Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/613/bmid_je-to-i-muj-zivot-E18-613.png 5 1641 471

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí – jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

jisimi
14.02.2016 5 z 5

Nádherná kniha, ani chvíli jsem se nenudila. Neuvěřitelný příběh plný emocí. A jak je u autorky zvykem, velký nečekaný zvrat na závěr!

jasmína
02.02.2016 5 z 5

Síla, co víc k tomu napsat. U konce jsem brečela, přiznávám a nestydím se za to.

Zajímavé téma, jak už je u autorky zvykem. Pohled ze srrany zdravé a nemocné dcery, pocity rodičů, no pohodová kniha to rozhodně není, ale velice zajímavá.....

I_love_books
29.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Především ten konec byl skvělý, ale s ním i zbytek knihy, jen jiným způsobem. Kniha je napsaná velmi poutavě a odrážejí se v ní snad všechny možné emoce - skvěle popsané emoce. Chvílema může kniha připadat někomu nereálná a přehnaná, ale ona je reálná, jen si to někteří nechtějí přiznat. To, že je kniha psaná z pohledu několika osob, je velice dobře, protože jen tak se můžeme dostat opravdu do děje, jen tak můžeme některé věci pochopit - a díky tomu vše prožíváme ještě silněji.
V překladu by se sice našlo pár chyb, ale jsou jen občasné, takže se dají tolerovat.
Jedna z mála knih, která mě opravdu rozbrečela. Dávám jí pět hvězdiček, nic jiného si ani nezaslouží.

K.Lara
05.01.2016

U teto knihy jsem v sobe objevila emoce, ktere by snad ani nemeli existovat

Šánka
25.12.2015 5 z 5

Hluboký, a také velmi smutný příběh, který rozjitří city a vyvolá emoce, je vyprávěný z pohledu několika hlavních osob, což ještě zvyšuje naléhavost otázek a rozdílnost odpovědí na ně. Jodi P. má dar otevřít několik kontroverzních témat, ve kterých se otázka etiky a morálky nemusí vždy shodovat. Vlastně jsem chápala Saru jako matku, která chrání nejvíc to své nejzranitelnější, těžce nemocné dítě, ale zároveň jí uniká vše ostatní, a to jsou její dvě další děti.
Závěr knihy mě zaskočil i rozbrečel, ale i tak doporučuji. Krásná kniha.

Kacuss_
23.12.2015

Viděla jsem poze film a byla jsem z něj opravdu nadšená. Příběh je však velmi smutný občas i slzička ukápla...Bohužel to je pouze realita. Moc se těším až si pořídím i knihu a znovu se ponořím do děje.

Jass
19.11.2015 5 z 5

Film jsem viděla dřív než knihu a i když film možná pro některé končí logičtěji, já tohle vyústění čekala i ve filmu... SPOILER Anna prostě žila i zemřela pro svoji sestru - přijde mi, že tahle věta prostě celou knihu nejlépe vystihuje KONEC SPOILERU Všichni vypravěči byli zajímavý, jak příběh Cambella a Julie, tak dilema rodičů, pohled samotné Anny... Ale jako opravdu tragickou postavu jsem vnímala Jesseho, bylo mi ho vážně líto, i když to samozřejmě neospravedlňuje to, co začal provádět...

buschka
08.10.2015 4 z 5

Velmi silný příběh, kde se neubráníte slzám. Závěr je excelentní.

niknikita
08.10.2015 5 z 5

Místy mne až mrazilo a uvědomila jsem si krutou realitu nemoci v plné nahotě.
Jodi Picould přidala k tématu i příběh Cambella a dala tím knize další skvělý rozměr.

wooloong
26.09.2015 5 z 5

Tahle knížka mě natolik chytla, že jsem ji zhltla za jediný den. Náročné téma a těžká dilemata jedné rodiny byly zpracovány na jedničku.

Eleanorra
09.09.2015 4 z 5

Několik závažných témat spojených příběhem rodiny bojující o záchranu života nemocné dcery. Hlavní téma se dotýká otázky, jak daleko zajít při záchraně života a je-li ještě vůbec morální diktovat si genetický profil dítěte, které má posloužit jako dárce pro nemocného sourozence... Je to rozhodnutí připomínající sofiinu volbu, zachránit jedno (možná) a zanedbat výchovu či dokonce ohrozit život zbylých dětí...? Každopádně, jak v životě není nic jisté, tak ani v této knize a vše se může v setině sekundy změnit.

