Jak vzniká divadelní hra, Jak se dělá film

Jak vzniká divadelní hra, Jak se dělá film https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145106/jak-vznika-divadelni-hra-jak-se-dela-film-145106.jpg 5 30 6

Causerie Jak vzniká divadelní hra a Jak se dělá film je třetí a druhá číst triptychu, který ještě s causerií Jak se dělají noviny vyšly v knižním souboru pod společným názvem Jak se co dělá.

tittanie
03.11.2023

Čapek je můj oblíbený autor, takže jej čtu velice ráda, ale co mi vadí, jak nakladatelství vydávají jedno dílo ve více vydání. Třeba konkrétně Jak se co dělá, Jak se dělají noviny, Jak se dělá film, Jak vzniká... no je toho celkem 6 vydání a přitom je to pořád to samé.
Ale knihy od Čapka jsou prostě skvělé.

willy9203
17.03.2023 5 z 5

Miluji Čapkův smysl pro humor a jeho schopnost nadsázky. A toto dílko velmi příjemně pohladí. Když si budete chtít na jedno odpoledne odpočinout od světa, rozhodně správná volba.

PeterBahn
28.12.2020 5 z 5

Autor s laskavou nadsázkou vykreslil magii divadla a filmu! Čtení, které potěší, rozesměje i zahřeje…

1amu
24.05.2020 4 z 5

Karla Čapka nelze nemilovat ! Připadám si při hledání jeho knih, které jsem doposud nečetl jako náš andulák Arpád II., který labužnicky vyzobává nejdříve zrníčka prosa s vitamíny. A tak je tomu u této knížečky, kde se mi více líbila druhá část rozebírající problem tvorby nového filmu.
Autor při psaní i tohoto drobného dílka viděl o mnoho let dopředu.
Tak třeba: "Scénář musí mít lákavý titul, má to být něco vysoce avantgardního neboli uměleckého, ale musí se brát zřetel na široký okruh obecenstva. Pravý filmový scénář se prostě nedá uměle produkovat. Může vzniknout leda tajemnou shodou okolností, které nejsou řízeny žádným plánem nebo rozumovou úvahou."
O 50 roků později byl uveden film TRHÁK, úžasné dílo ukazující, že ten Čapek měl pravdu ! Vzpomeňme na scénáristu Zdeňka Svěráka, který nevěřícně sleduje jak mu režisér Ladislav Smoljak mění (hlava nehlava) celé jeho životní dílo. Včetně výbuchu kulis vesnice (i když zcela náhodou).
Po přečtení jsem došel k názoru, že o tvorbě filmů vím pořád proklatě málo.

Sněžková
29.09.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Myslím, že odpovídá nejen době, kdy vznikla, ale tak trochu i současnosti. Jen dnes je více techniky, efektů, elektroniky a různých hejblátek, o kterých si mohli herci i technické zázemí divadel a filmů mechat jen zdát. Ale co se týká atmosféry a přístupu personálu divadel, věřím, že pan Čapek by v dnešní době nemohl napsat nic jiného.
Líbí se mi i nadhled, s kterým knihu už tenkrát pojal. Člověk se sice dozví něco málo o zákulisí divadla a filmu, ale neotravuje se zbytečnostmi, spíše je mu nabídnuto kouzlo prostředí. A to se pravděpodobně vůbec nezměnilo. Jen je to v dnešní době hektičtější.

Lilu_
15.01.2013 3 z 5

Kniha byla napsána dobře, ale nijak moc mne nezaujala.

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
1948  89%Bílá nemoc
2004  85%R.U.R.
2017  86%Válka s Mloky
2009  90%Dášeňka čili Život štěněte
2004  89%Matka

Kniha Jak vzniká divadelní hra, Jak se dělá film je v