Smrt před branami

Smrt před branami https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402907/bmid_smrt-pred-branami-0IY-402907.jpeg 4 363 81

Jiskra v popelu série

V Imperiu i za jeho hranicemi se schyluje k válce. Helena Aquilla, císařův Krkavec, čelí útokům ze všech stran. Císař Markus, pronásledovaný minulostí, ztrácí příčetnost a nemilosrdná velitelka vojenské akademie využívá jeho šílenství, aby posílila vlastní moc. Helena se snaží najít způsob, jak zastavit blížící se temnotu. V sázce se totiž ocitá nejen život její sestry, ale i všech obyvatel Impéria. Laia z lidu Učenců ví, že osud světa nezávisí na pletichách válečnického dvora, ale na tom, zda se podaří zastavit Temnonoše. Ve snaze ho svrhnout naráží na nečekané hrozby ze strany těch, na jejichž pomoc spoléhala. Elias Veturius se na území mezi životem a smrtí vzdá svobody, aby mohl sloužit jako Strážce duší. Tím se však zaslíbí pradávné moci, která se nezastaví před ničím, jen aby si zajistila Eliasovu oddanost — dokonce i za cenu ztráty jeho lidství.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Host

A Reaper at the Gates , 2018

luculi
15.09.2021 4 z 5

Musím říct, že tohle byl slabší odvar předchozích dvou knih. Příběh je plný zvratů, pořád se něco děje a už od počátku je jasné, že hra se teprve rozehrává pro poslední díl.
Tím pádem vzniká spousta momentů, které jsou hodně natahované a působí jako vata. Hlavně slizká Keris, která unikne všemu, Krkavec, který není schopný dostát své hodnosti a její síla vůbec nepůsobí důvěryhodně. Elias se svým novým posláním nebo Laia, která je tentokrát opravdu otravná s tím, jak každému vnucuje lidskost.
Mělo to nějaké mezery, postavy byly na zabití, už nepůsobily stejným dojmem jako dříve. A až teprve teď jsem opravdu pocítila tu škatulku young adult. Což tomu trochu kazilo dojem.
Přesto všechno jsem se vždycky začetla a stránky mi utíkaly pod prsty rychlostí blesku. Teď už jen počkat na poslední díl a doufat, že všechny ty roky čekání za to budou stát...

vinebitch
25.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Každopádně byl pro mě tento díl asi nejméně záživný a celá série by mohla být trilogie, (místo tetralogie), ale co už. Vím, že tahle knížka nás měla nalákat na poslední díl (který zde taky zrecenzuji, pro ty kteří si ho chtějí přečíst, bez spoilerů), a i přesto že první dvě třetiny se pořád tak nějak něco dělo, docela jsem se do čtení nutila. Ale posledních 150 stránek to zachránilo a já se vrhla do poslední knihy. Okamžitě mě zaujala, více než třetí, bylo tam více pohledů, víc romantiky a víc důležitých momentů. Hlavně od třetí části se děj velice rozběhl a i když mě určité části namíchly a rozbrečeli, musím dát knize 5 hvězdiček. Za mě to poslední díl docela zachránil a pokud se na to cítíte, prosím, přečtěte si jej, je strašně krásně napsaný.

Percabethka
07.02.2021 2 z 5

Aha, tak ona to není trilogie. I když. Pro mě možná je. Jsem ráda, že další díl zatím nevyšel, protože bych asi chtěla vědět, jak to teda celé dopadne, a pustila se do něj. Vzhledem k tomu, jak špatný tenhle díl byl, jsem ale nakonec ráda, že se čtvrtým nemusím ztrácet čas. Je to ale škoda, protože měl tenhle příběh ohromný potenciál, který bohužel autorka v téhle knize definitivně zazdila.

groula
03.02.2021 3 z 5

No. Z celé trilogie mě tohle nejméně bavilo. Byly pasáže který mě až skoro nudili. To se mi s dvěma předchozími knihami nikdy nestalo.
Pak ke konci přišly pasáže které byly zase super.
Ale prostě pro mě tohle jednoznačně nejhorší část trilogie...

Niiiiik
07.01.2021 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že jsem první díl četla opravdu dávno (dokonce 2x a ve vzpomínkách je pro mě top) a druhý i třetí jsem si přečetla až teď, ale tahle série tak nějak ztratila mé nadšení. Možná, že prostředí Šerosrázu mělo to největší kouzlo. Třetí díl byl o něco lepší než druhý, Helena se vzpamatovala po tom, co většinu dvojky působila jako troska a její dějová linka mi nakonec sedla nejvíc. Taky jsem žila v domnění, že tohle bude poslední díl série a závěr mi přišel tak nějak neobvykle otevřeně depresivní, že bych to tak klidně i nechala. Bojím se totiž, že se se čtvrtým dílem budu trápit. A hlavně, ať není pátý!

