Dům na samotě

od:

Dům na samotě https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187749/dum-na-samote-187749.jpg 4.4 1435

Josef Bergman série

< 3. díl >

Výtvarnice Nela po rozchodu s přítelem zůstala sama ve starém mlýně, který původně s partnerem chtěli zrekonstruovat. V téže době bylo v nedalekém lese nalezeno tělo mladé dívky, ucházející se o práci v místních dostihových stájích. Při vyšetřování vyjde najevo, že oběť byla naposledy spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dvě podobně provedené vraždy se nedávno staly v Praze, a tak není divu, že dosud poklidnou středočeskou vesnicí začne obcházet strach. Přesunul se sem z hlavního města sériový vrah?... celý text

Žánr:
Detektivky, krimi , Romány , Literatura česká

Vydáno: (ekniha) , Motto
více info...

Komentáře (389)

Komentáře 389 Recenze 3

TerezaaBaarova
TerezaaBaarova
22.11.2023 2 z 5

Takže třetí díl... chřipka, spánek, Dům na samotě a nuda.... škoda. Není to detektivka. Je to román o ženských myšlenkách. Bergman by měl dostat víc prostoru. Nechápu, kniha by i měla potenciál, kterej paní Klevisová nevyužila. Čteno na Kindlu, opakuji se, ale není třeba mít knihu v knihovně.

DzordanoChruno
DzordanoChruno
17.11.2023 2 z 5

Cesta do plytčin ženské duše...Nejak som to dočítal, ale detektívka to nebola ani náhodou, skôr román na pokračovanie z nejakého feministického občasníka. Väčšinu knihy totiž zaberajú analýzy ženských myšlienkových pochodov. Toľko plytkosti a gýču sa v jednej knihe ťažko hľadá; pripomína mi to súčasnú českú filmovú tvorbu: veľa rečí, krásne obrázky, ale žiadna hĺbka a emócia. Akoby to bolo napísané pri zapnutom StarDance v pozadí. Len pár postrehov na ilustráciu toho, čo píšem: Vonku sú ťažké mraky, ale vnútri poletujú trblietavé zrnká prachu v lúčoch, ktoré presvitajú cez okno... Alebo: Hlavný neverník je absolútny pedant vo všetkých smeroch, ale dvakrát zabudne v pohovke podpísaný list od frajerky, kde ho žiada o sexi spodné prádlo... Alebo: celý večer výdatne prší, ale za džípom policajta sa ráno vznášajú kúdoly prachu. (Už tu snáď chýba iba záverečná scéna, kde milenci odchádzajú v objatí na koni v ústrety zapadajúcemu slnku). Takéto nelogizmy a prvoplánové vsuvky musia urážať každého milovníka poctivej detektívky. No a záverečné vyriešenie prípadu "Kaderník" je škoda komentovať, celý lajtmotív knihy je nedôveryhodne objasnený na predposlednej strane... Navyše: čo sa stalo s Radimom? Pani spisovateľka by mala radšej zmeniť žáner, napr. na vtipné kuchárske knihy. P.S. Kniha má 87%... naozaj stačí vačšine čitateľov tak málo na tak vysoké hodnotenie?


Vojslava
Vojslava
16.11.2023 4 z 5

Ať se snažím, jak chci, pořád mi tohle celkem příjemné čtení nepřipadá jako detektivka. Psychologický příběh s kriminálním motivem, to ano, ale vyšetřování běží natolik na pozadí, že mne skoro ani nezajímalo, kdo to má celé na svědomí. Navíc vyšetřovatel i jeho tým jsou velmi neosobní, což nezachrání ani historka ze života, náznak vztahu, kocour a holubi. :-) Ale ano, četlo se to hezky, jen to mám zařazené v jiném žánru než ostatní čtenáři, což mi asi nezabrání vzít si další díl, až na něj dostanu chuť...

Jutyska
Jutyska
15.11.2023 5 z 5

Detektivky od Michaely Klevisové mě baví, žádný drasťák, spíš detektivní román s perfektně vykreslenými postavami, mnoho podezřelých, napětí až do konce a překvapivý vrah. Epilog je pak příjemnou tečkou za celým příběhem. Prostě skvělé čtení.

