Izba

Izba https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89672/izba-89672.jpg 4 933 236

Pre päťročného Jacka je Izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil a kde vyrastá, kde žije v bezpečí so svojou mamou, kde sa učia, čítajú si, spia a hrajú sa. V noci ho mama vždy ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom má už dávno spať, ešte skôr, než príde Starý Nick. Neobyčajný príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom päťročného chlapca Jacka. Jack od svojho narodenia nikdy nebol vonku. Vyrastá v prostredí jednej izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, v ktorom je zavretý aj so svojou matkou. Napriek svojmu nízkemu veku je duševne zrelší, ako jeho rovesníci, vie čítať aj písať a prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Poznanie o svete nadobúda prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Až neskôr sa dozvedáme, prečo je spolu s matkou zavretý. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu naopak väzením, v ktorom ju Starý Nick drží už viac ako sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a intenzívnej materskej láske sa jej podarilo vytvoriť pre Jacka život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Ale ona vie, že to nie je dosť ani pre ňu, ani pre malého Jacka. Vymyslí preto odvážny plán úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a množstvo šťastia. Ani ona sama si však neuvedomuje, aká je nepripravená na to, že by plán skutočne fungoval. Zrazu sa ich izolovaný svet rozšíri, a keď si Jack uvedomí, že existuje aj svet mimo štyroch stien ich izby, začne klásť otázky. Množstvo otázok...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Room , 2010

TynaBehuncikova
25.09.2017 5 z 5

Dokonalé. Zpočátku mi trvalo dlouho, než jsem se dokázala nějak sžít se stylem psaní ala pětiletý kluk, na to jsem opravdu nebyla zvyklá. Poté mě to ale nádherně vtáhlo a zanechalo ve mně vlnu emocí. Mohu všem jen doporučit, byla jsem smutná, že kniha končí...

evask
13.09.2017 5 z 5

Nejdřív jsem četla zrychlenou formou. Ale vyprávění bylo stále poutavější.

MikeDV3
09.09.2017 4 z 5

Velice silný a strhující příběh, který je úchvatný především svojí psychologickou stránkou.

Lauralex
24.08.2017 4 z 5

Asi nikdy jsem před čtením žádné knihy neměla takový strach. Alespoň do té doby... A stále si přijdu, jako bych tam byla.

Je to opravdu silný čtenářský i psychický zážitek. Precizně zpracovaný a promyšlený příběh, který mě tak upoutal a přenesl mimo dění, že jsem nevnímala nic okolo, jen ten Pokoj. Do detailu znám každý kus nábytku, každé smítko prachu, cítím každý pach a vnímám tu nepopsatelnou a konzistentní atmosféru. Jako bych tam zůstala uvězněná i dlouho poté. Tak mě to emočně vysálo, že si říkám, jestli ve mně ještě vůbec něco zbylo.

Odsuzujete psaní ze strany malého Jacka, ale právě to je to ono, co mě na té knize a na celém tom příběhu tak uhranulo. Ano, je to podáno mírně nespisovným textem a dětským jazykem, ale kdo by dokázal lépe vyjádřit to myšlení, pocity a svět o čtyř zdech. A vlastně díky němu to bylo ještě víc autentické, osobité a pozoruhodné a je můj hrdina. Příběhy vyprávěné dětskýma očima jsou mimořádné a mají svou specifickou a niternou atmosféru. Mami věděla, co je Venku a jak to chodí, on ne. Ano, možná byl trochu naivní, ale proboha, bylo mu pět a tohle pro něj bylo normální a nikdy se nedostal dál než z jednoho rohu Pokoje do druhého. K okolnostem to ani jinak nešlo. A vlastně paradoxně měl možná i víc než kterékoliv dítě v jeho věku. Musíte se vcítit do jeho myšlení a prožívání, podívat se na to jeho očima, pak to uvidíte úplně jinak. A o tom to celé je.

Přivítala jsem, že je tu i pohled i na život potom, protože většina knih končí zachráněním. A tím je to ještě intenzivnější, silnější a působivější. A ve výsledku mě to tak srazilo na kolena, že jsem si přišla, jako bych se to všechno učila a socializovala se společně s nimi.

qydko
24.07.2017 5 z 5

Strhující, dojemný, přesvědčivý, mrazivý, krásný, příšerný... příběh malého chlapce a jeho matky. Knihu jsem zhltla za dva dny a všem doporučuju. Leč není to moc veselé čtení.

klarik
30.06.2017 3 z 5

Příběh zajímavý, zpracování z pohledu chlapce také, ovšem celkově mě knížka nezaujala a musela jsem se do čtení nutit. Nejzajímavější část knížky, která mě chytla bylo, když Jack utíkal z pokoje, jinak musím říct, že žádná sláva.

lukasguran
29.06.2017 5 z 5

Skvělý děj, napínavý a smutný příběh, naštěstí se šťastným koncem :)
Rozhodně doporučuji.

Veronika33
23.06.2017 5 z 5

Kniha bola veľmi pútavá, najprv som mala obavu, že budem mať problém začítať sa do knihy písanej z pohľadu malého chlapca. Ale bolo to skvelé čítanie. Snáď až na koniec, ktorý mohol byť trošku prepracovanejší. Odporúčam, skvelo napísané.

