Dívka v ledu

Dívka v ledu
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318890/bmid_divka-v-ledu-u8L-318890.jpg 4 5768 5768

Poté co je v parku v jižním Londýně pod vrstvou ledu nalezeno tělo mladé ženy, na místo přijíždí detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Oběť, krásná dívka z mocné a bohaté rodiny, měla podle všeho dokonalý život. Když Erika začne pátrat hlouběji, vynoří se souvislosti mezi její vraždou a smrtí tří prostitutek, které někdo uškrtil, svázal jim ruce a hodil do vodních ploch po Londýně. Jaká je spojitost mezi dcerou vlivného lobbisty, který si myslí, že může ovlivňovat i vyšetřování, a mrtvými imigrantkami? Jaké temné tajemství dívka v ledu skrývala? Čím více se Erika přibližuje k odhalení pravdy, tím více se vrah blíží k Erice. Poslední případ detektiva šéfinspektora Fosterové skončil katastrofou a smrtí pěti policistů včetně jejího manžela. Eričina kariéra visí na vlásku, musí bojovat s vlastními démony i s vrahem, který je hrůznější než kdokoliv, komu čelila v minulosti. Dopadne ho dříve, než udeří znovu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Cosmopolis

The Girl in the Ice , 2016

Pistácie
10.02.2017 3 z 5

Ke knize jsem se ze začátku spíše nutila, ale nakonec mě chytla. I když je spousta věcí dost jasně předvídatelných, než bych u detektivky očekávala, tak mě to jako celek bavilo. Detektiv šéf inspektorka mě někdy doslova lezla na nervy, ale nakonec jsem jí a její klasické manýry, kdy se do všeho vrtala a lezla přesně do těch míst, kam ženská sama nepůjde, i kdyby byla policajt se zbraní, prostě překousla.

mulder
10.02.2017 4 z 5

Kniha se čte lehce, je psaná jednoduchým jazykem. Napětí při čtení se u mě tentokrát neobjevilo, ale pokud se jedná o světový bestseller, jistě si již našel spoustu spokojených čtenářů.

Ajinka126
09.02.2017 5 z 5

Skvěle napsané. Skvěle podané. Skvěle zamotané, schované a zpět rozmotané klubko případu. Je to takový ten styl vyšetřování "stopu po stopě; krok za krokem". Naprosto jsem si vychutnávala, jak nás Erika příběhem provázele a jak se to celé vyvíjelo. Přečtení této knihy mohu vřele doporučit! :)

konicekbily
08.02.2017 3 z 5

Průměrná, rozhodně to není špička. Hlavní dějová linie je rozmělňována zbytečnými střety vyšetřovatelů mezi sebou, a také vůči podezřelým a svědkům a zároveň netradičními potulkami po hospodách. Tak se děj vleče a nabírá teprve urychlení až za polovinou. Spousta odboček v ději je nevysvětlena a tak celkový dojem je průměrný.

Siwan
08.02.2017 4 z 5

Řemeslně dobře odvedená práce, ne úplně taková bomba, jak jsem čekala, ale čte se to dobře a vyprávění má spád. Konec možná trošku moc rychlý. Z tohohle motivu šlo vyždímat víc.

Faustka
08.02.2017 3 z 5

Na to, že jsem celý prosinec prudila Ježíška, to zase taková bomba nebyla.

ondrula
08.02.2017 3 z 5

Kniha mě v zásadě zklamala a hnedle vyjevím proč. V poslední době zažívám pocity sžíravého kritického nutkání ke kvalitám všech knih označených marketingem jako „bestseller“. Tento komentář může obsahovat některé dílčí spoilery.