Viviana-Mori
Viviana-Mori
14.11.2023 5 z 5

Asi se teď nedokážu úplně rozepsat a vymyslet nějaký duchaplný komentář. Tato kniha mě prostě bavila. Spousta charakterů, spousta podezřelých, lámala jsem si hlavu, protože důvody k zabití měl skoro každý. Prostředí tajuplného mlýna na samotě mi přišlo až roztomilé, já bych se podělala strachy. Takové úsměvné, když detektivka začíná ponurým starým místem na samotě, taková klasika a nemyslím to vůbec špatně.
Postavy jako vždy dobře psychologicky vykreslené. Klidně těch pět hvězd dám.

tracey9
tracey9
03.11.2023 4 z 5

Dům na samotě Michaely Klevisové je detektivním příběhem, který nás zavede do středočeské vesničky Smrčiny, kde se jednoho večera stane vražda, která vypadá jako další oběť vraha, který řádí v Praze. V první chvíli vše ukazuje na Nelina bývalého přítele Martina, který se zrovna ten večer stěhuje zpět do Prahy ke svému otci. Jak ale poznáváme obyvatele Smrčiny, nacházíme mezi nimi dost zajímavých charakterů, z nichž každý vlastně mohl vraždit...

Dům na samotě je další knihou, kterou jsem četla v rámci #hromadnastafeta a tuto konkrétní vyslala @na_knizni_vlne :) a já za to moc děkuji, protože bych se k autorce asi jinak nedostala. Vy víte, že na detektivní a thrillerové příběhy jsem poměrně náročná - jinými slovy, chci být klamána od začátku do konce a chci, aby mi při odhalení vraha spadla brada :D ta mi sice nespadla, i když jsem vraha neuhodla v průběhu pátrání. Nespadla mi, protože do sebe najednou začalo všechno krásně zapadat. A to se mi moc líbilo, že to zapadlo na místo. Kniha není žádným krvákem, spíše se soustředí na psychologii postav, kterých sice není zrovna málo, ale orientace mezi nimi mi problém nedělala. Líbilo se mi i koňské prostředí, které mi připomínalo pubertu a čtení detektivek Dicka Francise :)

Knihu jsem si užila, i když mi pár věcí přišlo trochu nedotažených. Byla pro mě však velice milým překvapením a i proto hodnotím 4 z 5 :)

PájaHája
PájaHája
04.10.2023 5 z 5

Detektivky paní Klevisové mě prostě baví. Opět nezklamala.

Surmei
Surmei
05.09.2023 5 z 5

Opět geniálně napsaná detektivka, Michaela Klevisová mě ještě nezklamala a postupně jsem dospěla do stádia, kdy musím mít v knihovně všechny její detektivky. Moc dobře se čtou, v každé mě baví ten popis prostředí, do kterého se snadno vžiju stejně jako do postav. A hltám jednu stránku za druhou. Prostě geniální!

postrach
postrach
03.09.2023 5 z 5

Nejprve jsem se několikrát podívala na film a teprve potom přešetla knihu.Povedla se.

Vatter83
Vatter83
24.08.2023 5 z 5

Tato autorka je mistryní českých detektivek, opět dobrý příběh. Trošku zklamání, že nebyl objasněn osud Radima. Je tak na čtenáři, aby si sám domyslel, co se asi stalo na základě informací, které jsou zmíněné.

sarkafarka1900
sarkafarka1900
20.08.2023 4 z 5

Kniha se dobře četla, charaktery postav docela dobře vykreslené. Počet postav není ani nízký ani vysoký, takže se čtenář neztrácí v ději a zároveň se nejedná o detektivku, kde by bylo jasné, že pachatel je jedna ze dvou postav, protože více postav tam není. Čtenář má tedy k promýšlení více dějových linek, což oceňuji. Jen závěr té linky s osmnáct let nezvěstným Radimem je podivný. I když se mj. jeví, že policie tomu případu nevěnovala v minulosti dostatečnou pozornost, tak prostě na konci knihy jsou všichni včetně policie "spokojeni", že byl odhalen pachatel aktuálních vražd a i když vyšly najevo nové skutečnosti, nikdo obnovené vyšetřování důvodu Radimova zmizení a Radimova osudu nezačne....