Magie233
15.12.2020 3 z 5

Třetí díl byl pro mě nejslabší ze všech a to pro příběhové stránce. Linie Laiy a Eliase byla nudná, bez akce, příliš protahovaná. Helenina část byla zajímavá a zlepšuje úroveň celé knihy. K závěru se dočkáme akce a několika zvratů. I když knihu hodnotím průměrně, první dva díly byly skvělé a věřím, že čtvrtý díl bude vyvrcholím celé této sbírky.

Arsi007
03.12.2020 5 z 5

Většina čtenářů má třetí díl za nejslabší a u Eliasových kapitol se prý vyloženě nudili. No tak já jdu zase proti proudu.

Děj byl plný válečné vřavy a neskutečné tísně a zoufalství, které na mě dýchalo z každé stránky. Jsem nadšená, co se stalo z Eliase, resp. jak se s tím nakonec popasoval, to samé musím přiznat Heleně, ale Laia? Bože Laio, doufám že v posledním díle opravdu už dospěješ, přestaneš být tím naivním trdlem, které si myslí, že se kolem něj všechno točí a všichni mu ubližují a pořádně to rozjedeš!

Úplný závěr odhalil tak neskutečné příbuzenské vztahy, že jsem si po dočtení musela nakreslit na papír genealogii jednotlivých rodin

IG: @hanybooks

SaraArang
09.11.2020 3 z 5

Mám pocit, že autorka v této sérií ztrácí dech. Z druhého dílu jsem byla nadšená víc, než z prvního a bohužel tohle je velké zklamání.

Autorka jako by nevěděla kam dál a navíc mi přijde, že z toho chce udělat epickou fantasy. Což by ani tolik nevadilo, ale prostě to s těmi duchy je velké šlápnutí vedle, které tam vůbec nesedí. Naprosto vaří z vody a podle toho taky vypadá. Já jí zkrátka tuhle linku nevěřím. Elias a Laia neskutečně nudní a vůbec mě jejich části nebavily. Z Eliase autorka udělala naprostého troubu a dost dobře si nedokážu představit, co v tomhle směru zamýšlí.
Kdo naopak ve třetím díle zazářil je Helena. Jakože tuhle postavu miluju, prošla obrovským vývojem a její části jsou snad nezajímavější. Přijde mi, že tahle jediná postava si zachovala svou lidskost a uvěřitelné emoce. Její části mě neskutečně bavily a vždy jsem se na ně těšila.

Jinak mi ještě u knihy vadí ta neskutečná depresivnost, ani náznak naděje. Jako by tím příběh něco ztratil. Škoda, podle mě to byla skvěle načatá série. Do posledního dílu se ze zvědavosti pustím, ale už nejsem tak natěšená jako po druhém díle.

Tucaka
27.10.2020 3 z 5

Takhle moc depresivní konec jsem u žádné knihy nezažila. Mám dost smíšené pocity.
Přijde mi, že v knize je hrozně moc zbytečných pasáží, které vůbec nikam nevedly. Příliš mnoho informací o Krkavci a příliš málo o hlavní hrdince Laye.
První díl byl za mě nejlepší.

Atlantis
22.09.2020 4 z 5

Čtení třetího dílu u mne zpočátku hodně ovlivnila dvojka. Ta mne z velké části nebrala a měl jsem pocit, že začátek Smrti před branami se hodně vleče v podobném duchu. Elias i Laia byli neskutečně otravní, pořád někdo fňukal a přešlapovalo se na místě. Pak se ale děj rozjede, nabere rychlost jako lavina a parádní čtení je na světě.
Kapitola sama o sobě jsou části věnované Krkavci. Kdyby mi někdo řekl, že je napsal jiný autor, tak bych ani nebyl překvapený. Kolem Heleny se pohybují mraky zajímavých postav, všichni intrikují, nebojí se navzájem podrážet... no prostě takové Trůny pro mladší.
Smrt před branami mne zpočátku unavovala, ale ve finále šlo o příjemné čtení. Ale doufám, že příští díl bude poslední.

kikidok
01.09.2020 3 z 5

Pro mě byl třetí díl série bohužel velkým zklamáním. První a druhý díl mě od první do poslední stránky bavil a nemohla jsem se od něj ani odtrhnout. Bylo to velmi čtivě napsané a oba díly ode mě dostaly 5*.
To se bohužel o třetím dílu říct nedá. Moc jsem se do děje nezačetla, na kapitoly Eliase jsem se vyloženě netěšila, protože to bylo furt to stejné a prostě nudné. Ani z částí, které měly způsobit WOW efekt jsem nebyla nadšená. Řekla bych, že to byla taková průměrná knížka - nevyčistí ale ani nepoškrábe. Bohužel mi autorka ukázala, že to umí líp.

marprot
30.07.2020 5 z 5

Napínavé pokračování, všechny dějové linie byly vyvážené. Knížku jsem měla velmi rychle přečtenou. Těším se na závěrečný díl, ale upřímně mě zajímá, jak se autorce podaří takový obsáhlý děj elegantně uzavřít.

