Izba

Izba https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89672/izba-89672.jpg 4 933 236

Pre päťročného Jacka je Izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil a kde vyrastá, kde žije v bezpečí so svojou mamou, kde sa učia, čítajú si, spia a hrajú sa. V noci ho mama vždy ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom má už dávno spať, ešte skôr, než príde Starý Nick. Neobyčajný príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom päťročného chlapca Jacka. Jack od svojho narodenia nikdy nebol vonku. Vyrastá v prostredí jednej izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, v ktorom je zavretý aj so svojou matkou. Napriek svojmu nízkemu veku je duševne zrelší, ako jeho rovesníci, vie čítať aj písať a prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Poznanie o svete nadobúda prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Až neskôr sa dozvedáme, prečo je spolu s matkou zavretý. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu naopak väzením, v ktorom ju Starý Nick drží už viac ako sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a intenzívnej materskej láske sa jej podarilo vytvoriť pre Jacka život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Ale ona vie, že to nie je dosť ani pre ňu, ani pre malého Jacka. Vymyslí preto odvážny plán úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a množstvo šťastia. Ani ona sama si však neuvedomuje, aká je nepripravená na to, že by plán skutočne fungoval. Zrazu sa ich izolovaný svet rozšíri, a keď si Jack uvedomí, že existuje aj svet mimo štyroch stien ich izby, začne klásť otázky. Množstvo otázok...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Room , 2010

verulik196
28.05.2018 5 z 5

Opravdu originální příběh. Z počátku mi vadily Jackovy patvary slov, postupně jsem si ale na to zvykla a do příběhu se začetla. Mohu jen doporučit.

callahanh
24.05.2018 4 z 5

Jak už tu píše hodně uživatelů, tím nejoriginálnějším na knize je fakt, že je psán z pohledu pětiletého chlapce odtrženého od reality a navíc i jeho vyjadřováním. Tím Donoghue sbírá nejvíc bodů, protože ačkoli chvíli trvá si na tento styl zvyknout, je výborně promyšlený a čtenáři nabízí úplně jiný pohled na věci, které jsou pro něj samozřejmé. Pozitivem je i to, že většina knihy se odehrává až poté, co Mami a Jack Pokoj opustí (a myslím, že to v tomto případě ani není spoiler), takže se autorka soustředí na psychologickou rovinu chlapcova poznávání pro něho neznámého světa, pokusy o jeho socializaci a seznamování s příbuznými a kdesi na pozadí se zároveň odehrává drama jeho matky, která po dlouholetém věznění není schopná ustát každodenní realitu a pozornost veřejnosti. Vše je psáno čtivě, děj má spád a jazyková forma je natolik originální, že si čtenář až později uvědomí, že v příběhu trochu hapruje logika (je těžko myslitelné, že by pětileté dítě nemuselo nikdy v životě k lékaři a ona pasivita matky je také těžko uvěřitelná), takže to při samotném čtení neřeší, což je jedině dobře. Nějakým způsobem originálních knih je hodně málo, Pokoj k nim ovšem rozhodně patří a i přes všechny drobné nedostatky funguje výborně a poodhaluje jen těžko představitelný život v zoufalých podmínkách, hlavně se ale zabývá tím, co se děje po "návratu do normálu", kde většina podobných příběhů končí. 80 % PS: Dík zaslouží i překlad, který je naprosto výborný.

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Pokoj je příběhem natolik silným, že by si jej měl přečíst každý. Je totiž plný témat k zamyšlení - ať už je to mateřská láska, lidská krutost v různých podobách i pohled na náš svět. Velkou poklonu musím složit také překladatelce, protože Jackova pětiletá mluva a uvažování jsou přeloženy naprosto geniálně, byť si na ně musíte chvilku zvykat.

vendulaxyz
09.05.2018

Nedokázala jsem se do toho začíst. Možná je to hezký příběh, ale vyžaduje to hodně soustředění, aby člověk pochopil, co má Jack na mysli. Odloženo po několika stranách.

1.Agness
24.04.2018 4 z 5

Knížka se mi líbila, napínavý příběh se četl velmi svižně. Párkrát jsem se ale nad příběhem pozastavila, snažila si situaci představit a uvěřit jí. V některých chvílích mi příběh přišel až přitažený za vlasy. Jak to pětiletý Jack, pro kterého je celý svět v Pokoji, mohl všechno zvládnout... Pořád je to ale skvělý román, který stojí za přečtení a nerada bych od něj někoho odrazovala :) Právě pohled pětiletého vypravěče dělá příběh tak zajímavým.

allyce
26.03.2018 5 z 5

Úchvatné! To jsem si řekla při dočtení posledního řádku knihy. Nečetla jsem anotace, tak jsem ze začátku tápala a říkala si, co to je?, to asi nedám! Zvědavost byla silnější a nakonec se z toho vyloupl jedinečný zážitek, zásluhu má na tom i skvělý překlad. ....vžuuum...

Banny_L
01.03.2018 4 z 5

Duše si sama volí společnost - a pak - dveře zavře.

