Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1643 1643

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

Neri
30.04.2014 5 z 5

Ke čtení této knihy jsem se odhodlávala hodně dlouho, nevyhledávám knihy o nemocných nebo týraných dětech, vím, že se takové věci dějí, ale vnitřně se s tím nedovedu srovnat. Ač jsem se všemožně snažila se při čtení obrnit proti náporu emocí, nešlo to, příběh celé rodiny a zejména síla a statečnost Anny mě zcela podlomily kolena.
Obdivuji autorku za způsob, jakým nám předkládá takové kontroverzní téma, jak nestranně dokáže přiblížit pocity všech zúčastněných. A konec? Strašný, nečekaný, ale který konec by v tomto případě byl ten správný a očekávaný?

kneslova
16.04.2014 5 z 5

Skvělá kniha, jakých je málo. Pro mě druhá nejlepší od autorky, i když každá z jejích knih je nadprůměrná. Není k tomu co dodat, naprosto nádherná poslední kapitola, kterou jsem si přečetla 2x za sebou.
Tak jako v opravdovém životě se bojíte jedné věci, upínáte k ní všechnu svoji pozornost a obavy a starost a stane se něco jiného, co by jste nikdy nečekali a ani by vás to nenapadlo.

jimbow
09.04.2014 5 z 5

Strašně emotivní záležitost - každý odstavec, každá věta. Jak můžu udělit šest hvězdiček?
Zaujala mě, kromě mnoha jiného, skvělá paralela s hašením požárů. Pravidlo "Bezpečnost záchranářů je důležitější než bezpečnost obětí." bylo dlouhou dobu mottem celého příběhu.
Jasně, konec je jako rána do hlavy, ale po chvíli si člověk uvědomí, jak celý příběh ještě umocnil a že autorka dobře ví, co dělá.

Ashlee7
01.03.2014 5 z 5

Jen málo které knize uděluji plný počet hvězdiček.. Zde jsem nemohla jinak. Velmi silný příběh, který ve mě zůstane. Na tuto knihu určitě nezapomenu.

IvcaK98
09.02.2014 5 z 5

Knížku jsem si vybrala, protože jsem viděla film a opravdu mě vzal za srdce :) Celou dobu jsem si myslela, že vím, jak to skončí a ono ejhle, vůbec to tak není. Nedokážu říct, který konec mi přišel lepší, jestli ten původní, nebo ten ve filmové verzi, každopádně příběh je to víc než silný a hrozně se mi líbil autorčin styl. Určitě to není poslední dílo, které od ní čtu :)

VladkaBU
18.12.2013 5 z 5

... moje třetí kniha od autorky a ve všech byl popsán soudní proces. Její příběhy se hezky čtou a mnohdy vhánějí slzy do očí. Stejně tak i tento, kde nakonec všechno dopadlo jinak, než by si rodina přála. Moc se mi příběh o Anně a Kate líbil.

Melindaaaa
08.12.2013 4 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekala.
Každopádně, jestli se to tak dá říct, tak jsem si čtení užila. Mám ráda, když jsou knížky vyprávěné z pohledu několika postav. Nevadilo mi ani, že se různě přeskakovalo z minulosti do přítomnosti. Asi nejvíc jsem si oblíbila postavu Briana. To je prostě takovej správnej taťka. Katein postoj k životu mi přišel taky moc fajn. Anna to občas trochu přeháněla, ale to je prostě daný tím, že je v podstatě ještě děcko a ocitla se tak trochu mezi mlýnskými kameny a neměla to nikdy lehké. Sára v těžké pozici matky...no neoblíbila jsem si ji, nemůžu říct, že s ní souhlasím, ale svým způsobem ji chápu a musím s ní soucítit v tom, jak se chovala. Celou dobu jsem se bála, že se snad nedozvím, jak je to s Campbellem a Soudcem. Jess a Julia příjemné doplňkové postavy.
Knížka se celkově četla fakt dobře a měla jsem náladu proložit dystopie a další žánry něčím ze života. A to tahle knížka splňovala dokonale. Téma bylo uchopeno podle mě moc dobře a autorka má můj obdiv. A ten konec...možná mě ukamenujete, ale myslím, že ten konec je takhle správný....

