Ještě že nejsem kat

Ještě že nejsem kat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195379/bmid_jeste-ze-nejsem-kat-hSP-195379.jpg 4 337 80

Dobrodružný detektivní příběh, který se odehrává v renesanční Praze. Román vznikl na podkladu autorovy stejnojmenné divadelní hry. Nabízí plno zvratů, napětí, ale i zábavných situací a nečekané rozuzlení. Hlavními hrdiny nejsou detektivové, známí z jiných Vondruškových románů, ale zdánlivě nesourodá trojice hrdinů –staroměstský rychtář, katovka a zběhlý student teologie. Součástí knihy je jako bonus i CD s písněmi v renesančním duchu Petra Traxlera z divadelních her V. Vondrušky Ještě že nejsem kat a Gaudeamus konšelé.... celý text

harena
12.01.2020 4 z 5

Čas od času si ráda přečtu historickou detektivku od pana Vondrušky, tentokrát se odehrává v renesanční Praze. Jako všechny jeho detektivky je i tato lehce psaná, děj zajímavý a protože charakter a povaha lidí se ani po stoletích nemění, setkáme se se zloději, ctižádostivci, co jdou přes mrtvoly, vrahy, čestnými lidmi, pak také samozřejmě s láskou, nenávistí atd. Dobře čtivá, zábavná detektivka, z které vám nevstávají vlasy hrůzou na hlavě.
Nesmím zapomenout na velké poděkování za písně z divadelních her pana Vondrušky od Petra Traxlera na přiloženém CD !!!

Pavelpi
01.01.2020 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha s novými aktéry vyšetřování.Řekl bych,že se docela povedla.Má to spád i logiku a závěr jako vždy překvapivý a perfektní.

Dela111
12.12.2019 5 z 5

Toto je historická detektivka se zdánlivě jednoduchou zápletkou, ale po první vraždě následují další zločiny a rozmotat to celé zas tak jednoduché není.
Kniha je napsaná v humorném duchu se spoustou zábavných situací, především špičkování konšelů mezi sebou je úsměvné. Když jsem četla o intrikách na radnici, podplácení, různých dohodách a o malicherných hádkách, napadlo mě, že lidská povaha se ani napříč staletími moc nemění ;-).
Příběh je napsaný lehce, s nadhledem a mě pobavil.

Peleus
25.06.2019 2 z 5

Shodou okolností jsem četl danou knihu těsně po jiném díle Vlastimila Vondrušky - Znamení Jidáš. A nestačil jsem se divit autorovým recyklačním schopnostem!

Opět záletnický švihák, který nenechá žádnou sukni na pokoji, přičemž se nositelky sukní samy rády otočí a toužebně povzdechnou.
Opět mírně od reality odtržený zástupce církve svaté, jenž nezná jiného slova než "inkvizice".
Znova vyšetřování ve stylu Rychlých šípů, kdy se všichni scházejí u číše vína, medoviny či buchet, aby se rozebraly dosavadní poznatky z vyšetřování.
Několik historických zajímavostí, aby autor dokázal, že o tehdejších poměrech něco ví. Bohužel celý pokus o navození atmosféry troskotá na nedodržování hierarchických vztahů. (Je hezké vědět, že osoba snížená na cti stojí před konšely na vlčí kožešině, avšak je stěží uvěřitelné, že si titíž konšelé nechávají od takovéto osoby ve výsledku poučovat a vodit za ručičku jako v knihách o Herculu Poirotovi.)

Nechápejte mě špatně! Kdybych na Ještě že nejsem kat narazil, aniž bych před pár dny dočetl Znamení Jidáš, zasmál bych se naivitě, přimhouřil oči nad zápletkou a konstatoval, že na dovolenou dobrá volba. Jenže zcela subjektivně nemám rád, když autor vykrádá sebe sama (včetně stejných jmen typu Křivák a Světlana).

Jestliže patříte k věrným čtenářům p. Vondrušky, klidně si knihu pořiďte. Zřejmě vás bude bavit, neboť se zdá, že nabízí přesně to, co se od autora očekává a co čtenářům dlouhodobě skutečně dopřává.

SSTknihy
25.06.2019 3 z 5

Pokud si chcete u čtení odpočinout, pobavit se, užít si trochu romantiky a ještě potrápit šedou kůru mozkovou, pak jsou knihy pana Vondrušky sázkou na jistotu. Tahle nepatří do žádné slavné série a musím říct, že snad proto se mi líbila o kousek víc, než mnohé s Oldřichem z Chlumu nebo pánem z Dobronína. Na letní odpoledne rozhodně fajn čtení.

maateeo
14.03.2019 5 z 5

Zajímavé čtení a dobrá zápletka.

jaroiva
30.12.2018 5 z 5

Kdo provede popravu, když je kat mrtvý?
Chvílemi to bylo tak napínavé, že se nedalo přestat, ke konci už mě to až tak nebavilo, celé vysvětlování mi už připadalo zdlouhavé, ale celkově je to podle mě jedna z nejzdařilejších detektivek p. Vondrušky.
Osvěžující pro mě bylo, že jsem se dostala zase k jiným hrdinům než Jiřímu Adamovi. Řekla bych, že tento příběh je asi tak dobrý jako nejlepší kousky s Oldřichem z Chlumu.

alenkacermi
15.12.2018 5 z 5

Tentokrát příjemně strávené večery se zcela neznámými hrdiny. Klasický Vondruška. Mohu jen doporučit.

