Čtvrtý králův pes

Čtvrtý králův pes https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23839/bmid_ctvrty-kraluv-pes-65ad5b7334b44.jpg 4 729 177

Hynek Tas z Boru série

Podtitul: Historický román z doby Václava IV. Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni.... celý text

Bohemians
29.09.2019

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA: Velmi příjemná záležitost. Vypravěč v podání hlubokého mužského hlasu je přesnou trefou, jak bych si představil hlas středověkého drsného rytíře. Obsahově je kniha poutavá, leckdy jsem se i ušklíbl či pozasmál a přitom jsou zde často i reálné postavy a faktické údaje vč. letopočtů a dějů - autor však vystihl přesnou míru, co je pro čtenáře / posluchače ještě přijatelné, aby se nejednalo o učebnici a zároveň, aby byl člověk v obraze reálií. Zcela určitě budu pokračovat dalším dílem, jsem velmi spokojen. :-) Jen dodám, že Hynek Tas z Boru, tedy hlavní hrdina, je bohužel fiktivní postavou zasazenou do reálných událostí.

Covenant
09.09.2019 5 z 5

Tak tohle byla trefa přímo do Kumánce! Byl jsem velmi příjemně překvapen skloubením akční složky na pozadí historické doby za vlády Václava IV. Hynek Tas, je něco jako Forrest Conan v Čechách. Naposledy jsem četl něco podobného spod Sapkowského pera v jeho husitské trilogii a konečně jsem se dočkal knihy, která se tomuto tématu věnuje (ono jich bude víc, ale jde mi o tento způsob) a musím dodat, že zde šlo o čistou zábavu, jelikož se tu nehraje tolik na dlouhosáhlé popisování historických faktů. Je to čistokrevná dobrodružná knížka, kde se zábavnou formou ještě dozvíte něco o naší historii a o tom, s čím nejraději Véna Čtvrtej "bojoval". Franta namíchal správný poměr složek tak, aby nikoho neznudil a zároveň, aby z něj nedělal blbce. Opravdu se těším na další díl a zajímá mě jestli si pokecá s velikým Prokopem, jednookým Honzou a jestli budou kamarádi, nebo se posekají... a nebo se ani nepotkají? Tak osedlat Flavia a vzhůru za dalším dobrodružstvím!

Lolila
30.08.2019 5 z 5

Páči sa mi štýl písania pána Niedla. Prostredníctvom fiktívneho príbehu s vymyslenými, ale aj skutočnými postavami sa dostanete do obdobia vlády Václava IV., ktorý teda nezdedil po svojich predkoch dar vládnutia. Hlavný hrdina Hynek je sympatický týpek, ktorý nemá problém "stáť za svojím presvedčením" aj proti najvyšším autoritám:-), čo pridáva príbehu na príťažlivosti.
Zaujímavé sú aj informácie na konci každej kapitoly, ktoré opisujú historické udalosti prebiehajúce v období, keď sa odohráva príbeh.
Opäť to vyzerá na dobrú sériu....

cibulka 8
26.08.2019 3 z 5

Hynek Tas z Boru je jako hrdina z akčních filmů, který jde sám proti 30 ozbrojencům, kličkuje mezi kulkami a zatímco on všechny zlikviduje, sám vyvázne jen s pár škrábanci.
Ale i když je to nájemný zabiják, jeho postava je kladná. Nelze než mu fandit.

Loginus
25.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, nejspíš kvůli tomu, jak moc pěkně je napsána. Myslím sloh, který oproti Vondruškovi budí opravdu historický dojem. Dávám maximální hodnocení, právě kvůli atmosféře a pak taky, že příběh beru jako čistě dobrodružný. Občas to připomene Petra Kukaně, hlavně zahraniční mise. A taky odpouštím autorovi drobné nedostatky. Například špatné zařazení přijímání pod obojí. Hus by o tom určitě nemluvil a ani nikdo jiný v té době. Přišel s tím Jakoubek ze Stříbra(myslím), když už Hus byl v Kostnici a ten se z toho nijak nadšený nezdál. Co mi vadilo víc, je představa, že vynikající Kumánští střelci nedokážou dostřelit na hradby hradu Kost. Ehm. Věnoval jsem se lukostřelbě a na Kosti jsem byl. Ehm

tlllk
23.07.2019 3 z 5

Ako čistokrvné fantasy by to bolo dobré, tým že sa autor snažil ten text zasadiť do historických reáli tým podľa mňa len stratil ...

druzickaster
10.07.2019 5 z 5

Vláda neblaze proslulého Václava IV. opět z trošku jiného úhlu pohledu. Přiznám, že se mi verze pana Niedla líbí krapet víc, než pana Bauera. Nezdržujeme se jen v Praze a s nájemným strážcem Hynkem Tasem se potulujeme s králem i bez něj. O boje a zranění není nouze a smrt si vybírá svou krutou daň. Takto bych asi zhodnotil první díl této série. Určitě budu číst další pokračování.

jarin58
19.06.2019 4 z 5

Pana Niedla čtu poprvé a budu pokračovat.To je moje parketa.

