Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16961/bmid_ja-jsem-hlad-rkZ-16961.jpg 4 524 131

Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zápas s mentální anorexií. S nevykalkulovanou otevřeností se dotýká složitých rodinných vazeb a traumat, milostného tápání a hledání útočiště v náhradním vztahu, který má až skandální přídech. Zachycuje provázanost rozvoje anorexie s mimořádně vážným onemocněním dítěte a střídavě úspěšnými pokusy najít pevný bod ve víře v Boha. Autorka také bez retuší pojednává o poměru dcery k matce jako určujícím vztahu, na jehož podkladě anorexie vzniká. Anorexii představuje jako neustálou snahu zakotvit v pravém ženství, které však uniká, a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout vlastní život. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, které se později vymkne kontrole a může se tragicky vymstít. Dotisk v roce 2013.... celý text

Kája95
14.05.2023 5 z 5

Ačkoli má kniha nižší hodnocení já ji četla do noci a jedním dechem.

bol
07.05.2023 5 z 5

ppp je peklo, dík za toto

laura
06.02.2023 3 z 5

...vlastní hranice nikdy nemůžeme nalézt s člověkem, který je v sobě sám nemá...

Nejde o příběh, román ani novelu. Spíš o výkřiky zmučené duše. O hledání sebe sama, lásky, pocitu sounáležitosti, někam patřit, někomu, touze po pochopení, po prostém lidském objetí...

Vyprávění o samotě, víře, zklamání, o cestě, která zdánlivě nikam nevede, o bolesti, jizvách na duši i věčném bloudění v troskách svého já.

Připomínalo mi to žebráka, který chodí od domu k domu, zoufalý, zlomený, sám - a hladový.

Když má duše hlad, ať hladoví i tělo. Když mě odmítáte, já také můžu odmítat. A co se nejsnáz odmítá?

Za mě nejsilnější moment (a nejdrásavější) nemoc malého Vítka. To bylo hrozné. A tak nějak bylo pochopitelné, co přišlo pak. Jako vyvrcholení dramatu, jako jediné možné řešení, jako únik od bolesti, jako cíl, který si sami můžeme zvolit - na rozdíl od toho, co tomu předcházelo a co jsme si nezvolili...

Přesto jsem se v některých částech ztrácela a nemít v sobě odhodlání dočíst, asi bych to vzdala. Pro dívky nepřehledné, zmatené.

Nejhorší je poznání, že když si člověk nepomůže sám, nikdo mu nepomůže. Hlad je zkrátka silnější, vždycky byl. A přemoct ho můžeme jen silnou vůlí - a tím, že si uvědomíme, že ztrácíme víc, než získáváme...

...padala jsem stále hlouběji a hlouběji...

Autorku vidím jako střípky rozbitého zrcadla, které kousek po kousku opatrně skádá k sobě, aby nakonec spatřila rozostřený odraz sebe samé. Kdo jsem? Hlad? Žena? Matka? Dcera? Přítelkyně?

A záleží na tom? Jsem to přece já. Hlavně já. Úplně obyčejná a přitom nenahraditelná.

Já...

slunečnice_
07.01.2023 1 z 5

Tato kniha mi nesedla, přišla mi přitažená za vlasy, nevím..

brabofka
02.10.2022 4 z 5

Zvláštní. Hodně podobné autobiografii Zápisky alkoholičky. U obou knížek mi přijde divné, jak jsou autorky už od mala uvědomělé, vzdělané a přesně ví co se děje. Určitě jsou obě knihy velice důležité v edukaci veřejnosti o daných tématech - jako je alkoholismus a nebo anorexie. Ale spíše bych při tomto typu literatury čekala něco více odlehčenějšího, a ne skoro odbornou literaturu. Nicméně i tato na mě zapůsobila. I když působila trochu více obtížnější než alkoholička. Asi proč nepřečíst, a nejrozšířit si obzory.

iveta3689
29.07.2022 3 z 5

Zvláštní kniha, která nakousne spoustu témat. Ale nedá se říct, že by spolu úplně nesouvisela. Měla jsem vztek na lidi kolem hlavní hrdinky, z knihy čiší smutek, beznaděj, snaha o řešení a rozpaky z následných neúspěchů. Ještě že ji kniha tak krátká, asi bych nemohla číst delší text v tomto duchu. Myslím, že autorka zvládla i na malém prostoru říct vše, co chtěla.

Slunik127
16.05.2022 3 z 5

Cetla jsem hned po Vranach, coz Myslim prospelo obema kniham. Vzdyt je to vlastne skoro stejny pribeh!

VMJoze
12.05.2022 4 z 5

Hodně čtivé, styl psaní autorky mi sedl. Na mnoha místech v knize bych uvítal, kdyby se určité situace a pasáže více rozvedly, autorka načne vyprávění nějaké zajímavé situace a pak fik to usekne a šmytec. Téma a příběh pro mě něco naprosto šíleného. Za odvahu 4 hvězdy.

lalela
24.04.2022 2 z 5

Dala jsem tři hvězdy, těžko psát o knížce. Příběhů na toto téma je tolik. Nevím, nakolik je knížka autobiografická, ale ten příběh byl pro mě zmatečný, trochu přitažený za vlasy, ne téma anorexie, ale to vše okolo. Některé věci nebyly vysvětleny a pak se o nich psalo, jako kdyby to mělo být jasné. Knížku jsem přečetla, protože mě zajímal další pohled na toto téma, ale zase až tak dechberoucí pro mě nebyla. Určitě bude mít své příznivce.

