...a je čas zabíjet

...a je čas zabíjet

Román je prvotinou Johna Grishama, která se dočkala úspěchu teprve po fenomenálním vstupu jeho superbestselleru Firma do povědomí čtenářů, ačkoliv mnozí tvrdí, že jde o jeho nejlepší román. Zavádí nás do malého městečka na americkém jihu, kde dojde k znásilnění desetileté holčičky. Její otec bere spravedlnost do svých rukou a pachatelům se pomstí. Soudní proces, který následuje, rozvíří klidnou hladinu života v městečku, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/1898/a-je-cas-zabijet-1898.jpg 4.6148

Jake Brigance (1.)

Time to kill (1989)

Vydáno:, Knižní klub

Veeris
včera

Kniha byla perfektní, úžasně se četla a měla super námět. Jen mě tošku zklamalo, že na to, že měla cca 600 stran, tak mi tam chyběla reakce kukluxklanu a Jakeové manelky Carly na shořelý dům.. Alespoň nějaký náznak, určitě se k-k-klan jen tak nestáhl.. Ale jinak super dílo

1amu

Entrée J.Grishama "mezi čtenáře" jako hrom ! A ještě k tomu brzy film, co více si mohl mladý autor přát. Má dobré poradce a ti mu dali jednu z prvních klíčových rad: Pokud prodáš práva ke zfilmování své knihy, nezapomeň si dát podmínku, že chceš mluvit do obsazení hlavních rolí ! A byl tedy prosazen Samuel L.Jackson v roli nešťastného otce znásilněné dcerky, což byl výtečný tah. Nikomu tak nevěřím jako jemu .
Samozřejmě kniha je rozsáhlejší a vypovídá více o jednom z témat - pořád fungující šílenci z KKK.
Jako právník s praxí se autor "vyřádil" na popisu jednání v soudní síni, kde procesní trestní systém USA (a částečně UK) je soubojem mezi státním zástupcem a obhájcem, kdy oba musí mít (až) divadelní nadání, kterým mohou ovlivnit porotce. Mně se to líbí a škoda, že něco podobného nevidíme u nás (viz kauza MUDr. Davida Ratha). Oba týmy mají (a je to i v knize) své kouče. Napětí před výrokem poroty je mnohdy nesnesitelné a J.Grisham si v tom libuje.
V případě této knihy došlo k něčemu mimořádnému . Tím myslím zářný počátek spisovatelské kariéry autora.

Silmarien

Nerada čítam príbehy, ktoré som videla sfilmované, ale občas urobím výnimku a Kedy zabiť je jednou z nich. Film Time to kill som ako mladšia milovala a ak som ho nevidela dvadsaťkrát tak ani raz. Aspoň zhruba som teda vedela, do čoho idem, hoci film musel opäť ponúknuť isté skratkovité riešenia.

Dvaja bieli problémoví mladí muži znásilnia černošské dievčatko. Keďže to prežije, čo prežiť nemalo, chytia ich a prípad je pomerne jasný. Budú ich súdiť, pravdepodobne odsúdia, odsedia si časť trestu a potom sa dostanú von. Lenže to Tonyinmu otcovi rozhodne nestačí a vykoná na nich spravodlivosť podľa vlastného úsudku - zastrelí ich cestou na pojednávanie.
Teraz je v cele on a ako černoch vo väčšinovo bielom okrese v Mississipi má len malú šancu. Alebo nie?

Pridajte si k tomu mladého arogantného právnika Jakea, horlivého štátneho zástupcu Buckleyho, starého, takmer vždy v liehu naloženého Jakeovho mentora, ktorý je zhodou okolností bývalým vynikajúcim právnikom, málo zásadového rozvodového právnika bez škrupúľ, ktorý je však dobrým priateľom, budúce právnické eso v postave študentky práva a zopár zamaskovaných členov Ku-Klux-klanu... a dostanete prípad, aký ešte juhoamerický Clanton nevidel.

Ak nemáte radi knihy plné procesných vecí s pravidlami, nečítajte to. Ale ak vám nevadia, dostanete dobre namiešaný príbeh, kde možno postavy nie sú do detailov vykreslené, ale príbehu to nevadí. Grisham sa nevyhýba nerestiam, ale okrem neustáleho alkoholického "prvku" sa im nevenuje, skôr ich sucho konštatuje, takže sa nestihnete príliš pohoršiť nad ľudskými slabosťami, ktoré sú ale prítomné v celom systéme.

