Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1643 1643

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

Janeee
15.02.2015 5 z 5

Nádherná knížka. Má první kniha od této autorky a určitě ne poslední! :-)

BlackFun
21.01.2015 5 z 5

Krásný příběh, jak už bylo mnohokrát řečeno - na daný problém není žádná správná odpověď. Knížka se čte pomalu sama :) Závěr mě opravdu překvapil..

Kristyna2014
29.12.2014 5 z 5

Perfektní..nevím do které z postav se vžít dřív, všechny pozice jsou velmi zajímavé a důležité, nikdo nemůže mít správný názor, není zde žádná strana...

jana4550
05.12.2014 5 z 5

Krásná knížka, dobře se četla. Ze začátku jsem trochu tápala kdo je kdo, ale po ,,seznámení" s postavami je to bez problémů. Když jsem knihu dočítala upustila jsem nejednu slzu, takový závěr jsem nečekala. Po dočtení jsem si pustila i film, který mne velmi zklamal, zvlášť ten absolutně jiný závěr než v knize.

Toňula
12.11.2014 4 z 5

Opravdu pozoruhodná kniha, první, kterou jsem od autorky četla. Zajímavý způsob vyprávění i téma, příběh plný otázek, na které nelze jednoznačně odpověď a překvapivý závěr..

Sobotikova
05.10.2014 5 z 5

Tato spisovatelka si vybírá velmi specifická témata a zpracovává je velmi čtivým způsobem. Zatím mne od ní žádná knížka nezklamala a velmi se těším na její novinku Vypravěčka.
Co říci k této knížce, přečetla jsem ji jedním dechem a konec to je tedy psycho. Dlouho mi po přečtení ještě ležela v hlavě a bylo mi tak trochu smutno.

Adela.H
27.09.2014 4 z 5

Vypůjčila jsem si knihu na základě toho, že se mi moc líbil film. Kniha mě vtáhla do děje. Nejdřív jsem byla skeptická ohledně té změny vypravěčů, ale postupem času jsem si na to zvykla a ocenila to. Náhledy odlišných postav udělaly knihu zajímavější.
Já vím, že film se vždycky liší, ale tohle mi přišlo, že se hrozně moc liší, takže film i knihu beru jako úplně odlišné. Hlavně ten konec mě dostal.
Ale celkově mě kniha zaujala :-)

Nikolča
26.09.2014 4 z 5

Musím říct, že je to poprvé co se mi film líbil více než kniha. Je to hezká knížka to nenamítám, ale myslím si že film je o hodně hezčí.

Rinoa18
11.09.2014

Právě jsem dočetla. A asi ji nebudu hodnotit na stupnici od jedné do pěti. Prostě nevím, jak bych to udělala.

Co jsem tak četla, autorka je typická tím, že si pro své příběhy vybírá velmi závažná témata a ta se pak snaží nějak rozřešit. Jinak to nebylo ani tady. V podstatě to bylo celé o hledání té odpovědi, nějakém rozumném řešení ve velmi obtížné situaci, která přetrvává už velmi, velmi dlouho.
Našla se tu spousta velmi silných myšlenek. Přesto mi ale přijde, že se toto dilema autorce rozřešit nepodařilo. Možná si na sebe vzala příliš velký náklad. Možná to rozřešit ani nejde, kdo ví... ten konec mě ale hodně zklamal. Působilo to celkem lacině. Jako kdyby už prostě nevěděla, jak jinak to ukončit. Na to si ale ostatně každý jednotlivec musí vytvořit svůj vlastní názor.

Jinak co se týče jazykové stránky, psychologie postav a vůbec metody střídání vypravěčů, není tu moc co vytknout. Také oceňuji to, že autorka psala příběh z prostředí, které důvěrně zná - nebo si jej nastudovala - působilo to tedy opravdu přirozeně a rozhodně reálněji, než kdyby zkoušela improvizovat (vážně se celkem divím, ale v poslední době se s tím u různých literárních děl setkávám víc a víc.) Takže to oceňuji.