Marisa
Marisa
14.08.2023 3 z 5

Já na jednu stranu knihy od Klevisové miluju. Právě kvůli tomu luxusnímu popisu venkova, vztahů mezi sousedy a jejich charakteristikami. Tahle kniha mě ale dost zamrzela v tom, že příběh začal detektivku připomínat až tak 50 stran před koncem. A ten konec bych očekávala trošku víc rozvedený. Takhle to na mě působilo jako příběh mnoha lidí z jedné vesničky.

Aleh
Aleh
12.08.2023 4 z 5

Dlouho jsem odolávala této autorce, ale úplně zbytečně. Moc jsem toho od ní zatím nepřečetla (Drak spí a Vraní oko), ale její Dům na samotě se četl velmi dobře. Na jedné straně spousta postav, ale každá z nich má významné postavení v průběhu děje. Postavy jsou popsány velmi pečlivě, stejně tak i vztahy mezi nimi. Klasická česká napínavá detektivka. Navíc popis malebného českého prostředí a přírody a sympatický inspektor Josef Bergman, který má složitý a zapeklitý případ starého mlýna na samotě na starosti. A abych nezapomněla, moc se mi líbil epilog.

kiskuska
kiskuska
06.08.2023 5 z 5

Vesnice, místo na samotě, tajemné, až trošku strašidelné prostředí. Velmi dobře se četlo, jako zatím celá serie.

adela2316
adela2316
03.08.2023 5 z 5

U této knihy mi vážně bylo líto, že je konec. Moc mě to bavilo, líbily se mi postavy, velice sympaticka mi byla paní Jindrová, a 5 hvězdami hodnotím postavy Adama, Sylvie a Bergmana- velice příjemná trojice. Prostředí dostihové staje mi bylo blízké.
Velice mě potěšil epilog. Vraha jsem tedy neuhodla, měla jsem spadeno na někoho jiného.
Trochu mě zamrzelo, že nebyl vyjasněn konec s Radimem, to jsem byla opravdu napnuta, co se tehdy stalo. Těším se na další příběh paní Klevisove :-)

kkouzlo
kkouzlo
02.08.2023 5 z 5

Léto s Bergmanem :)
Další ze série s detektivem Bergmanem. Zhruba v polovině mi došlo, že jsem viděla film, ale stejně jsem netušila, kdo je vrah.
Vesnice, samota, propletonost postav, trocha psychologie, pro mě uvěřitelné postavy.... skvělé čtení.

fidji
fidji
26.07.2023 5 z 5

Parádní knížka, za mně výborně vykreslené osoby, prostředí, vazby na minulost. Člověk je vtažen do děje, jako by se díval jednotlivým osobám přes rameno.

Ulala
Ulala
01.07.2023 4 z 5

I čeští spisovatelé mají něco do sebe. Jak je u autorky zvykem kniha není klasickou detektivkou, převládá tu historie jedné malebné vesnice vyprávěné v příbězích jejich obyvatel. Kdyby se na okraji vesnice neobjevila mrtvola dívky, u které je podezření, že je další obětí sériového vraha, mohl to být psychologický román o strastech a slastech obyčejných lidí. Ale tak se mi to také líbí a jelikož čtu tuto sérií na přeskáčku, mohu říct, že i další příběhy jsou dobré.

veriszv
veriszv
01.06.2023 4 z 5

Autorka mě opět nezklamala, je to už prostě moje sázka na jistotu, když chci dobrý psychologický román s detektivní zápletkou.
Vyhovuje mi pomalejší tempo vyprávění i nedostatek krvavých scén, protože ty tu opravdu nenajdete (naštěstí ).
V tomto případě byl možná trochu urychlený závěr a chybělo mi tam jedno vysvětlení, ale i tak je to skvělá odpočinková kniha, kterou jsem zhltla za necelé dva dny.

katpas76
katpas76
25.05.2023 5 z 5

Velmi zdařilá česká detektivka. Děj měl spád, zápletka byla uvěřitelná, moc se mi kniha líbila.

