to dopadne jinak.

warca
07.09.2016 3 z 5

Kniha mě moc nebavila. Občas jsem se na chvíli začetla, ale jinak jsem spíš přeskakovala. Docela dojemný byl ten konec. A takový smutný, no. Ale to knihy z válečného období bývají.
Nápad se mi libil, ale zpracování moc ne.

Zuzika
07.09.2016 3 z 5

Knihy z druhé světové mě většinou strhnou, dojmou, rozesmutní, nutí k zamyšlení, tady se se mnou nedělo nic. Hlavní hrdinka byla taková nijaká, ještě v šestnácti na mě působila jako šestiletá, zatímco s Táňou z Měděného jezdce jsem mrzla, hladověla, milovala, brečela a bojovala do posledního dechu, Marie-Laura mi byla celkem lhostejná, vlastně jediné, co si o ní budu pamatovat, je to, že byla slepá a měla ráda šneky. Werner měl světlé vlasy a byl dobrý na fyziku, toť vše, větší potenciál (a pro mě větší zajímavost) měly vedlejší postavy Volkheimera a Frederika, všechny scény z vojenské školy byly výborné, některé pasáže jsme si přečetla víckrát (ten nejslabší). Jazyk mi přišel okrášlený, nikoli krásný, škoda, že i tam, kde by víc zapůsobila jednoduchost, přesnost, prostý popis, se autor neubránil nějakému tomu obraznému pojmenování. Časté střídání hlavních hrdinů mi místy vadilo - zvláště tam, kde se příběh konečně začal trochu rozjíždět: než jsem se stihla do situace vžít, zase se skočilo jinam. dějová linka ohledně Moře plamenů mi přišla nadbytečná, čekala jsme nějakou pointu...a ono nic. Možná jsem měla jen příliš vysoká očekávání, bohužel knihu hodnotím jako průměrnou...

ejwa1937
05.09.2016 5 z 5

Opravdu krásný a zaroven drtivý příběh. Po dlouhé době kniha, která nadchla obsahem i krásnou obálkou. Každopádně doporučuji.

Aroucaria
03.09.2016 5 z 5

Žít v temnotě a zároveň za války je k ubrečení .. Ale udělat z toho tento prvotřídní příběh je neskutečné. Jen jsem doufala v jiný konec a to mi bylo líto ....

AllyKumari
31.08.2016 5 z 5

Přečetla jsem ji za tři dny. Text krásně plynul, krátké kapitoly mu prospívaly a skládačka příběhu vábivě lákala k neustále dalšímu čtení. Krásné. Snad bych jen oželela přídavek "z roku 2014", ten předchozí byl naprosto dostačující.

Hajana
30.08.2016 5 z 5

Jak mam k teto knize napsat komentář, když nenacházím slov. Nádherná kniha, originální styl psaní. Četla jsem jedním dechem a nemohla se odtrhnout, prisla podobná jako Zlodejka knih. Urcite se k teto knize nekdy vrátím a tesim se na Zeď vzpomínek od tohoto autora.

Lukanetka
23.08.2016 5 z 5

Krásná a zajímavá kniha. Na začátku jsem si říkala "nic moc", nemohla jsem se zabrat do děje, vadily mi ty posuny času (četla jsem ve čtečce, v knižní podobě bych určitě listovala stránkami zpět). Po pár kapitolách mě ale příběhy nevidomé Marie-Laury a sirotka Wernera překvapily. Válečnou literaturu vůbec nevyhledávám, ale po "Zlodějce knih" jsem chtěla zkusit i tuhle. Je originálně napsaná, zajimavá, ale Zlodějka u mě prostě vede. Tady mě trochu zklamal závěr, děj mohl dopadnout lépe..přesto dávám této knize zasloužených pět hvězd..

anntine
22.08.2016 5 z 5

Už od začátku knížky jsem přemýšlela, kolik hvězdiček jí v hodnocení dám. Až do posledního dne jsem si byla jistá, že to budou čtyři. Nakonec jsem se ale nechala přesvědčit závěrem a dávám hvězdiček pět. Jsou světla, která nevidíme je, zaprvé, velmi dlouhá kniha a zadruhé, je to román napsaný americkým autorem, z těchto dvou věcí jsem měla ze začátku největší obavy. Knihu jsem nakonec přečetla ani ne za týden, takže s délkou problém nebyl (i když zastávám názor, že příběh by se dal sepsat i v kratším provedení a že čtenář opravdu nepotřebuje vědět, jakou barvu klobouku nosil pradědeček hlavní hrdinky). Co se týče amerického autora, řekla bych, že američtí autoři píší lépe knihy z amerického prostředí a evropští autoři zase z prostředí evropského. Hranice rozdílů byla v tomto románu velmi tenká, ale poznat se to určitě dalo. Závěrem románu se autor docela oddělil od většiny amerických autorů a musím se přiznat, že zakončení příběhu hlavního hrdiny takovýmto způsobem jsem opravdu nečekala. Vždyť Werner se právě shledal s Marie-Laurou a měli spolu odejít ze Saint-Malo společně, oni se vůbec neměli rozdělit, protože pak by se Wernerův osud pravděpodobně ubíral jiným směrem a očekávání (alespoň já jsem to očekávala už od začátku), že se oba mladí lidé ke konci příběhu díky nějaké strašně podivné náhodě setkají a zamilují se do sebe, by bylo stoprocentně naplněno. Řekla bych, že právě díky tomu, že toto očekávání nebylo splněno, si příběhu vážím o to víc a knize dávám celých pět hvězdiček.

simviki
18.08.2016 5 z 5

Já klasické knihy o válce nevyhledávám. Ale některé jsou psány jinak : nepálí na vás z každé stránky z kulometu, neklepou se tam zástupy čekající na popravu, neumírá tam člověk v každé druhé větě, a přesto máte pocit, jako byste to všechno zažili na vlastní kůži. Vnímáte velmi intenzivně všechny ty hrůzy, zvrácenosti a beznaděj, ale i drobné chvilky radosti a ukradeného štěstí, protože i v té době žili lidé „ normální život“. No a samozřejmě se zamýšlíte nad vysloveným i nevysloveným. Takže podtrženo sečteno :několik zajímavých postav a jejich charakterů, pár životních příběhů, umocněných silnou válečnou dobou, do které jsou zasazeny, špetka romantiky, trocha humoru, dávka napětí a tajemna.
Pokud vám vadí střídání vyprávění a časů, pak se na to připravte, ale to právě posunuje knížku o level výš. Pokud se Vám líbila Zlodějka knih, a měli jste pocit, že je ojedinělá svého druhu, budete příjemně překvapeni jako já. Takže neváhejte a směle do toho :-)

elusha3
14.08.2016 5 z 5

Nádherný román! Dlouho jsem si nepřečetla nic tohoto žánru, většinou mě takhle strhnou thrillery, tajemno a podobně, ale tuhle knihu ukládám na uctivé místo do své knihovny a těším se, až si ji za nějakou dobu budu číst znovu :)