Grisham sám žije aj na americkom Juhu, a tak pozná atmosféru miesta, ktorá je ďalšou samostatnou postavou celej knihy. Veľmi dôležitou, pretože bez nej by celý prípad Carla Lee Haileyho odohrávajúci sa niekedy v 80-tych rokoch asi nefungoval.

slunicko1958

Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla. Neřeším, jestli bylo jednání v soudní síni věrohodné (osobně jsem u žádného soudu ještě nebyla - a snad nikdy nebudu), já jsem měla požitek ze čtení. Knížku jsem opravdu prožívala. Fandila jsem Jakeovi a chápala bolest Carla.
Četla jsem potom i další Grishamovy romány, všechny se mi líbily, ale už žádný mě nedokázal k sobě tak přilepit.

danny_21
09.10.2017

Dokázal bych si představit, že kniha by mohla mít klidně o 200 stran míň a nic by se nestalo, protože vyplnění doby od zatčení Carla Lee až po samotný proces byla dost rozvláčná vata. I přesto je to zajímavý počin a pohled na to, jak absurdně morálně zkažený, manipulativní a nesmyslný je americký justiční systém včetně všech jeho účastníků a spravedlnost je jen prázdné slovo v této mašinérii. Grisham umí vyprávět a přitom působit na čtenáře tak nějak reportérsky nezaujatě, nicméně Firma mě bavila o poznání víc - 70 %

Aliii
18.07.2017

Od Grishama znám i lepší knihy. Místy mi kniha přišla až příliš rozvláčná a opakující se, nicméně příběh je zajímavý a nutí přemýšlet o etice nejen v souvislosti se samozvaným mstitelem, ale také s chováním okolí (výběr peněz v kostelích pro rodinu souzeného a jejich zadržování kazatelem), právníků a státního zástupce. V tom víru manipulací, vyhrabávání špíny a ovlivňování svědků (a věřím tomu, že to takhle opravdu chodí) se mi nějak ztrácí spravedlnost...

Kerberos
28.06.2017

Jeho první román a možná i nejlepší.

Barka287
06.06.2017

Zajímavý, avšak nepřekvapující pohled nejen do světa amerických soudních síní.

tami1
16.05.2017

Nejoblíbenější kniha od Grishama. Syrová, šokující...

LutherKing
14.04.2017

K panu Grishamovi se záporné recenze nepíšou. Já osobně a nestraně bych, ale v případě tohoto příběhu zvolil jiný konec v soudní síni.

Selinute
02.03.2017

Moje druhá od Grishama a opět bodovala na celé čáře. Jako prvotina je bezkonkureční, proto jsem ji ihned vložila do letošní čtenářské výzvy.
Tento skvělý právnický román nebyl mým posledním setkáním. Ráda se budu k autorovi vracet a jeho Platanová alej určitě na sebe nedá dlouho čekat...

Wargo
10.02.2017

Na Grishama skvelé, ako prvotina úžasné. Napätie, právne prostredie mi je mierne cudzie, ale tu som hltal každú stránku. Odporúčam.

Wargo
10.02.2017

26Mirka
27.10.2016

Moje první kniha od John Grishama, nejdříve jsem knihu chtěla po prvních 150 stránkách odložit, nicméně jsem to neudělala a jsem tomu ráda. Román byl zajímavý, nikdy jsem knihu, která se odehrává většinou v soudní síni nečetla, dojemný drsný námět, rozdílný svět mezi černochy a bělochy, zápletky, nicméně podle mě zbytečně moc informací, které Vám toho moc nedaly, ale celkově dávám 4 hvězdičky.

tulip131
31.07.2016

Hned na několika prvních stranách bylo znásilnění, ubliženi na zdraví a pokus o vraždu, síla davu, , rozdily běloši a černoši, rozjelo se to od první stránky, žádné prodlevy, stále je čtenář napnuty. Knihu jsem zlhtla. Zatím asi to nej od Grishama

Rade
29.03.2016

Zajímavý pohled na americký jih 80. let.
Nicméně americký soudní proces s tím vším divadýlkem, zákulisní taktikou, přiznaným uplácením a laickou porotou je pro mě jako Evropana tak trochu postavený na hlavu.
A základní morální otázka – zda je ospravedlnitelná pomsta svépomoci, která navíc zasáhne i nevinného člověka, je zredukována na odpověď – u bílého ano, a proto i u černého ano. Z pohledu dneška se mi to zdá už málo…
Psáno reportážním stylem, kromě první scény pro mě bez emocí, hodně konverzace, přiznám se, že v tom defilé osob jsem nějak nenašla tu, které bych mohla bezvýhradně fandit. Pro mě lepší tři.

AltaMari
16.03.2016

Skvělá napínavá kniha...začátek tedy hodně drsný, chvíli jsem myslela, že ji odložím. A pak už nebylo možné se odtrhnout.

roro
18.02.2016

Nejlepší kniha tohoto autora ...prostě mazec !!