Kopretinka784
Kopretinka784
23.05.2023 5 z 5

Třetí kniha od této autorky a za mě skvělá. Další důkaz, že v detektivkách nemusí téct potoky krve, části mozku a další nechutnosti.Někteří autoři to považují za neodmyslitelnou část detektivního příběhu. Naštěstí paní Klevisová ne.
Díky za její pohodové a napínavé čtení. Už teď se teším, až mi "cinkne" zpráva, že mám v knihovně odloženou její další knihu.

Ála41
Ála41
29.04.2023 5 z 5

Tohle bylo skvělé čtení. Bavily mě vztahy mezi lidmi ve Smrčině, prostředí stájí....je to druhá kniha od autorky Klevisové, kterou jsem četla (rozhodně ne poslední) a úplně stejně jsem si vědoma, že detektivní zápletka je pro mě takovou třešničkou navíc, že mě fakt baví číst především o těch lidech a jejich životě.

witko
witko
25.04.2023 4 z 5

Další zajímavý příběh z pera, vlastně dnes už z klávesnice, české autorky detektivních případů. Tady u tohoto se mi líbí i nástin staršího případu, který je pozadí a čtenář si může udělat sám představu jak to tenkrát vlastně bylo.

Francisella
Francisella
18.04.2023 3 z 5

Bohužel jsem viděla dřív televizní zpracování, ale i tak se mi kniha moc líbila. Zápletka byla dobrá a závěr překvapivý :)

Nifredil
Nifredil
15.04.2023 3 z 5

Královna českých detektivek je trošku silné označení. Čte se to fajn a mezi českými detektivkami jsou rozhodně lepší i horší. Má to spád a překvapivé prvky.

YangJie
YangJie
14.04.2023 5 z 5

Opravdu moc povedená detektivka. Michaela Klevisová se v mých očích rychle vypracovává v českou Agátu Christie. Její příběhy jsou dostatečně propracované, se zajímavou a překvapivou zápletkou a úžasně čtivé. Jako bonus se střídají reálná prostředí nejen u nás ale i ledaskde v zahraničí. Snad jen ten Bergman je ve srovnání s Poirotem příliš normální. :)

adevis
adevis
13.04.2023 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, i když jsem k ní přistupovala dost obezřetně. Předchozí čtenářka ze štafety čtení vzdala, místy jsem ji chápala, ale přesto jsem vydržela do konce. Kniha mě bavila i nebavila, pocity se často střídaly.
Vandě bych dala lepáka, Olze asi občas taky, Jiří by si jich pár taky zasloužil a Indy jakbysmet. Všechny bych zlepákovala, hh. Myslela jsem, že vrazi jsou snad všichni. Kritéria a prvky detektivky to splnilo, ale rozuzlení a odhalení vraha zabralo autorce stránku a půl, konec, šmitec. Nic víc. To mi přišlo dost málo! Další knižní konec, kterej mě fakt nas*al.
Na film se nechystám. A bohužel mě tato kniha nepřesvědčila o tom, abych si od autorky přečetla něco dalšího.

Protože a jelikož pro mě byla kniha průměrná, dávám ji 2,5/5*. Četla jsem lepší, ale i horší.

NannyOgg24
NannyOgg24
11.04.2023 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha ze série. Čtu je postupně, tak uvidím, jak se mi budou líbit další.

March
March
07.04.2023 4 z 5

I další díl bych zařadila do kategorie detektivní povídka, ale ještě doplnila skvělá detektivní povídka. Ten popis příběhu vesnice, návraty do minulosti, popisování všeho reálného, nemělo chybu. Musím uznat, že odhalení jsem se ani zdaleka nepřiblížila. Ale nevadí, happy end částečný:-) Jsem zvědavá, zda budou mít další díly stoupající tendenci.

birgitte
birgitte
06.04.2023

Výborný čtivý detektivní román