Iluze

Iluze https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5821/mid_iluze-Qeg-5821.jpg 4 316 36

Tato kniha bude znamenat pro každého něco jiného: zábavný příběh o zázracích na mihotavém plátně tohoto světa... znepokojující kniha o skutečnosti a zdání skutečného... zvláštní pohled na to, jak by mnozí z nás mohli žít a jak někteří z nás žijí. Kniha, která následovala po Jonathanu Livingstonovi Rackovi, je příběhem mystického dobrodružství dvou letců, kteří se setkali na jednom z polí amerického středozápadu. Připomíná-li vám to okamžik, ve kterém skončil Racek, může to být pravda, neboť Iluze odrážejí, co se odehrávalo v autorově hlavě od mimořádného úspěchu Racka, jenž změnil jeho život.... celý text

Duchovní literatura New Age
Vydáno: , Synergie

Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah , 1977

palladium
28.06.2023 4 z 5

Krátký příběh o mesiáši, který se rozhodl svou činnost na zemi ukončit. Hlavní zpráva knihy je v tom, že vše kolem nás je iluze. Podobně jako to říkají duchovní nauky. Pro mě málo praktické, resp. sdělení úplně nerozumím, nemůžu ho přijmout, když jsem ho neprožil. Knížka se ale hezky čte i jako příběh. A některé věci mě přinutily k zamyšlení.

lavash
21.11.2020 1 z 5

"už nikdy jsem nechtěl napsat další knížku". dej si pěstí pseudointeluktále

danielpernik
04.04.2020 5 z 5

Rozumím tomu, že Iluze není pro každého. Ne, že by jí dokázal prokouknout jen někdo, ale to co zůstane za jejím rozkrytím nelze předpovědět.

Štěstí. Smutek. Bytí. Přitažlivost. Samota.
Iluze.
Realita?
Iluze.
Iluze?
Taky iluze?
...

intelektuálka
29.01.2020 5 z 5

To tedy byla nálož - mystické podnětné dialogy dvou mužů - Richarda a Mesiáše ....
Každý si tu může vybrat, co ho osloví - a já si vybrala :

"Tenhle svět ? A všechno v něm? ILUZE - každej kousíček z toho je iluze ...."

A náš život ? My jsme režiséry filmu svého života - a i film je jen iluze ....

A co svoboda ? "Máme. Všichni. Svobodu. Dělat. Cokoli. Co chceme. Dělat. "

A jak je to s pravdou ?

"Pravda, kterou říkáš, nemá žádnou minulost - ani budoucnost. JE, a to je vše, co má být. "

Žít pro druhé - "Kristus řekl, že máme žít pro své bližní... a my víme, jak to bylo s Mesiášem ....

A závěrem :

" Neměj strach z loučení. Rozloučení je nezbytné k tomu, abyste se mohli znovu setkat ...."

Spousta inspirace a doporučím.

guardian
08.04.2019

Nelze hodnotit, neboť toto dílo si lze vysvětlit tolika možnými způsoby, že si netroufám říct, co se mi autor vlastně snažil sdělit. Stojí za přečtení už jen pro ten pokus, co si z toho vezmete zrovna vy.

Kryštofka
02.02.2019 4 z 5

Inspirativní, ačkoli pro mě je top Racek, kterého jsem i viděla jako nezapomenutelný a originální film. Přesto považuji Iluze za velkou výzvu k zamyšlení.

managalante
22.03.2018 5 z 5

Literatura pro každého. :)

LadyHip
27.02.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, možná úplný top. Četla jsem ji několikrát, určitě ne naposledy a pořád mi má co dát. Skvělé a podnětné čtení pro každého, kdo jen kapku přemýšlí nad životem.

Anik-knihy
05.02.2018 5 z 5

I přesto, že se všemi Bachovými pohledy na život nesouhlasím,tak se mi tato kniha z větší části líbila. Jsou v ní ukryté myšlenky každodenního života.

Úryvek:

"Žij tak, aby ses nikdy nemusel stydět, bude-li cokoli z toho, co uděláš nebo řekneš, rozhlášeno po celém světě - dokonce i když to, co je rozhlašováno není pravda."

Čiň druhým, jak chceš, aby oni činili tobě. - "Jak by se ti líbilo setkání s masochistou, který by ostatním činil tak, jak by chtěl, aby oni činili jemu?" - správné použití tohoto pravidla je: - Čin druhým, jak skutečně cítíš, že jim máš činit.

petunie3112
07.12.2017 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Umí pohladit na duši, dodat odvahu a pozitivní energii. Opravdu, takto na mne knížka působí. Protože vše v tomto světě je iluzí, je jen na nás, jak na něj nahlížíme.

