Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/bmid_ikabog-dDo-450636.jpeg 4 610 149

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

tetepoko
26.01.2021 4 z 5

"Lži, lži a zase lži. Jakmile jednou začnete lhát, musíte lhát dál a pak jste jako kapitán na děravé lodi a lepíte jednu díru za druhou, abyste se nepotopili."

Byla nebyla jedna pohádka, které nechybělo nic důležitého. Byl zde marnivý král, dva lakotní rádci, důvěřivé obyvatelstvo, několik odvážných lidí, sem tam nějaká ta dobrota, a taky jsme mohli potkat příšernou příšeru. Nebo ne?

Pohádka se mi četla dobře, ale nebýt těch ilustrací, asi bych z toho neměla takový zážitek. Ilustrace jsou opravdu povedené a jejich autoři jsou moc šikovní. Avšak nejdůležitější je ponaučení z pohádky. My, v naší malé zemičce, problémy s potlačováním a překrucováním pravdy a snůškami výmyslů nemáme. A doufejme, že ani nikdy mít nebudeme. Ale existují země, kde životně důležité nesmysly prezentují. A lidé se buďto neptají, a pokud ptají, tak to nemusí dopadnout jinak, než v pohádce.

Rowlingovou obdivuji. Má nekonečnou fantazii a neuvěřitelnou schopnost symbolizovat s hezkým příběhem věci dobré a zlé.

Ticiana
22.01.2021 5 z 5

Kniha je docela drsna na to, ze je urcena pro deti od 7 let. Pribeh se mi libil, jen ty krutosti a vrazd a intrik tam bylo hodne. Az k zaveru se dostaneme k tomu dobru, k Ikabogovi a k smyslu cele knihy. Ale cetlo se to moc dobre.

Nudlesmakem
19.01.2021 4 z 5

Pohádkový příběh, spíše určitě pro děti školního věku nebo nějaké drsňáky, protože o mrtvoly tam opravdu není nouze. Nicméně je to milá pohádka.

Broňa22
18.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Měla jsem poněkud jiná očekávání a rozhodně se ke knize už vracet nechci. Zachránily to dětské ilustrace, které jsem si ráda prohlížela. Ovšem obsahově bych to dětem nedoporučila, přišlo mi to místy až kruté a nevyvážené dobrem, které jsem během příběhu marně hledala. Dočetla jsem jen proto, abych se dočkala dobrého konce. Jinak je kniha napsaná dobře, Ikabog je zajímavě vymyšlený, skryté propojení s reálným světem také, ale mám raději pozitivnější knihy.

Mothermoth
18.01.2021 5 z 5

Tak to bylo necekane - velmi poutavy a napinavy pribeh v podstate pro dospele psany jako pohadka. Za mne vyborne.
Nicmene budu cist spolecne s detmi, abychom mohli vysvetlovat, rozebirat a komentovat.

markyticka
17.01.2021 3 z 5

Na základě informace od kamaráda jsem čekala pohádku. Tak to opravdu ne, i když některé rysy pohádky tu jsou. Místy vcelku drsný příběh o dobru, které v některých přežívá, i když okolnosti nejsou příznivé, a o lži, která může změnit mnoho a obzvlášť, když se k ní připojí strach. Přečteno za nedělní dopoledne :)

Pistácie
14.01.2021 3 z 5

Tomu říkám pohádka. Viděla bych to spíš jako příběh s mnoha poučeními pro mládež a pro dospělé. Neumím si představit, co by to ve mě zanechalo, kdybych to četla v 7 letech. Jestli bych to vnímala jako drsný příběh, kterému zcela nerozumím, nebo prostě jen jako další zajímavou pohádku.
Kdybych to nevěděla předem, styl a psaní Rowlingové bych v tom nehledala. Je to zcela jiné. Ale konečně jsem ji díky tomuhle přestala vnímat jen jako tu, co napsala Harryho Pottera. Konečně jsem si jí snad dokázala odškatulkovat.:) Na závěr musím vyzdvihnout doprovodné kresby dětí. Kdyby tam u některých nebyl uveden věk, nevěřila bych.

pichova.veru
13.01.2021 5 z 5

Kniha je krasne chová, příběh poutavý a napínavý. Nevím ale jestli je vhodný od sedmi let. Rpzhodne ale doporučuji i dospělým čtenářům.

kolacky
13.01.2021 4 z 5

Dost drsné, pokud tohle mají vážně číst sedmileté děti... Tak trochu spoiler - drastický sirotčinec a nepotrestané vraždy, to pro malé děti fakt ne. Ale příběh byl postavený zajímavě a dobří lidičkové se nedali, to je hlavní.

keselylenka
08.01.2021 5 z 5

Na počátku jsem bojovala s tím, že prostě čekáte, že tento příběh bude skvělý jako Harry Potter, no nebude. Ale to neznamená, že nestojí za to. Naopak příběh je krásný, s hezkým poselstvím, jak to Rowlingová umí a je opravdu pro děti (samozřejmě i dospělé). Co mě trochu zklamalo je krása jazyka, protože u knih Rowlingové jsem zvyklá na krásné rozvinuté věty a hezkou češtinu, tady mi trvalo než jsem si zvykla na celkem krátké a někdy pro mě zvláštně složené věty. To ale může být překladem.