Kniha podle mého názoru nemá takové kvality, aby si mohla osobovat označení „bestseller“. Jedná se spíše o (pod)průměrný detektivní román s prvky thrilleru. Vyšetřovatelka Erika se potýká až příliš často s nepřízní svých šéfů, kteří jí s až nepochopitelnou zabedněností neustále háží klacky pod nohy a znemožňují jí vyšetřování. Samotné vyšetřování vražd, tedy zřejmě nejdůležitější prvek knihy, je co do úspěchu závislé na náhodě, která spočívá v tom, že Erika celkem nahodile zajde do nějaké zaplivané putyky a pochytí tam (pro vyšetřování vraždy) klíčovou informaci.

Dále mě celkem iritovalo, jak Bryndza do svého románu promítá svou osobnost. Vůbec mi nevadí, že autor je gay, ale když je v knize gay zároveň oduševnělý patolog a charismatická vyšetřovatelka je lesba, a zároveň se příběh hemží motivy obdivných pohledů na mužské zadky a hystericky brečících mužů, působí to na mě tak nějak rušivě. Zároveň mi přijde, že je daleko nad rámec nějaké normální pravděpodobnosti, že hlavní vyšetřovatelka je Slovenka, matka VIP oběti (potažmo pak sama oběť) je Slovenka a některé další oběti sériových vražd jsou pak také Slovenky. To vše zřejmě jen proto, že Bryndza je původem Slovák. V anglické detektivce to působí bizarně. Čekal jsem, že v závěru knihy se alespoň vyjeví, že vraždění Slovenek mělo nějaký zvláštní motiv, ukáže se však, že to tak není, slovenská národnost postav je tak čirou (jakkoliv nepravděpodobnou) náhodou a o to bizarněji to pak působí.

Po formální stránce mě trochu rozčilovala sazba. V knize jsou chyby a překlepy, a také řádkování je až směšně roztáhlé (zřejmě proto, aby kniha svou tloušťkou vypadala jako plnokrevný román). Co mě rozčilovalo o poznání víc, byl amatérský překlad, který svou pitomostí bil do očí. Svědci například neustále oslovují vyšetřovatele kostrbatým termínem „důstojníku“, a to zjevně proto, že si překladatelka nedovedla lépe poradit s termínem „police officer“, což je sice obtížně přeložitelný termín, který nemá v češtině přiléhavý ekvivalent, ovšem méně hloupě by působil překlad jako „policista“ nebo „strážník“, případně „detektiv“. Je to jen drobnost, ale kniha je jich plná, a nakonec to dokresluje skutečnost, o jak moc syntetický „bestseller“ se jedná.

Název knihy je marketing jako prase. Že se jedna z obětí vražd najde pod ledem (nikoliv v ledu, jak napovídá název knihy) je vlastně jen jedna z dalších náhod, pro samotný děj knihy to nemá sebemenší význam. Tento motiv však výborně posloužil k designu titulní obálky knihy, která je nejen náležitě tajemná a provokující, ale i líbivě vybarvená.

Finále knihy, skoro až komickým způsobem dramaticky vystupňované do extrémního napětí, je jak přes kopírák z levných detektivek a nemohl jsem se nad ním neušklíbnout. Napadlo mě ale, že Bryndza má možná mimořádně dobrý instinkt k odhalení majoritních čtenářských preferencí a umí napsat záměrně dílo nenápadité, nenáročné, povrchní a plytké, neboť právě takové se zjevně může stát celosvětovým bestsellerem.

Aleen
07.02.2017 5 z 5

Po dlouhé době čistá detektivka, která splní, co slibuje na plakátech. Chytne, vtáhne, nepustí. Četlo se to samo a nehrálo si to na žádné psychologické dílo. Jedna z prvních věcí pana Bryndzy se velice povedla. Není mnoho autorů, kteří by se takhle profesionálně uvedli na trh. Hlavní postava měla být otravná a také byla. Myslím si, že díky tomu bude schopná vývoje v dalších případech, na které se já osobně velmi těším.

Kaci90
07.02.2017 5 z 5

Velmi čtivá kniha, slova do hlavy kloužou jedna radost, příběh plyne svižně, není to nuda. Za mě skvělé.

