Jak je důležité míti Filipa

Jak je důležité míti Filipa https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537/bmid_jak-je-dulezite-miti-filipa-skl-537.jpeg 4 1615 202

Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

The Importance of Being Earnest , 1895

Gurus
27.04.2018 5 z 5

No popravdě jsem se u knížečky náramě bavil :).

Aríka
09.04.2018 5 z 5

Toto dílo je divadelní hrou a k tomuto dílu bych se asi nedostala ani kvůli povinné četbě, ale náš divadelní soubor tuto htu hrál a mě opravdu zaujala, a tak jsem si řekla, že by nebylo špatné si hru přečíst, když jsem ji již viděla. Tato hra je skvělá, pokud nevíte, co si Oscara Wildea přečíst, tohle je "tutovka". Divadelní hry moc nemusím (až na pár vyjímek), ale tuhle jsem si zamilovala. Líbí se mi, že jako většina her není zmatená, člověk je ihned vtažen do příběhu. Doporučuji.

Nela.Rob
05.04.2018 5 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Přečteno během chvilky, naproto pobavilo a několikrát jsem se k tomu dílu vrátila, a to v originálním jazyce (angličtině) - dodá příběhu ještě větší smysl.

sabiburesova
21.02.2018 5 z 5

Úžasné dílo! :) skvěle jsem se bavila a přečetla jsem to celé najednou. Zábavný příběh a konec se povedl! :D dokonce jsem se i upřímně zasmála, doporučuji si vybrat k maturitní četbě :)

EvaFialova
18.02.2018 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa je již má druhá kniha od Oscara Wilda. A mohu říct, že mě jeho divadelní hra nadchla. Je to úžasné, vtipné, člověk se rozhodně nenudí. Kniha se mi velmi rychle a dobře četla.
Jako mladší jsem tuto hru viděla v provedení starších dětí v našem divadelním souboru a neměla jsem z toho ještě rozum, zápletka na mne byla příliš složitá. Ale nyní jsem vše dokonale pochopila. Líbilo se mi propletení postav a jejich příběhů. A neskutečně mě bavily jejich dialogy.
Není asi co víc dodat, mé hodnocení je 10/10. Člověk se při četbě může dobře odreagovat, pobavit a užít si skvělé slovní hříčky s trochou špetky ironie a satirických prvků.

Algernon: Tak co budeme dělat?
Jack: Nic.
Algernon: To je hrozně těžká práce nedělat nic. Ale mně těžká práce nevadí, když nevede k žádnému určitému cíly.

Lucik100
21.01.2018 5 z 5

Určitě další dobrá kniha od skvělého autora.

heyitsronnie
27.12.2017 4 z 5

Knihu jsem četla k maturitě na doporučení mamky, která má jak tohle dílo, tak samotného Oscara Wilda velmi ráda. Přečetla jsem jedním dechem. Téměř na každé stránce nějaká komediální pasáž. Rozhodně musím říci, že patří k tomu málu maturitních knih, které bych si s radostí a dobrovolně kdykoliv přečetla znovu. A samozřejmě nesmím vynechat skvělý překlad. Pan Novák si s tím skutečně pohrál (četla jsem verzi knihy, kde vlevo je český, vpravo anglický text, proto mohu soudit) a díky jeho překladu neztratil hlavní smysl knihy své kouzlo.

RemiBlack
25.12.2017 5 z 5

Úžasná jednohubka od úžasného autora. Více netřeba dodávat...
Zjednodušenou anglická verze v podání MacMillan Readers můžu taky doporučit.

ferda16
23.11.2017 3 z 5

Vhodná knížka na odlehčení a odpočinek. Čte se sama.

kika812
05.11.2017 3 z 5

opravdu nečekaný konec :D

Tlapka
16.10.2017 5 z 5

Pro mě mnohem lepší počtení než Obraz Doriana Graye. Nespočet aforismů o manželství se sem hodí mnohem více. Postavy mají šmrnc, děj větší spád, odpadají popisné pasáže... Krásné vykreslení pokrytectví a podobných neřestí, pasáž "rychlé spřátelení - znepřátelení - padnutí obou slečen do náruče", jojo, kdo to nikdy kolem sebe neviděl? A ruku na srdce, toho Filipa je opravdu důležité mít. Kdo si nikdy nezabunburizoval, ať hodí kamenem! :)

Marta1510
12.10.2017

Velmi zamotaný příběh, ale velmi zábavný. Vhodná do vlaku nebo na cestování. :)

milan.krimsky
12.07.2017 5 z 5

Drama o třech dějstvích popisuje milenecký vztah dvou mužů ke dvěma ženám, až se z toho sami sloro nevyvlečou. Myslím, že autor sám se zde snažil uplatnit svou platonickou lásku k muži.

Hathor89
21.05.2017 5 z 5

Začátek mi přišel trochu nudný, ale od konce prvního dějství mě hra polapila. Lehký situační humor využívající směšnost vyšších tříd, jednoduchá zápletka, vtipné rozuzlení. Kniha přečtená za jedno odpoledne mi zvedla náladu.

Bumeso
08.05.2017 4 z 5

Příběh je sice poměrně zamotaný, ale i tak se jedná o vynikající svižně se čtoucí dílo

Devil-Ivet
03.05.2017 4 z 5

Na tu dobu to muselo být nadčasové dílo. A abych řekla pravdu, nikdy mě divadelní hry nebavily. Pro mě to byl, dá se říct, zbytečně promarněný čas. Ale Wilde mě přesvědčil, že to může být i zábavné.

mišule5
20.04.2017 5 z 5

Jak důležité je míti u sebe tuto knihu! Bravurní dílo .

natkaf
04.04.2017 5 z 5

Tak tohle mě vážně pobavilo. Rychlé čtení na jedno odpoledne. Moc pěkně se to četlo, i když děj je trošku zamotaný. Vyvrcholení zápletky mi silně připadá jako moderní telenovala, to se mi asi na knize líbilo nejvíce. Taková parodie na romanci. Za mě super.

Lucie2
15.03.2017 5 z 5

Že všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností. Wilde je prostě skvělej!

Kopta
07.03.2017 5 z 5

Asi jedna z mých nejoblíbenějších her, se kterou jsem se kdy setkal. Poprvé jsem měl tu čest v Divadle na Palmovce, kde představení onoho sboru bylo naprosto dokonalé a jelikož jde o povinnou četbu, tak jsem neodolal. A kniha je naštěstí skoro úplně stejná jako hra, takže já dostal, to co jsem chtěl. Naprosto vtipně udělaná komedie se skvělou zápletkou a naprosto dokonalým rozuzlením.

zfilmováno irská literatura komedie divadelní hry

Oscar Wilde
irská, 1854 - 1900