Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/bmid_ikabog-dDo-450636.jpeg 4 610 149

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

Berrysek
02.10.2022 1 z 5

Musim konstatovat, ze tohle je velka slabota.... na knizku jsem se tesila, protoze miluji Harryho a konecne od J. K. vysla nejaka jakoze detska?? pohadka... tohle rozhodne pohadka neni a pokud ji autorka cetla, resp. vypravela detem, jak uvadi, musely mit nocni mury...uprimne, takovou slataninu jsem uz dlouho necetla, pribeh plny nasili, vrazd, zlodejiny, lhani, tyrani(Lemony Snicket je proti tomu slaby odvar) ...roztahane vypraveni o tom, jak jsou vsichni leta tupi, pak ziji ve strachu a po letech hrc a behem par stranek to ma stastny konec.... pokud to melo mit vychovny presah, tak tohle je vazne extremni primer, pokud nemel byt zamer prirovnani ke KLDR....

Kdyz nekdo nastavi hned prvnimi knihami latku tak extremne vysoko, je tezke to prekonat, ale tohle nesaha HP ani po kotniky..... s ucty k autorce jedna hvezdicka, protoze tohle je presne ten typ knihy, kterou ctete jen proto, ze jste zacali cist a proste si rikate ,, to si dela srandu? "....

mia.com
29.09.2022 2 z 5

No nevim nevim. Pohadka pro deti to teda moc neni, tak pribeh pro nactilete? Tezko rict. Na me to bylo cele nejake moc smutne, krute, ponure a dost se tam umiralo. To JKR asi bavi nebo co. Za me teda neee.

HadleysHope
04.09.2022 3 z 5

Když teď čtu toho Harryho, dal jsem i jakousi odnož paní spisovatelky. Na mě až moc učesané, nezáživné, inu prostě někdy to nevyjde.

TynaBehuncikova
23.08.2022 3 z 5

Na Ikaboga jsem se vrhla, protože miluju styl psaní J.K. Rowling a navíc učím v MŠ, tak mě zajímalo, zda se kniha bude dát použít k četbě i ve školce.

Musím říct, že mi dlouho trvalo se do knihy pořádně začíst, pak už to ale byla rychlovka :D k dětem do školky knihu brát nebudu, nepřišla mi k tak malým dětem vhodná, myslím že by řadu věcí nepochopily, avšak starším, dle mého cca od 9 let by se líbit mohla.

Hlavní zápletka děje mi nepřišla moc předvídatelná, což mě překvapilo, avšak dost mi připomínala dobu nesvobody, kdy u nás vládli komunisti. I přesto se mi ale kniha dost líbila, ačkoliv styl pohádky mi už v mých letech není tak blízký jako kdysi :D Je to zase něco jiného, než co od Rowlingové člověk očekává, takže za mě super.

Adllen
15.05.2022 4 z 5

Myslím, že kniha pro děti moc není, ale přesto si myslím, že špatná není. Je poučná a rozhodně má co říct.

Andynka
01.05.2022 4 z 5

Na knihu jsem neslyšela zrovna dobré hodnocení. A tak jsem se pouštěla do čtení s dávkou nejistoty. Ale když už jsem si jí nadšeně koupila, tak si ji přeci už přečtu.
A já jsem byla po dočtení knihy nadšená. Je to dětský příběh, ale je teda brutální. Asi jako malé dítě bych z něj měla noční můry. Každopádně díky jeho brutalitě si myslím, že si dokáže najít fanoušky i mezi dospělými. A u mě to rozhodně zabodovalo. Kresby od dětí mi přišly roztomilé, zvlášť když si uvědomíte, že české dítě má kresbu v knize od J.K.Rowling . :)
Takže za mě hodnotím dětský příběh velmi kladně. I když malým dětem bych ho nepřečetla. :D

bea.mari
23.04.2022 5 z 5

Je to sice hodně vraždící, ale zároveň to je takové zábavné a vtipné, tak dávám pět hvězdiček.

KubaHanzelin
19.04.2022 3 z 5

Milá, jednoduchá a až místy neuvěřitelně, bolestivě realistická pohádka, ve které si najdou něco i dospělí.
Nemyslím si, že je Ikabog čistě dětská záležitost, viz. intriky, lhaní, politikaření, vraždění a vykořisťování, není něco co byste v klasické pohádce našli, ale v tomto případě ano a Rowlingová to podává svým způsobem, že čtete, čtete až zjistíte, že je konec a jak to ve správných pohádkách bývá, šťastný konec:)

martina.culik
18.03.2022 3 z 5

Kniha je pro děti, takže ji nemohu úplně objektivně hodnotit. Už se mi několikrát stalo, že děti měly na knihu úplně jiný názor než já.
Každopádně na můj vkus zde mělo zlo hodně navrch a bylo zde až moc úmrtí.
Na druhou stranu intriky lordů byly až nepříjemně realistické a vzbuzovaly ve mně dojem, že by se to celé takto mohlo opravdu stát, jelikož lidé umí být slepí, když se jim to hodí.

heliiinka
26.02.2022 3 z 5

Nebylo to špatné a líbí se mi myšlenka vydání knihy, kde obrázky malovaly děti. Ale není tam trochu moc náhodného zabíjení na pohádku? Není konec trochu jako deus ex machina? Nemá Rowlingová na víc?
Přebal je nádherný, proto ta třetí hvězda.