jfialova
06.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Pohádkový příběh, který osloví děti i dospělé. Je sice pravda poměrně drsný, nicméně sama si z dětství pamatuji, jak mě přitahovaly Wildovy pohádky, které jsou mimochodem dle mého názoru mnohem depresivnější, protože nekončí zrovna vesele. Tady se happyend koná, i když konec samotný mi přijde z celé knihy asi nejslabší. Rowlingová je vynikající vypravěčka, dokáže z jakéhokoli příběhu vytěžit maximum a udělat ho napínavý jak šráky. To platí i v případě této knihy, děj se nedal předem příliš odhadovat, takže i dospělák je zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet. Jelikož se toho autorka nebojí a i v dětské knize se nesnaží dívat na svět jen skrz růžové brýle, byla jsem opravdu napjatá jak to celé skončí. Vše spělo k totální apokalypse a zbývalo už jen asi 40 stránek! Nakonec se vše v dobré obrátilo, ale jak jsem již zmínila, konec mne příliš neoslovil. Téma příběhu je velmi aktuální a v dnešní době plné dezinformací má kniha též velký výchovný efekt-žádnou podobnou neznám. Na závěr dva postřehy: u britské autorky bych nečekala, že udělá s králem "krátký proces" (byť mi to nevadí a určitě si to zasloužil) a zajímavý je i ryze kapitalistický pohled na chod pohádkového království, u nás poměrně nezvyklý.

Radkas87
05.01.2021 4 z 5

Pohadka je na muj vkus docela temna, rozhodne bych nerekla, ze je pro deti od 7let. Hezky se cte a je dost k zamysleni. Myslim, ze docela aktualni.

VeruMalfoy
04.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je plná poučení přímo ze života. Je plná lásky, přátelství a víry, ale i zloby, zášti a intrik. Je chvílemi dost drsná, ale takový je život. Není to typická sladká pohádka bez větších problémů. Naopak je plná velkých problémů současnosti. Líbí se mi svoji jedinečností a otevřeností. Rowlingová se nebojí mluvit o opravdu těžkých tématech, nebojí se zabíjet, aby tím ukázala špatnost lidí. Upřímně nevím, jestli jsem tolik smrti někdy v pohádce viděla. Dají se tak však vysvětlit některá témata. I když by to šlo upřímně i méně drastickým způsobem. Jediné, co mi na knížce vadi, jsou česká jména mezi cizími. Tento fakt mi trošku rušil celý příběh. Jinak jsem byla s knížkou spokojená.

Gilnien
01.01.2021 4 z 5

Pohádka to je, ale spíš pro dospělé. Je hodně depresivní, je v ní hodně utrpení a smrti. Konec dopadl jinak, než jsem čekala. Celkově ale příjemná oddechovka.

Sinuhet.Knihozr
30.12.2020 4 z 5

Skvela fantasy pohádka. Rowlingová ukazuje, ze vymyšlené světy opravdu umí a fantazie ji stále nechybí. Pro mě jedno z největších prekvapeni roku. Bal jsem se, ze půjde o bezduchou blbost, ale byl jsem velmi mile překvapen. Palec nahoru a rozhodje doporučuji.

mufimuf
30.12.2020 3 z 5

Pro mě byla kniha příliš depresivní, i když s dobrým koncem. Většina knihy je o tom, že kdo říká pravdu toho zabijí, všichni se bojí a platí nesmyslné daně... Je pravda, že jsem knihu přečetla jedním dechem, ale hlavně proto, že mě zajímalo, jaká je z té situace cesta ven.

Hilda_
29.12.2020 4 z 5

První polovina knihy mě moc bavila, potom už nadšení trochu klesalo. Bylo to ale vcelku příjemné čtení pro dospělého. Jelikož je to kniha pro děti, dávám 4/5 (místo 3/5). Jako dítě bych z toho byla nadšená. :)

SlamLenka
29.12.2020 5 z 5

Vánoce jsou časem pohádek. Jenže my (záměrně) nemáme televizi, a tak nesleduji ty tradiční, které každoročně servírují skoro na všech kanálech. Taky raději volím nové věci, než abych se přejídala stále tím samým. I proto jsem sáhla po pohádce knižní, navíc od jedné z nejlepších autorek knih pro děti, J. K. Rowlingové.
Když začal Ikabog vycházet online po kapitolách, nečetla jsem ho, ale hned jsem začala vyhlížet knižní vydání. Nadělila jsem si ho k Vánocům a musím říct, že všechen ten čas strávený v Přehršlánii jsem si nesmírně užila!
Pohádkové prvky v knize jsou docela tradiční, dobro a zlo mají jasné znaky, bájná obluda Ikabog je zahalená mlžným oparem a rouškou tajemství. A důležitou roli tu hrají děti, což v pohádkách považuji vždycky za moc důležité. Nebudu se více rozepisovat, o co v příběhu jde, ostatně to máte o kousek výše. Já vám Ikaboga rovnou doporučuji přečíst, protože je-li ve vás ještě trochu dítěte, budete se bavit. Ano, sem tam (často) někdo umře, ale humor JKR je tu naprosto skvělý, stejně jako její vypravěčský styl a umění gradace děje. Třešničkou na dortu jsou úžasné obrázky, které vytvořily samotné děti a jež pohádku skvěle ilustrují.
A taky klobouk dolů před překladatelem (Petr Eliáš) – je vidět, že obzvlášť s adaptací jmen na české prostředí si vyhrál, takže i jemu velké díky!

Aivinka
29.12.2020 5 z 5

A to jsem si myslela, že mi Rowlingová už nemá co nabídnout. Měla by se držet žánru fantasy, protože tohle je úžasné!

kamca4151
27.12.2020 3 z 5

Knížka je hezká, pravděpodobně ne úplně pro malé děti. Trochu mi to připomíná příběh Jožina z Bažin :) Co ale musím vyzdvihnout je překlad. Ten se opravdu povedl a je famózní. Knížka je doprovázená ilustracemi dětí z celé naší země a upřímně, ty obrázky tomu dávají něco navíc.

Kdo ale čeká fantasy podobné HP nebo Sirotčinci, bude asi zklamaný.