Jan Hus

Jan Hus https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180601/bmid_jan-hus-CAK-180601.jpg 5 39 3

Podtitul: Život a dílo. František Šmahel patří k nejvýznamnějším evropským medievistům. Téměř padesát let se originálním způsobem věnuje dějinám české a evropského pozdního středověku, s důrazem na genezi české reformace, dějiny vzdělání a univerzit či raného humanismu. V posledních desetiletích svůj záměr rozšířil i na dějiny mentalit a pozdně středověké kultury. Jeho hledání nových badatelských přístupů se nejvýrazněji projevilo ve skvostné a nápadité knize Cesta Karla IV. do Francie 1377–1378 (2006) a v monografii Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku (2012). Na první pohled by se mohlo zdát, že Šmahelův návrat k Janu Husovi (a ke kořenům revoluce) je paradoxem. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Svižným způsobem napsaný životopis českého reformátora (můžeme ho číst i jako pendant ke Šmahelovu životopisu Jeronýma Pražského), jenž, ač ponořen ve středověku, v mnohém předstihl svoji dobu, je knihou o společenské imaginaci v čase krize víry a nahromaděného společenského přetlaku. Šmahelův Hus je mužem pochybností, mužem hledáním pravých cest. Mužem vzorů a ideálů, zosobněných biblickým životem a ostře uvažujícím Wyclifem. Zároveň je však reformátorem, který nahlíží vše, co čte, kritickým duchem univerzitního mistra. Na rozdíl od mnoha soudobých kritiků církve jeho doby však umí riskovat a ve jménu pravdy jít hlavou proti zdi, s tušením, že není návratu. Soudcem mu však není pouze Bůh, nýbrž i jeho vlastní svědomí, stejně jako pocit zodpovědnosti vůči těm, k nimž mluví a kdo mu naslouchají. Šmahelův Hus tedy není intelektuál, jenž by svévolně manipuloval davem. Je to člověk víry, stejně jako člověk činu, jenž velmi dobře ví, že je někdy třeba zapřít sám sebe, až na hranu sebeobětování.... celý text

Přidat komentář

Joker208
16.01.2023 4 z 5

Kniha byla dobře rozvržená. Své místo tu mělo Husovo mládí i filosofické spory. Avšak něco tomu chybělo. V dnešní době se historici snaží napsat knihy o významných osobnostech bez patosu a glorifikace. Což je na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu, čtenář přichází o emoce při čtení a na konci se dostaví jen malý pocit hrdosti, že právě český národ započal mnohasetletou reformaci katolické církve. Číst životopis Jana Husa by mělo být o vcítění se do jeho situace a o kladení si otázek, zda měl ten boj smysl a zda bychom my dnes měli vůli postupovat stejně.
Nabízí se srovnání s Čornejovým Žižkou, kde autor aspoň spekuloval o vnitřních motivacích husitského válečníka a čtenáři jej tak přiblížil více jako člověka.
Rád čtu historicky přesná díla, ale zrovna životopis Mistra Jana Husa by měl být něco víc, než jen encyklopedií jeho dějinotvorného putování.

JulianaH.
09.05.2019 5 z 5

Výborná práce profesora Šmahela, poskytující kromě biografických údajů o Mistrovi i úvod do jeho kulturního milieu. Oceňuji hlavně odvahu věnovat se tak nepopulárním tématům, jako je scholastická filosofie. Jen místy se mi knížka zdála maličko cynická, ale jelikož mě v knihovně prakticky přimrazila k židli, dávám plný počet hvězdiček.

Amen, tak bóh daj.


Paulus.1987
29.07.2018 4 z 5

Na úvod chci uvést, že mé vědomosti o Mistru Janu Husovi se dlouhou dobu opíraly o značně zjednodušenou látku hodin dějepisu základní školy z konce 90. let, o Vávrův tendenční film a látku z dějin literatury na střední škole. Mé obzory značně rozšířil až třídílný film Jiřího Svobody z roku 2015, několik televizních dokumentů a kniha Hranice pravdy od Františka Šmahela, která se mi velmi líbila.

K příležitosti 600. výročí upálení vyšlo o Janu Husovi mnoho publikací, já jsem se na základě zdejšího hodnocení rozhodl pro knihu od Františka Šmahela, s jehož předchozí zmíněnou knihou jsem měl velmi dobrou zkušenost. Na tuto novou knihu jsem se velmi těšil, o to více jsem byl rozčarován. Podle mého názoru se jedná o ryze odbornou publikaci, která není až tolik určena pro laickou veřejnost, do které se řadím i já. Kniha je velmi hutná, plná postav, faktů, informací a souvislostí. Přiznám se, že jsem se během četby často ztrácel a mnoho věcí nepochopil (např. s Johnem Wyclifem související spor o univerzálie, průběh tehdejšího studia na univerzitě, popis průběhu tzv. kvodlibetu a další). Na druhou stranu se mi velmi líbily kapitoly o Husově přínosu pro český jazyk, rozbor Husova "programu" (především klíčového díla O církvi) a závěrečné kapitoly o Husově pobytu v Kostnici a průběhu koncilu.

Svým hodnocením v žádném případě nesnižuji erudovanost autora ani odbornou kvalitu této knihy. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že se z mého pohledu zkrátka jednalo o velmi náročné čtení, příliš velké sousto, na které můj intelekt v mnoha okamžicích jednoduše nestačil.