Altaira
07.02.2017 4 z 5

Táto kniha ma fakt bavila, i keď zo začiatku mi hlavná postava prišla trošku nesympatická (resp. vadili mi niektoré jej prejavy..), ale ku koncu sa to lepšilo, a zápletka bola veľmi dobrá a napínavá. Len ma fascinovalo, že ako policajtka sa nebola prakticky schopná brániť nejakému týpkovi, ktorého na začiatku vyhodnotili, že vlastne zas tak silný nie je.. Čakala by som, že na to bude mať tak trochu výcvik :D

Verušák88
07.02.2017 3 z 5

Kniha se mi líbila. Dobře se čte, má spád a je napínavá. Dobrá detektivka.

jozka_II
07.02.2017 3 z 5

Solidni detektivka, zadny solokapr, zadny brak. Je to malo?

Tace
06.02.2017 5 z 5

Dle mého názoru skvělá detektivka, dobře se četla, kapitoly rychle ubíhaly. Zajímavé rozuzlení, Erica je velmi sympatická policistka, která se opravdu ničeho nebojí. Mohu doporučit. :)

Selinute
05.02.2017 4 z 5

Docela dobrá detektivka.
Přes vysoké hodnocení, které tato kniha má, jsem ale čekala víc. Pro mě hitem není, je to spíše vynikající průměr, který ale za přečtení rozhodně stojí! No, a třeba příští autorova kniha bude už za plný počet...

perpe2a
05.02.2017 5 z 5

Moc se mi to líbilo, napínavé od začátku až do konce a jsem ráda, že budou další díly, slovenskému autorovi držím palce, ať je druhý díl stejně skvělý.

Hvězdinka
05.02.2017 3 z 5

Knihu jsem precetla za vikend, je ctiva, ma spad. Ale neni to neco, pred cim bych padla na kolena, proste detektivka jakych je hodne.

Címa
04.02.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, přečetla jsem ji za dva dny, nemohla jsem se od ní odtrhnout, jak jsem byla zvědavá na konec.

Hella
04.02.2017 3 z 5

Takový lehce nadprůměrný příběh... když si zvyknete na styl autorova psaní a přejdete různé nepřesnosti (že by ještě dnes u Metropolitní policie "drnčely faxy a tiskárny"???) a momenty, nad kterými vám zůstává rozum stát (jako třeba jak se Erika smíří s tím, že si toaletní věci rozložila pod peřinu sama! Bože!), tak to jde. Ale do tolik vychvalovaného bestselleru to má myslím ještě daleko.

rottovat
04.02.2017 4 z 5

Ale jo, je to dobré. V záplavě současných detektivek jsem se bála, aby Dívka v ledu nebyla "bestsellerem" pouze na reklamních plakátech, jak tomu často bývá. Čte se ale opravdu dobře, nechybí jí napětí, spád. Samozřejmě se drží pravidel žánru, takže pokud někdo čte hodně detektivek, dokáže předem odhadnout, jakým směrem se bude děj odvíjet. Trošku problém jsem měla s hlavní vyšetřovatelkou Erikou, nebyla mi místy zcela sympatická a vadilo mi její chování určitých situacích, ale celkový dojem z knihy mi to nijak zvlášť nepokazilo.

kasavubu
03.02.2017 4 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem. Skutečně to je v současnosti jedna z lepších dektektivek. Nenarazila jsem na žádné výrazné nesrovnalosti, což se o řadě jiných bohužel říci nedá. Vše do sebe pěkně zapadlo. Kdo je vrah, mě napadlo asi někdy za půlkou, ale jistá jsem si úplně nebyla. I mně moc nesedla postava hlavní vyšetřovatelky Eriky. Jak to pěkně napsala maryska09, už i já začínám byl přehlcená stále stejným, stereotypním vylíčením hlavních vyšetřovatelů. Kdy už se konečně objeví někdo "normální" s normálními problémy a starostmi? Ale to bychom po severské krimi chtěli asi moc, asi je na čase vrátit se zase k tradičním detektivkám.