Knižní střípky
20.01.2022 2 z 5

A tady jsem narazila. Dá se říci, že jsem to přečetla pouze ze setrvačnosti a s nadějí, že třeba se z toho nakonec vyvrbí něco moc fajn, vždyť je to přece J.K. Rowling...nu, nestalo se... Stojím si za tím, že doporučení pro děti od 7 let je trošku mimo mísu... Na to je tam až moc brutality a smrti, a to opravdu nejsem útlocitný čtenář, ale sedmiletému dítěti bych to teda nečetla, minimálně určitě ne před spaním, a to jsem neměla doma žádná ustrašená ořezávátka... Zlaté Vánoční prasátko, to bylo proti Ikabogu skvělé...

kkouzlo
18.01.2022 4 z 5

Syn 9 let nadšený, četl sám, v podstatě mě donutil příběh si také přečíst. Na pohádku trochu moc mrtvých, ale příběh působivý a I dospělý si najde své.

tereza2893
18.01.2022 5 z 5

Super kniha.. Přečtena za odpoledne jedním dechem.. Děti 8 let byly také nadšené.. Převzali jsme si pár slov (jmen) z knihy, které se u nás doma už běžně používají :D za mě pecka, Rowlingová opět nezklamala..

Ejbisi
12.01.2022 5 z 5

Hezká pohádka. Vhodná spíše pro větší děti.

Nelly178
09.01.2022 3 z 5

No ani nevím, co bych k tomu řekla. Přes prvních 120 stránek (skoro polovina knihy) jsem se prokousávala jenom těžko. Ale ten konec jsem přečetla na jeden zátah.
Nedokážu přijít na to, kdo byla cílová skupina. Kniha je psaná stylem pro děti, ALE vraždí se tam, takže to pro ty nejmenší nejspíš nebude.:-)
Jako celek byla kniha dobrá.

JaLenka
06.01.2022 2 z 5

Kniha se mi nelíbila. Za mě zdlouhavý a nudný příběh bez většího spádu nebo napětí, dočetla jsem jen kvůli dceři a snad i z úcty k autorce.
Krkolomná jména a názvy, předčítala jsem dceři nahlas a lámala si jazyk. Zastaralá a neobvyklá slova, která jsem musela osmileté dceři vysvětlovat - je tedy nemyslitelné, že by četla sama a to čte od 5 let a má velkou čtenářskou zkušenost. První hvězda za ilustrace dětí, druhá za nahrobení a taky z povinnosti (vždyť je to Rowlingová!!?) a v naději, že kvalita textu mohla utrpět překladem, ve kterém se zřejmě ztratilo i kouzlo příběhu..

Arlienen
05.01.2022 5 z 5

J. K. Rowlingová v předmluvě píše, že jí bavilo psát příběh o Ikabogovi, mě bavilo ji číst. Bylo to čtivé a děj rychle ubíhal.
Byl to super pocit držet v ruce další knížku od autorky :-)

Nuny
05.01.2022 3 z 5

Na závěr jsem přemýšlela, jaké "pohádky" se vypráví u Rowlingových doma a docela jsem zděšena. Ale budiž, každého věc.
Já bych tohle svému dítěti nedala dříve, než možná ve dvanácti letech a i tak bych přemýšlela. Je samozřejmě těžké držet dítě od všeho násilí a hulvátství, které mají denně na talíři, ale to je zase na rodičích, co jim dovolí a k čemu je pustí. Každopádně, ve škole se tomu stejně nevyhne.
Ale vraťme se ke knize. Příběh je solidní, zápletka zajímavá, pointa jasná... Ale kde je ten pohádkový příběh, to netuším. Neskutečně mnoho vražd, intrik a podjatosti, která do pohádky v takovém množství prostě nepatří. Nebylo tam snad nic hezkého, nad čím bych se usmála, co bych odsouhlasila a řekla, to je pěkné. Autorka má neocenitelný dar vyprávění, takže příběh vás vtáhne a není problém ho dočíst, ale ten závěrečný pocit kyselosti, mě moc mrzí.
Špatné zařazení knihy do žánru bude dlouhodobým problémem.

petra2291
26.12.2021 5 z 5

Tak za mňa, knižka sa mi páči obsahovo, no nečítam ju ako dieťa :) (našťastie). Do detskej literatúry uvedenej vekovej kategórie rozhodne nepatrí. Dospelák z nej dokáže vyčítať mnohé, čo sa autorka snažila vyjadriť medzi riadkami. J.K. je celkovo taká divná povaha, čo prezrádzajú aj jej detektívky, takže smrť a vraždenie si neodpustí ani v knihách pre deti. Každopádne som rád, že sa k tomuto jej staršiemu počinu rozhodla v dobe kovidovej vrátiť a vydať. A v neposlednom rade v príbehu o Ikabogovi, pri čítaní perfektne vidieť paralelu so súčasnou pandémiou, čo ma pozitívne na knihe prekvapuje asi najviac

Záver: menším deťom pred spaním nečítať, no ak chcete v niekom vyvolať nostalgiu za detstvom, tak potom ideálny darček.

LittleRebelle6
21.12.2021 5 z 5

Kniha mē moc bavila . I když ksem ji mēla rozečtenou a dala jsem ji do krabice kvuly stēhování . I tak jsem pak byla v obraze . Dēj je přehledný . Rozhodnē doporučuju .