Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23005/bmid_jeden-den-ivana-denisovice-a-jine-p-7Nb-23005.png 4 225 32

Kniha zpřístupňuje mladým čtenářům nejlepší zatím Solženicynovy novely a povídky Jeden den Ivana Děnisoviče, Případ na stanici Krečetovka, Matrjonina chalupa, Ve vyšším zájmu. Přibližuje jim autora, který zejména Jedním dnem Ivana Děnisoviče vyvolal světovou pozornost, stal se zvláště doma terčem protikladných kritik a získal si pevné místo v soudobé sovětské literatuře nehonosností a bezprostředností svého projevu i odvahou zachytit realitu zjevů a lidí právě takovou, jaká je.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Svět sovětů

Odin den´ Ivana Denisoviča , 1962

Marbo
07.10.2014 4 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a Matrjonina chalupa jsou velice vydařené povídky ( prvně jmenovaná spíše z historického hlediska, druhá imho patří k nejlepším ruským povídkám vůbec ), zbytek mne nijak zvlášť nezaujal.

FillisDilla
12.01.2014 3 z 5

Je otázka, jak knihu hodnotit. Z hlediska literární výpovědi se určitě jedná o výjimečný (a výjimečně odvážný) kus. Co se však kvality týče, Složenicyn silně pokulhává. Výsledné hodnocení je tedy určitým kompromisem mezi těmito dvěma póly. Mezi dokumentární a literární kvalitou tohoto díla. Mezi tím, co jsem si z knihy vzal a tím, jak se mi četla. Ve zkratce.

MATY-sek
26.12.2013 4 z 5

Zajímavá kniha, poutavé čtení, nicméně trošičku mě to zklamalo - očekával jsem od toho více. Dříve jsem četl od stejného autora knihy Souostroví Gulag a v těch byly hrůzy sovětských koncentračních táborů a vůbec celé té vražedné mašinérie líčeny o dost podrobněji a drsněji. Když bych to mohl srovnat se Souostrovím Gulag, tak Jeden den Ivana Děnisoviče je proti tomu popis běžného dne chlapce někde na chmelové brigádě... i když to musela být ve skutečnosti nepředstavitelná hrůza...

Evus
11.12.2013 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, ale dávám 4*, jelikož na mě nezapůsobila tak, jak jsem očekávala. Věřím, že být v gulagu muselo být peklo na zemi, ale z knížky mám dojem, jako by si žili celkem slušně, jen to jídlo mohlo být lepší. Teď se chystám na Krále Krysu, tak jsem zvědavá, jestli předčí moje očekávání

Nick269
28.02.2013 3 z 5

Kniha se

antonio13
21.01.2013 5 z 5

Velmi poutavě napsán...vlastně jeden den věznění v Gulagu.

Alix
04.12.2012 5 z 5

mgeisselreiter: Povídková kniha se jmenuje Ve vyšším zájmu. Vyšší princip je povídka Jana Drdy.

mgeisselreiter
04.12.2012 4 z 5

Úvodní povídka Jeden den... je autorova prvotina, další 3 povídky jsou obsažené ve sbírce Vyšší princip, kterou jsem četl před touto knihou. Hodnocení knihy tedy 80%. 4.12.2012.
Oprava: Samozřejmě jde o knihu Ve vyšším zájmu, napsal jsem to v rychlosti z nepozornosti. Děkuji za upozornění.

nightlybird
16.07.2012 4 z 5

Solženicyn byl poněkud rozporuplná osobnost - jako ostatně řada jiných (v Rusku i u nás) si lebedil v bahýnku socializmu, dokud mu neujela huba a neotřel se o Stalina. To mu umožnilo seznámit se s odvrácenou stranou této ideologie a prozřít.. Tuto několikaletou zkušenost zužitkoval ve své prvotině, která založila jeho spisovatelský věhlas. Jeho Ivan si vlastně v lágru docela klidně žije, je to sice nepohodlné místo, nic moc, ale když v tom člověk umí chodit a nevystrkuje zbytečně hlavu, dá se to docela dobře přežít. Chápu, že pokud chtěl vůbec něco o tom prostředí napsat a vydat, musel se držet při zdi (taky by mohl šupem mašírovat zpátky). Víc se mi proto líbí Matrjonina chalupa, v té je víc podle mne vidět to přežívání v beznaději, ta bezmoc a rezignace, poddání se osudu a mizérii žití, které ve svém důsledku udělalo z „ruského bohatýra“ uťápnutou postavičku schopnou přežít všechno, co život pod rudou knutou přináší a ta skloněná hlava a shrbený hřbet naopak umožnila mocipánům držet otěže moci celá ta léta.

Peggy Sue
15.07.2012 5 z 5

Úžasná kniha. Jen lituji, že jsem ji nepřečetla dříve. Protože bych jela do Ruska obejmout pana Solženicyna za to jaký je to pašák.

DustinMind
25.12.2011 4 z 5

Původně jsem plánoval, přečíst si pouze samostatnou vazbu Ivana Děnisoviče, ale nakonec jsem popadl i svazek jiných povídek. Hodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami je zde otazník, ale né zas takový, který by vás měl tížit. Povídky mají svůj smysl, své kouzlo a proto je důležité, koho se jak zmocní.

Livien
19.06.2011 4 z 5

Řekněme, že Jeden den Ivana Děnisoviče nejsou povídky, které si potrpí na přehnaně dobré konce.