Jako řeka, jež plyne

Jako řeka, jež plyne https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439579/bmid_jako-reka-jez-plyne-IxQ-439579.jpg 4 352 32

Jako řeka, jež plyne je soubor vyprávění, úvah a myšlenek, který představuje příčný řez literárním dílem Paula Coelha a zřetelně odráží šíři tvorby proslulého brazilského autora. V krátkých textech z posledních let spojuje spisovatel své zážitky z cest, vyslechnuté příběhy a setkání s neobyčejnými lidmi se zamyšlením nad odvěkými problémy člověka. Projevuje neutuchající zájem o všechno, co se děje třeba v nejvzdálenějších končinách světa, čerpá z moudrosti Východu, z Bible, z Koránu, ze židovských legend i z folkloru různých národů a zároveň komentuje některé současné události.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Knižní klub

Ser Como o Rio que Flui , 2006

ondrash77
18.07.2015

Paulo Coelho budí dojem člověka, který rozumí všemu na světě i mimo něj. Tedy tomu především. Současně mu nelze upřít zcestovalost, bohaté životní zkušenosti a přehled. O vlastnosti mít co říct ani nemluvě. Ačkoliv sám sebe označuje za katolíka, orientuje se v Bibli, Koránu, stejně jako v židovství a dalších náboženstvích. Všechny tyto aspekty lze v knize dohledat.

kejty91
26.02.2015 4 z 5

Vždy se snažím v knize najít a zapamatovat si alespoň jednu věc, kterou bych si ráda vzala do života.
Tady bych ráda citovala, to, co mi promluvilo do duše: "V tom okamžiku nebude velkou otázkou lidské bytosti: "Jak jsem žil?" Ale naopak: "Jak jsem miloval?"Konečnou zkouškou veškerého hledání spásy bude láska.Nebude bráno, co jsme udělali, v co jsme věřili, čeho jsme dosáhli. Nic z toho nebude požadováno. Požadováno bude, jak jsme milovali bližního svého"

Mé úspěchy zůstanou mými úspěchy, lásku můžu nabídnout každému bližnímu.

Nicméně jsou to rozumné fejetony, ve kterých jde vidět Coelhův rozhled.

Obdivuji a šířím dále

narcisonanis
03.11.2014 4 z 5

Coelha zatím můžu, ale už trochu chápu jeho odpůrce, kteří nadneseně tvrdí, že z každého rozšlápnutého mravence dokáže udělat historku s filozofickým nádechem konečnosti života a nesmírnosti jeho naplnění. Ano, takto doslova.
Některé myšlenky jsou k zahloubání, některé zajímavé, některé zbytečné a de facto motivem často se opakující. Každý si asi vybere to své (mě třeba nadchla taková Duna). Víc jak jednou bych to však asi číst nemusel.

DomArt
27.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha !
Ze všech příběhů plyne nějaké zajímavé ponaučení
-doporučuji příběhy; Oblak a duna a Příběh o tužce...

Lenulinka
22.09.2013

ac je P. Coelho uznavcanym autorem, nenadchla me kniha natolik abych i ji precetla jeste nekdy znovu. ale neupiram ji klady. muj uplny alek caje to zrejme nebude.

pecka02
07.06.2013 4 z 5

Určitě ji ještě někdy otevřu :) Příjemné uklidňující čtení...

SaDiablo
08.11.2012 3 z 5

Jednou mi stačilo, hlavně protože si chci od autora přečíst pár dalších knih a doufám, že mi nepřijdou jednotvárné. Jako jednu z mnoha knih ze svého soukromého sběru :D se Řeku chystám prodat.

eliska18
22.06.2012 3 z 5

Zajímavá kniha, ale souhlasím s Yipee! ;-)

Yipee!
22.08.2011 3 z 5

Četla jsem horší i lepší. Dost povídek se mi tu líbilo, ale stejně tak, a možná víc, se mi nelíbilo. Pro mě průměr... :)

pet-kyval
07.12.2010 4 z 5

[042/10] Mám ráda, když autor umí prezentovat své myšlenky a názory naprosto nenásilně, k čemuž určitě krátké črty, příběhy a zážitky ze života Paula Coelha patří.

(048) ,,Můžeme mít všechny komunikační prostředky světa, ale nic, naprosto nic, nenahradí lidský pohled."

Kdysi mi češtinářka řekla, že Paulo Coelho je považován za filozofa dneška. Ona sama ho ovšem příliš ráda nemá. Proč? To vlastně nevím. Každý člověk, který má potřebu o TOM všem přemýšlet je vlastně filozof. Paulo Coelho jen umí sepsat to co se spoustě lidí honí každodenně hlavou. Umí tomu dát formu a jistý základ, který pomáhá utřídit myšlenky. Proto nejspíše přemýšliví lidé (nezapírám, že převážně ženy) mají touhu si své názory a úsudky prostřednictvím jeho knih ventilovat a uklidňovat dušičku(?). Pánové mu to tak často nežerou.

(085) Zmocní se mě pocit hluboké úcty. Respekt k člověku, jenž mi v té chvíli připomíná nesmírně důležité poučení: máš naplnit svůj osobní příběh, a tečka. Nezáleží na tom, jestli tě ostatní podporují, kritizují, přehlížejí, tolerují - děláš to proto, že tohle je tvůj osud na této Zemi a zdroj veškeré radosti.

(016) V téhle chvíli mě moc nezajímá, co se děje v Iráku nebo v Afghánistánu: stejně jako pro ostatní lidi na venkově jsou pro mě nejdůležitější zprávy o počasí.

Ovšem, panu spisovateli se rozhodně nedá upřít jistá dávka smělosti a tak se nebojí otevřeně mluvit o čemkoli, čímž se jeho popularita u čtenářů rapidně zvyšuje a na počitadle prodaných výtisků se míhá jedna nula za druhou. Nedivme se potom tomu. On prostě...

...(108) ,,Zemřel, když byl ještě živ."

suzanka
30.11.-0001 3 z 5

Přesně tak, každy si tu podle mne vybere to své, tu povidku, ktera ho bude bavit.. U mne teda ne jednu:)

Evinka
30.11.-0001 5 z 5

Tahle kniha se mi líbila možná ještě o něco víc, než Alchymista a všechny ostatní.