Izba

Izba https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89672/izba-89672.jpg 4 934 934

Pre päťročného Jacka je Izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil a kde vyrastá, kde žije v bezpečí so svojou mamou, kde sa učia, čítajú si, spia a hrajú sa. V noci ho mama vždy ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom má už dávno spať, ešte skôr, než príde Starý Nick. Neobyčajný príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom päťročného chlapca Jacka. Jack od svojho narodenia nikdy nebol vonku. Vyrastá v prostredí jednej izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, v ktorom je zavretý aj so svojou matkou. Napriek svojmu nízkemu veku je duševne zrelší, ako jeho rovesníci, vie čítať aj písať a prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Poznanie o svete nadobúda prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Až neskôr sa dozvedáme, prečo je spolu s matkou zavretý. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu naopak väzením, v ktorom ju Starý Nick drží už viac ako sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a intenzívnej materskej láske sa jej podarilo vytvoriť pre Jacka život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia. Ale ona vie, že to nie je dosť ani pre ňu, ani pre malého Jacka. Vymyslí preto odvážny plán úteku, v ktorom sa spolieha na statočnosť svojho syna a množstvo šťastia. Ani ona sama si však neuvedomuje, aká je nepripravená na to, že by plán skutočne fungoval. Zrazu sa ich izolovaný svet rozšíri, a keď si Jack uvedomí, že existuje aj svet mimo štyroch stien ich izby, začne klásť otázky. Množstvo otázok...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Room , 2010

Locika
19.10.2013 5 z 5

Na začátku četby jsem si chtěla zapisovat životní moudra, která tady jsou... Neoplatilo by se to, protože bych musela opsat celou knihu. Úžasná!

domis
28.09.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha tím, že je psána z pohledu 5-ti letého chlapce, který nevyrůstal v normálním prostředí.

egan
30.08.2013 5 z 5

Fantastická kniha!
Ako už napísal jeden recenzent: "Po prečítaní knihy Room sa svet okolo vás nezmení, ale zmení sa niečo vo vás."
S tým absolútne súhlasím - ešte stále sa v myšlienkach k tejto knihe vraciam, vyvolávala vo mne veľmi silné pocity (všemožného druhu:)) a kládla znepokojivé, ale nesmierne dôležité otázky, na ktoré nie je také jednoduché nájsť v sebe samom odpovede. Treba ísť hlboko do svojho vnútra, do vlastného svedomia. Určite sa nevyhnete zamysleniu sa nad svojím vlastným životom a detstvom, vzťahmi k ľudom vo vašom okolí.
Ak sa nebojíte samého seba, Room je práve pre vás:)

Modrý medvěd
28.08.2013 5 z 5

Kniha, kterou rozhodně doporučuji. Pro mne byla působivější, děsivější až ta druhá část, ale i ta první stála zato.

mstep
23.08.2013 5 z 5

těžká depka...vtáhne vás a nepustí a nemůžete ji dostat z hlavy ještě hodně dlouho...

-Nikola-
24.07.2013

Úžasné, nemám slov! Našla jsem svůj idol v mladé silné ženě, které osud hází klacky pod nohy. Samozřejmě bojotečný princ JackerJack měl pro mě taky velký význam, je to symbol stébla, které drží mladou ženu nad hladinou a taky symbol nového začátku a naděje. Doporučuji všem! U této knihy si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že je svobodný. Bohužel jde zde i cítit, že se tohle může dít kdekoli a kdykoli!!!

Marčullkas
22.07.2013 2 z 5

Knihu jsem po pár stránkách odložila a nedočetla, ale rozhodně ji dám za čas ještě šanci :)

mapet85
15.07.2013 5 z 5

Kniha je napísaná očami 5 ročného chlapca, ktorý je zamknutý spolu so svojou mamou v "Izbe". Autorka vynikajúco vystihla charaktery a psychiku dieťaťa. Odporúčam.

lucy.sankova
13.07.2013 5 z 5

Nádherná kniha. S takovým stylem psaní jsme se ještě nesetkala. Krásně popsaný příběh z pohledu malého Jacka, který je vězněn společně s matkou v "pokoji" o kterém nikdo netuší..
Můžu jen doporučit!

