Jeden den Ivana Děnisoviče

Jeden den Ivana Děnisoviče
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519631/bmid_jeden-den-ivana-denisovice-ibl-519631.jpeg 4 1746 1746

Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Один день Ивана Денисовича , 1962

Pebra
12.06.2024 5 z 5

Člověk se umí proměnit v živočicha o tom žádná, ale tady jde i o to, že při tom všem zůstal člověkem a všímal si neuvěřitelných detailů, které ho zachovaly při lidském životě a dokázal cítit radost. Jinak je samozřejmě pekelné, co dokáží lidi dělat lidem.

evickakyticka
04.06.2024 2 z 5

Tak já teda nevím. V knize se popisuje sice jen jeden den, ale přišlo mi, že se omílá pořád to samé dokola. Pořád samé jídlo, prohlídky, obavy o zavření na "samotku". Nechtěla bych tam být byť jen jeden den, to chápu . Ale jsou i jiné knihy na toto téma - a lépe zpracované. Nudila jsem se a poslední strany jen letmo pročetla.

shnilaspageta
16.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Poněkud mrazivé svědectví o pobytu v lágru... na druhou stranu, já osobně jsem zamyslil, jak je krásné radovati se z maličkostí. Odkazuji na radost, jenž prožívá Ivan Děnisovič po tom, co mu Cézar věnoval svůj podíl chleba a teplou šlichtu.

Ema22
26.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Věcný popis strastí a nelidských podmínek v táboře nucených prací mě nechal zvážit 200, pak 300 gramů chleba na den. Myslím si, že je má představa o gulagu zcela povrchní, neměla jsem sílu domýšlet všechny detaily. Vůbec si nedokážu představit, že bych tam zvládla pár dní fungovat. Ještě teď mi mrazí, zážitek je silnější o vědomí, že Solženicyn popsal své zkušenosti.

Jochen77
09.02.2024 3 z 5

Během čtení máte neustále hlad, je vám zima a nejradši by jste si zapálili. Nechápu jak takhle mohli lidé v lágrech přežít třeba 10 let...v tom lepším případě. Prostě neskutečný, chlap bojuje za vlastní zemi, je zajat, uteče ze zajetí, ale vlastní ho poté odsoudí a zavřou bo určitě pracuje pro Němce. Tohle prostě nevymyslíš a i tak ti lidé byli schopni ve výkonu trestu i po něm dál žít. Prostě měli tu chuť dál žít...

Gimli
21.01.2024 4 z 5

Mrazivě příjemný den.

Nymfadora
06.01.2024 2 z 5

Ech...
Kniha je napsána velmi srozumitelně a dosti jednoduše, ale naprosto suše. :(
Hrůzy, které vězni zažívali v lágrech, se mě tak nějak nezvládaly dotknout samy od sebe a já si musela připomínat, o čem že to vlastně čtu. Což protáhlo čtení téhle útlé knížečky na několik TÝDNŮ. ( A to má cca 200 stran...)
Takže, pokud z toho chcete tahat fakta, je suprová, (otázkou ale stále zůstává, jak moc je to důvěryhodný pramen - co vše si Solženicyn "přibarvil"); ale pokud čekáte něco co "poučí i pobaví," tak zvolte raději jiná dílka. :))

tittanie
16.11.2023

Myslím si, že je to první kniha od ruského autora, od kterého jsem něco četla. A musím se přiznat, že asi nevím, co napsat.
Bylo to zajímavé, tématika komunistických vězňů mě zajímá, ale přišlo mi, že kniha byla napsaná tak nějak suše.

JohnMiller
16.11.2023 5 z 5

Hlavná myšlienka je geniálna. Zachytiť jeden všedný deň väzňa, ktorý si odpykáva trest v neslávne známom systéme trestaneckých táborov v Sovietskom zväze - v Gulagu. Výpoveď je o to silnejšia, že sám autor Alexandr Isajevič Solženicyn prežil v týchto neľudských podmienkach 8 rokov a postaral sa o to aby sa na nespravodlivosť tohto šialeného režimu nezabudlo. Preto autorovi úplne dôverujem v autentickosti diela a verím, že si nič neprikrášľoval ani neidealizoval. Ide o surový kus reality vtesnaný do novely, ktorý ale prekvapí absenciou emócií. Na takéto tragické udalosti by sa nemalo zabúdať a z času na čas je dobré si ich aj pripomenúť, aby sa raz náhodou nestalo to, že sa budú v budúcnosti opakovať.