Petulik13
26.11.2013 4 z 5

Kniha -život rodiny- je celkem zdlouhavě popisovaná. Začátek mě moc nebavil. Zcela nepříjemně mě šokoval konec knihy(ikdyž takový je život)! Asi bych se již k ní nevrátila.

sumcicka
08.11.2013 2 z 5

Zajímavá kniha na zajímavé téma. Rozhodně jsem ji však nepřečetla jedním dechem - dost mě odrazovala postava matky, která mi byla nesympatická až protivná. Dalším důvodem, proč knize nemůžu dát více hvězd je její konec - lepší se mi zdála filmová verze.

SimonaS17
29.09.2013 5 z 5

Jodi Picoult je velice dobrá spisovatelka a její knihy mají něco do sebe. Zabývají se tématy, které jsou tak možné, že to člověku umožňuje se vcítit do postav. Tahle konkrétní kniha bylá úžasná. Očividně to je velice dobrý nápad, když si tohle dílo vysloužilo filmové zpracování. Přečetla jsem ji během necelých tří dnů, což také o něčem vypovídá. Kniha je tedy čtivá, zajímavá a s překvapivým koncem, což mě samotnou velice potěšilo. Musím se ale přiznat, že jsem na konci brečela, ale to u mě není nic divného. Knize dávám plný počet bodů!

Niki
25.08.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, zaskočilo mě jak to skončilo, dokonce jsem u konce brečela.

Ruxandra
21.08.2013 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned láska na první počtení;) Líbí se mi propracovaná psychologie postav a příběh vyprávěný z několika pohledů. Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih Jodi Picoult.
Po přečtení knihy jsem shlédla i film a ačkoli se mi líbil, velmi mi vadilo jak kompletně pozměnili konec o proti konci knihy. Konec filmu tak pěkně nevyznívá...

Jitush
05.08.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s originálním námětem a nečekaným koncem. Především se mi líbily pohledy všech postav na věc, člověk je pak začal více chápat. Navíc se mi v této knize nestalo, že bych chtěla něco přeskočit, žádné dlouhé nudné popisy apod. Kniha se četla skoro sama. :)

Luczynka
02.05.2013 4 z 5

Nejdřív jsem si nemohla zvyknout na vyprávění příběhu více postavami, ale nakonec právě to tomu dalo to kouzlo :) Knížka psaná neuvěřitelně čtivě a já ji měla za 3 dny přečtenou :)

simonabr
28.03.2013 5 z 5

Výborně napsaná kniha, autorka skvěle zachytila všechny postavy a nad osudem každé z nich se pak člověk musel zamyslet, už se těším na film.

hanap
08.02.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha ,silný příběh ,který nutí k zamyšlení, velký zvrat na konci ,kterého bych se osobně raději ušetřila

kamise
17.12.2012 3 z 5

Sugestivní příběh a rozporuplné téma (lékařská etika, genetická manipulace, dárcovství orgánů), viděné z pohledu různých postav a tudíž z různých perspektiv. Potud bych příběh pochválila, nutí k zamyšlení a je jasné, že zde nenajdeme žádné "správné" a "jednoznačné" řešení. Dojem mi ovšem velice pokazil konec ve stylu "deus ex machina" - vše se najednou samo vyřeší - působí zde násilně a tak trochu "přilepeně". Jako by autorka potřebovala knihu rychle dokončit a nic lepšího jí v tu chvíli nenapadlo. Tak trošku bulvární konec, který se ke knize nehodí....
Od autorky jsem četla další tři knihy, ke kterým nemám negativní připomínky. Za nejpovedenější považuji "Nejsem jako vy ", takže spíše doporučuji tuto knihu.

LadyDance
26.05.2012 5 z 5

Silný příběh, už od začátku mě to úplně dostalo. Zajímavé téma. Nevím kam se na Jodi Picoult hrabou ostatní spisovatelé. Tenhle příběh má v sobě všechno. Silné rodinné pouto mezi sourozenci, láska Kate a Taylora. Líbilo se mi jak se Picoult každé postavě věnovala. Od upozaděného bratra až k Anninému pravníkovi. Konec jsem probrečela. Anna se narodila, aby zachránila sestru - Anna zemřela a tím svou sestru zachránila.

Miru
04.04.2012 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh o životním boji rodiny poznamenané letitým stigmatem smrti. O boji, na jehož pozadí se odvíjejí soukromá dramata jednotlivých postav plná bezbřehé lásky, tolerance a velké míry nesobeckosti. A také o boji, který nemá jasných vítězů ani poražených...

charlinka
28.02.2012 5 z 5

Silný příběh s nečekaným koncem.Nutí k zamyšlení o životě a smrti....