Izba

Izba https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89672/izba-89672.jpg 4 931 236

Pre päťročného Jacka je Izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil a kde vyrastá, kde žije v bezpečí so svojou mamou, kde sa učia, čítajú si, spia a hrajú sa. V noci ho mama vždy ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom má už dávno spať, ešte skôr, než príde Starý Nick. Neobyčajný príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom päťročného chlapca Jacka. Jack od svojho narodenia nikdy nebol vonku. Vyrastá v prostredí jednej izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, v ktorom je zavretý aj so svojou matkou. Napriek svojmu nízkemu veku je duševne zrelší, ako jeho rovesníci, vie čítať aj písať a prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Poznanie o svete nadobúda prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Až neskôr sa dozvedáme, prečo je spolu s matkou zavretý. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu naopak väzením, v ktorom ju Starý Nick drží už viac ako sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a intenzívnej materskej láske sa jej podarilo vytvoriť pre Jacka život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Ale ona vie, že to nie je dosť ani pre ňu, ani pre malého Jacka. Vymyslí preto odvážny plán úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a množstvo šťastia. Ani ona sama si však neuvedomuje, aká je nepripravená na to, že by plán skutočne fungoval. Zrazu sa ich izolovaný svet rozšíri, a keď si Jack uvedomí, že existuje aj svet mimo štyroch stien ich izby, začne klásť otázky. Množstvo otázok...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Room , 2010

vercadole
03.02.2013

Nejdřívě jsem byla zklamaná stylem, jakým byla kniha napsaná - vyprávění malého chlapce. Jakmile jsem se ale dostala do děje, nemohla jsem se odtrhnout a četla jsem až do noci. Skvěle udělaná kniha! A nepřišlo mi, že by druhá polovina knihy byla zbytečná, právě naopak. V knize bylo hodně důležité to, jak se s tím vším nakonec vypořádali.

Ječmínek
15.01.2013 1 z 5

První čtvrtina ušla, i když to bylo přitažené za vlasy už od začátku, druhá čtvrtina popisovala útěk a úplnou pitomost věznitele. Druhou polovinu knihy jsem dočetl proto, abych se dozvěděl, co tam bude, když konec byl už v půlce, a nebylo tam už skoro nic.

*Moný*
03.01.2013 5 z 5

Výborná kniha. Originální. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě všem doporučuji! :o)

Freedyn
24.12.2012 5 z 5

Pro mě naprosto úžasná kniha. Autorka ani v jednu chvíli nesklouzla k nereálnému (například kdyby se Jack po osvobození choval normálně a neměl problémy s adaptací, s chůzí atd.. ) což mě na knize úplně fascinovalo. Pro mě to nejlepší co může být. Snad ji brzy budu mít ve své knihovně :)

skulenka
24.09.2012 4 z 5

Kniha je napsána jazykem pětiletého kluka, který nezná nic jiného než svůj Pokoj. Ze začátku bylo pro mě obtížné se vcítit do pocitů tohoto kluka a jeho vlastního jazyku. Psychologický román, který se vymyká svým tématem ostatním světovým románům.

Midla
27.06.2012

Už dlouho se mi nestalo, že bych nebyla schopná knihu v noci odložit. Emma má na svědomí pročtenou noc a já mám další zářez v oblíbených...

ondras666
31.05.2012 4 z 5

Velice působivá kniha. Z počátku jsem ji chtěl odložit, protože jsem se nemohl nějak dostat do stylu v jakém je psaná. Ale jsem velice rád, že jsem to neudělal. Kniha výborně popisuje život Jacka a jeho Mami, kteří jsou uvězněni v Pokoji. Nemohl jsem se od jejího přečtení odtrhnout. Jen mě trochu zklamal závěr, kdy jsem čekal, že bude trochu více rozepsaný. Ale i tak vřele doporučuji.

asterixka
26.05.2012 5 z 5

Úžasná kniha, která mě naprosto pohltila a nenudila ani chvilku. Nyní patří k mým nej .... doporučuji ostatním.

Čoko
04.05.2012 5 z 5

Po přečtení jsem ji dala na zkoušku mamce. Obě jsme se shodly. Krásná kniha!

bookcase
16.04.2012 5 z 5

Pecka!!!! Naprosto úžasný román, sice se ze začátku trošku vlekl, jak už tady podotkli jiní, ale pak to dostalo spád a švih. Klobouk smekám před překladatelkou, které se podařilo dokonale převést mluvu pětiletého dítěte včetně nesprávného skloňování. Doporučuju!!

pe3czech
10.04.2012 3 z 5

Nechci vyzrazovat zápletku, proto je pro mě složié napsat svůj názor. Děj Pokoje se rozbíhá příliš rozvláčně. Uznávám, že atmosféru tím Emma vykreslila dokonale. Ovšem pro mě byo těžké vydržet až do zajímavé napínavé části knihy. Prostředek byl v mých očích jednoznačně nejsilnější částí, pak zamířila křivka zábavnosti opět ke dnu. Bohužel, nejspíše nejsem člověk oceňující ve všech případech happy-end, ocenil bych otevřený konec v tragickém momentu. Pokoj by přišel o zhruba 40 stránek, přesto vše podstatné by zůstalo zachované.

bosorka
12.03.2012 5 z 5

Líbilo fakt hodně moc. Bylo to smutné, přitom hlášky malého Jacka i nutily k úsměvu. Možná i proto, že mám stejně starého syna, jsem neměla chvílemi daleko k slzám. Naprosto mě dokázala dostat autorka, která perfektně vystihla myšlení pětiletého dítěte. To, že je příběh vyprávěn řečí pětiletého, je neuvěřitelné plus knihy. A vůbec, všechny nápady mě dostaly. To, co maminka vymýšlí, aby pro syna udělala v pokoji 3,5x3,5 metry život srovnatelný s tím, co ona zná z normálního světa, je až neuvěřitelné. Tímto vlastně chválím i autorku, která nápady do hlavy románové Mami vložila. A zvykání si na následný "normální" život mě rozesmutňoval snad ještě víc než ten zamčený v "Pokoji". Doporučuji!

Tytyna
01.11.2011 4 z 5

Kniha mě absolutně dostala....četla jsem jí na doporučení uživatelky akina a rozhodně nelituju....dokonce jí čte i manžel.

ayla
31.10.2011

Knížka se mi tak líbila, že o ní budu muset ještě chvíli přemýšlet a počkat s další četbou, abych se na ni vůbec mohla soustředit. Postřehy malého Jacka byly tak trefné a vtipné, zárověň však smutné. Pokoj si určitě přečtu znovu, je to příběh, který se nezapomíná.

akina
24.10.2011 5 z 5

Naštěstí jsem nečetla popis na přebale, ale pouze kapitolu na zkoušku. Knížka se mi moc líbila a hned jsem ji doporučila některým dalším lidem. Myslím, že je to dokonalá ukázka toho jak nikdy nic nekončí. Ve chvíli, kdy si myslíte, že nejhorší už máte za sebou přijde další a možná obtížnější problém.

KKlara
30.09.2011 5 z 5

Podle popisu na přebalu jsem se bála, aby se kniha nevezla na vlně unášených a zavřených lidí... Také mě vyděsila charakteristika "jazykově svébytný". Bála jsem se zbytečně, ta kniha je neuvěřitelná svým příběhem i svým jazykem, který příběh dotváří. Je čtivá, ale není hloupá. Nemohla jsem přestat číst.