Vesmich
08.06.2019 5 z 5

Zpočátku jsem velmi opatrně nahlížela, jestli to snad nebude nějaká imitace Vondruškoviny. A ne. Ponuré období, Čechy jako periferie Evropy, takové znesvářené, ukoptěné, šlechticem je tu každý třetí, královi na kralování vyhovuje jen to, co není zemi užitečné, stále se jen sváří a vzteká. S ženami se nikdo moc nemaže a když, tak pouze v tradičním oboru. Skvěle vykreslená atmosféra, celé to působí velmi věrohodně.

vasekv499
23.05.2019 5 z 5

Fando, Vy jste eso.

mythos91
15.05.2019 5 z 5

Tahle kniha mi prostě sedla, styl autorova psaní mi plně vyhovoval, oddaný charismatický rytíř, který bravurně vládne jak mečem, tak slovem. Líbili se mi i slovní obraty a mluva postav, které pasují do těchto středověkých let, čtenář má z knihy pocit skutečnosti a věrohodnosti. Doplnil jsem si také vědomosti ze začátku 15.sloletí našich dějin. Knihu jsem nadšeně zhltnul a hurá na další díl dobrodružství Hynka Tase z Boru.

toni-az
26.04.2019 4 z 5

Nikdy jsem nebyl v dějepisu dobrý. Ale když se člověk s dějinami seznamuje podobným způsobem jako je četba takovéto knihy, jde to samo. Zajímalo by mě, jak moc děj odpovídá skutečnosti, každopádně historickému shrnutí na konci kapitol věřím. Příjemné překvapení, jsem zvědav na další díly.

tygřík2
15.04.2019 4 z 5

Objevila jsem dalšího autora, kterého jsem uvedla do kruhu mých oblíbených. Série o Hynkovi Tasovi z Boru se čte jako když mažu máslo na chleba. Je v ní napětí, humor, trochu tajemna, láska, postavy se hezky vyvíjejí, bohatý děj se řítí časem a já při čtení přestávám o čas dbát. Střízlivý pohled na dobu husitů i na ně samotné. Jak nazvat kovbojku, odehrávající se v Čechách ve středověku? Tasovka? Celá série je moc fajn, druhé dva díly ještě o kapku lepší. (Nějak se nemohu zbavit vlezlé myšlenky, že by nám takových charakterů bylo třeba i ve skutečnosti.)
Jedinou chybičkou na kráse je, že se korektorům občas pletou jména vedlejších postav - Zdeněk jako Zbyšek, Tereza jako Kateřina...

špulo
19.03.2019 4 z 5

Aby som bol presnejší v hodnotení - je to niekde medzi 4 a 5 hviezdičkami. Len sa jaksi sám neviem rozhodnúť kde. Plytké to určite nie je. Práve naopak. Dej je bohatý na udalosti, občas som sa aj zasmial. Každá kapitola končí politickým zhrnutím aktuálnej situácie z pozície histórie, takže som sa aj niečo naučil. Ide však o autorove rané dielo. A v tom je celý čtvrtý králův pes zakopaný. Niekedy sa text hľadá jak vo forme, tak aj v obsahu. Akoby sa pán spisovateľ počas písania knihy nevedel sám so sebou dohodnúť, či bude príbeh vyrozprávaný formou starých kroník alebo moderným jazykom. A jaksi sa na tom nedohodol až do konca. Nevadí. Na Vřesove sme ako doma. A tady se snad taky zabydlíme;-))))

surikata246
18.03.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila a s velkou chutí jsem ji přečetla a těším se na další příběhy s hrdinou Tasem.

orson
28.02.2019 2 z 5

Na to, že tahle sága má vyšší hodnocení než Rytíři z Vřesova, mi to přišlo docela slabé. Nějak jsem se nemohl začíst a celé mi to připadalo takové plytké.

pingu1
27.02.2019 5 z 5

Skvěle napsaný historický román, který zaujímá čestné místo v mé knihovně :-)

Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé .... nemá smysl hodnotit všechna díla pana Niedla samostatně, jsou to knihy, které při čtení "vdechnu" jak svěží horský vzduch s vůní posečených strání.

lukas.rusyniak
22.01.2019

Tohoto autora jsem četl již před časem. Teď jsem se k němu vrátil. Kniha je napsaná dobře a má spád. Nenudila. Je to příijemné čtení na sobotní odpoledne.

witko
20.01.2019 3 z 5

Mám rád příběhy na základě opravdových událostí. Jsem zvědav, jak autoři zapojí svoji fantazii. Někdy si říkám, ano, takhle by to mohlo být. U tohoto vyprávění si tím nejsem jistý. Naštěstí tu nejde o to, je-li příběh pravdivý či ne. Jde o to, jestli kniha zaujala a bavila. Mě určitě bavila a přečtu si i další vyprávění, kde vystupuje tento rytíř s ostrým jazykem a dobrými bojovými zkušenostmi.