Luccinda
29.07.2020 3 z 5

Třetí díl série Jiskra v popelu pro mě byl, bohužel, velkým zklamáním. Nadšení, které jsem pociťovala při čtení prvního a druhého dílu, se u Smrti před branami jaksi nedostavilo. Nutno podotknout, že Smrt před branami jsem četla s velkým odstupem od prvních dvou dílů, z čehož můžou (ale nemusí) pramenit potíže, které jsem s knížkou měla.

Stejně jako předchozí díly je i Smrt před branami vyprávěna z pohledů vícero postav, jejichž kapitoly se pravidelně střídají. Dříve jsem to považovala za jednu z předností celé série, ve třetím díle to bylo spíše na škodu. Kapitoly z pohledu Laii pro mě byly neskutečně zmatené, hrdinové se neustále přemisťovali z místa na místo a jediné „velké“ odhalení, které ve spojitosti s Laiou přišlo takřka na konci knížky, jsem odhadla dobrých 100 stran dopředu. Kapitoly Eliase byly na druhou stranu příšerně monotónní, autorka stále dokola omílala ty samé myšlenky a z Eliase se v podstatě stal hloupý a neschopný ufňukánek. Jedinou světlou stránkou na celé knížce se tak staly kapitoly Heleny, která od prvního dílu zaznamenala obrovský vývoj a v průběhu čtení jsem si jí dokonce oblíbila.

Mám pocit, že postupem času tato série úplně ztratila kouzlo a atmosféru prvního dílu. Jiskra v popelu byla něčím výjimečná, zamilovala jsem si to originální prostředí připomínající Římskou říši a autorka mě dokázala hned od prvních stran vtáhnout do děje. Tady jsem se většinu času jednoduše nudila. Dějové linky byly strašně rozvleklé, příběhu chyběl spád, neustále jsem se ztrácela postavách. Kvalitu celé tetralogie v mých očích snižují také nadpřirozené bytosti, kterých už sem autorka nacpala až příliš.

Přestože u mě převažuje zklamání, do závěrečného dílu se určitě plánuji pustit. Doufám, že si pro nás autorka připraví uspokojivé zakončení.

tadzi
17.06.2020 5 z 5

Vynikající. Trochu jsem měl obavu, že jakmile se vydáme na cesty, upadne série do nudy a předvídatelnosti, ale opak je pravdou.

kurama45
28.04.2020 4 z 5

Prvých 100 stránok mi prišlo nevedno prečo úplne fádnych a prázdnych. Potom sa to asi rozbehlo a nedokázala som knihu odložiť z ruky.
Oproti iným fantasy pre mladých tu nenájdete typický milostný trojuholník, ani hlavnú hrdinku, či hrdinu, ktorý v sebe objaví superschopnosti a spasí svet, ktorý sa rúti do záhuby, čo je len a len plus, klišé mám už plné zuby. Navyše ani jedna dejová línia ma nenudila a postavy neboli čiernobiele.

MišelFly
16.03.2020 5 z 5

Doporučuji! Kniha mě velmi překvapila. Měla jsem několik verzi jak se bude příběh ubírat, ale úplně to dopadlo jinak než jsem čekala.

Irimie
30.12.2019 4 z 5

Nečetla se mi tak dobře jako první dva díly, hold ta časová prodleva udělala svoje, ale rozuzlení příběhu bylo famózní. Rozhodně to není předvídatelné.

jana4920
26.11.2019 4 z 5

chvílemi se kniha dost táhla, sice se tam pořád "něco dělo", ale už mě začaly některé postavy štvát. Každopádně další díl si nenechám ujít....už jen abych věděla jak to dopadne

lucie2371
24.11.2019 5 z 5

Jedním slovem famózní! Hodně napínavé, plno zvratů ☺️ Těším se na poslední díl! Už aby vyšel!

zinon
21.11.2019 5 z 5

Opět jsem si příběh náramně užila a moc se těším, co nás čeká v dalším díle. Jak čtu komentáře níže, tak jsem asi jediná, které linka Heleny zajímá asi nejméně :) Já neměla problém se začíst a knížku jsem přečetla za 2 dny a nejraději bych se vrhla na další díl. Všechny tři díly jsem četla hned po sobě...takže se člověk dobře orientuje a všímá si víc detailů. Jen si říkám jestli tuto sérii dokáží tolik ocenit i náctiletí....já už v této kategorii nejsem dávno a kniha mi přijde už více dospělá :)