4listku
24.11.2017 5 z 5

Zajímavá knížka, hezky se mi četla. Každý by si v ní mohl něco najít. ;-)

MadamC
18.10.2017 5 z 5

Myslím, že kniha se nedá číst úplně jako beletrie. Nad každou kapitolou je dobré se zamyslet nebo si alespoň vypsat některé zajímavé myšlenky.
Pro mě je tato kniha jednou z nejlepších z hlediska poznání fungování světa. Asi je dobré mít již nějaké základy ze světa esoteriky, aby se v tom člověk našel. Ne každý je již připraven. Ale určitě to nevzdávejte a ke knize se za pár let znovu vraťte, stojí to za to.
"Rozhodujeme se sami, jestli nám něco ublíží nebo ne, ať už je to cokoli. My rozhodujeme. Nikdo jiný."

Kamys
29.08.2017 5 z 5

Pro mě kdysi obrovský objev, šok, srdcovka. Pořád je mi blízká. Víc než Racek, možná proto, že jsem ji četla dřív. Už jenom tohle, to prostě miluju:
"A když na něj davy začaly znovu naléhat se svými strastmi a dožadovat se, aby je léčil, aby se za ně učil a aby je neustále sytil svými znalostmi a bavil svými zázraky, usmál se na ně a s potěšením jim řekl: "Skončil jsem."

Zástup na chvíli oněměl úžasem.

I zeptal se jich: "Kdyby člověk řekl Bohu, že chce ze všeho nejvíc za každou cenu pomoci trpícímu světu, a Bůh mu odpověděl a řekl mu, co má udělat, měl by ho poslechnout?"

"Samozřejmě, Mistře!" křičela většina. "Mělo by mu být potěšením prožívat pekelná muka, kdyby to Bůh žádal!"

"Bez ohledu na to, jaká muka a jak obtížný je ten úkol?"

"Mělo by pro něj být ctí být pověšen, blažeností být přibit na strom a upálen, kdyby tomu chtěl Bůh," řekli.

"A co byste dělali," zeptal se Mistr zástupů, "kdyby k vám Bůh promluvil tváří v tvář a řekl: ‘PŘIKAZUJI VÁM, ABYSTE NA TOMTO SVĚTĚ BYLI ŠŤASTNÍ, DOKUD BUDETE NAŽIVU.’ Co byste dělali pak?"

A dav byl úplně zticha a na úbočích kopců v celém údolí, kde stáli, nebylo slyšet ani hlásku.

A Mistr promluvil do toho ticha: "Poznání, pro které jsme si vybrali tento život, najdeme na cestě našeho štěstí. Právě to jsem se dnes naučil a rozhodl jsem se vás opustit, aby každý z vás mohl jít po své vlastní cestě podle svých vlastních rozhodnutí."

Prošel davem, opustil jej a vrátil se do každodenního světa lidí a strojů."

Gabba99
10.08.2017 4 z 5

Pěkná kniha. Našla jsem v ní malá podobenství s Malým princem. Kniha nese podobné myšlenky a zamyšlení na životem.

ziriant
26.02.2017 1 z 5

... A co jako? Nepochopit knihu mi nevadí, i tak si člověk může odnést estetický/citový zážitek. Zde ale absolutně nic. Zbytečná slova.

Knišíl
06.02.2017

Přečteno za jedno odpoledne. To asi není žádné překvapení vzhledem k počtu stran a čtivé formě, ale pochopeno? To asi ne. Možná je potřeba číst knihu postupně, každý den jenom pár stránek a přemýšlet nad nimi. Osobně nemám příliš v lásce tento typ literatury (New Age), raději čtu román, kde pochopení přichází z interpretace děje, chování postav apd. Tady je na každé stránce moudro, je jich hodně a jsou víceméně vždy vyřčeny v dialogu či citátu, nedochází tady k pochopení pomocí narace jako takové. Možná však v budoucnu změním názor, do té doby se zdržím hodnocení.

vltavínka
19.01.2017 5 z 5

Nádherná knížka. Zprvu jen zapůjčená, následně zakoupená, jelikož takový poklad je třeba cítit v knihovně :)

redsharon
28.05.2016 5 z 5

Knihu mi půjčil kamarád se slovy ,,je tam toho hodně o životě.." a vážně je. Skvělá knížka která rozhodně stojí za přečtení. Jen některé stránky jsem musela číst třeba 3x než jsem pochopila význam některých výroků :) .. Mně rozhodně ( i když jen trošku ) změnila pohled na svět a na život.

Peace
25.04.2016 4 z 5

"Nikdy ti není dáno přání, aniž by ti současně nebyla dána síla jej splnit. Možná však pro to budeš muset těžce pracovat."

Milá knížka, která v sobě ukrývá spoustu zajímavých myšlenek.
Svět by byl hned hezčím místem k žití, kdyby měl každý svého Donalda Shimodu ;o)

Alseri
12.04.2016 5 z 5

Neskutočná kniha, ktorá sa ma naozaj hlboko dotkla a takpovediac mi zmenila život. Už ako šestnásťročná som ju pasovala za svoju osobnú Bibliu. Dnes mám o 15 rokov viac a nespomínam si, že by ju poniektorá iná kniha prekonala. Prečítala som ju nespočetne veľakrát, srdcová záležitosť.