Ketrin.TR
23.10.2018 4 z 5

Voňavá medovina, hříšné Staré Město, jáhlová kaše, palečnice, síla církve... Když čas od času dostanu chuť na nějaké to středověké čtení, pan Vondruška je jasnou volbou; jeho čtivé, napínavé a veselé knížky nikdy nezklamou. U této jsem měla trošku zezačátku problém se začíst, ale pak už se jen vezete na vlně historie, kdy před vámi doslova ožívá stará minulost. Moc příjemné čtení.

Miliarda
16.09.2018 4 z 5

Skutečně jedinečná detektivka z prostředí středověké Prahy. Zejména popis života středověkých měšťanů a středověká atmosféra z knihy doslova dýchající jsou hlavními klady této zajímavé detektivní knihy. Děj docela svižně odcípá, avšak první polovina knihy je na můj vkus docela rozvláčná. Odhalení pachatele neurazí ani nenadchne, ale celkově se jedná o velice příjemné oživení detektivní knižní "scény" a rozhodně se nebudu bránit četbě dalších knih od Vlastimila Vondrušky.

Trixina
02.05.2018 4 z 5

Přečetla jsem hodně knih z této série kde vystupuje sympaťák Oldřich z Chlumu ( nevím proč si ho představuju jako Paula Newmana? ), ale tato kniha je zatím mojí nejoblíbenější. Je srozumitelně napsaná, má zajímavý děj a skvěle popisuje jak to tehdy vypadalo.

babystar
16.03.2018 4 z 5

Čtivá historická detektivka, ale jak znám názory pana Vondrušky, určitě chtěl ukázat něco víc než život v renezanční Praze. Podle mne je příběh ukázkou toho, že lidská povaha se po staletí nemění, jen se mění historické kulisy. Stále se objevuje ta šílená beznaděj "obyčejných" lidí, kteří se stali hříčkou v rukách těch mocnějších. Ti jsou schopni jít doslova přes mrtvoly, aby si uchovali své postavení nebo "zamázli" svá provinění. A naivní "slušňáci" (písař Ondřej), či nešťastníci, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě (biřic Zlámal, student Petr, kat Kubeša) mají smůlu...Příběh měl samozřejmě dobrý konec. Díky "prefíkanosti" Petrových přátel a Petra samotného bylo zlo potrestáno. Kéž by to ve skutečném životě bylo také tak!

Petass
12.03.2018 3 z 5

Přečetla jsem jich už několik, baví mě to víc, než krvavé severské detektivky, i přesto zidealizované prosluněné prostředí, jednoduché postavy, stále stejné schéma a místy trapný humor. Čtu různé věci a jednou za čas tohle nezaškodí... Tenhle příběh se mi líbit o něco víc, než ostatní, protože pro mě odkrýval něco nového - katy a jejich postavení. Jinak klasický Vondruška některými milovaný, jinými zatracovaný. Jsem někde uprostřed... K vodě, nebo na hory dobrý.

Klarinecka
24.02.2018 4 z 5

Bylo to pěkné, ale když já miluju Oldu z Chlumu :) Takže za čtyři hvězdičky :)

PepaK.
30.12.2017 5 z 5

Krásna kniha kterou jsem si vychutnával do poslední stránky. Postavy příběhu jsou velmi sympatické a asi jim není co vytknout. Možná se dočkáme dalšího příběhu a začne nám nová série. Předem už se těším.

NymphMaeve
08.11.2017 5 z 5

Samostatný román mimo série, který mne zaujal už svým názvem. Začetla jsem se do něj okamžitě a i když to není klasická detektivka, na kterou jsme od mistra Vondrušky zvyklí, je to stejně čtivé. Sice jsem konec přibližně tušila asi od poloviny, stejně se mi nedařilo odtrhnout a dočetla jsem to jedním dechem. Prostředí vykreslené skvěle, hlavní postava Petra velmi charakterově zvláštní, přesto mi tam něco malého nesedělo a upřímně jsem na to nepřišla. Navíc kniha s úžasným bonusem - hudebním CD jakou součástí knihy, opravdu potěšila.

petrxx11
27.08.2017 4 z 5

Takové poněkud odlehčené čtení. Petr svolil stát se katem opravdu rychle. Láska na první pohled ke katovce jistě mohla hrát velkou roli, ale z budoucího mnicha katem takovým tempem? Nepodceňujme tehdejší předsudky. A konšelé jistě nemohli hodnotit jen to, jak je gramotný. Musel by prokázat i znalost svého řemesla, kterou měl nulovou. Takový Jan Mydlář byl rovněž původně "laikem", ovšem jako magistr lékařství měl znalosti anatomie, které jako kat mohl využívat.
Je to taková trochu pohádka, blíž než k Oldřichovi z Chlumu to má k Fiorelle, ovšem postrádá půvab dětských (resp. pubertálních) vyšetřovatelů. Ale reálie jsou popsány dobře a Vondruška psát umí. Dávám čtyři hvězdičky.

Kerberos
19.06.2017 4 z 5

Pěkný příběh o katech a jejich postavení v společnosti.

Tevik
07.05.2017 5 z 5

Moc pěkně a čtivě napsaná detektivka.

Lenka4
19.03.2017 4 z 5

Sympatické je, že pan Vondruška umí psát detektivky, které sice obsahují různé mordy i mučení, ale nevyvolávají hrůzu. Ač se jedná o příběhy z historie, jejich protagonisté by se se svými charaktery a způsoby jednání neztratili ani v dnešní době. Jen ti kati by se museli rekvalifikovat.