Aneleh
26.02.2018 5 z 5

Začátek byl těžký, než si člověk zvykl na neobvyklý styl psaní, vyprávěný pětiletým Jackem. Ale jak děj pokračuje, jste vtaženi do naprosto neobvyklého příběhu, při kterém vám leckdy až přebíhá mráz po zádech a říkáte si, zda je vlastně tohle všechno možné. Bere vás to za srdce a zcela pohltí. Líčení života venku po útěku z Pokoje je poté pro nás silným psychologickým zážitkem, kdy si uvědomujeme, že všechny ty maličkosti, jenž považujeme za samozřejmost, jsou vlastně malým zázrakem. Jak říká malý Jack: "Všimnu si, že ve světě mají lidi skoro pořád stres a nemají čas. V Pokoji jsme já a Mami měli čas na všechno. Asi je času hodně málo, když má vystačit na celý svět. A dospělí děti asi nemají moc rádi, dokonce ani rodiče. Nechtějí si s nimi doopravdovsky hrát, radši pijí kávu a mluví s jinými dospělými. Někdy nějaké malé dítě brečí a jeho Mami ho ani neslyší..."

mario.nette
17.02.2018

Až na druhý pokus. Při prvním mi vadil Jack. Při druhým mi vadila Mami :D ale jinak to je docela hezký. Jsem v půlce. Trochu Malá Velká Británie (kojení) :D to mi přijde v pěti letech nechutný - kojit dítě. Ale tak spousta lidí má různé úchylky. Jsem zvědavá, jak to dopadne. Doufám, že na konci všichni umřou ♥

Missynka
06.02.2018 5 z 5

Hodně těžké čtení. Pokud se nepřenesete přes 'ono' zvláštní psaní, přes popis pětiletého kluka, pak nejspíš ani knihu nedočtete. Já Pokoj četla na několik pokusů a teprve napotřetí jsem se do děje ponořila a na výpravu malého Jacka jsem si zvykla. Jsem opravdu ráda, že jsem se donutila knihu přečíst, protože se jedná o opravdu silný příběh malého chlapce a jeho mami. Příběh je protkaný touhou žít, přežít, nalhávat si, ale hlavně milovat. Co všechno se dá snést? A s čím vším se člověk musí vypořádat, když je najednou všechno jinak?

Dija
02.02.2018 5 z 5

Takhle hluboký čtenářský zážitek ve mně ještě žádná kniha nevyvolala. Bylo to drsné, smutné a díky tomu, že to celé vyprávěl pětiletý chlapec, hodně realistické. Když jsem zrovna neměla knihu v ruce a nečetla ji, pořád jsem na příběh musela myslet. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Adhara
30.01.2018 4 z 5

Napísať zaujímavý a súčasne uveriteľný príbeh očami škôlkara je ťažké. Situáciu neuľahčuje ani skutočnosť, že takéto malé deti ešte nemávajú nijaký cieľ, život pre ne len tak plynie. Postava bez cieľa je v literatúre vo všeobecnosti katastrofa. Ale v tomto prípade napodiv funguje aj takýto bezcieľny príbeh.

Dobre vystihnuté sú oba aspekty Jackovej výnimočnosti – detskosť aj určitá, nazvime to, narušenosť spôsobená celoživotnou izoláciou. Napriek celkove dobrému zvládnutiu psychológie som však predsa len narazila na niekoľko nedôveryhodností. Myslím si, že chlapec, ktorý nikdy nepoznal nič iné než štyri steny, by zostal otvoreným priestorom absolútne ochromený. Druhá vec, ktorá mi prekážala, bol značný nedostatok empatie dospelých voči Jackovi potom, ako začal žiť vonku. Celkove je ale Izba nesporne veľmi zaujímavou knihou z iného súdka než väčšina.

Terry.89
16.01.2018 3 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla. Vyprávení z pohledu pětiletého chlapce bylo zajímavé, ale tak úplně mi nesedělo. Přesto jsem knihu četla se zvědavostí.

Nicol13
14.01.2018 4 z 5

Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu chlapce. Klobouk dolů před překladatelkou. Bylo to něco jiného...
A scénu s kobercem jsem s napětím hltala...
Za mě hodně zajímavý psychologický počin a doporučuji.

Calibra
29.12.2017 3 z 5

Já nevím, dala bych tři a půl hvězdy, kdyby to šlo. Hezky odvyprávěno z pohledu malého Jacka, ale ráda bych trochu víc napětí. A furt mi vrtá v hlavě otázka, proč Mami nezkoušela přijít na kód?

martina.culik
17.12.2017 4 z 5

Knížku jsem vzala do ruky až poté, co jsem viděla film.
Ačkoli jsem tedy věděla spoustu věcí včetně toho, zda se Jackovi s Mami podaří dostat se z pokoje pryč, četla jsem knihu s napjatým očekáváním.
Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na způsob vyprávění z pohledu pětiletého chlapce. Kniha je opravdu zajímavě napsaná a určitě ji doporučuji k přečtení.

Temiša
01.12.2017 3 z 5

Popis jakoby z ruky malého chlapce byl velmi uvěřitelný a drastické posáže se tím dali rafinovaně skrýt.

adorjas
05.11.2017 3 z 5

Rozhodovala som sa medzi 3 a 4 hviezdičkami- nakoniec zvíťazili 3. Nechápte ma, ale zle. Kniha bola čitateľná, bežala jedna báseň a popis akoby z perspektívy 5-ročného dieťaťa tiež dobré. Lenže mi neprirástla k srdcu...

Něha
02.11.2017 5 z 5

Kniha předčí film ♥️

Deena_
06.10.2017 5 z 5

Trvalo mi dlouho nez jsem se do ni zacetla bylo to hlavne kvuli stylu psani. Jsem rada ze me to nakonec vtahlo do deje a pak uz to jelo. Dojemny pribeh se stastnym koncem.