Jméno růže

Jméno růže https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46611/bmid_jmeno-ruze-8kj-46611.jpeg 4 3764 494

Ecovo první beletristické dílo Jméno růže je víc než historický román s detektivní zápletkou situovaný do 13. století, je to vlastně jakýsi průřez středověkým věděním a současně způsobem myšlení, pro který je serie vražd ve starém italském klášteře a jejich tápavé řešení dvojicí mnichů (!) jen jakousi zástěrkou, zástěrkou pro konfrontaci poznání s poznáváním. Eco v tomto díle originálním a neotřelým způsobem zúročil své bohaté teoretické zkušenosti a napsal knihu, která se přes svůj řekněme dobrodružný rámec vymyká všem literárním kategoriím a je v kontextu světové literatury zcela ojedinělá.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Odeon

Il nome della rosa , 1980

Jirka73
13.07.2011 5 z 5

Miluji takové knihy, které očekávají od čtenáře, že není třeba vše polopatisticky předžvýkávat, ale naopak očekávají aktivního čtenáře, který se nebojí vzít si do ruky slovník a chybějící souvislosti si dohledat. Ačkoliv sám sebe považuji za relativně vzdělaného a sečtělého člověka, nejednou jsem tak musel, především v první části knihy, udělat. Díky tomu se kniha pro mě stala nejen báječnou zábavou s velmi povedenou zápletkou, ale též mě donutila si doplnit vzdělání a opět trochu více pochopit svět (zní to vzletně, ale je to tak).

Patříte-li mezi čtenáře, kteří mají rádi akci a lehčí čtení, vrhněte se raději na knihy Dana Browna. Umberto Eco je přeci jenom profesor a tedy akční film v tištěné podobě těžko někdy napíše. A pro nás ostatní je Jméno růže skvělou volbou.

Vojta
31.05.2011 5 z 5

Jméno růže se se čtenářem příliš nemazlí. Těžkopádné dějepisné pasáže jsou střídány filozofickými pasážemi, čtenář musí mít v těchto věcech zálibu jinak si knihu moc neužije. Ale na druhou stranu podle mě není nutné být na tuto knihu nějak zvlášť učený, aspoň tedy na pochopení základu. Hlavní je být ochotný vnímat text pozorně, v něm je vše potřebné ukryto. Kdo vytrvá, je odměněn, kniha s postupem času začne být čím dál tím zajímavější až vyvrcholí podivuhodným závěrem. Zkrátka neopakovatelný zážitek, je však třeba si pro něj něco vytrpět.

I.H.
07.05.2011 5 z 5

Chtělo to před čtením trochu (víc) nastudovat teologii, filozofii, historii a latinu. Prostě takové klasické gymnaziální vzdělání (řekl jsem si, že nebudu psát smajlíky, tak berte s veelkou nadsázkou). Ale i tak jsem ti to nesmírně užil. Několik výtek mám k tomuto českému vydání. I přesto, že se jedná o vydání sedmé, je v textu stále několik chyb (chybějící závorky, čárky, tečky, dělení slov mezi stránkami). Čekal bych přeci jenom "vymazlenější" text. Ale co bylo horší: proč, proboha, nejsou překlady cizích frází v poznámkách pod čarou, ale trůní všechny někde na konci knížky?? Tohle jsem dokázal skousnout u Tajuplného ostrova před dvaceti lety, ale v tomhle případě to je (nepochopitelný) opruz.

Li@
25.04.2011 2 z 5

Knihu odkládám na doby pozdější. Prostě nejsem schopná se dostat přes prvních 60 stránek. Spousta sáhodlouhých popisů a moudrých rozhovorů, které mně ale nic neříkají. A vždy, když už se začne něco dít, opět to po chvíli skončí další popisem nebo rozmluvou. Prostě mám radši spád děje. Téma je nicméně zajímavé a já doufám, že se ke knize ještě vrátím. Zajímají mně věci ohledně církve, inkvizice a záhady, ale zatím nejsem schopna ji dočíst.

