Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1459 389

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Čmeláček
02.11.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem si půjčil v knihovně a teprve doma jsem zjistil, že to je už čtvrtá kniha ze série. No ale vůbec mi to nevadilo, protože byl ten případ uzavřený, a já jsem neměl pocit, že by mi něco uteklo. Četlo se to hodně dobře a mně se to líbilo, takže určitě zkusím i další knihy s Josefem Bergmanem.

katpas76
15.10.2023 4 z 5

Líbilo se mi, že autorka děj zasadila jinam než do Čech. Poslední čtvrtina knihy ale na mě byla taková překombinovaná. Spousta otázek a přílišná snaha aby čtenář ještě dlouho tápal. Tohle jediné mi na knize vadilo. Jinak povedená detektivka české autorky. Posloucháno jako audiokniha.

Zemlja
06.10.2023 3 z 5

Řekla bych, že tahle tolik neodsejpá. Odehrává se na zajímavém místě, jehož popis by mě opět zlákal k návštěvě.

Timkim
23.09.2023 4 z 5

Daleko, daleko lepší než Kroky vraha, i když v některých místech mi nápovědy přišly zcela nahodilé. Bergman mi zde byl o poznání sympatičtější a tudíž jsem měl i méně averze k poslechu příběhu. Co mi ale přišlo zcela laické, byla " marihuanová cigareta", vždyť i dítě na základní škole ví, že je to joint. Za plno to není, ale 85% s klidným srdcem.

adela2316
29.08.2023 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prozatím nejlepší díl, co jsem od paní Klevisove četla (mam přečtené Zmizela v mlze, Dům na samotě, Zlodejka příběhu, Prokletý kraj).
Jako vždy je kniha úžasně ctiva a napínavá. Josef Bergman je prostě frajer.
Po celou dobu jsem měla pocit, že je tam neskutečně mnoho možností, kvůli čemu byla Gwen zavražděna , a stejně tak u Johana. Mela jsem úplně zavařenou hlavu od usilovneho přemýšlení nad motivy vražd, a stejně to dopadlo všechno jinak. Od určité chvíle jsem svoje podezření směřovala sice správným směrem, i tak jsem byla velmi překvapená nad rozuzlenim. Co se týče Umy, víceméně celou dobu mi cosi říkalo, že je to přesně tak, jak se nakonec ukázalo (abych nenapovidala).
Přijde mi, že celý děj byl docela zauzlovaný, ale nakonec to všechno dává jasný smysl, nic nezůstalo nevyřčeno či neobjasněno. Za mě naprostá pecka.

kkouzlo
02.08.2023 3 z 5

Léto s Bergmanem :)
Za mě zatím nejslabší díl a myslím, že je to tím, že se děj odehrává mimo republiku. Jsem prostě u Klevisové naladěná na známá místa, české lesy, typické české postavičky. Bergman ale opět nezklamal. Jeho postava, posun, úvahy o jeho životě (i obavy), kam se posunout mě baví víc a víc.

terimila
24.07.2023 4 z 5

Hodně dobré. Mám Klevisové detektivky ráda, je to takové pohodové prázdninové počtení, ze kterého vám není úzko a nebojíte se chodit po lesích :-) Tuhle jsem četla už dřív, ale rozřešení jsem si nepamatovala, takže jsem si čtení užila i napodruhé. Osvěžení v podobě cizího prostředí, spolehlivej Bergmann, vražda s kořenama v minulosti, což je vždycky fajn. Akorát Ingrid mě teda pěkně drala, takové povýšené kňouře bych se zrovna hnala dělat 14 dní soukromý vočko, zvala ji na posezení a vyhazovala kvůli ní poslední prachy... Co se osazení protivnýma postavama týče, je tenhle díl sice docela nabitej, ale ne tolik jako Zlodějka příběhů. A vyvažujou to sympatičtí svérázové - dědeček a hlavně Sjörd. Takže výsledek - dobrý, dobrý počtení.

4xbabča
10.07.2023 5 z 5

Opět dobrý detektivní příběh se zápletkou, která dost překvapí až v samém závěru. Moje oblíbená autorka již tradičně nezklamala.

lenikhor
05.07.2023 4 z 5

Překvapivě pohodová detektivka. Vyšetřovatel Josef Bergman tentokrát tráví svou dovolenou na jednom holandském ostrově, kde pomáhá své dávné přítelkyni vyšetřit vraždu jejího manžela. Líbilo se mi propojení tajemství z minulosti se současností. Vraha jsem si jako obvykle netipla správně, zato jsem tušila, že český vyšetřovatel případ vyřeší za své holandské kolegy :-)

LadaLil
20.06.2023 4 z 5

Idealni letni oddychovka. Spletite lidske pribehy a mezi nimi zlocin. Priznam se, ze rozuzlovani zapletky mi jiz prislo opravdu pritazene za usi a asi jiz dalsi knihu od autorky cist nebudu, ale i tak mi kniha ubihala a cetla se dobre.

katka134
09.06.2023 4 z 5

Na samém konci pěkné překvápko. Pravda, s hodně postavami s cizími jmény, bylo zpočátku nelehké se orientovat.
Jinak moc příjemné audio.

janina66
07.06.2023 4 z 5

Audiokniha, proto přidávám od minule o 1* víc. Tuto knihu jsem si pamatovala nejméně. Jediné jsem si pamatovala 2 vraždy. Ale kdo a proč je zabil? Opravdu jsem byla překvapená.

kika 13
04.06.2023 5 z 5

Opět paní autorka nezklamala.

Mišák240
01.06.2023 4 z 5

Další kniha od paní Klevisové se mi opět líbila. Pohodová detektivka s propleteným dějem a pro mě ještě bonus pěkně popsané přírody na ostrově.

dominika8192
31.05.2023 4 z 5

Plný počet tomu nedám kvůli množství nesympatických postav. Ale solidní čtení to bylo, a tak si to ty 4 z 5 zaslouží.

NannyOgg24
21.05.2023 5 z 5

Další dobrá česká detektivka. Tato série se mi líbí, budu pokračovat v jejím čtení.

Mathiola8
15.05.2023 5 z 5

Odpočinková detektivka, vážně jsem netušila jak to dopadne tak že za to velké plus.

JezinkaJ
11.05.2023 4 z 5

Další pohodový kousek s detektivem Bergmanem za mnou.
Styl psaní autorky mi hodně sedí. Příběhy nejsou žádná zvláštní pecka, ale moc dobře se mi čtou. Děj hezky ubíhá, prostředí zvlášť v tomhle příběhu, je hezké. Příroda a život na ostrově je tak lákavě popsané, že jsem připsala na osobní seznam přání jednu položku, návštěvu.
Ve čtení budu průběžně pokračovat, i když paradoxně víc kvůli postavám a příběhům, než kvůli vraždičkám a vyšetřování.

lidunka1
29.04.2023 4 z 5

Detektivky čtu spíše výjimečně. Jsem moc velká citlivá. Ale paní Klevisová opravdu umí. Klobouk dolů. Kniha je napsána svěže a rozuzlení mě překvapilo.

VendulaB
27.04.2023 4 z 5

Vůbec ne špatná detektivka z atraktivního prostředí, která vůbec nepůsobí "česky", ale naprosto snese srovnání se zahraničními kusy. Zápletka je zajímavá, ale z nějakého
důvodu mně kniha nedokázala zcela zaujmout a pohltit. Ale rozhodně příjemný zážitek.