A to je asi vše. Určitě tuto knihu budete prožívat víc, pokud jste matka (nebo otec), než naopak.

lenka.v
09.09.2014 5 z 5

Dávám za pět, přeztože jsem viděla jako první film ,kniha byla velmi poutavá a čtivá. Nečekaným závěrem spisovatelka čtenáře zaskočí . Knihu stojí za to si přečíst!

asam
03.09.2014 3 z 5

Spisovatelka zvolila velmi zajímavé téma - dárcovství krve, krevních destiček, kostní dřeně a v neposlední řadě i darování ledviny mezi sourozenci. Téma k zamyšlení - koho z dětí preferovat, koho obětovat.
Vše ostatní, co k tomu autorka přibalila, i když ji nechci upírat její vypravěčské schopnost, včetně závěrečného vygradování situace a hlavně rozuzlení mi už připomínalo " romány pro ženy". Nic proti románům pro ženy, je to také literatura,, ale to není můj šálek kávy. Promiňte, ale od autorky si musím trochu oddychnout,

Kateřina1011
12.08.2014 5 z 5

Krásné téma, krásně zpracované. Moc se mi líbilo, jak je situace popsaná z pohledu všech zúčastněných. Jak každý z vypravěčů ukázal svůj úhel pohledu, popsal své důvody,... Pak je opravdu těžké soudit, když chápete i toho druhého. A konec je jedna velká, pro mě naprosto nečekaná, facka.

hrubik
28.07.2014 5 z 5

Tohle rozhodně nebyla oddechová četba, ale knížka, která vás vezme za srdce, za duši a už nepustí. Ikdyž jsem věděla co mě v knížce čeká, protože jsem bohužel prvně viděla film, nelitovala jsem ani minutu, že jsem si příběh přečetla i v knižní podobě. Jako matka dvou dětí jsem to prožívala snad ještě intenzivněji a mnohdy mi slzy tekly proudem. Že je závěr knihy jiný než film jsem věděla, ale takový konec jsem nečekala. Až zas budu mít chuť na vážnější téma, určitě sáhnu po nějaké další knížce od téhle autorky, protože její styl psaní se mi velmi líbil, bylo to vážně strhující.

triatlet
27.07.2014 5 z 5

Závěrečného/ -ou vypravěče/ - ku jsem očekával, ale výslednou zpověď ne... Autorka výborně střídá vypravěče, na úseku 2 týdnů mapuje problém, který je dlouhodobější.
Líbily se mi citáty před jednotlivými kapitolami a také propojení příběhu s motivem ohně.
Nepřesvědčila mě charakteristika Jesseho a Campbellovo využívání Soudce.
Zajímalo by mě, kolik "konců" měla autorka v zásobě...

januleverule
21.07.2014 5 z 5

Ráda čtu knížky od této autorky. Krásný příběh, konec mě dostal, vůbec jsem to nečekala.

lila-li
06.07.2014 5 z 5

Kniha, která mě naprosto dostala! Líbí se mi nejen střídání postav, ale i autorčina snaha o zaznamenání postojů a názorů jednotlivých aktérů děje.

lila-li
06.07.2014 5 z 5

P.ary
21.05.2014 5 z 5

Rozhodně nelituji koupě... Tahle kniha mě úplně dostala a zanechala hrozně moc... a já si každopádně musím přečíst další knihu od této úžasné autorky :-)

amladar
01.05.2014 5 z 5

No snad lepší knihu jsem ještě nečetla. Krásně napsaný příběh, perfektní konec. Kdybych mohla, tak čtu pořád a pořád. Obdivuji spisovatelku jak skloubila lékařské a právnické prostředí. Já, milovník detektivek, se po této knize stávám čtenářem beletrie. Všem doporučuji a další knihy od Jodi si v nejbližší době ráda přečtu.

Michaela91
01.05.2014 5 z 5

Teda já nemám slov... Čekala jsem konec jako ve filmu ale co přišlo mě doslova umrtvilo. Četla jsem sotva jsem dýchala a nemohla tomu uvěřit. Nejvíce emotivní a procítěná knížka jakou jsem zatím četla.