Barush
11.06.2013 5 z 5

Velmi autentický styl vyprávění..prvních pár stránek jsem myslela, že se jedná o nějakou červenou knihovnu.
Ale hned brzy mi došlo o co běží...velmi originální, silný, emotivní příběh..
Doporučuji!

vladka2104
02.06.2013 5 z 5

Vyprávění malého chlapce, který do svých 5 let nezná nic jiného než svou matku a 4 zdi pokoje. Zajímavá nevšední kniha, která mě mile překvapila.

magnolia
29.05.2013 4 z 5

Originální a silná kniha. Přiznám se, že mě víc bavila až část od plánování útěku a nejvíc pobyt na svobodě - úplně nejpůsobivější byl rozhovor matky s médii (perfektně vykreslená bezcitnost k obětem podobných činů), také hledání vztahů k bývalé rodině bylo zajímavé. Víc by se mi líbilo, kdyby byl příběh vyprávěný i z pohledu obdivuhodné matky, pohled chlapce už mi po čase trochu vadil (ale chápu, že právě pro to je ta kniha tak výjimečná.)

kneslova
27.05.2013 4 z 5

Netradiční příběh, čte se moc dobře. Zajímavá kniha, doporučuji.

Lensiiee
26.05.2013 5 z 5

Úžasný psychologický román. Nejedná se o lehké oddechové čtení. Naopak. Dílo je výborně vypracované a čtenáři dovolí nahlédnout nejen do pocitů vězněné ženy, ale zároveň i do světa pětiletého dítěte, pro kterého je Pokoj celý svět.

Juicyk
20.05.2013 5 z 5

Naprosto skvělá kniha!
Na styl psaní si budete možná na začátku trochu zvykat, ale já ho nevidím vůbec jako mínus, ale jako obrovské plus. Je neuvěřitelné, jak se autorka dokázala vcítit do uvažování pětiletého dítěte a podat ho čtenářům v tak čtivé formě :)
Vůbec jsem se nenudila, knihu jsem hltala od začátku do konce, protože jsem byla prostě a jednoduše zvědavá, jak to bude dál :)
Autorka si podle mě zaslouží opravdu obdiv a já jí děkuji, že jsem se mohla ponořit do tak zajímavého, smutného, nápaditého a dojímavého příběhu. Rozhodně doporučuji přečíst :)

Leskodka
03.04.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji jedním dechem, v očekávání, co bude dál. Ani si nejde představit, jak težké je zařazení malého chlapce do společnosti, o kolik dětských krás přišel.

barina
30.03.2013

Kniha člověka nutí vžít se do matky toužící dostat se ven, ale i do dítěte, které chce zpátky. Ten rozpor touhy po svobodě a potřeby bezpečí tvoří silnou atmosféru, která nedovolí přestat číst.

medvěd
23.03.2013 4 z 5

poutavý psychologický příběh matky a jejího syna ,který se po letech zajetí učí vnímat svět tam venku.

felisa
10.03.2013 5 z 5

Výborná knížka o životě v zajetí. Vypráví příběh dítěte a jeho matky, jejich myšlení a přežívání.

Lea
10.02.2013 5 z 5

Pokoj je kniha, která si vás udrží až do konce. Na styl vyprávění jsem si zvykat nemusela, naopak, byl pro mě velmi příjemnou změnou. Ať se v tom kritici hnípou sebevíc, autorka (a také lidé, kteří jí pomáhali zpracovat dílo do této podoby) si zaslouží neskutečný obdiv. Jackovo vyprávění bylo velmi realistické, plné úžasných propojek a návazností na vše, co se dozvídá o světě a lidech. Knížka by se pravděpodobně dala snadno přečíst i v angličtině, ale pro procvičování jazyka příliš vhodná nebude - při čtení jsem si občas vzpomněla na perličky Google překladače :) O to větší kus díku si zaslouží i překladatelka za to, že všechny slovní hříčky a Jackovy úvahy o doslovnosti některých klasických frází dávaly v češtině smysl. A že jich tam muselo být! V knize se našlo pár nudných chvilek, kdy děj začal upadat do stereotypu, to ale naštěstí vždycky brzy zachránil nový zvrat. Je to smutný příběh, ale skrývá také pozitivní poselství - že i v těžkých chvílích máme volbu, jak se ke své situaci postavíme, a volba Mami byla úžasná.

zfilmováno irská literatura izolace únosy vypráví dítě

Emma Donoghue
irská, 1969