Krásný epilog:
Když kolem mne po chodníku
jak mihotavé plameny života
procházejí lidé,
zapomínám na svůj smutek,
na to prázdno v souhvězdí,
na místo,
kde bývala hvězda.
D. H. Lawrence

milacicka
05.09.2015 2 z 5

Tak myslím že dál už se opravdu neprokoušu.. Peru se s knihou už skoro měsíc a nejsem ještě ani v půlce.. :( Kniha není taková jak jsem si představovala.. Tak že pro mě veliké zklamání..

Ankavi
31.08.2015 5 z 5

Po delší době opravdu dobrá kniha, která mě vzala za srdce. Jistě, měla bych jí co vytknout - například určitou míru "balastu", který se týká hlavně Campbella, a místy zbytečné natahování děje. Ale vůbec to nakonec nevadilo - hodnotím ji vysoko. Etické otázky, které jsou vysloveny, lze jen těžko spárovat se jednoznačnými řešeními. Protože žádné řešení není správné. Někde uprostřed knihy sama Anna říká: I když vyhrajeme, vlastně nevyhrál nikdo - nebo tak nějak. A o tom celý tento příběh je. Jako matka dvou dětí jsem hodně soucítila se Sarou a naprosto ji chápala, i když se mně zdálo, že je někdy líčena jako spíše ta "zápornější" postava. Nicméně statečnost všech zúčastněných a samotný emočně velmi vypjatý závěr této knihy čtenáře smíří se smutným osudem, který nezbývá než přijmout.

Adissek
26.07.2015 5 z 5

Krásná knížka. Doporučuji

Týnušxxx
02.06.2015 4 z 5

Smutný příběh s velmi překvapivým koncem. Rozhodně doporučuji!

jitakonik
24.05.2015 5 z 5

Bohužel jsem viděla dříve film a to nejednou, kde na rozdíl od knihy je úplně jiný konec. Je to snad jediná kniha, která se mi líbí míň než film kde byl konec pro mě logičtější a víc "správný". Ale jinak super kniha vyvolávají spoustu morálních otázek, rozhodně doporučuji přečíst.

Sali88
11.04.2015 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla, a nějak se nemůžu vzpamatovat z toho konce. Nejdříve jsem byla v šoku, potom bych slzy asi nezadržela, ani kdybych chtěla. Smutná, ale krásně napsaná kniha. Líbilo se mi, že jsem poznala pocity každé z postav, jak danou situaci vidí. Život stále přináší zvraty, které člověk často ani v nejmenším nečeká, přináší těžká rozhodnutí, při kterých si člověk klade otázku, jestli vůbec existuje jediné správné rozhodnutí, a které to správné rozhodnutí je,

Ali1960
30.03.2015 5 z 5

Na tuto knížku určitě nezapomenu - téma, psychologie postav, nečekaný závěr...A právě ten závěr mi nedal spát... často přemýšlím, zda se dá OSUD obejít či obelhat ?SPOILER! Kdo měl větší šanci na život : Anna nebo Kate ? Logicky, prakticky, statisticky a nevím jak ještě 100% Anna . Jenže...? Vím, že je to jen emotivní smyšlený příběh, ale i v opravdickém životě to tak chodí.

Zorka
04.03.2015 4 z 5

Nejsem jako vy. To byla první kniha, kterou jsem přečetla od této autorky. Musím říct, že nasadila ostatním dílům poměrně vysokou laťku. Kniha Je to i můj život ji pro mě nepřeskočila. Sice tklivé téma, nicméně Annin záhadný právník se svým asistenčním psem a mnoho dalších zápletek mi přišlo spíše průměrných, skoro až "laciných". Dlouho jsem si říkala, že vybočím z pětihvězdičkových komentářů trojkou, za překvapivý konec jsem ve finále hvězdu přidala. Nicméně zůstává tam pro mě to "ale"...

PrincessAgnes
18.02.2015 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tahle kniha mě zas tak nenadchla, přílš časté střídání vypravěčů mi nějak nedělalo dobře a celkově mi přišla zbytečně zdlouhavá.

smrt zfilmováno nemoci soudní procesy sourozenci leukémie bezpráví

Jodi Picoult
americká, 1966