Kvothe
10.04.2011 5 z 5

Jméno růže si hodlám určitě přečíst znova - po pár letech se jistě změní pohled na věc a také pochopím větší část knihy z jiné perspektivy. Jinak je Jméno růže obdivuhodné dílo, jež bere dech. Dokonalá propracovanost, většinou skvělá čtivost a poutavost s výbornou zápletkou. To je Dílo s velkým D. (většinou - kvůli teologicko-filosofickým rozhovorům, které jsou zajímavé a bezchybné, ale občas přece jen knihu přespříliš zpomalují.) Nic mi ale nezabrání dát plný počet bodů :-)) jelikož Jméno růže si je stoprocentně zaslouží.

bares43
20.02.2011 5 z 5

Upřímně řečeno jsem se několikrát přistihl, že po chvíli čtení jsem nevěděl co vlastně čtu. Jednalo se převážně o dlouhé popisy prostředí. Jenže jako celek se mi kniha určitě líbila. Těchto pár chvil mé nepozornosti určitě převážila genialita zápletky....

Komnenos
09.02.2011 5 z 5

Dokonale vykreslená mentalita ľudí a atmosféra stredoveku. Niektoré pasáže bežného čitateľa možno nudia ale bez nich by to nebolo také autentické. Kniha má viacero rovín a možno ju chápať viacerými spôsobmi. Jednoducho klenot svetovej literatúry. Jedna z najlepších kníh druhej polovice 20. storočia.

Dell
30.12.2010 5 z 5

"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci." (viz pozn. 412)

Apoxyomenos
13.12.2010 5 z 5

Velmi dlho som sa bal zobrat tuto knihu do ruky. Po dlhom vahani som ju zobral a pri citani skoro nemrkal. Genialne, napinave, zamotane, velmi narocne na pozornost citatela a kvalitne odvedena praca spisovatela. Citaval som ju po veceroch az nociach na prelome jesene/zimy co mi vytvaralo vybornu kulisu pre citanie. A nemohol som sa ubranit pocitu ako keby skladam puzzle, nic nebolo naviac, vsetko do seba presne zapadlo a kazda cast ci detektivna,historicka,teologicka ma dolezite postavenie pre vytvorenie pribehu a celkoveho dojmu

katla
11.11.2010 5 z 5

Pro mě je to nejlepší kniha vůbec! Pan Eco odvedl skvělou práci, když stvořil něco tak komplikovaného a geniálního. Hluboce se klaním před jeho znalostmi a těším se, až si za čas knihu přečtu znova. Určitě objevím zase další, nový pohled na věc.

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Kdokoliv čte tuto knihu jako klasickou detektivku, možná se trochu pobaví, každopádně se ale hodně ochudí, protože tady vůbec nejde o to jestli je vrah zahradník... O co vlastně jde, musí posoudit každý čtenář sám.

ian
30.11.-0001 5 z 5

Nelze napsat, že část knihy je výborná (detektivní část) a část nudná (část zabývající se teologií). Jedna část bez druhé totiž nemůže existovat, kniha by ztratila veškeré kouzlo. Lze je číst pouze společně a nerozdílně.

pajonek
30.11.-0001

knihu jsem četl hodně dávno, místy skvělotina, místy nudná blbost ......... před časem jsem si to ale opravdu vychutnul na čr2 - zpracováno jako devítidílná rozhlasová hra /9x40 min/ , tak to bylo opravdu super !!!!!! Osoby a obsazení: Starý Adso (Josef Somr), Adso (David Novotný), Vilém z Baskervillu (Pavel Soukup), Opat (František Němec), Jorge (Radovan Lukavský), Malachiáš (Jan Vlasák), Salvátor (Václav Vydra III.), Severin (Miroslav Táborský), Cellerarius (Bořivoj Navrátil), Berengar (Pavel Trávníček) a další a další ............. k dostání na rapidu

cielle
30.11.-0001 5 z 5

Nádherná kniha plná zvratů a nečekaných objasnění. Četla jsem to když jsem byla mladší a tak mi to místy přišlo velmi složité a zapletité, ale zážitek nezapomenutelný.