Jiskra života

Jiskra života https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529/bmid_jiskra-zivota-eKX-529.jpg 5 1829 228

Koncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště vězňů - převážně Židů, kteří v důsledku tělesné slabosti již nejsou schopni žádné práce. V nelidských podmínkách, špíně a o hladu, navíc pod kuratelou bezcitných fašistických katanů tady na sklonku války "přežívá" dvanáct "veteránů", obklopených řadou nově příchozích zbídačelých kostlivců. Téměř všichni již ztratili svou osobnost, minulost a individuální lidské rysy, jejich ponížené lidství se omezuje jen na základní živočišné potřeby. Z vědomí si vytěsnili všechny city včetně nenávisti. Dodržují přísnou anonymitu - stali se pouhými vězeňskými čísly s koncentráčnickými mimikrami. Přesto se mezi nimi najdou i tací, kteří si dokázali zachovat své "já", jako lékař Berger, obchodník Lebenthal či bývalý novinář zvaný 509. Ti všichni se neúnavně snaží vězně, kteří ještě neztratili schopnost myslet, vyburcovat z letargie, pomoci jim přežít zdejší peklo a vykřesat v nich alespoň "jiskřičku naděje" a víru v nový život, jenž je už nadosah.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Funke Leben , 1952

jaja1989
20.04.2015 3 z 5

Až moc realistický přáběh o koncentráku, díky němu se mi měsíce zdálo o holocaustu.
Na utrpení milionu lidí by se nemělo zapomínat.

svickop
25.03.2015 3 z 5

Tak bychom tu měli další oběť válečného běsnění, nikoliv však vojáka 1. či 2. sv. války, ale vězně v koncentračním táboře. Je tu opět snaha o každodenní přežití, nevědomost, co bude zítra ani za hodinu, a na úplný závěr války i smrt hlavního hrdiny. Erik Paul Remark je synem Ztracené generace a tento román to jen potvrzuje, avšak o koncentračních táborech je k přečtení i daleko kvalitnější literatura.

Tripedalia
11.03.2015 5 z 5

Čeho všeho je člověk schopen, když má moc a nemá zodpovědnost a svědomí..

A na druhé straně, co člověk dokáže vydržet, když není sám a má naději...

martunka
10.02.2015 5 z 5

Krásná kniha. Líbí se mi styl vyprávění a i když je to místy děsivé, je to jedná z mých nejoblíběnějších knih. Jedna taková zajímavost. K napsání této knihy autora podnítila smrt jeho sestry v koncentračním táboře.

Jossie
28.01.2015 5 z 5

Pro mne nejlepší Remarquova kniha a to jsem je přečetla všechny.

Monix
08.01.2015 5 z 5

Zajímám se o tuto historii, byla krutá, ale děsí mě to, že BYLA. ... Náhled do této minulosti je krutý a při čtení jsem nemohla uvěřit, že se něco takového opravdu stalo :(

mijala
11.11.2014 4 z 5

co dodat. i když člověk ví, co za zvěrstva se v té době děla, tak i přesto mě takovýto popis zaskočil. až takhle podrobné jsem to nečekala. opravdu si řikám, jak tohle mohl někdo udělat jiné živé bytosti. je těžké uvěřit, že k tomu došlo relativně nedávno, protože to vypadá, jako by kniha líčila dávnou minulost. Remarque je bezpochyby výborný spisovatel, protože napsat knížku jako je tato, muselo dát hodně práce. určitě doporučím všem, co ji ještě nečetli.

knižní moora
25.10.2014 5 z 5

Nemám ráda Remarqua. Zkoušela jsem číst několik jeho knih, u Nebe nezná vyvolených jsem si opravdu přála, aby se mi líbila. Nic. Pak jsem doma v knihovně našla Jiskru života. O Remarquovi se prý říká, že buď ho milujete, nebo nemůžete číst. Nic jsem číst nemohla, ale Jiskru života jsem nedostala z pod kůže ani po deseti letech, co jsem ji četla.

KLADIK
14.09.2014 5 z 5

Nádherné ůžasné a kruté.Knihu jsem přečetl jedním dechem dvakrát za sebou abych dokázal vše vstřebat.Líbí se mi pohled z obou stran.Autor patří k mojím nejoblibenějším.Zajímaly by mě dalši knihy na tohle téma, ale s pohledu nacistů. A co s nimi bylo po válce? Trest, pomsta co bylo? Nějaká doporučení?

ales matousek
19.08.2014 5 z 5

Jedna z nejpusobivejsich Remarqueovych knih.

Aaron Lewis
14.08.2014 5 z 5

Na tuhle knihu mi stačí tři slova: kruté, kruté, kruté.

