Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4118 1053

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Caine
12.01.2017 5 z 5

Velmi příjemné čtení :-) Vše je pomíjivé.

DragonLover
11.01.2017 5 z 5

Při příležitosti probírání učiva druhé světové války přinesla do třídy naše (již bývalá) dějepisářka tuto knihu, ze které nám předčítala vybrané pasáže. Když jsem na ni pak náhodou narazila v knihovně, řekla jsem si, že tomu zkusím dát šanci. Téma druhé světové války mě vždycky jistým způsobem lákalo, proto jsem se do knihy začetla téměř okamžitě a přečetla jsem ji za pár dní. Osudy naprosto odlišných lidí, kteří vyrůstají ve stejném, a přece tolik odlišném světě, do sebe zapadají jako dílky skládačky. Krátké kapitoly mi vůbec nevadily, naopak jsem se vždycky těšila, až zase budu moct "přepnout" na jiný pohled. Líbila se mi celá kniha, ale nejvíc mě dostal asi ten konec... u takových knih je zvláštní, když vidíte, co se stalo s jejich hrdiny po mnoha letech. Prostě jeden velký palec nahoru.
Dějepisu i čtení zdar!

janinca
11.01.2017 5 z 5

Když jsem ji dostala od paní knihovnice se slovy"to by se ti mohlo líbit", moc jsem si od toho neslibovala. Ale kniha mě úplně dostala. Jsem nadšená!!!!! Poutavé čtení, od kterého se nechcete a ani nemůžete odtrhnout.

hzd
11.01.2017 5 z 5

Včera večer jsem knížku dočetla. Je to nádherný příběh, můžu všem doporučit.
Přesto, že je knížka z války, není tam válka popsaná tak detailně jako ve Vypravěčce, nebo ve Zlodějce knih, což jsem ocenila.
Příběh je napsaný poutavě.

martina4041
09.01.2017 5 z 5

Jediné co mi na knize vadilo, byli až příliš krátké kapitoly. Velmi se mi líbilo propletení příběhu dvou dětí, které , postupně rostly a tím vyprávěli svůj příběh, na svých stranách barikády.

Danago
08.01.2017 5 z 5

Opravdu krásná knížka .

kkosikova
08.01.2017 5 z 5

Tohle je umělecké dílo! Neuvěřitelně vykreslené.

Gigy
07.01.2017 5 z 5

Po dlouhé době nádherná knížka, která mě dokázala zaujmout a od které jsem se nemohla odtrhnout. Neváhejte a přečtěte si ji :)

karolina1997
06.01.2017 5 z 5

Naprosto úžasná knížka! Dostala jsem ji k Vánocům s ročním spožděním, ale nic to nemění na mém pocitu nadšení. Úchvatný děj rozpracovný do nejmenšího detailu, až máte pocit, že spolu s Marii-Laure ohmatáváte model přímořského bretaňského městečka nebo že si můžete sáhnout na Moře plamenů. Jedině doporučuji.

Ivuše96
05.01.2017 4 z 5

Nejprve mě kniha nějak extra nebavila, ale jsem moc ráda, že jsem ji dočetla! Snad první kniha, ve které nebyl můj oblíbený a očekávaný happy-end.. Pořád jsem doufala, že se to Wernerovi jen zdálo a on se objeví na další stránce.. Jen ta představa, že třináctiletý chlapec má předurčený osud a musí vnitřně bojovat sám se sebou a s tím co je a není dobré. Nad knížkou budu dlouho přemýšlet..

péťa.lin
04.01.2017

Nemůžu říct, že by mě kniha vtáhla do děje hned po první stránce, ale přesto jsem se od ní ve výsledku nemohla odtrhnout. Přijde mi, že je to jedna z mála knih, u kterých na konci víme, co se s takřka hlavními postavami stane. Nemusím tak přemýšlet o tom, co je vlastně teď s Marií-Laurou nebo jak dopadla Jutta. Za mě 5*!