LukasB.453
12.07.2023 5 z 5

hrůza lágru a sovětského svazu celkově z pohledu nikoli intelektuála nebo hrdiny, ale z pohledu prostého slušného člověka, vesnického malého zemědělce a řemeslníka. ano, z pohledu toho, jehož jménem se ten obludný byzantský režim zaštiťoval a kterému nejvíc ublížil.

Valikcz
08.07.2023 4 z 5

Začátek knihy mě nadchl, vtáhl mě do děje a byla jsem zvědavá na pokračování. Bohužel tak v polovině jsem se začala ztrácet a bylo těžké se na děj soustředit.
Určitě ale knize nevyčítám, že by v ní nebyla zápletka, nebo byla nezajímavá. Takový postup děje mi dodával na uvěřitelnosti, že takto skutečně vypadal ten jeden den, který byl monotónní, jako každý jiný.

KadetJaina
01.07.2023 3 z 5

Konečně jsem dohnala jednu z klasik, ale nejsem z ní nijak nadšená. Velmi suché, velmi k věci, člověk si nějakou představu o životě v táboře udělá. Nečetla jsem to vyloženě na sílu, ale ani mě to moc nebavilo.

changaj
18.06.2023 5 z 5

Největší sílu vidím v té strohé až deskriptivní reportážní formě. Žádné hluboké úvahy, politika naprosto okrajově... o to údernější je vyznění.

denoush
13.06.2023 3 z 5

Knihu jsem nedočetl, protože mi přišel autorův styl extrémně nudný. Ale jelikož jsem měl z knihy referát do školy, tak jsem si našel film Jeden den Ivana Děnisoviče, a ten mě překvapivě bavil. Takže po dějové stránce je tahle kniha skvělá, jen styl psaní mi neseděl.

misssicccka
15.04.2023 5 z 5

Jako vzdy skvele.
A audiokniha bezvadna a vytecna.

Zahonek
24.02.2023 5 z 5

Kdysi jsem od Solženicyna četl Souostroví Gulag a bylo to poněkud rozsáhlé a náročné čtení. Jeden den Ivana Děnisoviče je oproštěn od zbytečných popisů a nudných pasáží a nabízí jen to podstatné ze života vězně pracovního tábora.

Kabuky
01.01.2023 5 z 5

Perfektní čtení.

Hnaty
06.11.2022 2 z 5

Pardon, ale mě dílo neskutečně nudilo.

sgjoli
23.10.2022 4 z 5

Vyposlechnuto jako audiokniha.
Tohle je jedna z těch knih, kterou jsem si chtěla přečíst už od dob svého studia na gymnáziu. Nějak to na mne tehdy během hodin literatury zapůsobilo. Ale dostala jsem se k tomu až teď ve formě audioknihy, kterou skvěle namluvil Miloslav Mejzlík. Jeho přednes hodnotím velmi vysoko. Způsob, kterým to vyprávěl, mne do příběhu vtáhl raz dva a vlastně i díky němu jsem to v práci vyposlechla na dva zátahy. Příjemný hlas, skvělý přednes, dobře doplněný o zvukové předěly.
I po obsahové stránce to bylo dost zajímavé - a především teda dost smutné a drsné. Na jednom dni jednoho odsouzeného čtenář, resp. posluchač poznává tíživé události vězňů odsouzených do pracovního lágru. A přitom je to vyprávěné s takovou lehkostí, jako by se to snad ani v lágru neodehrávalo.
Přiznávám - neumím říct, jak by na mne kniha zapůsobila, kdybych ji četla v papírové podobě. Ale ten poslech byl skutečně působivý a mně z toho příběhu vlastně bylo svým způsobem smutno, na jak hrozné věci si lidé žijící v těchto táborech museli zvyknout, aby vydrželi své tresty (mnohdy zbytečně přísné za naprosté maličkosti.
Za sebe určitě mohu doporučit.

666Jitka
15.07.2022 5 z 5

Je tomu něco málo přes rok , co jsem tuto knihu s mrazením v zátylku přečetla. Nyní jsem si příběh vychutnala jako audio verzi ve výborném podání Miloslava Mejzlíka. Popis jediného dne stráveného v "táboře" za něco, co I.D.Šuchov neudělal, nám dává nahlédnout, jak to v takových zařízeních chodilo, jak zdánlivé maličkosti udržovaly člověka při zdravém rozumu a dávaly mu naději, že tento zlý sen snad nějak přežije. Kniha člověka donutí k zamyšlení nad vlastním životem plným plýtvání, absurdností toho, čemu říkáme problémy, nesnáze a trápení. Nevážíme si života a toho, že máme všeho dostatek, netrpíme hlady ani zimou. Je dobré si čas od času takové knihy přečíst a nezapomínat.