Pokaždé když čtu něco podobného si říkám, bože, proč sis to vybrala a proč to čteš, když je ti z toho špatně. Nejhorší jsou vždycky začátky, to jsem u toho málem brečela, pak si pomalu zvykám a na konci mě snad už nic nerozhází. Je to neuvěřitelné, knihy jako tato vám vždycky připomenou, abyste nikdy nezapomněli, prostě nikdy. Já nikdy nechápu lidi, co prováděli ty hrůzy a už nikdy nepochopím, jaktože nikdy nelitovali. Nebo jak na něco tak hnusného mohl někdo přijít. Vážně otřesné, a ještě nejsmutnější bylo, že 509 (Friedrich Koller) na konci zemřel. A že ti zbylí, co přežili, tak skoro nikdo neměl kam jít, to přece ani není normální, ještě teď brečím z toho když si na to vzpomenu… to se nedá pojmenovat, a že se něco takového opravdu dělo… a někdo tomu nevěří??!!!... a někdo to zlehčuje, jak to někdo mohl připustit…

Nedá se to srovnat ani se Zápisky z mrtvého domu, ani s Jedním dnem Ivana Děnisoviče.

Lidudu
07.08.2014 5 z 5

Čtu-li knížky z prostředí koncentračních táborů a ghett, samozřejmě nad nimi přemýšlím. Ptám se, jak je možné, že to nacistům mohlo procházet tolik let než jim konečně někdo natrhnul zadek, říkám si, jak je neuvěřitelné, kolik toho lidská bytost dokáže vydržet a přežít a tak dále, běžné otázky. U Jiskry života mě ale napadla další, úplně nová myšlenka. Pro přeživší bylo šíleně těžké vrátit se do normálního života. Ne-li nemožné. V táborech sice trpěli, ale zároveň byli na spoustu let zbaveni zodpovědnosti. Nekonalo se žádné "tak jo, konec války je tady, tak jdem domů a dáme si řízek". Často se neměli kam vrátit. Rodiny mrtvé, domovy obsazené někým jiným nebo srovnané se zemí. Konec války byl jen začátek další bitvy o přežití.... Žeru tuhle knížku, ale fakt!!!!

barunkaandilek
02.08.2014 5 z 5

Hodně velké sousto, tahle kniha mě úplně odrovnala a musím přinat, že ještě dlouho jsem na ní myslela. Brutalita SS byla, je a bude omračující, jen nikdy nesmíme ZAPOMENOUT.

Evazita
09.07.2014 5 z 5

Neviděl ji skoro nikdy plakat a myslel si, že se dala do pláče proto, že si vzpomněla na své mrtvé příbuzné. Smrt v táboře však byla něčím tak všedním, že mu připadalo přepjaté, projevovat po tak dlouhé době ještě tolik bolesti. "Nesmíme myslet na to, co bylo," řekl s lehkou netrpělivostí. "Jak bychom potom mohli vůbec ještě žít?"

11zuzik
26.06.2014 5 z 5

Nenacházím slov. Silná kniha. Četla jsem se zatajeným dechem a pořád jsem nemohla uvěřit, že takhle to fakt bylo.

Gwaihir
22.06.2014 5 z 5

Z mého pohledu jednoznačně nejtěžší čtení z celé Remarqueovy tvorby obdařené neskutečně silným a velice emotivním závěrem. Vyprávění z prostředí koncentračního tábora bez jakýchkoli příkras neodvrací svůj pohled od žádné části každodenního stereotypu kostlivců, kteří již téměř zapomněli, že kdysi bývali lidskými bytostmi a jejichž jediným snažením je udržet se naživu o další den déle. S velkou dávkou cynismu komentuje neustálé umírání a mučení vězňů, stejně tak jako všední „starosti“ jejich tyranů, v době blížícího se konce války. Velice citlivě pak přistupuje k jejich opětovnému přerodu, kdy z hluboko ukryté poslední jiskry života, vzplane nová naděje a touha po začátku nového bytí ve svobodě a míru. 90 %

Katuska001
20.06.2014 5 z 5

velmi silné kruté vyprávění, čeho všeho jsou lidé schopni, skvěle a poutavě napsáno, kniha se čte sama.. ač jsem se vyhýbala tématice koncentračních táborů a krutostem války... Remarque píše super ;-) (asi 6 kniha co jsem od něj četla)

jaja1989
27.05.2014 3 z 5

velmi realisticky popisuje dej,az jsem z toho mela nocni mury

dasi
13.05.2014 5 z 5

Totální devastace lidství. Nelze komentovat. Povinná četba!!!

fina3210
25.03.2014 5 z 5

Podle mě jeho nejpovedenější kniha.