clouds
01.01.2017 5 z 5

Velmi silný příběh na který nemohu přestat myslet. Třináctiletí chlapci deformovaní a znectlivění hrůzou Hitlerjugend, chlapci, kteří se naučili zabíjet. Chybná rozhodnotí, ze kterých nevede cesta zpět. Leda ke smrti. Čistota Marie -Laury. Krásný vztah s otcem. Překonávání těch nejtěžších stínů a halucainací kvůli druhým, kvůli tomu, že jsou důležitější - Etien. Wernerova cesta zpět k sobě. Jediný možný návrat. Kniha je překrásná, myšlenkově bohatá a poetická. Neuvěřitelně silná. Doporučuji.

Toffee
30.12.2016 4 z 5

Krásné. Trochu jsem si musela zvykat na změny v čase a scénách, ale bylo v tom něco magického - jít za hlasem amatérského vysílání. Nebo provázanost osudů lidí na různých stranách barikády. Rozhodně žádný prvoplánový doják s přímočarým dějem, naštěstí žádné velké příběhy a velká hrdinství. V tom je právě poetika této knížky.

beveron
29.12.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila, a to hodne. Pro me silnejsi a lepe napsane nez Vypravecka. I když je asi nefer ty knihy srovnávat jen proto, ze jsem je cetla hned po sobe. Zase trochu jiny uhel pohledu. O zvěrstvech netřeba detailně psát a presto tam jsou, atmosféra doby primo hmatatelná. Epilog taky úžasný. Jsem furt naivni a vzdycky cekam nějaké velké rozuzleni, happy end, zvrat na poslední chvili, superhrdinske kousky, lide co toto prožili přece nemůžou dal zit obyčejný život, nemohou jen tak v tichosti zemrit, a prave ta skromnost, obyčejnost, lidskost je nakonec to, co mi vhani slzy do oci.

26Mirka
28.12.2016 4 z 5

Taky jsem od knihy čekala víc, knihy z druhé světové války od jiných autorů se mi líbily mnohem víc například Vypravěčka, Klíč k minulosti, Ráchelina kniha. Nicméně byla zajímavě napsaná, propletené osudy, stojí za přečtění. Dávám 4 hvězdičky.

Dandy1
19.12.2016 4 z 5

Čekala jsem od knihy víc.

LuckaH2
15.12.2016 4 z 5

Ano, je potreba takove knihy cist s uvedomit si, ze vsichni co stali ( mozna stoji) na "spatne" strane(nemecti vojaci) jsou spatni a naopak. A uvedomit si, ze neni samozrejmost zit v miru, mit co jist a delat co chceme... Moralni stranka pribehu byla krasna! Co bylo ale pro me horsi byly skoky v case-kdybych rano zacala a vecer docetla bylo by to v pohode, ale vzdy, mi trvalo po navratu ke knize, zorientovat se kde jsem. Konec? nevim...

ahinK
07.12.2016 5 z 5

Velmi pečlivě promyšlený syžet (nic bych neměnila - krátké kapitoly a zdánlivě chaotické střídání časových rovin mají svůj důvod a chápu i zařazení závěrečných epilogů ze současnosti), hluboké citlivě pojaté téma a brilantní styl psaní (smekám i před překladatelem)...válečná tématika obvykle svádí k prvoplánovým a černobílým scénářům...tady na to zapomeňte...musíte číst i mezi řádky...teprve potom to celé správně pochopíte...

Pavluška33
02.12.2016

Skvělá, skvělá, skvělá. Saint Malo jsem navštívila před několika lety, jen krátce, ale při popisech jeho zákoutí se mi okamžitě vybavila jeho zvláštně magická atmosféra. Těžko uvěřit, že autor, který může svět vnímat očima, dokáže tak brilantně popsat to, co "vidí" člověk, který tuto schopnost nemá.

KKlara
02.12.2016 1 z 5

Možná jsem to jen četla v nějakém nevhodném období, nevím, ale mě ta kniha prostě nebavila.