Misan1993
16.10.2015

Skvělá kniha se strhujícím soudním procesem a jedinečným advokátem Jakem Brigencem. I když se mi kniha dostala do ruky až po přečtení Platanové aleje, tudíž dějového pokračování, knihu jsem si naprosto užil a můžu jí jenom doporučit.

ivakola
20.08.2015

Moc ráda čtu knihy od tohoto autora.Každá jeho kniha kterou jsem četla byla výborná, ale tato mě opravdu dostala. Ze začátku jsem si říkala, že se tím snad neprokoušu, ale čím jsem četla více a více stránek,tím jsem nedokázala knížku odložit. Byl to tedy opravdu zážitek. Další knížka na mém žebříčku nejlepších knih.

šipek
07.07.2015

Tak bych nikdy nevěřil,že dokáži přečíst knihu z americké soudní síně a ještě o 600 stránkách. Musím souhlasit s kladnými komentáři k této knize. Na mě tato kniha udělala úžasný dojem.

Silverdiamond
14.06.2015

...'málokterý autor dokáže prorazit hned se svým prvním románem... 'Grishamovi se to povedlo a to dokonce takovým stylem, 'že byla jeho prvotina i úspěšně zfilmována... 'není divu, 'vybral si opravdu silné téma a dokonale ho zpracoval... 'kniha začíná zločinem dvou bílých kriminálníků, 'kteří se pouze z rozmaru dopustí brutálního násilí na desetileté Tonye... 'opakovaně ji znásilní, 'téměř ji umlátí k smrti, 'děvčátko nakonec přežije pouze díky velkému štěstí a je tímto činem poznamenáno na celý život... 'násilníci jsou zadrženi a mají být odsouzeni... 'Carl Lee Hailey, 'otec Tonyi, 'však s ledovým klidem bere spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele při převozu ze soudní síně chladnokrevně zastřelí ilegálně opatřenou zbraní... 'k jeho smůle bohužel zároveň postřelí i policistu, 'kterému je později amputována noha... 'není pochyb o tom, 'že Carl Lee Hailey spáchal dvojnásobnou vraždu a ještě k tomu má na svědomí útok na veřejného činitele... 'takřka celá země je rozdělena na dva tábory, 'jeden vidí pomstu otce jako hrdinství a druhý by nejraději viděl toho "negra" v plynové komoře... 'Carl Lee si vpodstatě už před svým naplánovaným a promyšleným činem najímá Jakea Brigance, 'mladého nadaného právníka, 'který už kdysi úspěšně obhájil jeho bratra Lestra... 'Jake před sebou rozhodně nemá lehký úkol a v průběhu procesu bude několikrát hořce litovat, 'že vůbec kdy Carla Lee potkal... 'několikrát bude Jake, 'přezdívaný "obhájce negrů", 'dokonce ohrožen na životě členy obávaného kukluxklanu, 'ale ani to ho nezastaví před tím, 'aby pronesl svou závěrečnou obhajovací řeč před rize bílou porotou, 'složenou z obyvatel okresu... 'knihu přečtete jedním dechem... 'rozhodně hodnotím velmi kladně...'

trudoš
27.04.2015

Skvělý výlet do americké soudní mašinérie, pěkně od prvních žalob, až po závěrečné řeči. To má však za následek, že k samotnému procesu dojde až nějakých cca sto stran před koncem. O to více je ale fascinující, že se autorovi podařilo napsat takový děj, který čtenáře drží po celou dobu v napětí. Naneštěstí soudní spor za moc nestojí a ani hrdina nepředvede žádný ohromující triumf, který je od něj od začátku očekáván. Spíš jako by sám celou dobu čekal zásah shůry.
Co mi hlava nebere je fakt, že posuzovaný zločin, je ve své podstatě neobhajitelný. Přesto se o to hrdinové pokoušejí. A ač jde o postavy striktně morální, ve výsledku schvalují myšlenku, že zabití je v pořádku, když se týká osobního vyrovnání. Což je po právní stránce podivuhodný stav věci.
Bohužel, nemohu se zbavit dojmu, že neustále se opakující proslovy ohledně rasismu, minimum zvratů a nevyužité vedlejší motivy román zbytečně nafoukly. V menším rozsahu - klidně i polovičním -, by to na mě všechno fungovalo daleko lépe.

BeruškaB
12.11.2013

Kniha je výborná ukazuje na trhliny v americkém soudním systému ,fakt zajímavé čtení

Nemerose
15.05.2013

Kniha je výborná, ale děsí mě americký soudní systém.

roro
06.03.2013

Román je prvotina,přesto je mým nejoblíbenějším kouskem od Grishama.
Napětí od začátku,lítost nad obětí,touha po odvetě a nakonec držení palců otci,který to vyřešil po svém..
Mluví z duše rodičům,kterým by se stalo totéž a měli by obavy,že spravedlnost nebude spravedlivá .