Luccinda
13.04.2022 4 z 5

Knih zpracovávajících téma poruchy příjmu potravy jsem už četla několik, žádná z nich ale nebyla natolik otevřená a upřímná jako Já jsem hlad. Oceňuji, že autorka šla takto s kůží na trh a sdílela v knize své zážitky a zkušenosti, což určitě nebylo snadné. O to hodnotnější pro mě příběh byl.

Překvapilo mě, že anorexie nebyla jediným vážnějším tématem, který autorka v příběhu popsala. Vše začalo komplikovaným dětstvím hlavní hrdinky, kdy se často potýkala s nepochopením ze strany rodičů. Absence blízkého kontaktu s rodiči, převážně pak s matkou, a nedostatek mateřské lásky odstartovaly spoustu dalších problémů, se kterými se hlavní hrdinka v životě potýkala.

Důležitou roli v příběhu hraje také víra a náboženství. Tady bych popravdě ocenila, kdyby autorka toto téma tolik nerozepisovala, úplně zbytečně zabíralo náboženství poměrně velkou část knihy. Oproti tomu samotná anorexie klidně mohla být rozepsaná více do detailů, aby si čtenář udělal ještě lepší představu, jak těžký je život s touto nemocí. I tak ale kniha předává velmi realistický obrázek a při čtení mi bylo mnohokrát hodně úzko. Určitě vám tedy knížku můžu doporučit, zatím je to nejlepší kniha s tematikou poruchy příjmu potravy, jakou jsem četla.

monushka
11.02.2022 3 z 5

Nelehké téma, které je na můj vkus zpracované až moc zmatečně. Klobou dolů před paní Dvořákovou za to, že se rozhodla jít se svou kůží na trh. Přeji ji vše dobré.

Italkaaa
27.01.2022 5 z 5

Příběhů o anorexii je spousta a většinou jsou nudné, protože jsou pokaždé jako přes kopírák. Tahle kniha nabízí přidanou hodnotu v tom, že je dobře napsaná. Líbila se mi.

_Brunetka_
20.11.2021 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

S rukou na srdci můžu říct, že tohle byla pecka. Nemusíte se bát toho, že je to biografie, protože tahle knížka je napsaná vážně čtivě a poutavě. Především na ní asi obdivuju to, že přes velice malý rozsah sem autorka dokázala dát všechno důležité a nejen to. A co vám budu povídat, je sem zakomponována řada témat, která vás zvednou ze židle – popírání sebe sama, znásilnění/domácí násilí, ženskost, nabírání veškeré zodpovědnosti na sebe, nemoc dítěte, postrádání pevného bodu v životě, problematické dětství a samozřejmě mentální anorexie. Můj neskutečný obdiv však patří i autorce, protože je pro mě nepředstavitelné všechno to, co se jí v životě stalo a nejednou jsem kroutila hlavou nad tím, že se jí to stalo ještě v tak mladém věku. A ustála to – neskutečný respekt. Kniha ve mně vyvolala a zanechala spoustu pocitů, často z ní na mě šla úzkost a bylo mi smutno. A troufám si říct, že vy to nebudete mít jinak. Líbilo se mi, že to celé neskončilo happyendem a příběhu to tak přidalo na reálnosti, protože boj s anorexií určitě není lehký. Za mě hodně silný a zajímavý příběh, který ve vás něco zanechá nebo vás minimálně poučí o tom, jak se může složit několik faktorů, které jsou zdánlivě neškodné a nevinně si to k vám začne vykračovat zákeřná nemoc, z které už spousta lidí nenajde cestu zpět k normálnímu životu.

gaaabi
19.09.2021 odpad!

Úplně divná kniha pro mě... po Chirurgovi velké zklamání - nevěřila jsem ničemu... ale věřím, že své čtenáře knížka najde.

Ála41
07.09.2021 3 z 5

Kniha se mi moc nelíbila. Ale autorce samozřejmě přeji, ať vše zvládne. Neměla to jednoduché, ale moc jí nerozumím.

IvikaS
18.05.2021 4 z 5

Už chápu kde se vzaly Vrány.

DámaMáma
25.04.2021 4 z 5

Opět skvělá kniha od mé oblíbené autorky. Bohužel jsem ji četla až jako poslední, a tak musím za sebe říct, že další její díla, která vznikla posléze, jsou pro mě lepší.
I tak si tato kniha jistě zaslouží velký respekt!

boeink
24.04.2021 3 z 5

Tak tohle nebylo žádné pěkné čtení. Tím, že jde o osobní zpověď, se kniha liší od jiných knih autorky (i když Vrány zřejmě také jsou alespoň částečně autobiografické). Přiznám se, že v některých pasážích jsem jí úplně nerozuměla, hodně se plácá ve svých pocitech, ale to zřejmě všechno vychází z okolností, ve kterých se Petra ocitla. Nemá to v životě lehké, přeju jí hodně zdraví!

Páájinka
21.04.2021 5 z 5

Silný příběh. Co je anorexie samozřejmě vím, ale že se může vybudovat takhle a co všechno to obnáší, je hrozné. Mistrně napsané.

manasx
14.04.2021 3 z 5

Překvapivá, upřímná!

ženy nemoci manželství katolická církev anorexie poruchy příjmu potravy hladovění řeholnice, řádové sestry

Petra Dvořáková
česká, 1977
2020  89%Vrány
2019  83%Chirurg
2018  77%Dědina
2022  86%Zahrada
2016  84%Sítě

Kniha Já jsem hlad: Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši je v