Manyna
16.06.2017 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha. Pokud se naladíte na její vlnu a vžijete se do pocitu malého pětiletého kluka, který je celý život izolovaný v jedné místnosti se svojí Mami, televizí a pár kusů nábytku, prožijete neskutečně silnou psychologickou sondu. Je na Jackovi, aby se po útěku z Pokoje popral se světem Venku, který ho nechápe a který se snaží pochopit on.

lea1805
02.06.2017 5 z 5

Kniha mě přinutila číst dál a dál opravdu mě to v táhlo a bylo to napínavé i psychologické. Podívám se na film doufám, že mi to moc nezboří mou představu.

MíšaS.
26.04.2017 5 z 5

Vynikající čtení. Smutný příběh, ale plný pravdy. Naprosto mě uchvátil Jackův pohled na svět.

janulka1310
10.04.2017 5 z 5

Do knihy jsem se začetla od prvních stran. Vyprávění z pohledu pětiletého chlapce mě velmi zaujalo, protože jsem se mohla vcítit do emocí malého dítěte, což u většiny knih není možné. Zajímavé pro mě bylo i chování ostatních postav, Mami, babičky, doktorů a dalších z pohledu Jacka. Nejvíce mě zaujalo, jak Jack vnímal život Venku a chování dospělých - jako velký zmatek, stres, spěch, konvence, zdvořilostní chování...běžně si to člověk neuvědomuje, ale někdy neškodí se podívat na náš svět Jackovýma očima a uvědomit si spoustu jiných aspektů, které nám dospělým unikají..

Verrrunka
07.04.2017 4 z 5

Vůbec nebylo lehké překonat začátek, knížka psaná z pohledu pětiletého dítěte, které se dost individuálně vyjadřuje, není nejjednodušší ke čtení. Každopádně cca po 50 stránkách mě to absolutně pohltilo. Celý příběh je smutný, znepokojující, ale zároveň fascinující. Nikdy mi nedošlo, jaké by to bylo žít v izolaci a pak se dostat do ven. Výborné čtení!

Ivanule
06.04.2017 5 z 5

Co k této knize dodat,asi to,že mě dostala,totálně...Od záčatku jsem si moc nemohla zvyknout na Jackovo vyprávění,kdy označoval věci velkými písmeny a jeho slovosled nebyl někdy nic moc,ale co se divit,když prožil prvních pět let svého života jen v Pokoji,někdy jsem se zastavovala nad tím,že je tam moc ochuzen o krásy světa,o zpívající ptáčky po ránu,o rosu v trávě a říkala jsem si proč to sakra ta jeho Mami dovolí,proč se nesnaží se odtud nějak dostat,vždyt to musí nějak jít...Ale někdy když ji malý Jack popisoval,tak se zdálo jako by rezignovala na všechno kolem,určitě v některých případech bylo vidět,že toho tam má dost,a vzpomíná jaké by to bylo,kdyby...A na konci jejich začleňování se zpět do Života,pro malého Jacka to určitě nebylo lehké,ale myslím,že tím,že nepoznal první roky života nic jiného,tak myslím že si na svět zvykl celkem dobře,i když s jeho Mami,to asi tak lehce nepůjde,přece jenom nejdřív si žijete život puberťáka,pak se stane to co se jí stalo,a po pěti letech se dostane zpátky,asi to pro psychiku člověka,který se musí vracet zpátky nejde tak rychle jak si on sám myslí....Výborně napsaná kniha!

mija.chalka
02.04.2017 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, tak mi styl psaní moc neseděl, až jsem si říkala "to asi nedam". Pak jsem ji otevřela znovu další den a skoro jsem přišla pozdě. Styl pasaní mi už nevadil a knihu jsem hltala. Silný příběh malého kluka a jeho maminky, je až neuvěřitelné, že takové a podobné věci se skutečně dějí. Zase něco trochu jiného, klobouk dolů.

SelenaDemi428
27.03.2017 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila, pořád se tam opakovalo to samé, což je vlastně i dobře, protože to poukazovalo na jednotvárný život Jacka a jeho maminky. Když začali plánovat únik, tak mě knížka začínala vtahovat více, až jsem jí pak celou dočetla během dvou dní, Líbilo se mi, jak vyprávění bylo z pohledu malého kluka, který si svět představuje po tom, jak mu ho maminka předložila, a pak se seznamuje s tím světem reálným.

SeverusSnape
22.03.2017 5 z 5

Skvělé čtení,plné zvratů.Z pohledu malého chlapce Jacka,který je se svou maminkou zavřen před okolním světem.Pak se jim podaří utéct a snaží se začlenit do normálního světa.Mistrně napsáno,kniha plná citů

amanek
09.03.2017 5 z 5

Už dlouho mě žádná knížka tolik nezasáhla. Večer jsem s tím to příběhem usínala, v noci se mi o něm zdálo a ráno jsem se ním probouzela. Prostě neustále jsem o tom musela přemýšlet, že takové věci se fakt dějí a jak je těžké se pak vrátit běžného života.

iva23
06.03.2017 4 z 5

Asi tak do str. 60 jsem z toho měla rozpačitý pocit, ale pak mě to chytlo a celkově hodnotím jako dost dobře napsaný příběh pro silné povahy.

ophellia
25.02.2017 3 z 5

Jack mi hrozně lezl na nervy, nevim. Nápad na knihu dobrý.